Αγορά 43"αρας 4Κ ( σύγκριση μοντέλων - τελική απόφαση )

eptanisios

New member
1 March 2018
9
Καλησπέρα,

Αναζητώ κάποια όσο γίνεται τίμια tv πρόταση σε 43"άρα τηλεόραση με τα εξής χαρακτηριστικά:

- Τιμή: ~290-300 Μαξ. Όχι παραπάνω. ( +- 10 )
- Μέγεθος: Ιντσες μέχρι 43"
- Χρήση: Ταινίες, σειρές, παρακολούθηση αγώνων ποδοσφαίρου / Formula 1, gaming 4K για single player παιχνίδια
- Απόσταση θέασης: <2 μέτρα ( 1.8m ~ )
- Να έχει όσο γίνεται γι αυτά τα χρήματα καλό μαύρο ( VA μάλλον )
- Ακόμη: καλό σχετικά "στοκ" (για τα χρήματα αυτά) ήχο
- Προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: Σε κύρια βάση MxPlayer (θέαση ταινιών), Youtube, Twitch, Netflix
- Καταστήματα για αγορά: Κωτσόβολος, Public, Eshop.gr, You.gr, MediaMarkt, Πλαίσιο

Μοντέλα που έχω ξεχωρίσει μέχρι στιγμής,


α) Philips 43PUS7805 [ 299 ] p
Secs info: MVA panel https://www.displayspecifications.com/en/model/3a0f1f7b

β) TCL 43EP660 [ 309 ] ( ξεφεύγει λίγο στη τιμή )
Specs: VA panel https://www.displayspecifications.com/en/model/32c91a07

γ) TCL 43EP640 [ 288,90 ]
Specs: https://www.displayspecifications.com/en/model/66ea1de

δ) κάποια δική σας πρόταση

# Απορία 1η: Φαίνονται ολόιδιες οι συγκεκριμένες TCL, ποια είναι όμως η διαφορά μεταξύ τους;
# Απορία 2η: Η Philips έχει φαίνεται πλαστικά μέρη ενώ οι TCL μοιάζουν να έχουν μεταλλικά?

__________________

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
Θα περίμενα πρώτα για καμιά black Friday, εδω ο Κωτσόβολος ειχε βάλει τέλος καλοκαιριού τη 55αρα Philips στα 200!!!! Φυσικά εξαφανίστηκε μεσα σε λίγη ώρα.
Θα παίζει όλα αυτα συνδεμένη με υπολογιστή; αν ναι κοιτα για χαμηλό lag game mode. Δε ξέρω αν και οι Philips ειναι Vestel, αλλά θα περιόριζα την επιλογή στις μεγάλες εταιρίες, Samsung, Sony, Panasonic κλπ
 

eptanisios

New member
1 March 2018
9
Re: Απάντηση: Αγορά 43"αρας 4Κ ( σύγκριση μοντέλων - τελική απόφαση )

@evanfotis >Δυστυχώς η αγορά είναι για συγγενή που του κάηκε εδώ και 3 μέρες η τηλεόραση του, δεν έχει κάποια άλλη συσκευή σπίτι να κάνει τη δουλειά του. Φυσικά και τον συμβούλεψα να περιμένει αλλά στη χειρότερη αγοραστική περίοδο έμεινε χωρίς tv. Επίσης είναι οριακά στις 43 ιντσες.
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Περί gaming θα είναι αρκετά περιστασιακό απ'ότι ξέρω
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 43άρας 4Κ (σύγκριση μοντέλων - τελική απόφαση)

4K σε 43", με 1.8 μέτρα απόσταση, δεν...
 

eptanisios

New member
1 March 2018
9
4K σε 43", με 1.8 μέτρα απόσταση, δεν...
Στο περίπου με το μάτι το μέτρησα. Πιθανότατα όμως μιλάμε για μικρότερη απόσταση. Φαντάσου πριν είχε μια 30 αρα και τον "κάλυπτε". Μετά από πρόταση μου δέχτηκε να ανέβει προς 43 αλλά έπρεπε να τον πείσω γιατί είναι οριακός ο χώρος
 

eptanisios

New member
1 March 2018
9
Μεσα σ όλα τελικά φαίνεται ήμασταν άτυχοι.
Πώς δε το παρατήρησα χθες που την δοκιμασαμε πρώτη μέρα περίεργο.
Υπάρχει περίπτωση να προκάλεσε κάποια ζημία που τη καθάρισα με πανακι μικροινων; Κλειστή φυσικά και χωρίς καμία ουσία πάνω τύπου αζαξ ή παρουσία νερού.
w1yL1Nv.jpg

RiTR5K9.jpg