IK iLoud Micro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Πήρα αυτά τα ηχεία πριν λίγες ημέρες και πολύ απλά έχω μείνει με το στόμα ανοικτό.
Όταν κλείνω τα μάτια μου και ακούω, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι τέτοιος ήχος βγαίνει από αυτά τα ηχειάκια που το μέγεθος θυμίζει φθηνά ηχεία για υπολογιστή των 20 ευρώ.

Είναι μόνιτορ και παίζουν όπως πρέπει και αναμένεται. Υπάρχουν πολλά τεχνικά review στο ιντερνετ που μπορείτε να βρείτε. Αυτά που μπορώ να πω εγώ είναι:
- Βάλτε τα στο ύψος των αυτιών σας και η στερεοφωνική εικόνα είναι πάρα πολύ καλή.
- Μπορείς να βάλεις φθηνές βάσεις μικροφώνων για να τα φέρεις στο σωστό ύψος.
- Το δωμάτιο γεμίζει από μουσική και ακόμη και σε σχετικά υψηλές εντάσεις δεν κουράζουν.
- Το περίεργο είναι πως μερικές φορές θέλω να αλλάξω το διακόπτη (-3 dB) και να μειώσω (!) την ένταση του μπάσου που κατεβαίνει στα 50 Hz.

Είναι απίστευτο το πως οι ψηφιακές τεχνολογίες επιτρέπουν την ύπαρξη σχεδιασμών σαν αυτό. Το ηχείο έχει βελτιστοποιηθεί για να κατεβαίνει πολύ χαμηλά για το μέγεθός του και το DSP σε πραγματικό χρόνο σιγουρεύει ότι αυτό που παίζει το ηχείο είναι αυτό που πρέπει.

Να μεταφέρω το πιο χαρακτηριστικό σχόλιο από review που είναι όντως αληθινό.
"Bass response is off the walls bullshit levels of no fucking way possibleness." (http://noaudiophile.com/IK_Multimedia_iLoudMM/)

Να σημειώσω πως παίζω μέσω Foobar και του iFi Zen DAC. Έχουν και bluetooth (μόνο SBC) για εύκολη σύνδεση σε κάποια προσωρινή εφαρμογή με κινητό που νομίζω θα κάνουν οποιαδήποτε άλλη φορητή λύση να ακούγεται πολύ λίγη...

Τα ηχεία παίζουν στα 260 ευρώ και στην Ελλάδα.

Καταλήγοντας τα προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει περιορισμένο χώρο για να βάλει τα ηχεία ή σε κάποιον που τα μεταφέρει σε διαφορετικούς χώρους σχετικά συχνά. Αν δεν υπάρχει περιορισμός μεγέθους υπάρχουν και άλλες λύσεις σε αυτά τα χρήματα όπως για παράδειγμα τα JBL 305P MkII που είναι εξαιρετικά, όμως πρέπει να αναφέρω πως η καμπίνα των iMicro έχει όγκο 2.2 λίτρα και αυτή των JBL 12.7 λίτρα σχεδόν 6 φορές μεγαλύτερη, οπότε είναι και τεχνικά πολύ πιο εύκολο να πετύχεις πολύ καλό ήχο. Αν δεν υπήρχε το θέμα της τιμής θα ήταν σε τελείως διαφορετικές κατηγορίες...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλορίζικα και από δω! :music-smiley-005:
Δικαιούμαι τον τίτλο του νονού, νομίζω, δεδομένου ότι τα πρότεινα με τέτοιο τρόπο, σαν να ήμουν φανατικός προπαγανδιστής! :cool: :laugh:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
θεωρείται το σπιτικό μόνιτορ πολλών μεγάλων ηχοληπτών (εφ όσον δεν έχουν στημένο στούντιο στο σπίτι)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
ευχαριστώ τις για τις ευχές, για τα άλλα δεν είναι ο κατάλληλος τόπος ούτε στιγμή
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
θεωρείται το σπιτικό μόνιτορ πολλών μεγάλων ηχοληπτών (εφ όσον δεν έχουν στημένο στούντιο στο σπίτι)
Και μόνο το γεγονός ότι έχουμε τη δυνατότητα να κουβαλήσουμε τον εξοπλισμό ενός κανονικού στούντιο παντού, σε μία μικρή βαλίτσα, είναι σπουδαίο.

Chief, χρόνια πολλά και από εδώ. :smile:
 
17 June 2006
9,768
Είχα διαβάσει σε κάποια reviews ότι είχαν και η εταιρία είχε πει (2019) ότι θα το διόρθωνε σε επόμενο revision. Δεν ακούω κάτι με το σεταπ που έχω οπότε μάλλον διορθώθηκε.
 
17 June 2006
9,768
Τα πήρα από το γερμανικό Amazon. Ήταν σε έλλειψη οπουδήποτε έψαξα στην Ευρώπη και εμφανίστηκαν 29 τεμάχια 10 ημέρες πριν από την ημερομηνία που μου είχαν δώσει όλα τα υπόλοιπα.
Βασικά θα τα έπαιρνα από το https://shop.trikon.it/en/.
Είχε οριακά καλύτερη τιμή, δωρεάν μεταφορικά, υποστηρίζει PayPal, και είναι εύκολο για ενδοκοινοτική συναλλαγή αν θέλεις τιμολόγιο.
Όμως πήρα αρκετά πράγματα από Amazon οπότε τα μεταφορικά ήταν ασήμαντα συνολικά μιας και ήρθαν όλα σε ένα κουτί και τα πήρα και λίγο νωρίτερα.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσει κάποιος τι ήχος βγαίνει από ηχείο με τόσο μικρό footprint και να μην θέλει να τα πάρει εκείνη τη στιγμή. Είναι πολύ αξιόλογα. Και δεν έχουν συμβιβασμένο ήχο λόγω μικρού μεγέθους. Αυτό είναι το εκπληκτικό με αυτά.

Μην τα ακούσετε ενώ έχετε χρήματα επάνω σας δηλαδή. ;)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Που να τα ακούσεις; Υπάρχουν πουθενά για ακρόαση ;

Αν ρωτάς εμένα, εγώ το είχα ακούσει σε έκθεση στο Ζάππειο πριν λίγα χρόνια, σε όχι ιδανικές συνθήκες είναι η αλήθεια αλλά παρ' όλα αυτά με εντυπωσίασε.
 
17 June 2006
9,768
Να κάνω ένα μικρό update στο νήμα, μετά από σχεδόν 4 μήνες μαζί τους.

Απλά είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ overall αγορά που έχω κάνει EVER σε σχέση με ήχο/εικόνα λαμβάνοντας υπόψη και τα χρήματα που έχω διαθέσει.

Ναι όλοι θέλουμε να κάτσουμε στον άνετο καναπέ μας να χαμηλώσουμε τα φώτα, να βάλουμε να πιούμε κάτι καλό, να βάλουμε να παίξει κάτι που αγαπάμε και να χαλαρώσουμε. Στη φάση της ζωής που είμαι, αυτό είναι απλά επιστημονική φαντασία, ενώ και πριν άντε να το έκανα 2-3 φορές το μήνα στην καλύτερη.

Αν είστε από αυτούς που ακούν μουσική δουλεύοντας απλά αγοράστε τα χθες. Νομίζεις ότι έχεις πάρει ηχειάκια για υπολογιστή όταν τα κοιτάς, αλλά ο ήχος για το μέγεθος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ. Αγοράζεις και ένα καλό σχετικά οικονομικό USB DAC - εγώ πήρα το iFi Zen, μαζί με το τροφοδοτικό του - και απολαμβάνεις μουσική. Έτσι απλά. Ναι δεν είσαι συγκεντρωμένος τον περισσότερο χρόνο αλλά ειδικά τον πρώτο μήνα άκουγα πράγματα που είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν στα κομμάτια που άκουγα.

Θα φτάσω στο σημείο να πω ότι μέχρι μεσαίες εντάσεις παίζει σαν κορυφαίο HiFi σύστημα, μην πω και σαν entry level high end (οκ με τη μεγάλη παραδοχή του ότι δεν παίζει κάτω από τα 50 Hz :p ). Σε κάθε περίπτωση απίστευτα απλά. Και τα λίγο κάτω από τα 500 ευρώ δεν είναι λίγα σε απόλυτη τιμή, όμως ο ήχος που παίζει το συνολάκι μαζί με το γεγονός ότι παίζει τουλάχιστον 5-6 ώρες κάθε μέρα το κάνει απίστευτη αγορά.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Δεν τα έχω ακούσει αλλά (όπως στους περισσότερους φαντάζομαι) δεν μου γεμίζουν το μάτι...


Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι είναι πολύ πιο μαζεμένα, υπερτερούν δηλαδή ηχητικά σε σύγκριση με άλλα 5άρια monitor αντίστοιχης τιμής ; ενδεικτικά αναφέρω Tannoy Reveal 502 / JBL 305p mkii / Yamaha HS 5 που έχουν τιμές παραπλήσιες (λίγο κάτω ή λίγο πάνω)
 
17 June 2006
9,768
Λογικά τα μεγαλύτερα θα ακούγονται καλύτερα, αλλά δεν έχω ακούσει στον ίδιο χώρο ταυτόχρονα. Όσο καλός και να είναι ο ηλεκτρονικός έλεγχος η καμπίνα των iMicro έχει όγκο 2.2 λίτρα και αυτή των JBL 12.7 λίτρα σχεδόν 6 φορές μεγαλύτερη. Ταυτόχρονα και τα JBL είναι ποιοτικά, οπότε η διαφορά του όγκου στην καμπίνα δεν μπορεί να καλυφθεί.
Τα JBL αρχικά τα σκεπτόμουν, αλλά ήταν μεγάλα σε όγκο για την εφαρμογή που τα ήθελα - ήθελα κάτι μικρότερο.

Δες και τα παρακάτω διαγράμματα από το https://digitalstereophony.blogspot.com. Μαζί με τα IK είναι τα JBL 104 (σε σχέση με αυτά τα ΙΚ είναι σίγουρα πολύ καλύτερα).

305 306.jpg
104 iLoud.jpg