Βοήθεια στην επιλογή (τύπου) οθόνης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

costini

New member
15 January 2019
15
Τώρα με την πανδημία, έχω επιστρέψει στο πατρικό μου και βλέπω να μένω αρκετό καιρό. Οπότε χρειάζομαι οθόνη για δουλειά γραφείου.

Προς το παρόν έχω καβατζώσει την Samsung-lt24d390 από το υπνοδωμάτιο των γονιών, που είναι ένα τιμιότατο TV monitor. Αλλά και για δουλειά γραφείου εξυπηρετούμαι μια χαρά.

Για να μην αφήσω όμως τους γονείς χωρίς τηλεόραση, αρχικά σκέφτηκα να τους πάρω μια καινούργια τηλεόραση, και οριακά χωράει μια 27". Και να κρατήσω εγώ την 24" Samsung.

Και ερωτώ: Υπάρχει τίμιο 27" TV monitor μέχρι 150 ? Διαβάζω ότι για 27" το FHD είναι οριακό. Να πω ότι βλέπουν μόνο ελληνικά κανάλια (όχι ταινίες).
Αλλιώς, σκέφτομαι να τους επιστρέψω την Samsung-lt24d390 και να αγοράσω εγώ μια οθόνη για να συνδέσω στο laptop για δουλειά γραφείου. Και θέλω κάτι max 100-110 .
Θεωρητικά είμαι για 24άρι αλλά για να γλιτώσω σε λεφτά δε θα είχα πρόβλημα και με κάτι μικρότερο, π.χ. 21". Προς το παρόν έχω ξεχωρίσει τις εξής επιλογές:
Samsung-LS24R350FHUXEN στα ~130
Dell-SE2419HR στα 129
Samsung-S22R350FHU στα 105
Dell-SE2219H στα 101
Samsung-S22F350FHU στα ~93

Τι λέτε να κάνω γενικά με βάση τα budget που έχω θέσει και τι προτείνετε σε κάθε περίπτωση?
Ευχαριστώ!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Εφόσον σε ικανοποιεί το D390 σαν οθόνη υπολογιστή, κράτα το και αγόρασε κάποιαν τηλεόραση 32" (εφόσον "σφηνώσει" κάπου) για το υπνοδωμάτιο. Ούτως ή άλλως, το συγκεκριμένο TV monitor δε διαθέτει αξιόλογα ηχεία, για χρησιμοποίηση σαν τηλεόραση.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Δηλαδή, δεν υπάρχει κανένα βολικό σημείο στο δωμάτιο, για τοποθέτηση 32" τηλεόρασης; Μέχρι 27", μάλλον δε βρίσκεις κάτι αξιόλογο σε TV monitor.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν σταματήσει οι εταιρίες να βγάζουν μικρά 23-29 ιντσών μόνιτορ τv αξιόλογα που κάνεις και τις δύο δουλειές σου, με fullhd, hdmi, 100hz , μικρό χρόνο απόκρισης, κλπ !!Έχω ένα LG 23 δεκαετίας (που τώρα δουλεύει σαν τηλεόραση) και είμαι σούπερ ευχαριστημένος!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν σταματήσει οι εταιρίες να βγάζουν μικρά 23-29 ιντσών μόνιτορ τv αξιόλογα που κάνεις και τις δύο δουλειές σου, με fullhd, hdmi, 100hz , μικρό χρόνο απόκρισης, κλπ !!Έχω ένα LG 23 δεκαετίας (που τώρα δουλεύει σαν τηλεόραση) και είμαι σούπερ ευχαριστημένος!

Μπορείς να βάλεις έναν δέκτη DVB-T και να τον συνδέσεις σε μόνιτορ. Αρκεί να έχει και ηχεία...