Aγορά καινούριας τηλεόρασης

angelo74pap

New member
17 January 2012
15
καλησπερα στην ομαδα.
νομιζω οτι εφτασε ο καιρος να αλλαξω τηλεοραση.
ειμαι κατοχος μιας LG 42LW4500 εδω και 8 χρονια και θελω να "αλλαξω εικονα".
λοιπον θελω να παω σε μια 55αρα ,χωραει με μια ψιλομετατροπη στο επιπλο μου.
παρακολουθω τηλεοραση περιπου στα 3 μετρα, μου αρεσει να παρακολουθω στα σκοτεινα, αλλα βλεπω και σε φωτεινο δωματιο.
σκεφτομαι για LG ξανα και ειμαι μεταξυ 55UM7450 και 55UN74006 και 55UN73006.
το budget μου ειναι γυρω στα 500 ευρω και μπορει να παει και λιγο παραπανω αν βρεθει κατι αξιολογο.
τι να προτιμησω? αυτες που εχω γραψει 'η καποια αλλη εταιρεια?
IPS ή VA pannel?
το περιεχομενο της digea θα φαινεται καλο σ αυτες τις τηλεορασεις ή θα πρεπει να στριμαρω NETFLIX ή αλλες λυσεις οπως
boxakia για να εχω αξιοπρεπεη θεαση?
η γραμμη ιντερνετ ειναι πολυ φτωχη για 4κ
τι μπορω να κανω?
ακουω προτασεις.
ευχαριστω
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Aγορά καινούργιας τηλεόρασης

Αν δε χρειάζεσαι σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης, 60" LG UM7100 (VA panel, 50 Hz).
 

angelo74pap

New member
17 January 2012
15
60 είναι μεγάλη για το επιπλο μου,
Μπορώ μέχρι 130,135 εκατοστα φάρδος.
Επίσης τη γνώμη έχετε για οπίσθιο φωτισμο με λεντοταινια
 

angelo74pap

New member
17 January 2012
15
Re: Απάντηση: Aγορά καινούργιας τηλεόρασης

Ναι το είδα, παλι θα μπει στριμωχτη.ηδη του κανω μια επέμβαση για να πάρει την 55αρα.
Οι samsung TU8072 και TU8502 τι λένε, αν γνωρίζεις?
 

angelo74pap

New member
17 January 2012
15
εχει καποιος αποψη για οπισθιο φωτισμο τηλεορασης με λεντοταινια ελεγχομενης εντασης και χρωματος?
και αν ναι σε ποιο pannel ειναι καλυτερη?
βοηθαει στην νυχτερινη θεαση?
ευχαριστω.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,807
Athens
εχει καποιος αποψη για οπισθιο φωτισμο τηλεορασης με λεντοταινια ελεγχομενης εντασης και χρωματος?
και αν ναι σε ποιο pannel ειναι καλυτερη?
βοηθαει στην νυχτερινη θεαση?
ευχαριστω.

Οποιδήποτε φως κατά την παρακολούθηση ταινίας = χειρότερο αντιληπτό contrast, πιο ανοιχτό (φωτεινό) μαύρο, επηρεάζεται πως αντιλαμβανόμαστε τα χρώματα επί της οθόνης.
Αν θες να παρακολουθείς σωστά, θες απόλυτο σκοτάδι, και σωστά ρυθμισμένη τηλεόραση.

Τα φώτα γύρω από την TV κλπ στον χώρο είναι σαν να βάζεις LED στα πιτσιλιστίρια μιας Ferrari :p
 

angelo74pap

New member
17 January 2012
15
Χμμμ, δεν είμαι γνωστης ούτε θα ήθελα να το κάνω για λόγους μόδας απλά είχα διαβάσει ότι κανει πιο ξεκούραστη την πολυωρη παρακολούθηση σε σκοτεινούς χωρους.
Παρόλα αυτά,ισχύει va panel για σκοτεινούς χώρους και ips για πιο φωτεινούς?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,807
Athens
Αν έχεις σωστά ρυθμισμένη την TV σου, σε ολοσκότεινο χώρο, βλέπεις και 10ωρο δίχως κούραση.
Αν τώρα νομίζεις ότι την έχεις ρυθμίσει, και έχεις 300-400nits peak brightness λογικό να κουραστείς όταν κανονικά θες 100nits peak.

Ναι, VA panel για σκοτεινούς και εφόσον δεν θες να βλέπεις υπό μεγάλες γωνίες ( θεώρησε οτιδήποτε πέραν από 22 μοίρες => IPS ).
Αν βλέπεις σχεδόν πάντα μέρα ή με αρκετό φως στον χώρο, τότε δεν θα αντιληφθείς διαφορά μεταξύ IPS & VA όσον αφορά το μαύρο και το contrast. Με την IPS θα έχεις και καλύτερο χρώμα σε αυτή την περίπτωση πάλι με σωστή ρύθμιση εννοείται.
 

angelo74pap

New member
17 January 2012
15
Καλησπέρα ξανά. Υπάρχει καμία γνώμη για τις hisense και tcl τηλεορασεις?
Αξίζουν τον (σχετικο) ντορο που εχει γίνει?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,807
Athens
Και οι 2 έχουν αξιόλογα μοντέλα.
Τα οποία... δεν βρίσκεις στην Ελληνική αγορά.
Λες και ο εισαγωγέας είπε να κάνει σαμποτάζ στην εταιρία φέρνοντας μόνο τα μέτρια και κάτω του μετρίου μοντέλα εκτός από τα καλά τους που είναι και πολύ value for money.
 

angelo74pap

New member
17 January 2012
15
Γεια σας παιδιά.
Είμαι σε αναζήτηση καινούριας τηλεορασης.
Τα μοντέλα που έχω ξεχωρίσει στο budget μου είναι.
Lg 55nano756pa
Samsung qe5560a
Sony KD-55XH8096.
Βεβαια οσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι.
Απόσταση κατω από 3 μετρα

Βλεπω ταινίες, netflix και digea
Δεν έχω απαιτήσεις gaming ( ακόμα με το ps3 είμαι)
Ο χώρος είναι λίγο φωτεινός με παράθυρο στα δεξιά(σκοτείνιαζει με κατέβασμα ρολου), γωνιες θέασης δεν υπάρχουν, δεν περνάμε τις 25 μοίρες.
Όσο ψάχνω χαρακτηριστικα τόσο μπερδεύομαι, η μια εχει καλο λειτουργικό η άλλη οχι. Η μια εχει καλα μαύρα η άλλη κακη γωνια θεασης.
Για ειτε κάτι και εσείς.
Επίσης θα πέσουν καθόλου οι τιμές στο black Friday ή θα γίνουν εκπτωσουλες?
Υ.Γ.
Παίζει μια προσφορά να μου βγει η LG A16 στα 750 με 5ετη, αξίζει?( περναμε πολυ το BUDGET)