Διακόπτης DiSEqC 16/1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Καλησπέρα σε όλους !
Είχα τόσα χρόνια το EMP Centauri DiseqC 16/1 ,κάποια στιγμή άρχισε να μου κάνει νερά .
Μετακινούσα το διακοπτάκι μπρος πίσω (σαν να μην έκανε καλή επαφή) και έβρισκε τη θέση του δούλευε κανένα εξάμηνο .
Πριν λίγες μέρες μάλιστα σπάσανε τα πλαστικά διακοπτάκια , βρήκα τη θέση τους με ένα μαχαιράκι δούλεψε πάλι ,μέχρι και σήμερα.

Τον EMP Centauri DiseqC 16/1 δεν βλέπω να το έχουν στη Ελλάδα ,βρήκα μόνο άλλης εταιρείας διακόπτη DiSEqC 16/1.
Το ερώτημά μου είναι τι υπάρχει στην αγορά από διακόπτες DiSEqC 16/1.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Θα κοιτάξω για το EMP Centauri.
Υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά ή μόνο διακόπτες DiSEqC 16/1 ;
Έχει βγει κάτι άλλο για αυτές τις περιπτώσεις;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το τελευταίο διακοπτάκι (το μόνο που δεν έχει σπάσει)και είναι για το DiSEqC 1.1 αν το ανεβάσω εντελώς τέρμα ,χάνει την "επαφή" κάποια στιγμή μετά από καιρό.
Το έβαλα ελάχιστο κλικ πριν το εντελώς τέρμα και μου έδωσε σήμα.

Σκέφτομαι να βάλω δυο διακόπτες DiSEqC 10/1 και ένα DiSEqC 4/1 πιο πριν .
Έχω ένα Sab DiSEqC 10/1 και ένα Spaun DiSEqC 4/1 και σκέφτομαι να αγοράσω ένα ακόμη DiSEqC 8 ή 10/1 ,για να ξεμπερδέψω με τα διακοπτάκια .
 

Gyorgos77

New member
8 August 2019
73
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους !
Είχα τόσα χρόνια το EMP Centauri DiseqC 16/1 ,κάποια στιγμή άρχισε να μου κάνει νερά .
Μετακινούσα το διακοπτάκι μπρος πίσω (σαν να μην έκανε καλή επαφή) και έβρισκε τη θέση του δούλευε κανένα εξάμηνο .
Πριν λίγες μέρες μάλιστα σπάσανε τα πλαστικά διακοπτάκια , βρήκα τη θέση τους με ένα μαχαιράκι δούλεψε πάλι ,μέχρι και σήμερα.

Τον EMP Centauri DiseqC 16/1 δεν βλέπω να το έχουν στη Ελλάδα ,βρήκα μόνο άλλης εταιρείας διακόπτη DiSEqC 16/1.
Το ερώτημά μου είναι τι υπάρχει στην αγορά από διακόπτες DiSEqC 16/1.
Καλησπέρα. Να σε ρωτήσω κάτι; Γιατι μπλεκεις σε περιπέτειες με 16αρη διακοπτη; Τι πιο απλο απο 8 τετραπλους 1.0&2.0 και εναν 8απλο 1.1; Ολους μαζι τους πηρα 42 ευρω και μπορω να κανω λήψη ως 32 δορυφορους με 1 καλωδιο καθοδου! Και μαλιστα απροβληματιστα!
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Ποιο μπέρδεμα μου φαίνεται αυτό.
Αυτή τη στιγμή δουλεύει ο διακόπτης.
Έβαλα μια κολλητική ταινία στο διακοπτάκι ,να είναι σταθερό.
 

Gyorgos77

New member
8 August 2019
73
Θεσσαλονίκη
Πάντα οι πιο μικροί διακόπτες είναι πιο αξιόπιστοι απο τους 16αρηδες διακόπτες. Άσε που ο 16άρης μπορεί να μην συνεργάζεται άψογα με κάποιους δέκτες (ισως με κάποιους δέκτες) ή ακόμα και να μην αναγνωρίζεται καθόλου. Πάντως είναι θέτικό ότι μπόρεσες και έκανες τη δουλειά σου.