† Σον Κόνερι [1930~2020]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Sean-Connery.jpg




Goodbye Mr. Bond: Πέθανε σε ηλικία 90 ετών ο Σον Κόνερι


 
Last edited by a moderator:

MOICANOS

New member
17 September 2011
31
Απάντηση: Αποχαιρετισμοί ηθοποιών/κινηματογραφιστών/συντελεστών ταινιών

Παλιό σκωτσέζικο malt, που τελείωσε...
R.I.P.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Sean Connery (1930-2020)

Ο θάνατος του Sean Connery δεν αρκεί κατά την γνώμημ μου να μπεί μέσα στο νήμα των αποχαιρετισμών, του αξίζει ένα δικό του νήμα. Θα μεταφερθούν εδώ τα σχόλιά σας από το άλλο νήμα.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Sean Connery (1930-2020)

Ο ευγενής αρρενωπός χαρακτήρας, που άφησε αξέχαστο κινηματογραφικό αποτύπωμα..
Καλό ταξίδι μεγάλε..

6caca06a76b26913ca4c6324f74e6122.jpg


6599ee758f860ad06c43486b672a5e93.jpg

The Untouchables

actor-sean-connery-in-a-scene-from-the-movie-outland-1981-picture-id451083827

Outland

sean-connery-charlotte-rampling-zardoz-1974-DT57JR.jpg
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Sean Connery (1930-2020)

Τιτάνας του κινηματογράφου.
Κυρίαρχος σε κάθε σκηνή που πρωταγωνιστησε.

Δεν θυμαμαι επισης να επιδίωξε αρπαχτές.

RIP
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Sean Connery (1930-2020)

Αυτος ο αντρας εκτος απο ηθοποιος οπου φοραγε τους χαρακτηρες πανω του σαν κοστουμια, ηταν και μια δυναμη της φυσης, νικησε καρκινο του πνευμονα.
Και επανηλθε ακαθεκτος στη σκηνη.
Το μονο ατομο που εγω γνωριζω να εχει κανει κατι τετοιο.

Θα μου λειψει.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Sean Connery (1930-2020)

Σοβαρά τώρα,περιμένετε να σχολιάσω αυτόν τον Γίγαντα ?

Οι λέξεις είναι φτωχές, είναι και ο αγαπημένος άντρας της αδελφής μου,μεγάλη ηα απώλειά του

καλό σου ταξίδι Sean , εκεί που πας θα βρείς πολλά φιλαράκια σου..
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Sean Connery (1930-2020)

Αν και είμαι αρκετές γενιές νεότερος,ο Σκωτσέζος υπήρξε (μεταξύ άλλων της γενιάς του) μεγάλο κομμάτι της κινηματογραφικής ζωής μου.
Παρόλο το λυπηρό γεγονός δεν νιώθω θλίψη γιατί ο ίδιος έφυγε πλήρης ημερών και μάλιστα τέτοιων που όλη η δικιά μου ζωή δεν αποτελει ούτε ένα θλιμμένο απόγευμα του Σκωτσέζου (και αυτό λειψό).
Δεν θα χαθούμε με το Σκωτσέζο,έχω ένα σκασμό ταινίες του να ξαναβλέπω όταν θα μου λείπει από τον Μποντ μέχρι το The Man Who Would Be King και θα τα λέμε συχνά.
Και μια και ο συνδιαχειριστής μου αποφάσισε πολύ ορθά να ανοιχτεί ξεχωριστό νήμα,ευκαιρία είναι να ξαναμνημονεύσω (ευλογώντας ξεδιάντροπα τα γέννια μου-σχωράτε με γι'αυτό) ένα παραγνωρισμένο διαμάντι των 70'ς (την καλύτερη σε καλλιτεχνικό επίπεδο περίοδο του Σων) τότε που ήθελε να απεμπλακεί από την ταμπελα του 007 και να αποδείξει (και στον εαυτό του) ότι είναι κάτι πολύ περισσότερο.

O Sean Connery οπως δεν τον ξαναείδατε
 
Last edited:

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: Sean Connery (1930-2020)

RIP
εχω την εντυπωση οτι η φιλμογραφια του δεν ηταν ανταξια της προσωπικοτητας και του ταλεντου του ιδιως μετα τα bond..
 
17 June 2006
23,582
Αθήνα
Απάντηση: Sean Connery (1930-2020)

Κρίμα . Όντως φυσιογνωμία αλλά ειδικά η ομιλία ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ. Και μόνον να τον ακούς φτάνει και περισσεύει.
Διαβάζω την ιστορια του που ξεκίνησε φτωχός κάνοντας ένα σωρό δουλειές κι έφτασε εκεί που έφτασε.
Αλήθεια είχε ποτέ σπουδάσει κάτι σχετικό με την υποκριτική ή ήταν πραγματικά όλο αυτό ένα αυθόρμητο ταλέντο που το εξασκούσε σιγά σιγά με τις εμπειρίες που έπαιρνε κάθε φορά από τους ρόλους;
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Sean Connery (1930-2020)

RIP
εχω την εντυπωση οτι η φιλμογραφια του δεν ηταν ανταξια της προσωπικοτητας και του ταλεντου του ιδιως μετα τα bond..

Δεν έχεις άδικο γενικά αλλά δες το παραπάνω που αναφέρω,δες το The Man Who Would Be king,το The Anderson Tapes,το The Hill (αυτό είναι του '65) και μετά τα λέμε.
Σιγουρα θα μπορούσε να παίξει σε καλύτερες και περισσότερες (αν και εκείνη η γεννιά των ηθοποιών ήταν ακριβοθώρητη δεν γυριζε 3 ταινίες το χρόνο) αλλά μην ξεχνάς ότι η στάμπα του Μποντ ήταν ευχή και κατάρα.Δεν κατάφερε ποτέ να ελευθερωθεί τελείως.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: Sean Connery (1930-2020)

Tα χω δει, η καλυτερη του ο king, θυμαμαι οτι ενα διαστημα κυνηγουσα ολες τις ταινιες του Σον με το κυαλι..
θυμαμαι επισης οτι ηδη απο το οριαντ εξπρες και φυσικα στους αδιαφθορους αντιμετωπιζονταν σαν παλαιμαχος μεγαλου βεληνεκους χωρις να χει ομως την αναλογη φιλμογραφια, δεν ειναι τυχαιο οτι τον διαλεξε ο χιτς ,και ο Χιουστον, ο Lumet,o De Palma νομιζω οτι του προοριζαν ρολο και στον αρχοντα..τωρα ομως που μου τις θυμησες θα τις ξαναδω...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Απάντηση: Sean Connery (1930-2020)

Ποιός δεν είδε στα όνειρά του να ταξιδεύει με την Aston έχοντας δίπλα του την Ούρσουλα, μπλέκοντας γρήγορα αυτοκίνητα με θεϊκές γυναίκες? Κάτω από την επιφάνεια βέβαια υπήρχε Χαρακτήρας single malt που ωρίμαζε αντί να γερνάει, τόσο δυνατός που θυμάσαι τον Σων κι έχεις ξεχάσει τι διαφήμιζε... R.I.P.? Μπααα... δεν νομίζω, ο παράδεισος θα είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρων τώρα!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Re: Sean Connery (1930-2020)

RIP
εχω την εντυπωση οτι η φιλμογραφια του δεν ηταν ανταξια της προσωπικοτητας και του ταλεντου του ιδιως μετα τα bond..


Γιατι το λες αυτο ?

The Man Who Would Be King, The Offence,The Wind and the Lion ακομα και το αδικημενο Zardoz μην πω για το μετεπειτα The Untouchables για το οποιο και κερδισε το οσκαρ 2ου ανδρικου ρολου.


Και ολες του οι βραβευσεις προφανως δυσαναλογες του ταλεντου του.