Lan to wi fi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Αγαπητοί φίλοι εχω τις κάτωθι απορίες και παρακαλω για τα φώτα σας:

1. Εστω οτι μπορώ να μεταφέρω ενσύρματο ίντερνετ μεσω lan στο υπόγειο μεζονέτας. Πως μπορώ απ την ενσύρματη lan να βγαλω WiFi στο υπόγειο;

2. Γνωριζω για μεταφορά ηχου και εικόνας τις συσκευές hdmi over Ethernet. Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική, ασύρματη ίσως;

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
1. Θα χρησιμοποιηθεί ένα wifi Access point
2. Hdmi over ethernet δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις αλλά ασύρματο δίκτυο μπορείς να φτιάξεις
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
1. Θα χρησιμοποιηθεί ένα wifi Access point
2. Hdmi over ethernet δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις αλλά ασύρματο δίκτυο μπορείς να φτιάξεις
Είναι ασχετο με το πρώτο ερώτημα. Πχ. θελω να μεταδωσω εικόνα και ηχο hd, απ την πηγη στον 1ο οροφο σε tv στο υπόγειο, επομενως δεν είναι εύκολο-οικονομικο το να χρησιμοποιηθεί hdmi καλωδιο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Είναι ασχετο με το πρώτο ερώτημα. Πχ. θελω να μεταδωσω εικόνα και ηχο hd, απ την πηγη στον 1ο οροφο σε tv στο υπόγειο, επομενως δεν είναι εύκολο-οικονομικο το να χρησιμοποιηθεί hdmi καλωδιο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

HDMI extenders ασύρματα υπάρχουν αλλά πόσα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις (είναι ακριβά) δεδομένης μάλιστα της αναξιοπιστίας που συνοδεύει κάθε τι ασύρματο;
Αν μπορείς να το κάνεις μέσα από ethernet νομίζω ότι θα είναι πολύ καλύτερα.

Πάντως η πείρα έχει δείξει ότι τις περισσότερες φορές είναι καλύτερο, πιό πρακτικό και οικονομικότερο να αγοράσεις άλλη μιά "πηγή" απ' το να στείλεις το σήμα της έναν όροφο πιό κάτω ή δυό δωμάτια πιό πέρα
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
HDMI Over Ethernet ή μακρύ καλώδιο RuiPro Optical Fiber HDMI.
Για την εικόνα.

Για την δημιουργία wireless κάτω, όπως είπανε ένα access point / router όπως π.χ. το Asus RT-AC53
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Το access point είναι καλύτερη λύση σε σχέση με ένα powerline?

Οσον αφορα το hdmi over Ethernet, είδα οτι υπάρχουν κ αλλες λύσεις δυστυχώς ομως αρκετά ακριβοτερες οπως ασύρματα, ή hdmi over coaxial (ομοαξονικό καλώδιο)

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Το access point ειναι οικονομική και σίγουρη λύση, απλά έχει την δυσκολία της εγκατάσταση του να περασεις το καλώδιο.
Το powerline για να ξέρεις ότι θα παίξει σίγουρα, πρέπει να πας σε μία ακριβή λύση (devolo). Αν ξεκινήσεις από τις οικονομικές (tplink) πρέπει να πεις στο κατάστημα ότι μπορείς να την επιστρέψεις και να πάρεις μία καλύτερη, εφόσον φυσικά το κατάστημα έχει και devolo. Έχει ευκολη εγκατάσταση αλλα όπως είπα τα αποτελέσματα δεν είναι σίγουρα. Ακόμα και devolo να παρεις μπορεί οι ταχύτητες να μην πιάνουν το μέγιστο. Αλλά για απλό browsing, πιστευω θα εισαι οκ. Ολα εχουν να κανουν με την ηλεκτρολογικη εγκατάσταση του σπίτιου.
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Το access point είναι 1 συσκευή. Παίρνει καλώδιο δικτύου και βγάζει ασύρματο WiFi.
Το powerline είναι 2 συσκευές. Η μία παίρνει καλώδιο δικτύου και στέλνει σήμα μέσω παροχής ηλεκτρικού ρεύματος. Η άλλη παίρνει σήμα μέσω παροχής ηλεκτρικού ρεύματος και βγάζει καλώδιο δικτύου. Και πρέπει η παροχή ρεύματος να είναι η ίδια, γιατί μετράει η απόσταση. Αν τα 2 σημεία έχουν διαφορετικό ρολόι θα είναι μεγάλη η απόσταση.
Αν μπορείς να περάσεις καλώδιο δικτύου είναι η καλύτερη και οικονομικότερη λύση.

Όσο αφορά στο HDMI over LAN να προσέξεις αυτό που θα πάρεις να μη θέλει αποκλειστικά δικό του το καλώδιο δικτύου αλλά να λειτουργεί ταυτόχρονα με το υπάρχον δίκτυο.
Αν μπορείς να περάσεις καλώδιο δικτύου, δεν μπορείς να περάσεις και ένα καλώδιο HDMI; Και μεγάλο να είναι το μήκος συνδέεις στη μεριά της τηλεόρασης με ένα θυληκό-θυληκό αντάπτορ ένα δεύτερο κοντό καλώδιο που να έχει τεχνολογία Redmere και αυτό "καθαρίζει" το σήμα.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Όσο αφορά στο HDMI over LAN να προσέξεις αυτό που θα πάρεις να μη θέλει αποκλειστικά δικό του το καλώδιο δικτύου αλλά να λειτουργεί ταυτόχρονα με το υπάρχον δίκτυο.

Νομιζα οτι όλες αυτές οι συσκευές θελουν αποκλειστικά δικοο τους καλώδιο. Πως μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα με το υπάρχον δίκτυο; Μπορείς να μου παραθέσεις απ το skroutz υετοιες συσκευές;



Αν μπορείς να περάσεις καλώδιο δικτύου, δεν μπορείς να περάσεις και ένα καλώδιο HDMI

Μιλε για 50 μετρα. Το κόστος είναι πολυ πολυ μεγαλύτερο σε ενα καλωδιο hdmi απ ότι δικτύου ετσι δεν είναι;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Εχει χρησιμοποιήσει κανείς HDMI extender της powertech? Είναι αξιόπιστα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk