Ενεργά Ηχεία αποκλειστικά για ακρόαση Desktop

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
Ήμουν σε αναζήτηση ενός συστήματος αποκλειστικά για να ακούω ήχο από το desktop pc. Πήρα προσωρινά τα Presonus Eris 3.5, τα οποία είναι καλά για τα χρήματα που ζητούν. Σκέφτομαι για κάτι πιο σοβαρό που δε θα πλήξει σοβαρά την τσέπη μου. Μία από τις επιλογές που εξετάζω είναι τα Presonus Eris 5. Ακούω διθυραμβικά σχόλια για τα Yamaha HS5 και τα Jbl 305p mkii αλλά ανεβαίνουν σε μέγεθος (που για μένα είναι πρόβλημα) και υπάρχει και το αναμενόμενο φύσημα που εμένα προσωπικά θα μπορούσε να με τρελάνει και ακούω ότι στα Presonus είναι μειωμένο. Εννοείται ότι λαμβάνω σοβαρά υπόψιν και το thread του @Γιώργος Κυριακαράκος για τα μικρούλια IK Multimedia αλλά με προβληματίζει το πολύ μικρό woofer. Συνοζίψοντας θέλω σχετικά μικρό μέγεθος, αξιοπρεπείς επιδόσεις και το λιγότερο δυνατό φύσημα. Η χρήση είναι αποκλειστικά για ακρόαση, δεν με ενδιαφέρει ηχογράφηση/ μείξη, δεν ξέρω από αυτά. Σαν μπάτζετ ας βάλουμε τα 250 με τάση προς τα κάτω. Περιμένω το feedback σας.
 

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
Το design του twitter δε μου αρέσει καθόλου. Καλά φαίνονται κατα ταλλα και ιδανικα σε διαστάσεις.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη


Για ποιά κατηγορία τιμής ενεργών ηχείων ενδιαφερόμαστε;

Πολύ περίεργα τα περί φυσήματος. Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια ενεργά ηχεία (Focal, EMU, Fostex) και φύσημα ποτέ δεν έχω παρατηρήσει.

Με ρύθμιση της ευαισθησίας στο μέγιστο! Παρόλο που θεωρητικά προβλέπεται από τις γενικές οδηγίες περί ρυθμίσεων:

  • Αυξάνουμε την ένταση (Volume) από την πηγή (DAC/Monitor Controller/Προενισχυτής) στη μέγιστη θέση, χωρίς να τροφοδοτούμε με κάποιο ηχητικό σήμα.

  • Κάνουμε το ίδιο και με τα ενεργά ηχεία.

  • Εάν παρατηρήσουμε φύσημα, αρχίζουμε σιγά-σιγά να μειώνουμε την ευαισθησία από το αντίστοιχο ρυθμιστικό των ενεργών ηχείων. Μέχρι το σημείο που το φύσημα παύει πλέον να είναι ακουστό.

  • Στο σημείο εκείνο βρίσκεται η βέλτιστη σχέση σήματος προς θόρυβο (S/N). Το αφήνουμε εκεί και δεν ξανασχολούμαστε. Απλά πράγματα.

Οι παραπάνω οδηγίες αφορούν το ιδανικό ταίριασμα μεταξύ της πηγής και ενεργών ηχείων. Ώστε να μην προκύπτουν προβλήματα συμβατότητας. Αν σε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ενεργών ηχείων -οποιοδήποτε- διαπιστώνουμε φύσημα το οποίο είναι υπερβολικό ή δεν μπορεί να ρυθμιστεί, αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ελαττωματική σχεδίαση που αφορά τα ενισχυτικά μέρη του ηχείου. Με καλά ενεργά ηχεία δεν συμβαίνουν τέτοια πράγματα.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
.................................................. Αν σε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ενεργών ηχείων -οποιοδήποτε- διαπιστώνουμε φύσημα το οποίο είναι υπερβολικό ή δεν μπορεί να ρυθμιστεί, αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ελαττωματική σχεδίαση που αφορά τα ενισχυτικά μέρη του ηχείου. Με καλά ενεργά ηχεία δεν συμβαίνουν τέτοια πράγματα.
:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
Λέω κι εγώ, "μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι;"
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Αυτό που εσένα δεν σου αρέσει είναι και το μεγάλο του πλεονέκτημα.
Διάβασε για ομοαξονική σχεδίαση ηχείων και ενσωμάτωση στον χώρο
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,595
Αθήνα
+1
Kef, tannoy
κάτι ξέρουν....

-1 :cool:

KEF και ακόμα περισσότερο Tannoy δεν είναι σχεδιασμένα σαν μεγάφωνο αυτοκινήτου όπως είναι το παραπάνω. Άλλο concentric, άλλο απλό coaxial. Εδώ απλώς πάει στράφι η μισή διάμετρος του γούφερ.
Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει η μεγάλη διόρθωση στο crossover για τη χρονική ευθυγράμμιση των δύο μονάδων, αφού δεν έχουν να παλέψουν με παθητικό crossover το οποίο θα ήταν πολύπλοκο για να το φέρει όλο αυτό να παίζει σωστά, καθώς αυτό το αναλαμβάνει το DSP.
Παραμένει όμως το θέμα με την κάλυψη του γούφερ από τον κυματοδηγό του τουίτερ.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Είναι κόρνας, γι' αυτό δε φαίνεται το tweeter στη φωτογραφία. :grandpa:
Και η τιμή είναι ανά τεμάχιο, όχι ζεύγος. Το λέω για όσους το έχουν βάλει στο μάτι. Μην τυχόν και κάνουν το λάθος να παραγγείλουν μόνο ένα! :cool: :laugh:

Υ.Γ. Σχετικά με το αρχικό ερώτημα του νήματος:
α) Τα Fostex PMO.4 είναι μία από τις καλύτερες προτάσεις ανεξαρτήτως τιμής και ως κάτοχος τους από χρόνια τα συνιστώ ιδιαιτέρως. Αν βεβαίως είναι διαθέσιμα και μπορούν να βρεθούν. Περιγραφή και χαρακτηριστικά εδώ.

β) Εναλλακτικά τα
Presonus Eris E5 XT στα 270 ευρώ περίπου το ζεύγος είναι επίσης μία πολύ καλή πρόταση και δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε για κάτι άλλο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,595
Αθήνα
Είναι κόρνας, γι' αυτό δε φαίνεται το tweeter στη φωτογραφία. :grandpa:

Ακριβώς. Compression driver και στο μέγεθος αυτό του ηχείου μπορεί να μπει μόνο εκεί.

Εδώ ας πούμε είναι και περιστρεφόμενη η κόρνα για να αλλάζουν τα χαρακτηριστικά σε οριζόντια ή κάθετη διασπορά.

https://www.tannoy.com/tannoy/product?modelCode=P0BUT

Εξαρτάται τι κερδίζεις και τι χάνεις κάθε φορά. Πάντως ως παράδειγμα το compression driver σε σχέση με το μεγάφωνο τύπου αυτοκινήτου, καμία σχέση. Ούτε με τα concentric έχει σχέση το απλό ομοαξονικό. Καλύτερα ένα κλασικό δίδρομο σε αυτά τα χρήματα όπως το Presonus που πρότεινες.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,991
Αγιοι Αναργυροι
-1 :cool:

KEF και ακόμα περισσότερο Tannoy δεν είναι σχεδιασμένα σαν μεγάφωνο αυτοκινήτου όπως είναι το παραπάνω. Άλλο concentric, άλλο απλό coaxial. Εδώ απλώς πάει στράφι η μισή διάμετρος του γούφερ.
Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει η μεγάλη διόρθωση στο crossover για τη χρονική ευθυγράμμιση των δύο μονάδων, αφού δεν έχουν να παλέψουν με παθητικό crossover το οποίο θα ήταν πολύπλοκο για να το φέρει όλο αυτό να παίζει σωστά, καθώς αυτό το αναλαμβάνει το DSP.
Παραμένει όμως το θέμα με την κάλυψη του γούφερ από τον κυματοδηγό του τουίτερ.

να πω την αλήθεια δεν έχω δει το παραπάνω. είμαι στο χωριό κ βλέπω/γράφω από κινητό.
υπέθεσα ότι έχει ίδια φιλοσοφία με τις εταιρίες που ανέφερα.
και αφού είναι σαν μεγάφωνο αυτοκινήτου, έχεις δίκιο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
Αυτουνού που καπακώνει όλο το woofer δεν θα ακούγεται καν ε; Χάλια ,πριονίδια .... :p
https://www.thomann.de/gr/presonus_...MIl-n788Dj7AIVi6l3Ch3tZwFUEAQYASABEgKSlvD_BwE

Δεν το ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο ηχείο,ούτε φυσικά το έχω ακούσει.
Αλλα σε καμμία των περιπτώσεων δεν θα το αγόραζα.
Βέβαια η presonus δεν είναι καμμία τυχαία εταιρεία και ίσως να είναι ειδικού σκοπού, αλλα δεν παύει να είναι αξιοπερίεργο και κατα την γνώμη, μου εκτός λογικής.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,991
Αγιοι Αναργυροι
Δεν το ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο ηχείο,ούτε φυσικά το έχω ακούσει.
Αλλα σε καμμία των περιπτώσεων δεν θα το αγόραζα.
Βέβαια η presonus δεν είναι καμμία τυχαία εταιρεία και ίσως να είναι ειδικού σκοπού, αλλα δεν παύει να είναι αξιοπερίεργο και κατα την γνώμη, μου εκτός λογικής.

τώρα που το είδα στην οθόνη του λάπτοπ γούρλωσα τα μάτια!
τι είναι τούτο;;
 

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
το μήνυμα προστέθηκε κατά λάθος. Κοιτάξτε το επόμενο.
 
Last edited:

Psyber

Established Member
16 January 2008
135


Για ποιά κατηγορία τιμής ενεργών ηχείων ενδιαφερόμαστε;

Πολύ περίεργα τα περί φυσήματος. Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια ενεργά ηχεία (Focal, EMU, Fostex) και φύσημα ποτέ δεν έχω παρατηρήσει.

Με ρύθμιση της ευαισθησίας στο μέγιστο! Παρόλο που θεωρητικά προβλέπεται από τις γενικές οδηγίες περί ρυθμίσεων:

  • Αυξάνουμε την ένταση (Volume) από την πηγή (DAC/Monitor Controller/Προενισχυτής) στη μέγιστη θέση, χωρίς να τροφοδοτούμε με κάποιο ηχητικό σήμα.

  • Κάνουμε το ίδιο και με τα ενεργά ηχεία.

  • Εάν παρατηρήσουμε φύσημα, αρχίζουμε σιγά-σιγά να μειώνουμε την ευαισθησία από το αντίστοιχο ρυθμιστικό των ενεργών ηχείων. Μέχρι το σημείο που το φύσημα παύει πλέον να είναι ακουστό.

  • Στο σημείο εκείνο βρίσκεται η βέλτιστη σχέση σήματος προς θόρυβο (S/N). Το αφήνουμε εκεί και δεν ξανασχολούμαστε. Απλά πράγματα.

Οι παραπάνω οδηγίες αφορούν το ιδανικό ταίριασμα μεταξύ της πηγής και ενεργών ηχείων. Ώστε να μην προκύπτουν προβλήματα συμβατότητας. Αν σε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ενεργών ηχείων -οποιοδήποτε- διαπιστώνουμε φύσημα το οποίο είναι υπερβολικό ή δεν μπορεί να ρυθμιστεί, αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ελαττωματική σχεδίαση που αφορά τα ενισχυτικά μέρη του ηχείου. Με καλά ενεργά ηχεία δεν συμβαίνουν τέτοια πράγματα.

Ιδιοκτήτες των Yamaha hs7 και Jbl 305p MKII, μου έχουν αναφέρει ότι υπάρχει φύσημα όταν δεν παίζει ήχος το οποίο είναι απόλυτα διακριτό, ας πούμε το βράδυ. Κάτι τέτοιο είχα με τα Aktimate Mini που είχα παλιά και αν και χαμηλό εγώ το παρατηρούσα και με ενοχλούσε. Με τον τρόπο που προτείνεις είναι σίγουρο ότι το ξεφορτώνεσαι;