Πρόβλημα με κοινή (combined) καλωδίωση Δορυφορικής και επίγειας τηλεόρασης.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Inspiron

Established Member
22 May 2009
281
Καλησπέρα σας,

Απο το 2016 έχω την εξής εγκατάσταση:

Εξωτερική κεραία επίγειων καναλιών το καλώδιο της οποίας μπαίνει σε splitter και απο εκεί βγαίνουν τρία καλώδια, ένα για κάθε πρίζα κεραίας στο σπίτι. Το ένα απο τα τρία καλώδια που βγάνουν απο το splitter μπαίνει σε TV/SAT combiner μαζί με το καλώδιο που έρχεται απο το πιάτο της NOVA και το καλώδιο που εξέρχεται απο το TV/SAT combiner καταλήγει σε TV/SAT πρίζα πίσω απο την κεντρική τηλεόραση του σπιτιού.

Τις τελευταίες ημέρες διαπίστωσα ότι στην κεντρική τηλεόραση δεν έχω εικόνα στα κανάλια της DIGEA: ALPHA HD, MEGA HD και OPEN HD (πρακτικά είναι τα 3 κανάλια του καναλιού 40 UHF της DIGEA αν έχω καταλάβει καλα), ενώ και σε αρκετά άλλα κανάλια δεν χάνω την εικόνα αλλά παρατήρησα ότι η ποιότητα του σήματος πέφτει κάτω απο το 100%. Στις υπόλοιπες τηλεοράσεις του σπιτιού τα κανάλια παίζουν κανονικά και η ποιότητα του σήματος είναι στο 100%.

Απο μερικές δοκιμές που έκανα διαπίστωσα τα παρακάτω:

- Αν ξεκουμπώσω το καλώδιο της δορυφορικής απο το TV/SAT combiner τα παραπάνω κανάλια της DIGEA δείχνουν κανονικά και με ποιότητα 100%.
- Διαπίστωσα ότι το καλώδιο που έρχεται απο την ταράτσα, ο τεχνικός το έχει βάλει στην πρίζα φροντίζοντας να εισέρχονται στην πρίζα στην ίδια επαφή τόσο ο κεντρικός χάλκινος κλώνος όσο και τα περιφερειακά τμήματα του καλωδίου (το ασημί περίβλημα και τα τριχάκια - δεν ξέρω πως αλλιώς να τα περιγράψω δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός). Αν αφαιρέσω τα περιφερειακά τμήματα απο τη σύνδεση, τότε τα παραπάνω κανάλια της DIGEA δείχνουν κανονικά και με ποιότητα σήματος στο 100%, αλλά χάνω τα δορυφορικά.

Η συγκεκριμένη εγκατάσταση μέχρι πρόσφατα λειτουργούσε κανονικά. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ,

Κώστας
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Διαπίστωσα ότι το καλώδιο που έρχεται απο την ταράτσα, ο τεχνικός το έχει βάλει στην πρίζα φροντίζοντας να εισέρχονται στην πρίζα στην ίδια επαφή τόσο ο κεντρικός χάλκινος κλώνος όσο και τα περιφερειακά τμήματα του καλωδίου (το ασημί περίβλημα και τα τριχάκια

το ασημί περίβλημα που περισεύει το αφαιρείς από τη σύνδεση και τα τριχάκια που στα "ελληνικά" τα λένε μπλεντάζ είναι ο δεύτερος αγωγός του καλωδίου. Όπως καταλαβαίνεις ο κεντρικός αγωγός και το μπλεντάζ δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή και λογικά (ανάλογα με την μπρίζα φυσικά) το μπλεντάζ θα είναι συνδεδεμένο πάνω στο λαμάκι που κρατάει το καλώδιο.
Αν το μπλεντάζ είναι στον αέρα υπάρχει η πιθανότητα να παίζει το σήμα της digea που είναι πολύ ισχυρό αλλά είναι λογικό να μην παίζει το δορυφορικό.
Αν το μπλεντάζ ακουμπάει στον κεντρικό αγωγό, θα παίζει από τίποτα μέχρι κάποια κανάλια αλλά με προβλήματα ανάλογα με το σήμα.