Αγορά ηχείων ELAC Debut B

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι για αγορά σετ ηχείων για το PC μου και προσανατολίζομαι στα ELAC Debut B5.2 ή τα Β6.2.
Έχω διαβάσει καλές κριτικές και είναι μέσα στα οικονομικά μου πλαίσια.
Θα οδηγηθούν από ραδιοενισχυτή Yamaha σε δωμάτιο περίπου 10 τμ.
Ποιο από τα δύο προτείνετε;
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Το 6.2 αν το βρεις.
Το εχω ακουσει και ειναι πραγματικα καλο ηχειο.
το ακουσα απο ενυσχητη 40 βατ και σκοτωνε φαντασου στο μικρο δωματιο των 10 τετραγωνικων.
 

thanking

Established Member
10 March 2023
100
To elac 6.2 σε σχέση με το Dali concept 1 θεωρείται ουσιαστική αναβάθμιση; για χώρο 4Χ5μ με άνοιγμα προς άλλους χώρους

Στάλθηκε από το PGT-N19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Δεν ξέρω δεν είμαι σίγουρος ,όμως το dali είναι και παλιότερο μοντέλο και μικρότερο..... νομιζω δεν είμαι σίγουρος.το dali δεν το έχω ακούσει.
Όσον αφορά το β6.2 δεν έχω δει κάποιος να γράφει κάτι άσχημο στα reviews και έξω και εδω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Είναι παλιό το Dali το συγκεκριμένο και δεν έχω άποψη για το πως παίζει. Όμως έχω άποψη για το Elac Debut db6.2 και το dbr6.2 που έχουμε εδώ και ακούμε. Αξίζει την παραπάνω διαφορά το dbr6.2 αν με ρωτήσεις και εικάζω ότι θα είναι πιο κοντά στο ηχόχρωμα του Dali.
To db6.2 είναι ουδέτερο τονικά και πολύ καθαρό για την κατηγορία που κινείται. Το Reference προσθέτει μια γλυκάδα επιπλέον και είναι πιο ευχάριστο. Και είναι και σε ωραίο φινίρισμα.
 
  • Like
Reactions: billpeppas

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
VFM το Elac.
Πολύ... ηχείο για τα λεφτά που ζητάει. Με σωστό ήχο, όχι απόκριση σαν την... οικονομία της Ελλάδας (Up, down, down, up & up & down & way down :D )
 

thanking

Established Member
10 March 2023
100
Το reference ξεφεύγει σε τιμή έχει αναμφίβολα ανώτερη απτη ποιότητα αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογεί την διαφορά τιμής. Ακούω λίγο πιο ραφιναρισμενο ηχο αλλά μέχρι εκεί.


Στάλθηκε από το PGT-N19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Πολλαπλασίασε το refinement που ακούς στο Youtube επί τρεις-τεσσερις φορές σε πραγματική ακρόαση.
 

thanking

Established Member
10 March 2023
100
Εντάξει έχουν και διπλή τιμή οπότε αλίμονο αν δεν είχαν και διάφορα.

Στάλθηκε από το PGT-N19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Το reference ξεφεύγει σε τιμή έχει αναμφίβολα ανώτερη απτη ποιότητα αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογεί την διαφορά τιμής. Ακούω λίγο πιο ραφιναρισμενο ηχο αλλά μέχρι εκεί.


Στάλθηκε από το PGT-N19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για να μην κάνουμε βλακείες.
Ξεχάστε την οποιαδήποτε σύγκριση μέσω ηχογράφησης είτε αυτή είναι σε YouTube είτε ηχογραφημένη σε στούντιο με μικρόφωνα reference level...

ΑΚΟΥΤΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ/ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ σας, συν εξτρά βρωμιά (reverberation του χώρου, τα προβλήματα του χώρου αυτουνού με τα ηχεία, την απόκριση του μικροφώνου του, και πολλά ακόμα).

Μόνος τρόπος να "αξιολογήσεις" ένα ηχείο, πόσο μάλλον να το συγκρίνεις με άλλο, είναι στον ίδιο χώρο, στην ίδια ακριβώς τοποθέτηση και θέση ακρόασης (ή αντίστοιχα στην βέλτιστη για το κάθε ηχείο, ακόμα πιο δύσκολο!), και ιδανικότερα, στον χώρο σας, και υπό την μορφή double blind test (δίχως να βλέπεις και να ξέρεις ποιό ηχείο παίζει, με σύντομες εναλλαγές μεταξύ των δύο, μιας και η ακουστική μας μνήμη δεν είναι καθόλου καλή).
 

thanking

Established Member
10 March 2023
100
Έτσι θα έπρεπε να γίνονταν οι επιλογές μας σε έναν ιδανικό κόσμο.
Δυστυχώς για τους περισσότερους δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, λόγω περιοχής, χρόνου ή λόγω κόστους οπότε το ψάξιμο στο διαδίκτυο, τα φόρουμ και οι ακροάσεις vs είναι μονόδρομος...

Στάλθηκε από το PGT-N19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Παίξε το αμπε μπα μπλομ καλύτερα.
Καλύτερα, και πιο ακριβές από το να συγκρίνεις από τέτοιου τύπου βίντεο.

Δεν κάνω πλάκα καθόλου.

Είναι τόσα πράγματα λάθος στην φάση αυτή, τόσο λάθος η οποιαδήποτε εντύπωση (θετική-αρνητική), και τόσο ανοιχτά τα ενδεχόμενα χειραγώγησης (ηθελημένα και μη)... just don't!

Μάθετε να διαβάζετε μετρήσεις, και ψάξτε για review σοβαρά, με ειδικό χώρο και εξοπλισμό εφόσον δεν μπορείτε να τα ακούσετε με τίποτα.
 

thanking

Established Member
10 March 2023
100
Ψάχνω το vfm κατά βάση. Προτιμώ το τιμιο οικονομικό. Το b62 μου κάνει πολύ σαν τέτοιο ειδικά απο εκεί που το κοιτάζω. Εκείνο που δεν ξέρω είναι πόσο θα μου δώσει παραπάνω από το Dali. Το elac έχει αισθητά μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων μεγαλύτερο γουφερ περισσότερα βατ σηκώνει. Σίγουρα καλύπτει καλύτερα τον χώρο μου.

Στάλθηκε από το PGT-N19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Επειδή έχω τη σειρά zenzor 3 της dali που είναι ποιο καινούργια ηχεία από τα concept, θα πω ότι για μένα παίζουν καλύτερα τα elac από τα zenzor προσωπική εκτίμηση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Ψάχνω το vfm κατά βάση. Προτιμώ το τιμιο οικονομικό. Το b62 μου κάνει πολύ σαν τέτοιο ειδικά απο εκεί που το κοιτάζω. Εκείνο που δεν ξέρω είναι πόσο θα μου δώσει παραπάνω από το Dali. Το elac έχει αισθητά μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων μεγαλύτερο γουφερ περισσότερα βατ σηκώνει. Σίγουρα καλύπτει καλύτερα τον χώρο μου.

Στάλθηκε από το PGT-N19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι μουσική ακούς; Επειδή το Elac DB62 είναι γενικώς ουδέτερο αλλά και καθαρό ψηλά, αν του βάλεις π.χ. παραγωγές ροκ που είναι βαβούρα συνήθως και δεν έχουν και πολύ μπάσο, θα τις αναδείξει πολύ καλά σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Από την άλλη πλευρά, επειδή το χαμηλό του είναι μεν επαρκές αλλά υπάρχουν και επαρκέστερα βάσης σε αυτό το σημείο στην αγορά (που όμως χάνουν αλλού προφανώς) αν στο σύστημα θα παίξει sub σωστά ενσωματωμένο, δεν σε πολυνοιάζει και κρατάς το πλεονέκτημα μεσουψηλά.

Για να το κάνω πιο πρακτικό το παράδειγμα, ένα Mission LX-3MKII είναι σαφώς περισσότερο πληθωρικό στο χαμηλό και έχει ωραίες μεσαίες, αλλά έχει roll-off ψηλά και είναι πιο «κατηφορικό». Ένα Pοlk ES20 επίσης είναι πιο πληθωρικό στο μπάσο (ίσως και ένα κλικ παραπάνω από το Mission), κρατάει τις μεσαίες πιο πίσω από αυτό και επειδή το κούρδισμα είναι «χαμόγελο» έχει περισσότερη παρουσία στις υψηλές από το Elac, χωρίς όμως να είναι διάφανο όπως το Elac που εκεί πάνω βγάζει περισσότερη λεπτομέρεια.

Ελπίζω να βοήθησα εμπειρικά.
 
  • Like
Reactions: thanking

thanking

Established Member
10 March 2023
100
Πολύ ωραίες και οι 2 προτάσεις το polk το είχα εντοπίσει αλλά και τα 2 έχουν το bass reflex πισω Και Το θέλω μπροστά.
Από μουσική στυλ Depeche Mode αλλά και κλασική, όπερα κλπ.
Αρχικά θα ξανά κουμπώσω τα Dali μου γιατί τα έχω παροπλησμενα στον χώρο που είμαι τώρα και αν δεν μου δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα ξανά ψάχνομαι...

Στάλθηκε από το PGT-N19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Άσχετο με το που είναι το bass reflex, σου ταιριάζει καλύτερα το Elac σύμφωνα με αυτά που ακούς. Θα ακούσεις περισσότερες λεπτομέρειες.

Εγκυκλοπαιδικά η καλύτερη θέση για το bass reflex είναι όσο πιο μακρυά από τα μεγάφωνα. Δηλαδή στην πλάτη. Πρώτον γιατί αν υπάρξει chuffing θα προέρχεται από μεγαλύτερη απόσταση και άρα θα είναι λιγότερο ακουστό και δεύτερον γιατί δεν θα εμποδίζει η ροή του αέρα τον αέρα από τα μεγάφωνα.
Το δε Polk ES20 έχει και διαχύτη στην πλάτη άρα μπορείς ακόμα και να το κολλήσεις στον πίσω τοίχο.

Όμως το ELAC σου ταιριάζει.
 
  • Like
Reactions: thanking

thanking

Established Member
10 March 2023
100
Για την ώρα σύνδεσα ξανά τα Dali και μου καλό ακούγονται.
Περιμένω τον edge A2-300 να αναλάβει τα 99.26 και να ξεκουράσει τον 6006.
Αν με προκαλέσουν στο bf τα elac τι να πω...
Σε σχέση με τα spirit 4 xtz τα elac 6.2 τι λένε άραγε;
Εδώ το spirit

Construction Type:2-way Bookshelf-Speaker
Tweeter driver:1 x 25 mm (1") dome tweeter (Multi-coated in Waveguide design)
Midrange / Woofer driver:1 x 180 mm (6,5")
Cocentric Dual Layer C-ABS cone driver (Cellulose fiber, acrylonitrile butadiene styren)
Frequency Response:42 - 22.000 Hz (+/- 3dB)
Nominal impedance:4 - 8 OhmSensitivity:86 dB (2,83 V/1 m)
Power Handling:200 W
Short term IEC 268-5, 100 W Long term IEC 268-5Cover:Black (Matte black),White (Matte white)
Connections:Gold platedSettings:Bassreflex / Sealed (1 port), Treble adjustable in 2 different modes
Dimensions:190 x 350 x 270 mm (W x H x D) / 7.5 x 13.8 x 10.6"Weight:8.1 kg / 17.9 lbs

Στάλθηκε από το PGT-N19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited: