Αγορά νέου δορυφορικού αποκωδικοποιητή.

Sakis77

New member
26 February 2015
62
Γειά σας ήρθε η ώρα για την αγορά νέου δορυφορικού αποκωδικοποιητή και ψάχνοντας βρήκα ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες οι FHD και UHD δέκτες. Το πρώτο ερώτημα είναι αξίζει η αγορά ενός καλού FHD δέκτη η ενός UHD μεσαίας κατηγορίας θα έλεγα. Το διαθέσιμο budget είναι μέχρι 150 ευρω. Περιμένω τις προτάσεις σας και για τις δυο κατηγορίες καθώς και ποια μάρκα είναι η ποιο αξιόπιστη για εσάς καθώς έχω διαβάσει ότι πολλοί δέκτες κολλάνε ή δυσκολεύονται να κλειδώσουν δύσκολα κανάλια. ευχαριστώ
 

Sakis77

New member
26 February 2015
62
Σε ευχαριστώ billpeppas για την απάντηση. Απο ότι καταλαβαίνω να μη κοιτάξω καθόλου για Full HD δέκτη;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Αν έχεις 4K τηλεόραση, έχεις απαιτήσεις στην εικόνα, ε, κρίμα είναι να μην έχεις δυνατότητα να πιάσεις τα 4K κανάλια ( καλώς ή κακώς, αυτό είναι το μέλλον, σιγά σιγά όλο και περισσότερα κανάλια θα γυρνάνε σε 4K μεταδόσεις και υλικό )
Μια και καλή, μια αγορά που να σου κρατήσει 3-4 χρόνια. Το κόψε λίγο κράτα λίγο στο τέλος μακροπρόθεσμα βγαίνει πιο ζημιάρικο οικονομικά.
 

Sakis77

New member
26 February 2015
62
Συμφωνώ με τη σκέψη σου. Δυστυχώς η τηλεόραση που θα μπεί δεν είναι 4Κ είναι μια Panasonic plasma FHD απο τότε που έβγαζε κορυφαία μοντελα και κανει ακόμα καλή δουλειά για την ηλικία της. Δε ξέρω αν και πότε θα την αλλάξω οπότε έχω μπεί σε δίλημμα αν αξίζει τώρα η αγορά ενός 4Κ δέκτη η όταν αλλάξω την τηλεόραση.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Αν είναι να την αλλάξεις σε 3-4 χρόνια, τότε ίσως αξίζει να κρατηθείς, σε περίπτωση που οι τωρινοί αποκωδικοποιητές δεν λάβουν αναβάθμιση για τα επερχόμενα broadcast video codecs.
Απλά για 1080p πας σε κάτι πιο φθηνό, όπως π.χ. https://www.skroutz.gr/s/16787481/Edision-OS-NINO-PRO-S2X-T2-C-Grey.html για να μην δώσεις πολλά τώρα.
 

Sakis77

New member
26 February 2015
62
Καλή η πρόταση σου. Για δες και τον Amiko HD8155 τι άποψη έχεις γι αυτόν;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Πολύ λιγότερες επιλογές στο after-market software για αρχή.
Δεν τους εμπιστεύομαι γενικότερα.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Eχω απο το '16 τον FERGUSON ARIVA 4K COMBO, αμα δεν εχεις απαιτησεις απο το android κομματι του λογω μνημης τα 4Κ καναλια τα δειχνει μια χαρα.
Πλεον θα βρισκεται σε καλη τιμη.