Τεχνικό θέμα ίντερνετ μόνο για ψαγμένους

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
760
Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα απέκτησα νέο ρούτερ, το ZTE H288 που το δίνει η Forthnet σε vdsl συνδέσεις (εξακολουθώ να έχω γραμμή adsl).
Μέχρι πρότινος είχα το κλασσικό Thomson 585 για adsl το οποίο αποδείχτηκε σκυλί μετά από 11 χρόνια.

Το πρόβλημα είναι το εξής:
Ανοίγω το πρόγραμμα bittorrent και απορροφά μεγάλο μέρος της ταχύτητας download χωρίς όμως να γίνεται κανένα αρχείο download (υπάρχουν μόνο 5-6 αρχεία που γίνονται seed). Δηλαδή εξαιτίας αυτού του προγράμματος η ταχύτητα γίνεται 6Mbit από 12Μbit που σημαίνει ότι αργούν να φορτώσουν αρκετές σελίδες. Αν κλείσω το πρόγραμμα όλα είναι φυσιολογικά.

Αυτό το πρόβλημα δεν υπήρχε με το παλιό ρούτερ.

Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση το ρούτερ ή ο υπολογιστής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Δες αν έχει κάποιου είδους QoS το router και κάνε ανάλογο configuration. Ας το δουν και άλλοι με αντίστοιχο router. Επίσης αν σε παίρνει η μετάβαση σε VDSL θα λύσει μεγάλο μέρος του προβλήματος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
760
Δες αν έχει κάποιου είδους QoS το router και κάνε ανάλογο configuration. Ας το δουν και άλλοι με αντίστοιχο router. Επίσης αν σε παίρνει η μετάβαση σε VDSL θα λύσει μεγάλο μέρος του προβλήματος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επειδή δε γνωρίζω πως μπορεί να αλλάξει το Qos στο ρούτερ, έκανα google το μοντέλο και qos configuration αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Σε αυτή τη σελίδα κάποιος πιο σχετικός user είπε πως δεν το βρίσκει.

Καμιά άλλη ιδέα;
Δε με παίρνει σε αυτή τη φάση αλλαγή σε vdsl.
 

El Castigo

Established Member
2 October 2020
132
Μάλλον θα πρέπει να ορίσεις συγκεκριμένο port στην εφαρμογή torrent και στο router.
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
760
Απάντηση: Re: Τεχνικό θέμα ίντερνετ μόνο για ψαγμένους

Μήπως το seed τερματίζει το upload σου ?

Βάλε ένα Limit στο upload των torrent.

Ενδιαφέρον αλλά το είχα δοκιμάσει πιο παλιά και αν βάλω limit στο upload πχ. 1kb τότε αυτομάτως μπαίνει limit και στο download οπότε αν θέλω να κατεβάσω κάτι η ταχύτητα θα γίνει μέγιστη 1kb.

Μάλλον θα πρέπει να ορίσεις συγκεκριμένο port στην εφαρμογή torrent και στο router.

Επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός με αυτό, σε τι θα βοηθήσει το port; Έκανα πλοήγηση στο router και δε βρήκα την επιλογή. Που θα έπρεπε να βρίσκεται; Στο bittorrent άλλαξα το port (Listening port) αλλά δεν είδα διαφορά.
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
760
Απάντηση: Re: Τεχνικό θέμα ίντερνετ μόνο για ψαγμένους

Τελικά βρήκα το Port Forwarding στο ρούτερ. Τι θα πρέπει να συμπληρώσω στο παρακάτω;

Name
Protocol
WAN Host IP Address
. . .
~ . . .
LAN Host
WAN Port
~
LAN Host Port
~
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Re: Τεχνικό θέμα ίντερνετ μόνο για ψαγμένους

Ενδιαφέρον αλλά το είχα δοκιμάσει πιο παλιά και αν βάλω limit στο upload πχ. 1kb τότε αυτομάτως μπαίνει limit και στο download οπότε αν θέλω να κατεβάσω κάτι η ταχύτητα θα γίνει μέγιστη 1kb.

Δεν ειπα ελαχιστο. βάλε το 60-70% του πραγματικου upload της γραμμής.

Επίσης συνήθως σε κοβει download αν δεν έχεις ανοιχτή πόρτα router
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Re: Τεχνικό θέμα ίντερνετ μόνο για ψαγμένους

Τελικά βρήκα το Port Forwarding στο ρούτερ. Τι θα πρέπει να συμπληρώσω στο παρακάτω;

Name
Protocol
WAN Host IP Address
. . .
~ . . .
LAN Host
WAN Port
~
LAN Host Port
~

protocol: TCP
στις πόρτες, η πορτα που εχεις βάλει στο torrent client
IP: η ip του PC που εχει το torrent client
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
760
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τεχνικό θέμα ίντερνετ μόνο για ψαγμένους

Δεν ειπα ελαχιστο. βάλε το 60-70% του πραγματικου upload της γραμμής.

Επίσης συνήθως σε κοβει download αν δεν έχεις ανοιχτή πόρτα router

Έβαλα 70kb στο maximum upload rate.

protocol: TCP
στις πόρτες, η πορτα που εχεις βάλει στο torrent client
IP: η ip του PC που εχει το torrent client

Τα έβαλα όπως τα έγραψες.
Εύρος WAN Host IP Address άφησα μηδενικό
LAN Host http://192.168.1.1/
Εύρος WAN Port το port του bittorrent και στα δύο κελιά.
Εύρος LAN Host Port το port του bittorrent και στα δύο κελιά.

Μέχρι τώρα δε βλέπω διαφορά.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Έχω την εντύπωση πως κάποιοι πάροχοι επίτηδες μειώνουν την ταχύτητα μετάδοσης σε torrent εφαρμογές p2p, και δίνουν πρωταιρεότητα σε http, video, voip, δεδομένα.
Το είχα διαβάσει παλιότερα ότι το αντιμετώπιζαν κάποοι χρήστες vodafone και wind. δεν έκατσα να κάνω google search
στα πολύ γρήγορα και πόσο αξιόπιστο είναι:
https://el.vpnmentor.com/blog/πώς-να-επιταχύνετε-τα-torrents-και-να-μπλοκάρ/
Πολλοί Πάροχοι Υπηρεσιών Διαδικτύου (γνωστοί ως ISP) μειώνουν σκόπιμα τις ταχύτητες στις συνδέσεις Peer to Peer. Το Peer to Peer (P2P) επιτρέπει σε δύο ή περισσότερες συσκευές υπολογιστή να μοιράζονται αρχεία και πηγές χωρίς να χρειάζονται να έχουν έναν ξεχωριστό διακομιστή.

Οι ISP ρυθμίζουν το εύρος ζώνης που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε, πράγμα το οποίο εμποδίζει το κατέβασμα τεράστιων torrents ή το streaming σε βίντεο υψηλής ευκρίνειας στο διαδίκτυο.

Αυτή η τεχνική η οποία κατατάσσει την κίνηση στο διαδίκτυο σε διάφορες κατηγορίες και μετά την επιβραδύνει ανάλογα με την πηγή της είναι γνωστή με τον Αγγλικό όρο “throttling”. Μερικές φορές αναφέρεται και ως “bandwidth shaping”, δηλαδή διαμόρφωση εύρους ζώνης.
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
760
Απάντηση: Re: Τεχνικό θέμα ίντερνετ μόνο για ψαγμένους

Έχω την εντύπωση πως κάποιοι πάροχοι επίτηδες μειώνουν την ταχύτητα μετάδοσης σε torrent εφαρμογές p2p, και δίνουν πρωταιρεότητα σε http, video, voip, δεδομένα.
Το είχα διαβάσει παλιότερα ότι το αντιμετώπιζαν κάποοι χρήστες vodafone και wind. δεν έκατσα να κάνω google search
στα πολύ γρήγορα και πόσο αξιόπιστο είναι:
https://el.vpnmentor.com/blog/πώς-να-επιταχύνετε-τα-torrents-και-να-μπλοκάρ/
Πολλοί Πάροχοι Υπηρεσιών Διαδικτύου (γνωστοί ως ISP) μειώνουν σκόπιμα τις ταχύτητες στις συνδέσεις Peer to Peer. Το Peer to Peer (P2P) επιτρέπει σε δύο ή περισσότερες συσκευές υπολογιστή να μοιράζονται αρχεία και πηγές χωρίς να χρειάζονται να έχουν έναν ξεχωριστό διακομιστή.

Οι ISP ρυθμίζουν το εύρος ζώνης που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε, πράγμα το οποίο εμποδίζει το κατέβασμα τεράστιων torrents ή το streaming σε βίντεο υψηλής ευκρίνειας στο διαδίκτυο.

Αυτή η τεχνική η οποία κατατάσσει την κίνηση στο διαδίκτυο σε διάφορες κατηγορίες και μετά την επιβραδύνει ανάλογα με την πηγή της είναι γνωστή με τον Αγγλικό όρο “throttling”. Μερικές φορές αναφέρεται και ως “bandwidth shaping”, δηλαδή διαμόρφωση εύρους ζώνης.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το πρόβλημα στη περίπτωσή μου είναι ότι το πρόγραμμα bittorrent έχει προτεραιότητα εις βάρος της ταχύτητας όλων των άλλων σελίδων.
Και επίσης το περίεργο είναι ότι το πρόγραμμα δεσμεύει μεγάλο μέρος της ταχύτητας χωρίς να κάνει κάποιο κατέβασμα αρχείου.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Η θεωρία λέει πως για κάθε 23Mbps downstream χρειάζεσαι περίπου 1Mbps upstream για τα ACK. Σε ipv6, που τα ack είναι περίπου διπλάσια σε μέγεθος από ότι σε ipv4, θα υπολογίσεις 1Mbit up στα 11Mbit downstream. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις λέγεται ack queueing. Δεν μπορεί να επιβεβαιώσει τα πακέτα που ελήφθησαν λόγω περιορισμού στο upstream.

Με λίγα λόγια, για να έχεις το μέγιστο της γραμμής σου, σε πραγματικές συνθήκες, ανάλογα με το τι θέλεις να κατεβάσεις, δεν θα πρέπει να ανεβάζεις ταυτόχρονα με πάνω από 50KBps. Εάν κάνεις download σε ipv6, δεν θα πρέπει να ανεβάζεις με πάνω από 20KBps εν αντιστοιχία.
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
760
Απάντηση: Re: Τεχνικό θέμα ίντερνετ μόνο για ψαγμένους

Η θεωρία λέει πως για κάθε 23Mbps downstream χρειάζεσαι περίπου 1Mbps upstream για τα ACK. Σε ipv6, που τα ack είναι περίπου διπλάσια σε μέγεθος από ότι σε ipv4, θα υπολογίσεις 1Mbit up στα 11Mbit downstream. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις λέγεται ack queueing. Δεν μπορεί να επιβεβαιώσει τα πακέτα που ελήφθησαν λόγω περιορισμού στο upstream.

Με λίγα λόγια, για να έχεις το μέγιστο της γραμμής σου, σε πραγματικές συνθήκες, ανάλογα με το τι θέλεις να κατεβάσεις, δεν θα πρέπει να ανεβάζεις ταυτόχρονα με πάνω από 50KBps. Εάν κάνεις download σε ipv6, δεν θα πρέπει να ανεβάζεις με πάνω από 20KBps εν αντιστοιχία.

Ευχαριστώ. Από την απάντησή σου δείχνεις να έχεις καταλάβει ακριβώς τι έχει συμβεί.
Έβαλα όντως upload 50kbps και λειτουργεί άψογα το download σε όλες τις σελίδες.
Δυστυχώς όμως έκανα προσπάθεια download αρχείου με το ίδιο πρόγραμμα (bittorrent) και η ταχύτητα είναι περιορισμένη. Υπάρχει τρόπος να επιλυθεί αυτό ώστε να έχω τη μέγιστη;
Δεν καταλαβαίνω επίσης πως το παλιό ρούτερ Thomson 585 δεν είχε τέτοιο πρόβλημα και έχει το καινούργιο.
Το port που άλλαξα στο ρούτερ με τις οδηγίες του συμφορουμίτη βοήθησε σε τίποτα;
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Τα Ports δεν κάνουν κάποια διαφορά εδώ.
Όσον αφορά το γιατί με το παλαιότερο router δεν είχες πρόβλημα οφείλεται στο καλύτερο QoS που είχε εκείνο έναντι του καινούριου. Όταν υπήρχε traffic στη γραμμή, έδινε priority εις βάρος του bittorrent.
Όταν πραγματοποιείς μια λήψη εντός του ίδιου προγράμματος που έχεις θέσει τον περιορισμό πρέπει να σιγουρευτείς πως η λήψη σου έχει διαθέσιμο εύρος upstream για τους ίδιους λόγους που σου ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα. Με λίγα λόγια, το ίδιο όριο των 50KB/s θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί και για τη λήψη σου. Θα πρέπει λοιπόν να περιορίζεις την ταχύτητα upload των υπόλοιπων αρχείων.
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
760
ΟΚ κατάλαβα, ευχαριστώ.
Πιθανόν να βάλω το παλιό ρούτερ και όταν και αν βάλω vdsl τότε να βάλω το καινούργιο.
 

mirtchevd

New member
7 November 2020
7
Καλησπέρα,νέος στο φόρουμ
Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει
Έχω κάνει αναβάθμιση από 24αρα σε vdsl 100 voip ,Να μην τα πολυλογω έχω πρόβλημα εδώ και 2 μήνες από την αρχή ενεργοποίησης
Το δηλώνω συνέχεια βλάβη
Αποσύνδεσεις κάθε μέρα αρκετές την ημέρα
Έχω το γνωστώ ρούτερ ΖΤΕ
Έχω αλλάξει καλωδίωση σπιτιου,δε άλλαξε κάτι, επίσης μου αντικατέστησαν το ρούτερ ξανά με ΖΤΕ
Παιδιά κάτι παίζει με το Noise margin,κάνει σκαμπανεβάσματα και όταν το κάνει πέφτει και η ταχύτητα στο 0 από 100
Και εκεί έρχεται η αποσύνδεση
Παρακαλώ βοηθήστε,Μπορώ καλός να διορθωθεί το πρόβλημα?
Μπορώ να υποχωρήσω χωρίς να πληρώσω πρόστιμο? ευχαριστω παιδιά οποίος ασχοληθεί
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Καλησπέρα,νέος στο φόρουμ
Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει
Έχω κάνει αναβάθμιση από 24αρα σε vdsl 100 voip ,Να μην τα πολυλογω έχω πρόβλημα εδώ και 2 μήνες από την αρχή ενεργοποίησης
Το δηλώνω συνέχεια βλάβη
Αποσύνδεσεις κάθε μέρα αρκετές την ημέρα
Έχω το γνωστώ ρούτερ ΖΤΕ
Έχω αλλάξει καλωδίωση σπιτιου,δε άλλαξε κάτι, επίσης μου αντικατέστησαν το ρούτερ ξανά με ΖΤΕ
Παιδιά κάτι παίζει με το Noise margin,κάνει σκαμπανεβάσματα και όταν το κάνει πέφτει και η ταχύτητα στο 0 από 100
Και εκεί έρχεται η αποσύνδεση
Παρακαλώ βοηθήστε,Μπορώ καλός να διορθωθεί το πρόβλημα?
Μπορώ να υποχωρήσω χωρίς να πληρώσω πρόστιμο? ευχαριστω παιδιά οποίος ασχοληθεί

Ήρθε Τεχνικος να ελέγξει τη γραμμή σου από το Καφαο έως τον κατανεμητη?