Νέο ζευγάρι ακουστικών, akg k361 μ επιφύλαξη για την κατασκευή, meze 99, ή τα καιν

jojomos

New member
1 October 2020
29
Καλησπέρα. Με βοηθήσατε πολύ την προηγούμενη με το ifi zen dac μου και χάρηκα πολύ τη συζήτηση, οπότε θα ήθελα να θέσω εδώ έναν ευχάριστο προβληματισμό, σχετικά με την αναζήτηση ενός καινούργιου ζευγαριού ακουστικών.
Αυτή τη στιγμή έχω στην κατοχή μου τα dt 990 και τα m50x. Πρόσφατα πούλησα τα dt 770, ενώ υπήρξα κάτοχος και των akg k371 κάποια στιγμή.
Για να δώσω μια εικόνα του τί αναζητώ, για τα δικά μου γούστα τα dt 770 δε δικαιολογούν τη φήμη τους για εξαιρετικό ήχο. Έχουν φανταστικό soundstage, είναι πραγματικά άνετα για πολύωρη χρήση, ωστόσο Έχουν υπερβολικές χαμηλές και sub ακόμη ποιό έντονο. Τα m50x είναι ευχάριστα στ αυτιά μου ωστόσο και πάλι έχουμε μια τάση να τονίζουμε τις χαμηλές. Τα καλύτερα για τα γούστα μου ακουστικά, , χωρίς να έχω καμιά επαφη με κλασικά ακουστικά τύπου senn 600, 650, και με μικρή εμπειρία σε ό,τι έχει να κάνει με ακουστικά ανοιχτού τύπου, είναι τα akg k371. Δεν ξέρω αν θεωρούνται σχετικά ουδέτερα, έχω την αίσθηση οτι κάτι τέτοιο αναζητώ, ωστόσο είχαν τον ποιό γεμάτο ήχο με διακριτές τις μεσαίες, χωρίς να λείπει το χαμηλό.
Τα συγκεκριμένα ακουστικά ωστόσο δυστυχώς, είναι τόσο απαράδεκτα στο θέμα της ποιότητας κατασκευής, που τα έδωσα με μισή καρδιά. Εδώ να τονίσω οτι παράπονα για κατασκευαστικά προβλήματα αντιμετώπισε και φίλος μου με τα συγκεκριμένα, οπότε θεωρώ οτι δεν ήταν πρόβλημα που αφορούσε ελαττωματικό κομμάτι.
Οπότε, ερχόμαστε στο παρόν και ψάχνουμε: Ένα ζευγάρι ακουστικά με ηχιτικό προφίλ κοντά σ εκείνο των akg k371, να μη στεραίται τελείως χαμηλών, αλλα να μην τις τονίζει με υπερβολικό sub και μου τρώει τις μεσαίες και την ανάλυση γενικότερα. Budget βαριά μέχρι 200. Βρίσκω τα 99 classics και τα 99 neo σε καλή τιμή απο δεύτερο χέρι. Επίσης απο ανοιχτά κοιτάω τα καινούργια της senn τα 560s, ωστόσο φαντάζομαι οτι μιλάμε για μια επιλογή με μεγάλο ρίσκο, δεδομένου οτι μόλις κυκλοφόρησαν και δεν έχουμε παρα λίγα reviews.
Μια σκέψη μου επίσης είναι τα k361 της akg, νομίζω οτι είναι αρκετά κοντά στο θέμα του ήχου με τα k371, με λιγότερο μπάσο, αλλα καλύτερα σε θέματα ανάλυσης, διαχωρισμού, τα k371 είχαν μια ποιό worm προσέγγιση. Ωστόσο διαβάζω και για τα k361 για προβληματάκια στην κατασκευή και τα φοβάμαι λίγο, αν κι είναι φθηνά και μικρότερο το ρίσκο τους.
Επίσης τα 58x της senn μοιάζουν καλή επιλογή, ωστόσο δεν ξέρω αν υπάρχει εύκολη διαδικασία για να τα φέρω Ελλάδα, οπότε θα μ ενδιέφερε αν κάποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και για οτιδήποτε άλλο έχετε ακούσει, ήταν σχετικά ισοροπημένο και σας ικανοποίησε. Όπως φαίνεται απ τα γραφόμενά μου μπλέκω μοντέλα κλειστού κι ανοιχτού τύπου, ωστόσο πραγματικά δεν με απασχολλεί το συγκεκριμένο ζήτημα, αν ένα ανοιχτό ακουστικό δεν χάνει υπερβολικά το χαμηλό του, μου κάνει, καθώς η χρήση του θα είναι αποκλειστικά σε ήσυχο περιβάλλον που δεν θα μ ενοχλούν και δε θα ενοχλώ. Παιχνίδια δεν παίζω και δε βρίσκονται στα άμεσα σχέδιά μου, οπότε ψάχνω κάτι αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής, hip hop, rok, κλασική και γενικότερα λίγο απ όλα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
 
Last edited:

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,869
Δεν έχω ακούσει κανένα από όσα αναφέρεις αλλά καταλαβαίνω πως το θέλεις το μπασάκι σου αλλά δεν θέλεις να καλύπτει το υπόλοιπο φάσμα.
Αν μπορείς βάλε και τα DT150 στη λίστα σου. Είναι μέσα στο όριο χρηματικά και θεωρώ πως αξίζουν τα χρήματά τους και ίσως να σου ταιριάζει ηχητικά.
Απλά είναι άσχημα και ογκώδη.
Για τα HD560S η γνώμη μου είναι πως η τιμή τους είναι αρκετά υψηλή (τα HD555 που είναι δυο γενιές προηγούμενο μοντέλο κόστιζαν τα μισά)
Τα HD58x θα κοστίσουν περίπου 200 με τον εκτελωνισμό (15 ή 25 έξοδα εκτελωνισμού + ΦΠΑ) αλλά κρίνοντας από τα HD6xx και όσα αναφέρεις μάλλον θα σου φανούν άδεια χαμηλά.
Το καλύτερο θα ήταν να ακούσεις πριν πάρεις οτιδήποτε αλλά δεδομένης της κατάστασης ίσως είναι πάρα πολύ δύσκολο.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Πρόταση μου εάν δεν είναι το ζητούμενο αποκλειστικά τα κλειστού τύπου, είναι τα akg k612 pro. Πιο γεμάτα από τα 7χχ αλλά με το ηχόχρωμα της akg ήτοι σκηνή και ανάλυση.
Αυτά δελεάζουν και εμένα αν και έχω ήδη τα 701 και τα 240 mkii.
Θα άκουγα όμως οπωσδήποτε και τα 600 ή 650 της senn όπου βρίσκονται και σε αγγελία μια φορά κοντά στην τιμή που λες και σίγουρα τα dt150 αν δεν με προβλημάτιζε η εμφάνιση τους.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ά, τώρα το πρόσεξα, ότι έχεις το iFi Zen DAC. Οπότε με αυτό θα τα χρησιμοποιήσεις. Δοκίμασε και τα AKG K240. Κλασσική αξία. Και μάλλον θα σου αρέσουν.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,375
Θεσσαλονίκη
Πάρε τα Sennheiser HD560S.
Δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα και αξίζουν τα 200 μέχρι σεντς.
Είναι αυτό που ψάχνεις με μόνο μειονέκτημα την έλλειψη σώματος.
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: Νέο ζευγάρι ακουστικών, akg k361 μ επιφύλαξη για την κατασκευή, meze

Πάρε τα Sennheiser HD560S.
Δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα και αξίζουν τα 200 μέχρι σεντς.
Είναι αυτό που ψάχνεις με μόνο μειονέκτημα την έλλειψη σώματος.[/QUOTE

Τα έχεις ακούσει; ΑΠ την εμπειρία σου, πώς είναι σε σύγκριση με τα 58x;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,375
Θεσσαλονίκη
Ότι προτείνω το έχω ακούσει.

Έχουν περίπου την ίδια έκταση χαμηλά αλλά τα 58x είναι λίγο πιο χρωματισμένα μέσο χαμηλά.
Τα 560s έχουν μια ενίσχυση ψηλά.
Τα 58x ακούγονται πιο γεμάτα και χρωματισμένα.
Τα 560 είναι πιο στεγνά με λιγότερο σώμα αλλά πιο καθαρά με καλύτερη περιγραφή χαμηλά και πιο πολύ λεπτομέρεια.
Ακούγονται λίγο πιο ψεύτικα ψηλά.
Στην σκηνή είναι μοναδικά δεν έχουν ανταγωνισμό.
Είναι ας πούμε το παιδί του HD800.
Τα 58x είναι πιο ρομαντικά.
Τα 560 είναι μόνιτορ αλλά κάνουν και για μουσική γιατί δεν είναι ψυχρά.
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: Νέο ζευγάρι ακουστικών, akg k361 μ επιφύλαξη για την κατασκευή, meze

Ότι προτείνω το έχω ακούσει.

Έχουν περίπου την ίδια έκταση χαμηλά αλλά τα 58x είναι λίγο πιο χρωματισμένα μέσο χαμηλά.
Τα 560s έχουν μια ενίσχυση ψηλά.
Τα 58x ακούγονται πιο γεμάτα και χρωματισμένα.
Τα 560 είναι πιο στεγνά με λιγότερο σώμα αλλά πιο καθαρά με καλύτερη περιγραφή χαμηλά και πιο πολύ λεπτομέρεια.
Ακούγονται λίγο πιο ψεύτικα ψηλά.
Στην σκηνή είναι μοναδικά δεν έχουν ανταγωνισμό.
Είναι ας πούμε το παιδί του HD800.
Τα 58x είναι πιο ρομαντικά.
Τα 560 είναι μόνιτορ αλλά κάνουν και για μουσική γιατί δεν είναι ψυχρά.


Χμμ.. Έτσι που τα περιγράφεις μου αρέσουην και τα 2, τα καθένα με τα χαρακτηριστικά του. Αν διάλεγες ένα ντε και καλά στα γούστα σου ποιό θα ήταν, ανάμεσα στα 58x και τα 560s; Επίσης, έχουν διαφορά στη δυσκολία οδήγησής τους; ΓΤ ειμ ακόμη με το zen.