Καλώδιο audio jack ή rca με 2 εισόδους και 1 έξοδο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DARKShadow45

New member
18 June 2013
70
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να συνδέσω σε ένα σύστημα Hi-Fi Sony που χρησιμοποιώ τον σταθερό μου υπολογιστή και ένα Xiaomi Tv Box. To Hi-Fi έχει μόνο μια είσοδο Audio Jack. Υπάρχει κάποιο splitter στερεοφωνικό ώστε να γίνει η δουλειά μου? Έψαξα και δεν κατάφερα να βρω κάτι.
 

DARKShadow45

New member
18 June 2013
70
Η είσοδος του ενισχυτή είναι jack 3.5mm ή rca;
Οι έξοδοι των άλλων δύο είναι female jack;
Η είσοδος στον ενισχυτή είναι σε 3.5mm female και οι έξοδοι και από τις 2 συσκευές επίσης σε 3.5mm female.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Θα χρειαστούν 3 καλώδια σαν αυτό στο κατάλληλο μήκος.

inakustik-star-jack-to-jack.jpg


Τα οποία θα συνδεθούν σε ένα ενδιάμεσο Switch οπως αυτό.

51wBoX40Z5L._AC_SL1000_.jpg


Σχετική σελίδα με παρόμοια προιόντα Amazon.


Δυστυχώς δεν μπρώ να βρώ Switch από Ελλάδα.
 

DARKShadow45

New member
18 June 2013
70
Θα χρειαστούν 3 καλώδια σαν αυτό στο κατάλληλο μήκος.

inakustik-star-jack-to-jack.jpg


Τα οποία θα συνδεθούν σε ένα ενδιάμεσο Switch οπως αυτό.

51wBoX40Z5L._AC_SL1000_.jpg


Σχετική σελίδα με παρόμοια προιόντα Amazon.


Δυστυχώς δεν μπρώ να βρώ Switch από Ελλάδα.

Ωραίο φαίνεται σαν λύση. Και εγώ από Ελλάδα που έψαχνα δεν κατάφερα να βρω κάτι. Επίσης θα με ενδιέφερε αν υπήρχε η δυνατότητα μίξης των σημάτων με κάτι τέτοιο για παράδειγμα.
https://www.thomann.de/gr/behringer...ajaniueGoqu2ju6KWTjtgXpt2MSZQndBoCRe0QAvD_BwE
Απλά το συγκεκριμένο είναι mono που δεν με βολεύει.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Φυσικά και δεν κάνει.
Και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Οτιδήποτε άλλο θα γίνει πολύπλοκο αυξάνοντας το κόστος, χωρις να βελτιώνεται και η ποιότητα.
 

DARKShadow45

New member
18 June 2013
70
Έκανα μια αναζήτηση και έπεσα πάνω σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/421978/Behringer-Xenyx-302-USB-Mixer.html?from=account_favorites. Μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και μιας και επειδή σκεφτόμουν μελλοντικά να αγοράσω κάρτα ήχου για μικρόφωνο εξωτερικό θα με κάλυπτε σαν λύση. Ο ενδιασμός που έχω είναι αν θα σηκώσει ένα μικρόφωνο όπως το Audio Technica AT2020 που έχω στα σχέδια μου να αγοράσω.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό μίξερ αντί για το κατάλληλο switch που γράψαμε στην αρχή του νήματος δεν θα εξυπηρετήσει.

Ναι μεν θα δουλέψει, αλλά θα δεσμεύσει μόνιμα 2 ζεύγη εισόδων (TV και TV Box που αναφέρεις στην αρχή) και θα παραμένει σταθερά τοποθετημένο σε μία θέση. Είναι και πιο πολύπλοκο στη χρήση σε σύγκριση μέ ένα απλό switch. Οπότε κάθε άλλη λειτουργία του πρακτικά ακυρώνεται.

Αν χρειαστείς κάποιο μίξερ ή κάρτα ήχου για ηχογράφηση και για να κάνεις άλλες δουλειές, για αυτό το σκοπό πάρ' το.
Και για την επιλογή μεταξύ τηλεόρασης και TV Box θα χρησιμοποιείς απλό switch.
Κάθε πράγμα στο είδος του!

Το μικρό μίξερ που αναφέρεις έχει Phantom Power σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του. Επομένως μπορεί να δεχτεί το πυκνωτικό μικρόφωνο που σκοπεύεις να αγοράσεις.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Δουλεια θα κανεις και με ένα τετοιο διακοπτη σε ενα απο αυτα τα κουτια , αρκει να ξερεις να δουλευεις στοιχειωδως κολλητηρι. Φυσικα θα χρειαστεις και λιγο στερεοφωνικο καλωδιο και 3 βυσματα 3,5mm. Στο λεω γιατι εφτιαξα ενα τετοιο για να αλλαζω τον ηχο απο τα ηχεια του PC στον ενισχυτη και αντιστροφως. Μικροφωνο φυσικα δεν υποστηριζει το setup.