Τι παίρνουμε τώρα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Καλησπέρα σας!
Έχω μια samsung d8000s 46 ιντσων καμμία δεκαριά χρόνια, που αγόρασα κατόπιν δικών σας υποδείξεων ,μιας κι είμαι άσχετος με το άθλημα.
Πριν δυο τρεις μερες σε μια από τις σπάνιες φορές που έβλεπα ποδόσφαιρο, παρατήρησα και στα δυο άκρα της οθονης κατι κάθετες λεπτές γραμμες σαν τριχες από πάνω ως κάτω
Δεν το είχα παρατηρήσει αλλά δεν αποκλείεται να υπήρχαν καιρό και να μην το είχα πάρει είδηση γιατί σε ταινίες δεν πολυφαινεται (τόσο σχετικός ειμαι)
Βέβαια τώρα που το παρατήρησα εκεί πάει το μάτι μου και γκουγκλαροντας με έβγαλε στην σελίδα του .....avclub όπου διάβασα ότι κι άλλοι είχαν το ίδιο θέμα και μάλιστα στα 3 με 4 χρόνια.
Φυσικά σε αυτό το τοπικ είχα γράψει και γω, αλλά μια που την πήρα και μια που δεν ξανασχοληθηκα με το τοπικ γιατί μια χαρά ήταν όλα.
Γράφοντας όλα τα παραπάνω σας δίνω μια ιδέα για του τι ζητάω και πόσο ασχολούμαι με το θέμα τηλεόρασης.
Πήρα και ένα καλό φίλο μάστορα τηλ. και από την περιγραφή που του έκανα μου είπε ότι, ή ζω με αυτό ή αλλάζω tv...δεν αξίζει να την φιαξω.
Αν υποθέσουμε ότι τελικά δεν μπορώ να ζήσω με αυτό, γιατί όλο εκεί πάει το μάτι μου, τι επιλογές έχω ώστε, να εχω την ίδια ποιότητα εικόνας με τα λιγότερα χρήματα.
Το γράφω αυτό, γιατί πιστεύω ότι μετά από τόσα χρόνια θα έχουν πέσει οι τιμές για την ίδια ποιότητα....έτσι δεν είναι??
Δεν με ενδιαφέρει ούτε η τεχνολογία ούτε η μάρκα.
Τα δυνατόν λιγότερα χρήματα με ενδιαφέρουν
Γιατί, πλέον, 1700αρια για τηλεόραση ΔΕΝ ξαναδινω.
Την πάτησα δύο φορές, μια με πλάσμα τωρα με lcd ...... καλά μου είναι.
Τουλάχιστον να κλαίω το δυνατόν λιγότερο ποσόν.

Ξέρω οτι δεν ήμουν και πολυ κατατοπιστικός σχετικά με τα θέλω μου ,αλλα τουλάχιστον προσπάθησα για το καλύτερο:D.

Οτι έχετε ευχαρίστηση, μου το γράφετε.-bye-
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Re: Τι παίρνουμε τώρα?

Νομίζω πως είναι IPA οπότε δε τη συνιστώ με τίποτα ...
Αν είναι όμως να διαθέσεις τόσα χρήματα για αυτές τις ίντσες τότε πας σε Samsung Qled...Βέβαια υπάρχουν και κάποιες λεπτές 50αρες που ίσως ταιριάζουν ,αλλά θα το επαναλάβω για 49 καλύτερα να μην πας σε LG αν δεν είναι Oled
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Τι παίρνουμε τώρα?

Καλή πρόταση, με δυνατότητες να πιάσεις καλή εικόνα ( μόνη διαφορά ότι δεν πιάνει το μαύρο των OLED φυσικά ) είναι η Q70R / Q70T της Samsung ( καλή και η Q60R/Q60T, υπερέχει στα αθλητικά η Q70R/T και σε μερικές ακόμα κατηγορίες, δεν είναι σούπερ η διαφορά, αλλά υπάρχει ).

Εν ολίγοις, Samsung Q60 or Q70 και από εμέ.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: Τι παίρνουμε τώρα?

Τι να πω ρε παιδιά!
Ο μάστορας μου είπε να προτιμήσω LG.
Καλύτερη εικόνα, ποιες έχουν στο 600αρι.
Καμμία Panasonic αξίζει?
Δεν θα πρέπει να λάβω υπόψην και το service?
Μαζί με την εικόνα δεν θα πρέπει να συνεκτιμήσω και την αξιοπιστία ?

(Μαμω την ασχετιλα μου μέσα......εχω καλοσυνηθίσει και στην καλη εικονα της δικιας μου:violent-smiley-030: )
 

Evil 13

AVClub Enthusiast
24 August 2008
909
Re: Τι παίρνουμε τώρα?

Καλησπέρα σας!
Έχω μια samsung d8000s 46 ιντσων καμμία δεκαριά χρόνια, που αγόρασα κατόπιν δικών σας υποδείξεων ,μιας κι είμαι άσχετος με το άθλημα.
Πριν δυο τρεις μερες σε μια από τις σπάνιες φορές που έβλεπα ποδόσφαιρο, παρατήρησα και στα δυο άκρα της οθονης κατι κάθετες λεπτές γραμμες σαν τριχες από πάνω ως κάτω
Δεν το είχα παρατηρήσει αλλά δεν αποκλείεται να υπήρχαν καιρό και να μην το είχα πάρει είδηση γιατί σε ταινίες δεν πολυφαινεται (τόσο σχετικός ειμαι)
Βέβαια τώρα που το παρατήρησα εκεί πάει το μάτι μου και γκουγκλαροντας με έβγαλε στην σελίδα του .....avclub όπου διάβασα ότι κι άλλοι είχαν το ίδιο θέμα και μάλιστα στα 3 με 4 χρόνια.
Φυσικά σε αυτό το τοπικ είχα γράψει και γω, αλλά μια που την πήρα και μια που δεν ξανασχοληθηκα με το τοπικ γιατί μια χαρά ήταν όλα.
Γράφοντας όλα τα παραπάνω σας δίνω μια ιδέα για του τι ζητάω και πόσο ασχολούμαι με το θέμα τηλεόρασης.
Πήρα και ένα καλό φίλο μάστορα τηλ. και από την περιγραφή που του έκανα μου είπε ότι, ή ζω με αυτό ή αλλάζω tv...δεν αξίζει να την φιαξω.
Αν υποθέσουμε ότι τελικά δεν μπορώ να ζήσω με αυτό, γιατί όλο εκεί πάει το μάτι μου, τι επιλογές έχω ώστε, να εχω την ίδια ποιότητα εικόνας με τα λιγότερα χρήματα.
Το γράφω αυτό, γιατί πιστεύω ότι μετά από τόσα χρόνια θα έχουν πέσει οι τιμές για την ίδια ποιότητα....έτσι δεν είναι??
Δεν με ενδιαφέρει ούτε η τεχνολογία ούτε η μάρκα.
Τα δυνατόν λιγότερα χρήματα με ενδιαφέρουν
Γιατί, πλέον, 1700αρια για τηλεόραση ΔΕΝ ξαναδινω.
Την πάτησα δύο φορές, μια με πλάσμα τωρα με lcd ...... καλά μου είναι.
Τουλάχιστον να κλαίω το δυνατόν λιγότερο ποσόν.

Ξέρω οτι δεν ήμουν και πολυ κατατοπιστικός σχετικά με τα θέλω μου ,αλλα τουλάχιστον προσπάθησα για το καλύτερο:D.

Οτι έχετε ευχαρίστηση, μου το γράφετε.-bye-
Ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα με την samsung.Μην ψαχνεις τι ειναι,το πανελ τα εφτυσε και δεν διορθωνεται οποτε ειναι για πεταμα.Το προβλημα θα γινεται συνεχως χειροτερο.
Μετα πηγα σε Oled...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: Τι παίρνουμε τώρα?

Ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα με την samsung.Μην ψαχνεις τι ειναι,το πανελ τα εφτυσε και δεν διορθωνεται οποτε ειναι για πεταμα.Το προβλημα θα γινεται συνεχως χειροτερο.
Μετα πηγα σε Oled...

Αυτό μου είπε και ο μάστορας φίλε μου....πέταμα!

Το μεγάλο,τελικά, πρόβλημα είναι οι διαστάσεις .
Δεν υπάρχουν πλέον 46αρες και,δυστυχώς,πρέπει να περιοριστώ στις 43αρες
Ότι άλλο, δεν χωραει:furious3:
Ένα μέτρο εχω μόνο!
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Re: Τι παίρνουμε τώρα?

Sony φίλε μου, XG8000 ή XH8000...αμα την δεις τι χρώματα έχει διπλα στις άλλες θα καταλάβεις τι εστί Sony
(ειδικά οι φετινές έχουν τον επεξεργαστή εικόνας X1 απο τις ακριβές σειρές)
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Τι παίρνουμε τώρα?

70r με 70Τ τι διαφορές έχουν?

Η Q70R είναι το περσινό μοντέλο, η Q70T το νέο.
Η Q70R έχει λίγο καλύτερο contrast + local dimming.
Η Q70R έχει επίσης πιο πολύ φωτεινότητα σε HDR + SDR.
Επίσης καλύτερο response time, πιο υψηλή συχνότητα αναν. των PWM ( λιγότερο backlight flickering ).

Είναι γενικότερα λίγο καλύτερη τηλεόραση από την φετινή Q70T.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: Τι παίρνουμε τώρα?

Πόσο μπερδεμένος είμαι, δεν μπορείτε να φανταστείτε!
Έχω και μια τάση να εμπιστεύομαι τους τεχνικούς, που το κάνει χειρότερο.
Μακρυά από Sony, μου είπε ο φίλος.
Service και αξιοπιστία προβληματικά.
Ισχύει ρε παιδιά??
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Τι παίρνουμε τώρα?

50 Hz είναι και αυτή, αν έχει σημασία. Αν δε θα παρακολουθείς σε απόσταση κάτω από δύο μέτρα, άλλαξε έπιπλο.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Τι παίρνουμε τώρα?

Οι LG διαθέτουν VA panels στις 50", 60" και 70". Στις υπόλοιπες διαγώνιους έχουν (συνήθως) IPS panels. Ήτοι, σχετικά καλές γωνίες θέασης και παράλληλα μειωμένη αντίθεση. Γενικά, οποιαδήποτε επιλέξεις στις 43", κατά πάσα πιθανότητα θα είναι "πισωγύρισμα" για εσένα. Επίσης, περίπου 500 ευρώ για 43", πλέον είναι πολλά.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: Τι παίρνουμε τώρα?

Οτι θα ειναι πισογυρισμα ,ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο.
Ομως αυτη την χρονικη περιοδο ,δεν υπαρχουν χρηματα για πεταμα,δεδομενου οτι ειμαι κατι λιγοτερο απο μεσος χρηστης και εκτος απο οτε tv ,δεν βλεπω τιποτα αλλο.
Εχετε καμμια αλλη προταση σε lg, εκτος απο αυτη που εβαλα μεχρι το 650αρι στις 43 ιντσες???