LG oled C9 Vertical Banding

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Καλησπερα,

Εχω τηλεοραση αγορασμενη 11/2019 απο τον Κωτσοβολο με την επιπλεον 5ετη premium εγγυση που δινουν. Η τηλεοραση ειναι 100% λειτουργικη, το μονο προβλημα που εχω ειναι το vertical banding που ειναι καπως εντονο. Παραθετω φωτογραφια:

https://imgur.com/a/QddFDEw

Αν και γνωριζω οτι λογω κατασκευης σε ενα βαθμο παντα θα εχει vertical banding, αυτη την γραμμη δεξια δεν μπορω να την χωνεψω. Σε καθε σκοτεινη σκηνη, ακομη και στον ουρανο η καθε σκηνη χωρις λεπτομεριες στην δεξια πλευρα την "βρισκω" με το ματι μου. Κατα τα αλλα τις υπολοιπες γραμμες που μπορει να φαινονται στην φωτο 99.9% των περιπτωσεων δεν τις βλεπω. Πιστευετε οτι αξιζει να την στειλω πισω για εκτιμηση και αλλαγη πανελ; Το θεμα ειναι οτι βρισκομαι στην επαρχια (νησιωτικη Ελλαδα) και να στειλω την τηλεοραση, παρολο που εχω κρατησει το κουτι, το φοβαμαι αρκετα. Μου ειχε βγει η πιστη να την στησω με το ποσο λεπτη ειναι. Οταν την ειχα αγορασει μου ειχαν πει οτι οπου και να μενω ερχονται και την περνουν εκεινοι (ηταν ενας απο τους λογους που τους επελεξα, παρολο που δεν τους πολυσυμπαθω σαν καταστημα), φυσικα στο δια ταυτα θα δουμε τι πραγματικα ισχυει. Εσεις πιστευετε οτι αξιζει η προσπαθεια για καινουργιο πανελ η θα παω για μαλλι και θα βγω κουρεμενος; Επισης, γενικα την εμπειριες εχετε με το service του Κωτσοβολου;
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Εφόσον σε ενοχλεί σε ταινίες καλό είναι να αλλαχτει. Το είχε από την αρχή ή εμφανίστηκε αργότερα;


Sent from my iPad using Tapatalk
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Απο την αρχη υπηρχε το θεμα, το ειχα ψαξει τοτε το θεμα και μου λεγανε οτι μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας μπορει να βελτιωθει, οποτε περιμενα. Δυστυχως ομως δεν εχει βελτιωθει. Θεωρειτε οτι εχω σοβαρες πιθανοτητες να μου αντικαταστησουν το πανελ;
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Εφόσον φαίνεται και σε normal περιεχόμενο πιστεύω θα στο αλλάξουν.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
ωωω.
Αρκετά έντονο.
Ζήτα αλλαγή και εξήγησε πως είναι τόσο έντονο που φαίνεται και σε αρκετές σκηνές σε ταινίες.
Μπορεί να χρειαστέι να γίνεις λίγο... φωνακλάς σε περίπτωση που πάνε να παίξουν την κολοκυθιά, αλλά δικαιούσαι αλλαγή, δεν είναι αποδεκτό αυτό το πράγμα.
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Καταλαβα, αρα μαλλον αξιζει. Αντε να δουμε και το service του Κωτσοβολου. Θα επικοινωνησω μαζι τους και θα ενημερωσω το νημα για την εμπειρια μου μαζι τους. Σας ευχαριστω πολυ!
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Απάντηση: Re: LG oled C9 Vertical Banding

δεν θα ασχοληθει ο Κωτσοβολος.
την lg θα παρεις και θα σου στειλουν ανθρωπο να την παραλαβει.

Οταν ειχα παρει την τηλεοραση αγορασα επιπλεον την "premium" 5ετη εγγυηση του Κωτσοβολου επειδη πανελλαδικα ελεγαν οτι ερχονται στον χωρο μου να την παραλαβουν. Εγω μενω Παρο, οποτε δεν ξερω εαν θα μπορει να ερθει τεχνικος της LG να την παραλαβει απο τον χωρο μου. Το να την πακεταρω και να την στειλω με μεταφορικη στην Αθηνα σχεδον το αποκλειω.