Επιλογή συστήματος 5.1 σε σπίτι που φτιάχνεται τώρα

Ggreg

New member
8 November 2020
5
Καλησπέρα σας. Καταρχάς να ευχαριστήσω την κοινότητά σας. Είστε πολύ αναλυτικοί και υποστηρικτικοί σε όλα τα θέματα που έχω ψάξει στο forum και αποφάσισα να φτιάξω και εγώ ένα λογαριασμό ώστε να με βοηθήσετε αν γίνεται.
Λοιπόν το θέμα είναι ότι ο κουμπάρος μου που δε γνωρίζει πολλά από τεχνολογία φτιάχνει ένα σπίτι. Στο σαλόνι που είναι 35 τετραγωνικά στο σημείο τηλεόραση-καναπέ, θέλει να βάλει ένα σύστημα 5.1 για σύνδεση με TV αλλά και για να ακούει μουσική. Επίσης θέλει να βγάλει στον εξωτερικό χώρο ένα ηχείο που να συνδέεται στον ενισχυτή για να παίζει μουσική όταν χρειάζεται χώρος περίπου 20τ.μ. (5x4) (θα βρέχεται το ηχείο στο σημείο εκείνο όταν βρέχει). Budget μέχρι 2000, χωρίς μελλοντικό ενδιαφέρον να βελτιώσει κάτι αργότερα. Καλώδια θα τραβήξει όπου χρειάζεται. Από αυτά που έψαξα στο forum έχω καταλήξει στις εξής επιλογές, αλλά φυσικά δε ξέρω αν είναι σωστές:
1: Denon AVR-X1600H + SVS PB-1000 + Magnat Monitor Supreme 5.0 Set 1002 Black
2: Denon AVR-X1600H + SVS PB-1000 + Mission MX3 5.0 Black
3: Denon AVR-X1600H 5.1 + POLK AUDIO T-15 , T-30 , T-50 , PSW10 https://www.skroutz.gr/s/24317846/Denon-AVR-X1600H-5-1-POLK-AUDIO-T-15-T-30-T-50-PSW10.html

Για εξωτερικό ηχείο το Magnat Symbol Pro 160 (ίσως και 2?)
Επίσης, αν ξέρει κάποιος, συμφέρει να βάλει κάποιο σύστημα SONOS? Από άποψη ποιο εύκολης χρήσης (ίσως?). Αν και εκεί ξεφεύγει το budget.
To να έχει ATMOS το σύστημα δεν το νοιάζει, αλλά φυσικά δεν τον χαλάει κιόλας.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ εκ των προτέρων.

PS: Αν υπάρχει επιλογή τα δύο μπροστινά ηχεία (δεξιά, αριστερά της τηλεόρασης) να είναι κρεμαστά θα το προτιμούσε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Αν μπορεί να τραβήξει καλώδια για τα ηχεία εξωτερικού χώρου, μπορεί να εκμεταλλευτεί τη δεύτερη ζώνη του 7κάναλου ενισχυτή AV και έτσι δεν χρειάζεται ασύρματο σύστημα. Ακόμα κι αν χρειαστεί, ο ενισχυτής έχει το δικό του "τύπου Sonos" σύστημα, το HEOS, επομένως το βλέπει τότε εάν κι εφ' όσον το χρειαστεί ως προς το τι είδους ηχεία θα επιλέξει.
Στην περίπτωση αυτή, δεν θα μπορέσει να έχει Atmos (πέρα από το Virtual Atmos) καθώς το 6ο και 7ο κανάλι θα χρησιμοποιηθούν για την εξωτερική ζώνη.

Το sub που κοιτάς είναι αδύναμο. Θα χρειαστεί κάτι καλύτερο.

Από ηχεία εξωτερικού χώρου, δες τα Atrium της Polk για οικονομικά και καλά.
 

Ggreg

New member
8 November 2020
5
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Pleo.
Ναι καλώδια για έξω έχει ήδη προβλέψει να τραβήξει, οπότε πάει για τα Atrium.
Αν έχεις να προτείνεις κάτι σε sub, στις δύο καλύτερες επόμενες λύσεις ώστε να μη ξεφύγουμε πολύ από το budget.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!
Και ένα τελευταίο...στα καλώδια που θα περάσει πρέπει να προσέξει κάτι? Δηλαδή υπάρχει ένας ελάχιστος τύπος καλωδίου που πρέπει να προσέξει να περάσει ώστε να μην έχει θέμα (σε περίπτωση που θέλει να ¨τσιτώσει¨ το σύστημα σε κανα party..μελλοντικά)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Να προσέξει να μη βάλει πολύ λεπτό καλώδιο μόνο για εκείνα που θα είναι σε εξωτερικό χώρο καθώς θα έχει μεγαλύτερη απόσταση από τον ενισχυτή. Όχι πως υπάρχει κάποιο μεγάλο πρόβλημα απλώς σε μεγάλη απόσταση αυξάνεται η αντίσταση.

Το sub της Polk το PSW-10 να το αποφύγει. Είναι αδύναμο.
 

Ggreg

New member
8 November 2020
5
Είσαι άψογος! Αν χρειαστούμε κάτι άλλο θα επανέλθω.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Ggreg

New member
8 November 2020
5
Καλησπέρα και πάλι.
Έχουμε καταλήξει σε Denon AVR-X1600H + SVS PB-1000
Αξίζει να πάει στον denon 2600H?
Σε ηχεία είχαμε καταλήξει σε polk s20e μπροστά - polk s15e πίσω - polk s30e
Δυστυχώς η γυναίκα του θέλει κάτι ποιο compact από τα s20e για μπροστά (δε βλέπει να καταφέρνει να την πείσει)....Έχετε να προτείνετε κάτι? Είδαμε τα B&W M1 αξίζουν? και αν ναι με τι άλλα ηχεία μπορούν να συνδυαστούν?
Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι
 

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Nα πει στην γυναίκα του στα ηχεία έχει σημασία το μέγεθος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Πας να φτιάξεις κάτι καλό. Μην το χαλάς με ηχεία δορυφοράκια lifestyle τύπου B&W M1. Που θα βάζεις το sub να παίζει με αυτά; Στα 200Hz; Τρόμος...

ΟΚ θα είναι και ο 1600, ο 2600 καλύτερος, αν και δεν ξέρω αν υπάρχει πια, καθώς έχει αντικατασταθεί από τον 2700.
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Πας να φτιάξεις κάτι καλό. Μην το χαλάς με ηχεία δορυφοράκια lifestyle τύπου B&W M1. Που θα βάζεις το sub να παίζει με αυτά; Στα 200Hz; Τρόμος...

ΟΚ θα είναι και ο 1600, ο 2600 καλύτερος, αν και δεν ξέρω αν υπάρχει πια, καθώς έχει αντικατασταθεί από τον 2700.

Έχεις ακούσει m1 να παίζουν με ρεύμα από τελικό;
Με ένα κροσαρισμα στα 100hz είναι εξαιρετικά για surround!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Έχεις ακούσει m1 να παίζουν με ρεύμα από τελικό;
Με ένα κροσαρισμα στα 100hz είναι εξαιρετικά για surround!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα έχεις ακούσει να παίζουν μόνα τους; Δεν υπάρχει καθόλου μπάσο. Άντε πες να τα κροσάρεις στα 120Hz και πάλι χαμηλά είναι. Για main speakers ούτε για πλάκα. Εκτός αν μιλάμε για lifestyle σύστημα όπου για αυτό το ρόλο είναι πολύ καλά (αλλά και ακριβά).

Piston Excursion calculator:
number of drivers 1
driver diameter (inches) 4
Xmax (mm) 10
dB SPL @ 1m 105
Hz 110.8126

Άρα cross δύσκολα πιο κάτω από 110Hz, πες 120Hz για να είσαι μέσα. Και πάλι δεν μπορούν να παίξουν όπως ένα μεγάλο βάσης όπως το S20ε, ούτε όπως ένα λίγο μικρότερο όπως το S15e.
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Τα έχεις ακούσει να παίζουν μόνα τους; Δεν υπάρχει καθόλου μπάσο. Άντε πες να τα κροσάρεις στα 120Hz και πάλι χαμηλά είναι. Για main speakers ούτε για πλάκα. Εκτός αν μιλάμε για lifestyle σύστημα.

Piston Excursion calculator:
number of drivers 1
driver diameter (inches) 4
Xmax (mm) 10
dB SPL @ 1m 105
Hz 110.8126

Άρα cross δύσκολα πιο κάτω από 110Hz, πες 120Hz για να είσαι μέσα. Και πάλι δεν μπορούν να παίξουν όπως ένα μεγάλο βάσης όπως το S20ε, ούτε όπως ένα λίγο μικρότερο όπως το S15e.

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες,και ναι τα έχω ακούσει μόνα τους,πράγματι δεν έχουν καθόλου μπάσο,αλλά πέρα από αυτό είναι πολύ ποιοτικός ο ήχος τους.110hz είναι μια χαρά για surround. Για main δεν θα τα πρότεινα όντως αλλά αν ο άνθρωπος δεν έχει χώρο; Όλοι θα θέλαμε βάσης για τα περιφερειακά η ακόμα και full range tower!! Δεν υπάρχει όμως πάντα ο χώρος η το χρήμα η και τα 2. Εγώ έχω 4 m1 για περιφερειακά με 2 sub στο σύστημα και είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες,και ναι τα έχω ακούσει μόνα τους,πράγματι δεν έχουν καθόλου μπάσο,αλλά πέρα από αυτό είναι πολύ ποιοτικός ο ήχος τους.110hz είναι μια χαρά για surround. Για main δεν θα τα πρότεινα όντως αλλά αν ο άνθρωπος δεν έχει χώρο; Όλοι θα θέλαμε βάσης για τα περιφερειακά η ακόμα και full range tower!! Δεν υπάρχει όμως πάντα ο χώρος η το χρήμα η και τα 2. Εγώ έχω 4 m1 για περιφερειακά με 2 sub στο σύστημα και είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν διαφωνώ ότι είναι εξαιρετικά για το μέγεθός τους, αλλά μπορεί με λιγότερα χρήματα να πάρει αληθινά ηχεία που θα παίζουν και καλύτερα overall.

Για την ώρα υφίσταται περιορισμός στο WAF και όχι χωροταξικός. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τα γραφόμενα.
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Δεν διαφωνώ ότι είναι εξαιρετικά για το μέγεθός τους, αλλά μπορεί με λιγότερα χρήματα να πάρει αληθινά ηχεία που θα παίζουν και καλύτερα overall.

Για την ώρα υφίσταται περιορισμός στο WAF και όχι χωροταξικός. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τα γραφόμενα.

Κάποιες φορές το waf είναι το πιο δύσκολο εμπόδιο που πρέπει να ξεπεραστεί!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Γι' αυτό πρώτα διαλέγουμε ηχεία και μετά τα παρουσιάζουμε ως έκπληξη. Και έχουμε διπλό κέρδος. Καλό ήχο και το element of surprise. Εάν η έκπληξη σκοντάψει σε αισθητικούς λόγους, τότε αναλαμβάνει η αναπαραγωγή η οποία αμβλύνει έως και εξουδετερώνει οποιαδήποτε αντίσταση. win-win και everybody's happy.

Σ' αρέσουν φως μου;
Τι κουτιά είναι αυτά αγάπη μου;
Μα άκου...
Ααααα τι ωραίος ήχος!
Τώρα σ' αρέσουν;
Ναι ωραία παίζουν αλλά είναι "μεγάλα". Αλλά, αφού αρέσουν και σε εσένα, χαλάλι... .

On a side note, οποιαδήποτε επίσκεψη στο χώρο από τρίτους και ακρόαση του συστήματος μόνο θετικά σχόλια θα έχει τα οποία λειτουργούν και αυτά υπέρ της δικαίωσης της επιλογής. Ιδιαίτερα όταν στη συντριπτική πλειοψηφία τους οι επισκέπτες είναι συνηθισμένοι σε ηχομπάρες ή συστήματα όλα σε ένα με μικρά πλαστικά ηχειάκια.

Πωωωωω ρε συ... έπαθα πλάκα, πως παίζει έτσι;
Ναι αλλά "μεγάλα" όμως.
Κιμπάρης ο ιδιοκτήτης θέλει να ακούει καλά. Μπράβο του! Νόμιζα ότι είμαι στο σινεμά. Δεν έχω ξανακούσει ποτέ τόσο καλό ήχο. Θέλω κι εγώ... .

Σύντομα γίνεται το σημείο αναφοράς το σύστημα στους οικείους και... μόνο η αναγνώριση αυτή έχει ήδη αποσβέσει το κόστος. Το κέρδος κατόπιν της κοινωνικοποίησης με θέμα το ηχοσύστημα (Πως μπορώ κι εγώ; Τι άλλες επιλογές υπάρχουν; Δηλαδή αν θέλω μπορώ να έχω τον ίδιο ήχο κι εγώ στο σπίτι μου; Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοια συστήματα κλπ κλπ.) λειτουργεί προσθετικά στο κέρδος που έχει από μόνο του ηχητικά το σύστημα. Και χωρίς να αναφέρω το pride of ownership.
Τριπλή νίκη απέναντι στο WAF! :2thumb22sup:

Θα εξαιρούσα από τα παραπάνω, μόνο την περίπτωση που κάποιος θέλει πάρα πολύ και συνειδητά ένα μικρότερο lifestyle ηχείο όπου εκεί ισχύει η κόκκινη γραμμή του "αυτό θέλω και αυτό θα πάρω γιατί μου αρέσει", κατά την οποία οι δεύτερες σκέψεις που μπορεί να προκύψουν κατόπιν της αγοράς είναι μάλλον απίθανο να προβληματίσουν σοβαρά εκείνον που έκανε την επιλογή, αφού στο πίσω μέρος του μυαλού του θα υπάρχει πάντα η σκέψη ότι η επιλογή έγινε συνειδητά εξ' αρχής και άρα... there is no one to blame.

Στην τελευταία πρακτική υποκύπτω κι εγώ, αλλά σε μικρής αξίας και δευτερεύουσας σημασίας αντικείμενα, όχι σε κάτι τόσο κομβικό όσο το entertainment hub του σπιτιού που είναι το Home Cinema.
 

Ggreg

New member
8 November 2020
5
Χαχαχα. Ωραίος Pleo! Ναι έχεις απόλυτο δίκιο το θέμα είναι το waf... Αν ήταν στο χέρι του φίλου μου θα έπαιρνε και φουλ tower για μπροστά..Το μεγαλύτερο κακό το έκανε ο ηλεκτρολόγος εχθές που ρώτησε τι ηχεία θα βάλουν...και τους λέει τόσο μεγάλα θα βάλετε (s20e...δηλαδή για tower τι θα έλεγε?) και γιατί δε κοιτάτε κάτι σε BOSE και κάτι τέτοια...οπότε της καρφώθηκε της γυναίκας του. Τουλάχιστον την πείσαμε να πάμε σε κατάστημα να τα δει και να τα ακούσει...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Αχ αυτοί οι ηλεκτρολόγοι... μπλέκονται σε θέματα για τα οποία δεν έχουν ιδέα συνήθως και δημιουργούν προβλήματα. Νομίζουν ότι τα ηχεία είναι σποτάκια φωτισμού!

Ελπίζω να έχει βγάλει στις σωστές θέσεις την καλωδίωση και να είναι ένα καλώδιο για κάθε ηχείο.

Καλό είναι, μια και απ' ό,τι φαίνεται ο συγκεκριμένος δεν γνωρίζει, να εμπιστευτεί για την εγκατάσταση εγκαταστάτη και όχι ηλεκτρολόγο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,985
Αγιοι Αναργυροι
Αχ αυτοί οι ηλεκτρολόγοι... μπλέκονται σε θέματα για τα οποία δεν έχουν ιδέα συνήθως και δημιουργούν προβλήματα. Νομίζουν ότι τα ηχεία είναι σποτάκια φωτισμού!

Ελπίζω να έχει βγάλει στις σωστές θέσεις την καλωδίωση και να είναι ένα καλώδιο για κάθε ηχείο.

Καλό είναι, μια και απ' ό,τι φαίνεται ο συγκεκριμένος δεν γνωρίζει, να εμπιστευτεί για την εγκατάσταση εγκαταστάτη και όχι ηλεκτρολόγο.

άντε να πεις σε ηλεκτρολόγο που δεν έχει από μόνος του ανακατευτεί με hifi, ότι υπάρχει καλώδιο ρεύματος με 500 και 1000 ....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Υπάρχουν και χειρότερα Βλαδίμηρε. Να έχουν περασμένο ένα καλώδιο για όλα τα σημεία στα οποία είναι να μπουν ηχεία... :rolleyes:

Γι' αυτό είναι κρίσιμο να υπάρχει εγκαταστάτης που θα προταθεί από το κατάστημα, και είναι ευχής έργον η εγκατάσταση να γίνει αφού επιλεγεί το σύστημα.

Εάν φτιάχνεται τώρα το σπίτι, καλό είναι πριν γίνει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση να γίνει η μελέτη για το σύστημα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,985
Αγιοι Αναργυροι
Υπάρχουν και χειρότερα Βλαδίμηρε. Να έχουν περασμένο ένα καλώδιο για όλα τα σημεία στα οποία είναι να μπουν ηχεία... :rolleyes:


μα το έχω δει στο παλιό πατρικό μου!
ο αείμνηστος μαστροΦίλιππας. χρόνια συνεργάτης με τον πατέρα και θείο που ήταν υδραυλικοί.
όταν έκανα ανακατασκευή στο διαμέρισμα που είχα αγοράσει πριν 25-26 χρόνια, τον είχα από κοντά συνέχεια..
-αυτή την διατομή θα βάλεις εδώ, αυτή την ασφάλεια στον πίνακα..
-θέλεις καλώδια για τα ηχεία σου στον τοίχο;;
-ΟΧΙ Φίλιππα!! να λείπει! :flipout:
(και γιατί άλλωστε να έβαζα στον τοίχο;; 3 άλλαξα μέχρι να καταλήξω στα QED Ruby Ann. και άντε αυτά να τα λυγίσεις σε γωνία μέσα σε τοίχο.. και με πρεσσαριστή μπανάνα Airlock.. χα χα...)
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Τώρα σ' αρέσουν;
Ναι ωραία παίζουν αλλά είναι "μεγάλα". Αλλά, αφού αρέσουν και σε εσένα, χαλάλι... .
Και αν προσθέσει με νόημα "τελικά το μέγεθος μετράει, αγάπη μου" πως να το πάρουμε; :AFADF0: