Starlink το νέο δορυφορικό ίντερνετ του Ελον Μασκ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,578
Αθήνα
https://www.reddit.com/r/Starlink/comments/jltvk8/way_out_in_rural_montana_where_our_alternative_is/

Δεν ξέρω αν έχετε πάρει είδηση τι γίνεται στην άλλη μεριά του Ατλαντικού (εκτός από τα καραγκιοζιλικια τις εκλογές  )

Ο κύριος Ελον Μασκ έχει σηκώσει καμία 800-1000 δορυφόρους (λόγω και Space-X) σε χαμηλότερη τροχιά από ότι είναι οι άλλοι δορυφόροι, τους έχει συνδέσει μεταξύ τους κι έχει φτιάξει ένα δορυφορικό ίντερνετ με σκοπό να καλύψει όλη την Γη . Χρειάζονται κάπου 12000 δορυφόροι για πλήρη κάλυψη.

Η ταχύτητα ξεκινάει από τα 200 και θα ανεβαίνει. Σημαντικό είναι το σχεδόν μηδενικό ping που μέχρι τώρα οι δορυφορικες συνδέσεις είχαν ping 700+

Και πριν πείτε σιγά έχουμε και με καλώδιο 200, σας θυμίζω ότι δορυφόρος σημαίνει ΠΑΝΤΟΥ. Όπου κι αν είναι το σπίτι σας. Σε νησί, σε βουνό οπουδήποτε.

Χρειάζεται ένα μικρό πιάτο και το δικό του ρούτερ που μέχρι στιγμής κοστιζει 400-500 δολλάρια αλλά περιμένουν να εξαληφθεί αυτό το κόστος με την συμμετοχή πολλών συνδρομητών.

Αν νομίζετε ότι αυτά είναι επιστημονική φαντασία όπως βλέπετε στο παραπάνω link έχουν ξεκινήσει ήδη οι beta testers με σκοπό να ξεκινήσει η υπηρεσία του χρονου.

Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό για τις εταιρείες .

Ερωτήσεις του στυλ : "γεια σας ΟΤΕ εκεί; μπορείτε να μου πείτε τι ταχύτητα ίντερνετ θα έχω στην περιοχή μου ή γιατί έχω 10 αντί για 50; " τελειώνουν. Παγκοσμίως φανταστείτε τι θα γίνει.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Δεν νομίζω να επηρεάζει το 5G. Αφού θέλει ειδικό εξοπλισμό. Μιλάμε για σταθερές συνδέσεις .

Μην κοιτάτε στον πολιτισμό? Φανταστείτε σε κάτι βάθη της Ασίας, της Ινδίας, κλπ που δεν υπάρχει ίντερνετ ούτε για αστείο, κι αν υπάρχει τα κόστη ειναι τρελά λόγω τηλεπικοινωνιακών δορυφόρων.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Για τις δυσπροσιτες (και απομονωμενες) γωνιες του πλανητη (βλεπε Σιβηρια και Ανταρκτικη) ... ειναι θειο δωρο !!!!
Ομως για τις ΗΔΗ βεβαρυμενες και υπερφορτωμενες ηλεκτρομαγνητικα περιοχες του πλανητη (δηλ. μεγαλουπολεις)
ΔΕΝ ειναι οτι πιο ευοιωνο. Και το Starlink δεν θα μεινει στις συχνοτητες του 5G αλλα θα επεκταθει ΚΥΡΙΩΣ στο 6G.
Oι συχνοτητες (σε terahertz) δεν ειναι ιονιζουσες ... αλλα καποιος πρεπει να ελεγξει τα μεγιστα ισχυος εκπομπης
τοσων πολλων δορυφορων. Η εγγυτητα τους (θεωρητικα) θα κατεβαζει τα απαιτουμενα watt εκπομπης ... αλλα ..

ΠΟΙΟΣ θα τους ελεγχει ?
Οι τηλεπικοινωνιακοι κολλοσοι ?

(και δεν ειναι μονο ο Musk, ουτε μονο η SpaceX)
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
ελπίζω με μια σύνδεση/συμβόλαιο να μπορείς να έχεις ιντερνετ στην κύρια οικία σου, στο εξοχικό σου, στις διακοπές κλπ. Παίζει κάτι τετοιο?
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
to Starlink δεν εχει σχέση απ οσο γνωρίζω με 5G, λειτουργεί στην V μπάντα.
O έλεγχος γινεται απο τον FCC.

Οι δέκτες θα έχουν μέγεθος ταψιού με κινητά μέρη (satellite tracking) και θα μπορουν να εγκατασταθουν σε οικίες, πλοία, τρένα οπουδήποτε υπάρχει ανοικτή θέα προς τον ουρανό, όχι όμως σε φορητές συσκευές τύπου κινητού.
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Re: Απάντηση: Starlink το νέο δορυφορικό ίντερνετ του Ελον Μασκ

Οι δέκτες θα έχουν μέγεθος ταψιού με κινητά μέρη (satellite tracking) και θα μπορουν να εγκατασταθουν σε οικίες, πλοία, τρένα οπουδήποτε υπάρχει ανοικτή θέα προς τον ουρανό, όχι όμως σε φορητές συσκευές τύπου κινητού.

Σε πρώτη φάση, όσο διαρκούν οι δοκιμές και το beta testing, η παροχή ιντερνετ αφορά μόνο σταθερές συνδέσεις (σπίτια) οπότε το πιάτο είναι μικρό (60εκ) και σταθερό, δεν έχει κινούμενα μέρη.
Στο μέλλον τώρα, τα συστήματα που θα εγκατασταθούν σε κινούμενα οχήματα, τρένα, πλοία κλπ, ίσως χρειάζονται κινούμενο πιάτο με τράκερ.
Από ότι βλέπω τους Καναδούς στους οποίους διατίθεται για τεστ, πληρώνουν κανένα 400ρι τον εξοπλισμό και 80ρι (σε ευρώ) τη συνδρομή..
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Άρα τι? Εμείς που ζούμε σε μη δυσπρόσιτες περιοχές τι κερδίζουμε παραπάνω? Τίποτα. Θα είναι πιο φθηνό? Και με τις καιρικές συνθήκες τι θα παίζει?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Starlink το νέο δορυφορικό ίντερνετ του Ελον Μασκ

Σε πρώτη φάση, όσο διαρκούν οι δοκιμές και το beta testing, η παροχή ιντερνετ αφορά μόνο σταθερές συνδέσεις (σπίτια) οπότε το πιάτο είναι μικρό (60εκ) και σταθερό, δεν έχει κινούμενα μέρη.
Στο μέλλον τώρα, τα συστήματα που θα εγκατασταθούν σε κινούμενα οχήματα, τρένα, πλοία κλπ, ίσως χρειάζονται κινούμενο πιάτο με τράκερ.
Από ότι βλέπω τους Καναδούς στους οποίους διατίθεται για τεστ, πληρώνουν κανένα 400ρι τον εξοπλισμό και 80ρι (σε ευρώ) τη συνδρομή..

Από βίντεο που έχω δει το πιάτο ρυθμίζεται αυτόματα μόνο του, έχει μοτέρ
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Το κατοπτρο οντως εχει μοτερ πανω του, οσο αφορα τις συνθηκες απο τη στιγμη που μιλαμε για δορυφορικη ληψη λογικα θα εχει και τα οποια προβλημα σε εντονα καιρικα φαινομενα..
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Άρα τι? Εμείς που ζούμε σε μη δυσπρόσιτες περιοχές τι κερδίζουμε παραπάνω? Τίποτα. Θα είναι πιο φθηνό? Και με τις καιρικές συνθήκες τι θα παίζει?

Κι όμως υπάρχει κόσμος που είναι 2 χιλιόμετρα από το Σύνταγμα και δεν πιάνει ούτε 10 !!!!!!!!!!!!!
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Ακόμα και με τέτοιο χιόνι και πιάνει 25.

Θέλετε να σας πω πόσοι γνωστοί μου πιάνουν 10-15 με καλώδιο ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ;;; Όχι στα κατσαβραχα.

Είναι game over για τους παρόχους. Θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Δηλαδη, δεν θα κατσουμε να δουμε οτι του διεκοπη η συνδεση 5 φορες σε 5 λεπτα :blink:
και θα δουμε ποσο υπεροχα ηταν τα 25 η τα 50 η τα 100 mbps ?

(μου εκανε εντυπωση, though, ποσο ξεκαθαρα αγγλικα μιλαγε ο beta-tester :proud:)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Ακόμα και με τέτοιο χιόνι και πιάνει 25.

Θέλετε να σας πω πόσοι γνωστοί μου πιάνουν 10-15 με καλώδιο ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ;;; Όχι στα κατσαβραχα.

Είναι game over για τους παρόχους. Θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.

Για το τελευταιο, αποκλειεται. Αλλα σιγουρα πολυ καλη λυση για οσους δεν εχουν κοντα προσβαση σε καλωδιο παροχων.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Οι κινέζοι όμως παίζουν δυνατά και σε αυτό, οπότε ο ανταγωνισμός θα είναι έντονος. Και επίσης υπάρχει το project της Google με τα αερόστατα.