Vodafone προβληματα..

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Πολλά προβλήματα βλέπω στην κινητή της Voda τους τελευταίους 2 μήνες.. κακή λήψη, διακοπές, προβλήματα με το app, σαν να κολλάει το LTE..
Η κλήση στην εξυπηρέτηση εχει μεγάλη αναμονή στο 95% των περιπτώσεων και 2-3 φορές που έκανα υπομονή και μίλησα μαζί τους, όλο κάποια αναβάθμιση μολις έχουν κάνει και πίτσες μπλέ..!!

Βλέπω καλές προσφορές στα οικογενειακά πακέτα απο την cosmote και μπορώ να φύγω για εκεί σε 1.5 μήνα!!

Εχει κάποιος εικόνα τι γίνεται στην εταιρία και που το πάνε?
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Κι εγώ έχω πολλά θέματα δυστυχώς....ειδικά στο Ίντερνετ.
ΚΑι η εξυπηρέτηση χάλια...τεράστια αναμονή, για να μου πουν απλά υπομονή και άλλες αρλούμπες.

Δυστυχώς, για διάφορους λόγους δε μπορώ να φύγω...όποτε τους τρώω στη μάπα διαρκώς.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Έφυγες εχθές, απο την αρχη της κινητης ημουν πελατης τους οπως και στην σταθερη με ιντερνετ τα τελευταια 10 χρονια πρωτα σε hol μετα σε αυτους.
Περυσι μετα απο διαφορα προβληματα και στην κινητη και στην σταθερη την εκανα ελαφρα για cosmote. Δεν ειναι το τελειο αλλα οτι μικροπροβληματακι υπηρξε λυθηκε αμεσως !
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Μην νομίζετε ότι οι άλλες εταιρείες είναι καλύτερες. Ήμουν στην cosmote σε σταθερτή και κινητή για μια 15ετία. Τα ίδια και χειρότερα θα σας πω.
Πρόσφατα έκανα μεταφορά σε καρτοκινητό στη vodafone. Εκτός από μια αναμονή φορητότητας 10 ημερών (υπερβολικό χρονικό δάστημα) που μου είπαν ότι έγινε λόγω αναβάθμισης και βλαβών συστημάτων της vodafone, εδώ και ένα μήνα δεν έχω κανένα πρόβλημα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Οσο παιζουμε το παιχνιδι τους τοσο θα ειμαστε εξαρτημενοι απο αυτους.

Το νουμερο μου το εκανα καρτοκινητο και με πολυ λιγοτερα χρηματα εχω πολυ περισσοτερα χωρις το αγχος.

https://www.youtube.com/watch?v=20AFHadF8R8


Το καλο ειναι οτι εχω πλεον 2 καρτοκινητα ενα απο καθε μια απο τις 2 εταιρειες.

Και διαλεγω αναλογα τις εκαστοτε αναγκες μου .
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Οσο παιζουμε το παιχνιδι τους τοσο θα ειμαστε εξαρτημενοι απο αυτους.

Το νουμερο μου το εκανα καρτοκινητο και με πολυ λιγοτερα χρηματα εχω πολυ περισσοτερα χωρις το αγχος.

https://www.youtube.com/watch?v=20AFHadF8R8


Το καλο ειναι οτι εχω πλεον 2 καρτοκινητα ενα απο καθε μια απο τις 2 εταιρειες.

Και διαλεγω αναλογα τις εκαστοτε αναγκες μου .

Μα είμαστε εξαρτημένοι απο αυτούς!!!

Οσοι χρειάζονται την ομιλία και τα data, γιατί η εργασία τους είναι κυρίως εκτός γραφείων, πρέπει να έχουν κάποιο συγκεκριμένο αριθμό επικοινωνίας που δεν θα αλλάξει ποτέ και εξασφαλισμένη παροχή.

Εν έτη 2020 το να μιλάς για την κινητή έτσι, είναι σαν να έλεγες το 1995 "δεν χρειάζομαι τηλέφωνο και φαξ στην επιχείρηση μου, θα κάνω τις επικοινωνίες μου απο το καρτοτηλέφωνο της γωνίας"

Πέραν όμως του υψηλού κόστους, η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών έχει πραγματικά ευτελιστεί. Μιλάνε για 5G όταν δεν έχουν καταφέρει να παρέχουν μια σταθερή ποιότητα επικοινωνίας στην μεγαλύτερη πόλη της χώρας!!!

Κακής ποιότητας πανάκριβες υπηρεσίες..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Αλεξανδρε το ιδιο νουμερο εχω χρονια. Οτι θες το κανεις μπορεις να το πας για καροκινητο οτι ωρα θες.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι στη σταθερή τους τις τελευταίες ημέρες. Δεν υπάρχει επαρκές capacity.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αλεξανδρε το ιδιο νουμερο εχω χρονια. Οτι θες το κανεις μπορεις να το πας για καροκινητο οτι ωρα θες.

Τα ξέρω.. Τα έχουν φίλοι μου! Μαζεύεις απ το internet πακέτα data και ομιλίας και για κάποιον που δεν κανεί σταθερά μεγάλη κατανάλωση, σύντομα φτιάχνει απόθεμα που με περίπου 10- 12/μήνα συντηρεί και καλύπτει τις ανάγκες του.

Εγώ μιλάω όμως για τουλάχιστον 1000 καί κάποιους μήνες έως 2000 λεπτα και πάνω απο 6GB data κάθε μήνα

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βγω σαφάρι για να πετύχω ένα λογικό κόστος..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Eχεις πολυ ιδαιτερες αναγκες τοτε.

Εγω θα αποφασιζα κυριως λογω αποδοσης του καθε δικτυου στην περιοχη που σε εξυπηρετει.

Δεν ειναι ολοι παντου το ιδιο. Εχω δει τρελλες διαφορες.

Παντως στο μετρο μεσα (σε καποιους σταθμους οχι μεσα στους εν κινησει συρμους) μονο cosmote μου πιανει 4G.

Vodafone ουτε 2G. Το λες και τραγωδια.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αυτό ακριβώς εννοώ Ναθ!
Και ο λόγος που postαρα για τους 2 τελευταίους μήνες, είναι ότι πλέον, πάω το σκύλο βόλτα το πρωί, και ακόμα και το ΣΚ υπάρχει περίπτωση να κάνει διακοπές το web-radio που ακούω!!! Μιλάμε για Πλατεία Υμηττού τώρα, όχι κανένα βουνό...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Το 80% των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι πάροχοι στην Ελλάδα (στην κινητή) οφείλονται στο μέχρι πρόσφατα ισχύον καθεστώς αδειοδότησης κεραιών που ήταν επιεικώς για τα σκουπίδια. Δεν μπορείς να σχεδιάσεις και να υλοποιήσεις σοβαρό δίκτυο στην Ελλάδα όταν για να αδειοδοτηθεί ένας σταθμός ο πάροχος ήθελε δύο ή τρια χρόνια, ενώ οποιοσδήποτε "αρμόδιος" μπορούσε να τον κατεβάσει σε μια μερα.

Η Cosmote είχε και έχει συγκριτικό πλεονέκτημα εδώ για πολλούς λόγους (οχι πάντα θεμιτούς)


Η σταθερή και το internet ειναι διαφορετική ιστορία....
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Πάντως για εμάς που μένουμε μόνιμα στο εξωτερικό, η Vodafone ειναι η μόνη εταιρία που δεν βάζει κόφτη ακόμα στην περιαγωγή.

Σε αντίθεση με την κοσμοτε που μετά από κάποιους μήνες δέχεσαι τηλεφώνημα και ξεκινούν οι ερωτήσεις, για ποσο καιρό θα μείνουμε στο εξωτερικό και οτι δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε τον ελληνικό αριθμό χωρίς επιπλέον κόστος (εντός Ε.Ε).




Sent from my iPad using Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Το 80% των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι πάροχοι στην Ελλάδα (στην κινητή) οφείλονται στο μέχρι πρόσφατα ισχύον καθεστώς αδειοδότησης κεραιών που ήταν επιεικώς για τα σκουπίδια. Δεν μπορείς να σχεδιάσεις και να υλοποιήσεις σοβαρό δίκτυο στην Ελλάδα όταν για να αδειοδοτηθεί ένας σταθμός ο πάροχος ήθελε δύο ή τρια χρόνια, ενώ οποιοσδήποτε "αρμόδιος" μπορούσε να τον κατεβάσει σε μια μερα.

Η Cosmote είχε και έχει συγκριτικό πλεονέκτημα εδώ για πολλούς λόγους (οχι πάντα θεμιτούς)


Η σταθερή και το internet ειναι διαφορετική ιστορία....

H Voda έχει προσθέσει πλέον και την κακή εξυπηρέτηση πελατών καθώς και τις δυσλειτουργίες στο app της τα οποία δεν υπήρχαν. Για εμένα το app είναι πολύ σημαντικό γιατί αν δεν έχω άμεση πληροφόρηση για το υπόλοιπο των gb μου (που συμβαίνει συχνά τελευταία), μπορεί να υπερβώ την χρήση κατά 200-300mb, τα οποία χωρίς πακέτο κοστίζουν ακριβά..

Το ερώτημα είναι, αλλάζει κάτι άμεσα στο δίκτυο της ή κάθε πέρυσι και καλύτερα?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Οι δυσλειτουργιες στο app εχουν προκύψει από μια major αναβάθμιση που δεν πήγε πολύ καλά και επηρέασε αρκετά επιμέρους ΙΤ συστήματα και διεπαφές τις εταιρείας , τόσο εσωτερικά όσο και third party. Λογικά θα αποκατασταθούν σταδιακά.

Σχετικά με το θέμα υπέρβασης χρησης στην κατανάλωση δεδομένων, δες μήπως σε βολεύει το παρακάτω

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/vodafone-control-plus/


Ως προς την εξυπηρέτηση πελατών έχεις δικιο και είναι κρίμα πραγματικά διότι ήταν από τα δυνατά της σημεία για πολλά χρόνια. Παντως και οι άλλοι πάροχοι δεν είναι καλύτεροι σε αυτόν τον τομέα
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Σχετικά με το θέμα υπέρβασης χρησης στην κατανάλωση δεδομένων, δες μήπως σε βολεύει το παρακάτω

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/vodafone-control-plus/

Ενα απο τα προβλήματα που έχω εδω και ένα χρόνο περίπου ειναι ότι μία στις τρεις περίπου φορές που ξεπερνάω το 80% το sms έρχεται από +6 ώρες μετά έως ποτέ..!!!
Με την κατανάλωση που κάνω αυτό δεν είναι αποδεκτό
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
(Ρωταω εδω, γιατι εμπιστευομαι την αποδεδειγμενη συλλογικη σοφια των μαστορων. Αν, ομως, υπαρχει καποιο αλλο, εξειδικευμενο νημα, καπου εκτος μαστορογωνιας, πειτε μου και θα το μεταφερω)

Παιδια εχω ενα θεμα με το ιντερνετ δυο χρονια τωρα(!):
Εχω απλη συνδεση vodafone, και πιανω ταχυτητες περιπου 10Mbps, που το θεωρω γενικα ok. Μαζι εχω και vodafone tv (για τα nova sports).
Εδω και δυο χρονια εχω συνεχεια διακοπες (spikes). Δηλαδη, χωρις να χανεται τελειως η συνδεση, κολλαει για λιγο, καποια δευτερολεπτα, και μετα δουλευει παλι. Αυτο συμβαινει σχεδον συνεχεια. Μπορει να στρωσει για κανα μισαωρο, ή να το κανει συνεχεια επι ωρες. Καμια φορα, κολλαει τοσο που κανει timeout και χανεται η συνδεση εντελως για καποια λεπτα.
Ειδικα στη nova, ή σε skype κτλ, μπορει να γινει πολυ σπαστικο, με συνεχεις διακοπες, τοσο που δεν μπορεις να κανεις δουλεια.

Εχω μιλησει 100 φορες με τεχνικη υποστηριξη, χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα. Κατα καιρους εχουμε αλλαξει 3-4 modems, αλλα τζιφος. Καποια περιοδο επεσε τελειως το internet για κανα μηνα, ηρθαν τεχνικοι κτλ, επανηρθε, αλλα τα κολληματα παρεμειναν.

Επειδη με πιεζαν πολυ να βαλω vdsl, σκεφτηκα μηπως δεν το φτιαχνουν επιτηδες.
Εβαλα, λοιπον, και σημερα ενεργοποιηθηκε.
Η ταχυτητα ειναι περιπου ιδια με πριν, στα 10Mbps, ενω υποτιθεται οτι εχεις εγγυημενα 45Mbps. Και τα κολληματα παραμενουν.

Στο τηλεφωνο ο τεχνικος δεν μπορουσε να δει γιατι ειναι τοσο χαμηλα η ταχυτητα. Περιμενω (παλι) τεχνικο στο σπιτι, και μου ειπαν οτι ή θα το φτιαξουν ή θα μου κανουν εκπτωση.
Το θεμα ειναι, ομως, οτι δεν θελω εκπτωση, ουτε καν με ενδιαφερουν οι υπερηχητικες ταχυτητες. Να μην κολλαει, θελω.

Μου κανει εντυπωση ολο αυτο, αφενος γιατι παλαιοτερα ηταν μια χαρα, ενω ειμαστε και σε σχετικα κεντρικο σημειο (λογικα κοντα στο dslam). Και δεν μπορει κανεις υπευθυνα να μας πει τι φταιει.

Τι αλλο μπορω να κανω, να δοκιμασω ή να ζητησω να κανουν;
Σορρυ για το σεντονι, αλλα εχω σκασει πια.

(Υ.Γ. πριν 2 χρονια πλημμυρισε το σπιτι, και σε καποια σημεια ειχε εως και 5-6 ποντους νερο. Αδιανοητο μου φαινεται, αλλα παιζει να εχει καποια σχεση; )
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
(Ρωταω εδω, γιατι εμπιστευομαι την αποδεδειγμενη συλλογικη σοφια των μαστορων. Αν, ομως, υπαρχει καποιο αλλο, εξειδικευμενο νημα, καπου εκτος μαστορογωνιας, πειτε μου και θα το μεταφερω)

Παιδια εχω ενα θεμα με το ιντερνετ δυο χρονια τωρα(!):
Εχω απλη συνδεση vodafone, και πιανω ταχυτητες περιπου 10Mbps, που το θεωρω γενικα ok. Μαζι εχω και vodafone tv (για τα nova sports).
Εδω και δυο χρονια εχω συνεχεια διακοπες (spikes). Δηλαδη, χωρις να χανεται τελειως η συνδεση, κολλαει για λιγο, καποια δευτερολεπτα, και μετα δουλευει παλι. Αυτο συμβαινει σχεδον συνεχεια. Μπορει να στρωσει για κανα μισαωρο, ή να το κανει συνεχεια επι ωρες. Καμια φορα, κολλαει τοσο που κανει timeout και χανεται η συνδεση εντελως για καποια λεπτα.
Ειδικα στη nova, ή σε skype κτλ, μπορει να γινει πολυ σπαστικο, με συνεχεις διακοπες, τοσο που δεν μπορεις να κανεις δουλεια.

Εχω μιλησει 100 φορες με τεχνικη υποστηριξη, χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα. Κατα καιρους εχουμε αλλαξει 3-4 modems, αλλα τζιφος. Καποια περιοδο επεσε τελειως το internet για κανα μηνα, ηρθαν τεχνικοι κτλ, επανηρθε, αλλα τα κολληματα παρεμειναν.

Επειδη με πιεζαν πολυ να βαλω vdsl, σκεφτηκα μηπως δεν το φτιαχνουν επιτηδες.
Εβαλα, λοιπον, και σημερα ενεργοποιηθηκε.
Η ταχυτητα ειναι περιπου ιδια με πριν, στα 10Mbps, ενω υποτιθεται οτι εχεις εγγυημενα 45Mbps. Και τα κολληματα παραμενουν.

Στο τηλεφωνο ο τεχνικος δεν μπορουσε να δει γιατι ειναι τοσο χαμηλα η ταχυτητα. Περιμενω (παλι) τεχνικο στο σπιτι, και μου ειπαν οτι ή θα το φτιαξουν ή θα μου κανουν εκπτωση.
Το θεμα ειναι, ομως, οτι δεν θελω εκπτωση, ουτε καν με ενδιαφερουν οι υπερηχητικες ταχυτητες. Να μην κολλαει, θελω.

Μου κανει εντυπωση ολο αυτο, αφενος γιατι παλαιοτερα ηταν μια χαρα, ενω ειμαστε και σε σχετικα κεντρικο σημειο (λογικα κοντα στο dslam). Και δεν μπορει κανεις υπευθυνα να μας πει τι φταιει.

Τι αλλο μπορω να κανω, να δοκιμασω ή να ζητησω να κανουν;
Σορρυ για το σεντονι, αλλα εχω σκασει πια.

(Υ.Γ. πριν 2 χρονια πλημμυρισε το σπιτι, και σε καποια σημεια ειχε εως και 5-6 ποντους νερο. Αδιανοητο μου φαινεται, αλλα παιζει να εχει καποια σχεση; )
Δύσκολο το βλέπω με τους "τεχνικούς" της Vodafone, αλλά πρέπει κανονικά να έρθει σπίτι σου, και να πάρετε μέτρηση της γραμμής από την κολώνα ή πρίν τον κατανεμητή αν είσαι σε πολυκατοικία.
Αν πρίν πιάνει καλή ταχύτητα έχεις θέμα στο καλώδιο πρός το διαμέρισμά σου ή εντός.
Αν και εκτός είσαι σε χαμηλή ταχύτητα τότε θέλει να δούμε αν και πόσο απέχεις όντως από το ΚΑΦΑΟΥ ( το ότι είσαι σε κεντρικό σημείο δυστυχώς δεν σημαίνει κάτι... ειδικά με τον τρόπο που δρούσαν στις καλωδιώσεις όταν τα ξαδέρφια του Κολοκοτρώνη πέρναγαν τον χαλκό για τις τηλεπικοινωνίες :D )
 
  • Like
Reactions: mastroxalastis

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Αρα, λες, το προβλημα ειναι καπου εκτος σπιτιου, μεχρι το dslam;
Παντως, το βασικο θεμα ΔΕΝ ειναι η χαμηλη ταχυτητα. Εξαλλου, μεχρι χθες δεν ηταν χαμηλη, για απλη συνδεση.
Το βασικο προβλημα ειναι οι συνεχεις διακοπες/spikes, που κολλαει η συνδεση για δευτερολεπτα.