Samsung Buds Live (aka φασόλια)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,584
Αθήνα
Κι ενώ για χρόνια είχα απογοητευτεί και είχα σταματήσει το ψάξιμο ακουστικών λόγω του ότι τίποτα δεν καθόταν στα αυτιά μου, προχθές έγινε το unexpected!

Αγόρασε φίλος τα νέα Samsung Buds live τα λεγόμενα φασόλια τα οποία και δοκίμασα.

Πριν ακόμα ακούσω ήχο, έπαθα πλάκα με την ανατομία. Εκατσαν στα αυτιά μου γάντι. Οσο και να κούναγα το κεφάλι μου δεν έφευγαν με τίποτα !! Εφαγα γκολ από τα αποδυτήρια. :grinning-smiley-043

Οσο για τον ήχο, για τα δικά μου γούστα με καλύπτουν 100%. Ωραίο μπασάκι , έχει και app με κάποια presets που με καλύπτουν, αλλά δεν υπάρχει αναλυτικό equilizer. Αν ακούτε μέσω κάποιου app π.χ.

Τα ακουστικά είναι touch βεβαια, λειτουργεί το one touch, double touch και μπορείτε να αλλάξετε και τις λειτουργίες . Επίσης έχουν καλή εμβέλεια. Ανετα μια δεκάρα μέτρα.

Διαθέτουν Active Noise Cancellation . Οσο το δοκίμασα με τηλεφωνική ομιλία , ο συνομιλήτης μου έλεγε ότι με άκουγε καθαρά χωρίς background "θόρυβο" .

Αδιάφορο για μένα τα κολπάκια. Σημασία έχει που δεν φεύγουν απο τα αυτιά μου.

Οταν δεν ακούτε μουσική έχετε άνετα επαφή με το περιβάλλον. Δεν είναι από αυτά που χώνονται βαθιά μέσα στο αυτί και δεν ακούς τίποτα από το περιβάλλον.

Του λέω από Κωτσόβολο 189 ευρώ;

Οχι, μου λέει, 90 ευρώ από σκρουτζομάγαζο με κανονική ελληνική εγγύηση samsung hellas.

Φυσικά παρήγγειλα και τα έχω ήδη. Αυτοκόλλητο ελληνικό κανονικότατα. Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση όποιος θέλει πμ.

Από τις πιό VFM αγορές που έκανα.

Και για να ρίξω λίγο αλατοπίπερο στο θέμα, η κόρη έχει τα airpods. Της λέω: για δοκίμασε αυτά. ΩΧ !!!! Πολύ καλύτερα!! Τα airpods μου φεύγουν. Αυτά με τίποτα! Θέλω κι εγώ. :flipout::flipout:


View attachment 174810View attachment 174809 20201109_115512.jpg20201109_115550.jpg
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
από connectivity πως τα πάνε;
επειδή έχω τα samsung buds first gen και είναι ότι χειρότερο.
Λίγο κουνιέσαι και χάνεται η σύνδεση για μερικά δευτερόλεπτα.
Αν βάλω το κινητό σε τσέπη τότε αποσυνδέονται τελείως.
 
17 June 2006
23,584
Αθήνα
από connectivity πως τα πάνε;
επειδή έχω τα samsung buds first gen και είναι ότι χειρότερο.
Λίγο κουνιέσαι και χάνεται η σύνδεση για μερικά δευτερόλεπτα.
Αν βάλω το κινητό σε τσέπη τότε αποσυνδέονται τελείως.

Το απάντησα. Δέκα μέτρα και σε διπλανό δωμάτιο με τοίχο.
 
17 June 2006
23,584
Αθήνα
Απάντηση: Re: Samsung Buds Live (aka φασόλια)

Πως δεν πεφτουν δηλαδη ?

Δεν μπορει.

Κι όμως. Θες να βγάλω βιντεάκι να χτυπιέμαι με το Trooper ; :flipout:

Επίσης τα βλέπετε τα λστιχάκια γύρω από την φόρτιση; Εχει ακόμα ένα ζευγάρι λίγο πιό χοντρά .

Σου λέω είχα χρόνια να ασχοληθώ με ακουστικά. Δεν καθόταν τίποτα. Ακόμα και κάτι γαμάτα klipsch που μπαίνουν βαθιά μέσα στο αυτί σε λίγο έβγαιναν έξω από τις κινήσεις από τους μυς.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Samsung Buds Live (aka φασόλια)

Κι όμως. Θες να βγάλω βιντεάκι να χτυπιέμαι με το Trooper ; :flipout:

Επίσης τα βλέπετε τα λστιχάκια γύρω από την φόρτιση; Εχει ακόμα ένα ζευγάρι λίγο πιό χοντρά .

Σου λέω είχα χρόνια να ασχοληθώ με ακουστικά. Δεν καθόταν τίποτα. Ακόμα και κάτι γαμάτα klipsch που μπαίνουν βαθιά μέσα στο αυτί σε λίγο έβγαιναν έξω από τις κινήσεις από τους μυς.


Οχι σε πιστευω.

Απλα δεν σε πιανει μια ανασφαλεια να εισαι εξω με αυτο χωρις κατι να τα κρατα πανω σου ? :flipout:

Ειναι και το χρωμα περιεργο αν πεσει κατω...

Το εκαναν ετσι να ειναι κοντα στο χρωμα του δερματος να υποθεσω ?
 
17 June 2006
23,584
Αθήνα
Οχι. Απλά βγαίνει σε 3 χρώματα. ασπρο, μαύρο bronze.

Η χρήση η δική μου ΔΕΝ είναι για handsfree. Σιγά μην κυκλοφορώ με ακουστικά σαν κουφός. Μια και καλή θα τα βάλω μόνιμα όταν θα ρθει η ώρα.... :grinning-smiley-043

Τα χω για κανά youtube/μουσική όταν όλοι κοιμούνται.

Υπόψιν σε ένταση 3/4 και πάνω ακούγεται στους δίπλα το τσουκου-τσούκου.


Τι να σου πω. Είναι και δύσκολες οι συγκυρίες για δοκιμή. Εγω ευτυχώς είχα την τύχη να τα δοκιμάσω. Ουτε γι αστείο δεν θα τα αγόραζα τυφλά.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Καλορίζικα. Είναι η επόμενη μου αγορά.
Δεν αντέχω καθόλου τα in ear. Πονάει το αυτί μου και με ενοχλούν μετά από 15 λεπτά.
Πάντα είχα earbuds γιατί δεν τα αισθάνομαι καθόλου.
Χωρίς το λαστιχάκι, λογικά θα σου πέφτουν, σωστά;
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Τάσο η εφαρμογή στο αυτί είναι πράγματικά πολύ καλή στα φασόλια.
Αλλά στο θέμα ποιότητας ήχου και ANC δεν αξίζουν... Τουλάχιστον όχι για την τιμή τους. Άσε που δεν υποστηρίζουν aptX (μονο SBC, AAC)...
Με ~85 παίρνεις τα Tronsmart Apollo Bold που έχουν το καλύτερο ANC της κατηγορίας, τεράστια μπαταρία και μακράν καλύτερη ποιότητα (απίστευτο/ελεγχόμενο μπάσο και δικό τους app για να φέρεις τον ήχο στα μέτρα σου). Επίσης φοράνε το κορυφαίο Qualcomm QCC5124 που υποστηρίζει aptX (και aptx HD σε μελλοντική αναβάθμιση μέσω του app). Όσο για την εφαρμογή στο αυτί, δεν κάθονται μέσα στη λακούβα όπως έγραψες αλλά μαγκώνουν σε τρια διαφορετικά σημεία περιμετρικά, με πολύ καλό κράτημα.
Εναλλακτικά, και τα Fiil T1 Pro είναι μια πολύ καλή επιλογή, αλλα με όχι τοσο καλό ANC...
Καλά τα πανάκριβα Apple είναι για γέλια. Το θάψιμο που τρώνε στο Head-Fi δεν περιγράφεται!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Όσα ακουστικά μπαίνουν μέσα στο αυτί, σίγουρα θα εχουν καλύτερο ήχο και φυσικά καλύτερο anc.
Το θέμα είναι ότι για earbuds και την άνεση που προσφέρουν, ειναι μονοδρομος γι οσους δεν μπορουν τα in-ear
 
17 June 2006
23,584
Αθήνα
Καλορίζικα. Είναι η επόμενη μου αγορά.
Δεν αντέχω καθόλου τα in ear. Πονάει το αυτί μου και με ενοχλούν μετά από 15 λεπτά.
Πάντα είχα earbuds γιατί δεν τα αισθάνομαι καθόλου.
Χωρίς το λαστιχάκι, λογικά θα σου πέφτουν, σωστά;

Σ' ευχαριστώ. Δεν γίνεται να μην έχει καθόλου λαστιχάκι. Ή θα αφήσεις αυτό που έχει ή θα βάλεις το μεγαλύτερο. Δες την φωτογραφία που ανέβασα πάνω πάνω. Το ένα έχει το μικρό και το άλλο το μεγάλο λαστιχάκι.
 
17 June 2006
23,584
Αθήνα
Απάντηση: Re: Samsung Buds Live (aka φασόλια)

Τάσο η εφαρμογή στο αυτί είναι πράγματικά πολύ καλή στα φασόλια.
Αλλά στο θέμα ποιότητας ήχου και ANC δεν αξίζουν... Τουλάχιστον όχι για την τιμή τους. Άσε που δεν υποστηρίζουν aptX (μονο SBC, AAC)...
Με ~85 παίρνεις τα Tronsmart Apollo Bold που έχουν το καλύτερο ANC της κατηγορίας, τεράστια μπαταρία και μακράν καλύτερη ποιότητα (απίστευτο/ελεγχόμενο μπάσο και δικό τους app για να φέρεις τον ήχο στα μέτρα σου). Επίσης φοράνε το κορυφαίο Qualcomm QCC5124 που υποστηρίζει aptX (και aptx HD σε μελλοντική αναβάθμιση μέσω του app). Όσο για την εφαρμογή στο αυτί, δεν κάθονται μέσα στη λακούβα όπως έγραψες αλλά μαγκώνουν σε τρια διαφορετικά σημεία περιμετρικά, με πολύ καλό κράτημα.
Εναλλακτικά, και τα Fiil T1 Pro είναι μια πολύ καλή επιλογή, αλλα με όχι τοσο καλό ANC...
Καλά τα πανάκριβα Apple είναι για γέλια. Το θάψιμο που τρώνε στο Head-Fi δεν περιγράφεται!

Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να έχουν καλύτερο ήχο από τα Samsung αλλά στην περίπτωσή μου το πρόβλημα δεν είναι η ποιότητα του ήχου αλλά η στήριξη. Οπότε αν δεν τα δοκιμάσω στα δικά μου αυτιά , ΔΕΝ αγοράζω. Οσο για την ποιότητα σιγά την πιστότητα που ψάχνουμε με χρήση από κινητό/tablet.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Αν εχεις samsung κινητο δοκιμασε να κατεβασεις την εφαρμογη sound assistant . Εχει επιλογη για individual app volumes . Επισης δες αν εχεις στις ρυθμισεις ηχου να κανεις το ακοοραμα . Θα προσαρμοσει τον ηχο σε αυτα που ακουν πραγματικα τα δικα σου αφτια.