Ηχεία για χώρο 25 m2

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Καλησπέρα στους φίλους. Τα τελευταία 10 χρόνια ακούω μουσική και βλέπω ταινίες σε ένα χώρο 4.90 Χ 5.30. Σαν μπροστινά ηχεία έχω τα b&w dm601 s3. Το ιδιό και κεντρικό. Παίζουν μέσω ενός Yamaha RV 650. Σκέφτομαι να αλλάξω τα μπροστινά ηχεία με μεγαλύτερα, (ισως δαπέδου). Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο και το χρήμα? Μια μεγαλύτερη καμπίνα θα ταιριάξει καλύτερα με τον χώρο μου?
Σκέφτομαι πχ κάτι τέτοιο Chario Constellation Pegasus
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τα chario έχουν πολύ μεγααααλο ήχο...τι εννοώ...γλυκοηχο, με γεμάτα σώματα και πληθωρικό μπάσο
Όμως ειναι πολύ απαιτητικά στην ενίσχυση τους και δεν ξέρω εάν δεν οδηγηθούν από ολοκληρωμένο ενισχυτή δυνατό ή με τελικούς ότι θα ακούσεις τις πραγματικές ικανότητες.
Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο ακούς ήδη και τα b&w μόνο με τον πολυκάναλο.
Αυτά στα λέω εγώ που έχω τα μικρά βάσεως lynx σε χώρο περί τα 30 τ.μ. και δεν μου λείπει κάτι.
Αλλά οδηγείται από έναν ικανό ενισχυτή σε ρεύματα της xindak
Άρα εάν υπάρχει σκέψη για μελλοντική αναβάθμιση και σε ενίσχυση τότε ναι...είναι εξαιρετικά ηχεία
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Απάντηση: Re: Ηχεία για χώρο 25 m2

Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον πολυκάναλο ενισχυτή που να μπορει να ανταποκριθεί ή το ξεχνάω και ψάχνω για κάτι άλλο?
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Απάντηση: Re: Ηχεία για χώρο 25 m2

Το έβαλα εδώ γιατί βασικά με ενδιαφέρει η ακρόαση από τα δύο κανάλια.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
B&W, Chario κλπ με ενσωματωμένο τελικό ενισχυτικό στάδιο σε ολοκληρωμένο το ξεχνάς.
Δεν θα έχεις τις στάθμες που θες, ούτε τον ήχο που πιθανότατα ψάχνεις.

Για να μην σε απογοητεύσω με την μια και σε στείλω σε λύση με ξεχωριστό 2κάναλο pre για την μουσική πέραν του πολυκάναλου ( av receiver )... θες τουλάχιστον έναν καλό τελικό ενισχυτή 2ch ή 3ch για τον av receiver για να οδηγήσεις τα FL / FR ή και το C(center)
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Απάντηση: Re: Ηχεία για χώρο 25 m2

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θέλει ψάξιμο...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επειδή κανείς δε ρώτησε, σε τι στάθμες ακούς, πόσο η απόσταση ακρόασης απ τα ηχεία και το κυριότερο, τι ακριβώς σου λείπει που θες να πας σε μεγαλύτερο και διαφορετικής μάρκας ηχείο;
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Απάντηση: Re: Ηχεία για χώρο 25 m2

Καλημερα, Ακούω σε απόσταση περίπου 3,5 μέτρων. Οσον αφορά στις στάθμες, όταν βλέπω ταινια ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος με μέτριας έντασης στάθμες, αφοί ο χώρος ¨γεμίζει¨ιδανικά. Στην stereo ακρόαση (απο δυο κανάλια) ακούω σε υψηλές έως πολύ υψηλές στάθμες. Εκει ειναι που νιώθω ότι το σύστημα ηχεία - ενισχυτής υστερεί, Αυτό που ψάχνω ειναι πιο ¨μεγάλος¨ ήχος, με μπάσα χωρίς τις παραμορφώσεις της υψηλής έντασης. Για αυτο θεωρω ότι ενα ηχείο με μεγαλη καμπίνα θα παιξει καλύτερα. Βεβαια συμφωνα με τους φίλους παραπάνω δεν έχω κατάλληλο ενισχυτή.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ο μόνος τρόπος είναι να ακούσεις ο ίδιος το συνδυασμό των ηχείων (όποιων) με τον υπάρχοντα ενισχυτή και έπειτα να αποφασίσεις εάν σε ικανοποιεί.
Τι εννοώ...μπορεί σε πρώτη φάση τα ηχεία να αποδίδουν με τον υπάρχοντα ενισχυτή το 50 % των δυνατοτήτων τους και εσένα να σε καλύπτουν
Απλά για να πάρεις το 100% από αυτά να θέλει να προσθέσεις και έναν η δύο τελικούς σε κάθε ηχείο, που μπορεί αν γίνει και σε δεύτερο χρόνο.
Είναι αρκετά μέλη εδώ μέσα που έχουν τα delphinus και τα έχουνε συνδυασμό pro με τελικό.
Επίσης υπάρχουν και άλλα ηχεία κολώνες που ειναι και πιο ευαίσθητα, αλλά και πάλι για να πάρει κανείς τα μέγιστα από αυτά χρειάζεται dedicated δικάναλο ή τελικό.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Βάλε subs
Ακριβως, για 3,5 μετρα αποσταση χρειαζεται 10ιντζο μεγαφωνο ή δυο 8ιντζα. Ηχειο με μεγαλυτερη καμπινα και μεγαφωνα θελει και βαρβατο δικαναλο τελικο οποτε πιο οικονομικα υα ερθουν δυο υπογουφερ που θα κατεβαινουν και πιο χαμηλα απο οποιοδηποτε ηχειο.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Μπορεί να διαχειριστεί ο ενισχυτής δύο σαμπ;
Μήπως να βάλεις ένα σαμπ σε κάθε ένα ηχείο;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλημερα και απο εμενα θα συμφωνησω και εγω σε αυτα που εχουν ειπωθει ! δυστηχως η ευτυχως ειδικα στα ηχεια δαπεδου ανεξαρτητως τιμης επειδη εχουν μεγαλα γουφερ και αρκετα χρειαζονται ρευμα για να αποδωσουν τα μεγιστα ακομα και τα ηχεια υψηλης ευαισθησιας , οποτε εχεις 3 επιλογες,1)μενεις ετσι οπως εισαι2) κοιταζεις να κανεις αναβαθμιση αλλα να πας σε ευκολοδηγητα και 8 ωμα ηχεια βασης διδρομα εαν κοιταξεις μεχρι 500-600 ευρω υπαρχουν αρκετα διαμαντακια οπως οι οικονομικες σειρες focal,triangle,elac και τα συνδιαζεις με ενα καλο sub οπως svs,velodyne,rell,sunfire με το οποιο θα γεμιζεις ομορφα και ωραια με χαμηλες συχνοτητες τον χωρο σου! η τριτη επιλογη ειναι και η πιο δυσκολη για να αναζητας ηχεια chario σημαινει οτι θα ανεβεις αρκετα σε κατηγορια ηχου οποτε κανεις ενα ντου οτι εχεις το πουλας και ξεκινας με νεο ενισχυτη ο οποιος θα ειναι ισαξιος ποιοτικα με τα chario και ξεκινας σιγα-σιγα αλλα στο τελος θα παρεις απιστευτη ποιοτητα !!!:2thumb22sup:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Εδώ θα γίνω λίγο αιρετικός και θα προτείνω την ενσωμάτωση 2 sub στο σύστημα... μιας και θες καθαρό και δυνατό μπάσο όπως λες ( και ταυτόχρονα έτσι θα βοηθήσεις και τον ενισχυτή και τα ηχεία σου ).
Αν είσαι εντελώς κάθετος στα 2 καλά μουσικά sub, τότε αναγκαστικά η άλλη λύση αφού θες και μπάσο είναι τα ηχεία με ενσωματωμένο 10αρι sub... άλλες τιμές, και φυσικά θα πρέπει να παίξεις πολύ καλά με την τοποθέτηση στον χώρο για να μην έχεις μπουμπάρισμα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εδώ θα γίνω λίγο αιρετικός και θα προτείνω την ενσωμάτωση 2 sub στο σύστημα... μιας και θες καθαρό και δυνατό μπάσο όπως λες ( και ταυτόχρονα έτσι θα βοηθήσεις και τον ενισχυτή και τα ηχεία σου ).
Αν είσαι εντελώς κάθετος στα 2 καλά μουσικά sub, τότε αναγκαστικά η άλλη λύση αφού θες και μπάσο είναι τα ηχεία με ενσωματωμένο 10αρι sub... άλλες τιμές, και φυσικά θα πρέπει να παίξεις πολύ καλά με την τοποθέτηση στον χώρο για να μην έχεις μπουμπάρισμα
Δυο ειμαστε οι αιρετικοι, το ιδιο προτεινα κι εγω πιο πανω.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Δυο ειμαστε οι αιρετικοι, το ιδιο προτεινα κι εγω πιο πανω.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δίκιο έχεις Κώστα μου!
Δεν είχα κάνει refresh το tab και έτσι δεν είχα δει τις απαντήσεις που είχαν μπεί στο ενδιάμεσο!