macOS Big Sur 11

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά

mac-OS-Big-Sur.jpg


macOS Big Sur





Το macOS Big Sur, όπως θα ονομάζεται, θα κυκλοφορήσει στις 12 Νοεμβρίου.

Εκτός από την προφανή υποστήριξη για το Μ1 chip Θα φέρει μια πληθώρα βελτιώσεων τόσο
αισθητικά στην εμφάνιση και τον σχεδιασμό του, έμπνευση από το iOS, καθώς και λειτουργικά.

Πρώτα απ'όλα θα ενσωματώσει ένα παραμετροποιήσιμο Control Center στα πρότυπα του iOS,
μαζί με ένα κέντρο ειδοποιήσεων και widgets. Άλλες οπτικές αλλαγές θα παρατηρήσετε στα
διαφανή παράθυρα, τα εικονίδια και το πώς αλλάζουν οι γραμματοσειρές ανάλογα με το
φόντο εργασίας που επιλέξατε.

Το Safari θα δεχθεί μια από τις μεγαλύτερες αναβαθμίσεις του, με πολλές νέες παραμετροποιήσεις,
βελτιώσεις στην ασφάλεια και φυσικά την εμφάνιση, κάτι που θα συμβεί και σε άλλες εφαρμογές
της Apple οπως το Photos και το Mail. Η Apple πρόσθεσε και ένα Privacy Report πλήκτρο, το
οποίο σας δίνει πληροφορίες για τον τρόπο με τον οποίο σας παρακολουθεί ένα website,
ενώ θα μπορεί να μεταφράζει σε πραγματικό χρόνο webpages. [via]





macos-big-sur.png

Control-Center-mac-OS-Big-Sur.png

Widgets-mac-OS-11-Big-Sur.jpg

Widgets-panel-mac-OS-Big-Sur.jpg

EHWQ4A1.jpg

macos-big-sur-launches-completely-new-interface-faster-safari-arm-support-picture-1-Tz-W9-X4-Lap.jpg

mac-OS-Big-Sur-Custom-Start-page.jpg

 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,133
Bratislava
Αν ενδιαφερει κανεναν, με την την πρωτη ακομη RC1 ειδα μεγαλη βελτιωση, προς το καλυτερο, στη μπαταρια του ΜΒΡ 13 2015 με τον εξτρα ssd 1ΤΒ που του εχω τοποθετησει. Μεχρι και λιγο πριν την εγκαταστησω, ειχα τα γνωστα προβληματακια με το sleep, με εφαρμογες που δεν εκλειναν στο παρασκηνιο και με πτωση μπαταριας μεχρι και 30-40% στη διαρκεια της νυχτας με το λαπτοπ κλειστο.

Εδω και καμμια βδομαδα, παρατηρω οτι η μπαταρια πεφτει πολυ πιο αργα στη διαρκεια της χρησης αλλα κυριως -σχεδον καθολου- οταν το κλεινω το βραδυ... ας ελπισουμε να μην αλλαξει αυτο, με καποια μελλοντικη αναβαθμιση.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Τώρα βέβαια, το επόμενο λογικό βήμα αυτής της ξεκάθαρης πλέον ενοποίησης του οικοσυστήματος είναι να δούμε touch screens στα MacBook. Επιστημονική φαντασία λέτε;

Δεδομένων των ipad, δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα (και τεχνικό και εμπορικό)....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Ουτε εγω. Αλλωστε το MacOS με την σημερινη του μορφη δεν ειναι στημενο για touch.
Το εβαλα και μεχρι στιγμης παει buttery smooth...
Super ψαρωτικο το ποσο γρηγορα συνδεονται αυτοματα τα Airpods Pro.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
ουτε κι εγω.... αχρηστο ειναι στα mac.
Eγω προσωπικα δεν το θελω κιολας, εχω το Ipad γι αυτο.


ΥΓ... ανοιξα ΟΛΑ τα προγραμματα που εχω ταυτοχρνοα (μεταξυ αυτων adobe suite - 8 προγραμματα, FCPX , MOTION , Davnici κλπ) περιπου 60 εφαρμογες και κυριολεκτικα πεταγε... μου ελλειψε αυτη η αισθηση!
 
Ε καλά τώρα, δε βρίσκουμε νόημα επειδή δεν υπάρχει ως δυνατότητα, άρα αυτή τη στιγμή δεν είναι απαραίτητο. Αν υπήρχε διαθέσιμο, μια χαρά θα βρίσκανε οι developers τρόπους να το κάνουν χρήσιμο, εδώ κάναν -περίπου έστω- χρήσιμη την Touch Bar.

Εξάλλου πλέον, όλο αυτό το interface τύπου iOS*με τους διακόπτες και τις μπάρες φωνάζει touch. Εγώ καναδυο φορές μια χαρά τσίμπησα και πέταξα δαχτυλούμπα πάνω δεξιά για να κατεβάσω τα settings και τα νέα notifications. :ADFAD2:


Για μένα, το (εγγύς) μέλλον του MacBook είναι κάτι σαν το τωρινό iPad Pro: οθόνη με τα πάντα μέσα, και αποσπώμενο πληκτρολόγιο. Το πρώτο βήμα (SoC) έγινε, το δεύτερο (OS) έγινε, άντε να δούμε πότε θα δούμε και το device αυτό καθαυτό.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: macOS Big Sur

Ε καλά τώρα, δε βρίσκουμε νόημα επειδή δεν υπάρχει ως δυνατότητα, άρα αυτή τη στιγμή δεν είναι απαραίτητο. Αν υπήρχε διαθέσιμο, μια χαρά θα βρίσκανε οι developers τρόπους να το κάνουν χρήσιμο, εδώ κάναν -περίπου έστω- χρήσιμη την Touch Bar.

Εξάλλου πλέον, όλο αυτό το interface τύπου iOS*με τους διακόπτες και τις μπάρες φωνάζει touch. Εγώ καναδυο φορές μια χαρά τσίμπησα και πέταξα δαχτυλούμπα πάνω δεξιά για να κατεβάσω τα settings και τα νέα notifications. :ADFAD2:


Για μένα, το (εγγύς) μέλλον του MacBook είναι κάτι σαν το τωρινό iPad Pro: οθόνη με τα πάντα μέσα, και αποσπώμενο πληκτρολόγιο. Το πρώτο βήμα (SoC) έγινε, το δεύτερο (OS) έγινε, άντε να δούμε πότε θα δούμε και το device αυτό καθαυτό.

Προσωπικά σε επίπεδο form factor με χαλάει το να ακουμπάω την οθόνη του laptop, τοσο εργονομικά (μιας που αναγκάζομαι να διακόψω το work flow μου και να σηκώσω τα χέρια από το πληκτρολόγιο) όσο και αισθητικά (λόγω των δακτυλιων).
Με το ύπαρχον layout του MacOS δεν βλέπω μέλλον για touch.
Ίσως βέβαια στο μέλλον σκεφτούν άλλο implementation.
Για την ωρα όμως είναι σαφές πως και η Apple θέλει διακριτους ρόλους στις συσκευές της αλλά πάντα με άριστη συνεργασία μεταξύ τους


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Παρεπιπτόντως, μετά το Big Sur δεν δουλεύει πλέον το unlock with watch. Όταν πας να το ενεργοποιήσεις σου πετάει 'Your Mac was unable to communicate with your Apple*Watch', το οποίο συνεχίζει με την ηλίθια οδηγία 'Make sure your Apple*Watch is unlocked, on your wrist, and powered on.'
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: macOS Big Sur

Παρεπιπτόντως, μετά το Big Sur δεν δουλεύει πλέον το unlock with watch. Όταν πας να το ενεργοποιήσεις σου πετάει 'Your Mac was unable to communicate with your Apple*Watch', το οποίο συνεχίζει με την ηλίθια οδηγία 'Make sure your Apple*Watch is unlocked, on your wrist, and powered on.'

Μια χαρά δουλεύει σε εμένα


Sent from my iPad using Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: macOS Big Sur

Προσωπικά σε επίπεδο form factor με χαλάει το να ακουμπάω την οθόνη του laptop, τοσο εργονομικά (μιας που αναγκάζομαι να διακόψω το work flow μου και να σηκώσω τα χέρια από το πληκτρολόγιο) όσο και αισθητικά (λόγω των δακτυλιων).

Έτσι.

Άλλο το tablet, άλλο το laptop.

Με την «συγχώνευση» χάνεις τα πλεονεκτήματα των 2 υλοποιήσεων.