YAMAHA RX V650 ως προενισχυτής

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Καλημέρα, θα ήθελα τα φωτα σας γιατι εχω πελαγώσει.
Θέλω να συνδεσω τα μπροστινα ηχεια μου με εναν αξιοπρεπή τελικό χρησιμοποιωντας τον YAMAHA RX V650 που έχω ως προενισχυτη.
Ειναι εφικτό?
Υπάρχει καποι απρόταση για τελικο σε λογικές τιμες?
επισυνάπτω και μια φωτο απο το πίσω μέρος του ενισχυτη μου
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,028
Αγιοι Αναργυροι
είναι εφικτό, το έκανε φίλος με τον ίδιο ενισχυτή, το έκανα και εγώ παλιά με RX V1300.
αλλά δεν θα πάρεις το 100% από τον τελικό ,άρα μην πάρεις κάποιο "θηρίο"..

ο φίλος τελικά χώρισε το πολυκάναλο από το 2κάναλο, το ίδιο και γω (γατί χώρισα και πήρα μαζί μου το 2κάναλο) και είμαστε όλοι μια χαρά χωρίς προβλήματα στις στάθμες των ηχείων....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,645
Αθήνα
Προς δύο κατευθύνσεις μπορείς να κινηθείς. Είτε να συνδέσεις κάποιον τελικό και να χρησιμοποιείς τον Yamaha σαν προενισχυτή για τα δύο εμπρός main ηχεία, είτε να δεις κάποιον ολοκληρωμένο με Home Cinema pass through όπως λέγεται.
Στη δεύτερη περίπτωση κερδίζεις και καλύτερη προενίσχυση και έτσι μπορείς να έχεις όλες τις δικάναλες πηγές σου επάνω σε αυτόν και να τον δουλεύεις ως ολοκληρωμένο στερεοφωνικό ενισχυτή, και με το πάτημα ενός πλήκτρου να τον μετατρέπεις σε τελικό όταν θέλεις να χρησιμοποιείς τον Yamaha.
Η δεύτερη λύση είναι πιο ακριβή, κυρίως γιατί οι ολοκληρωμένοι με επαρκή ισχύ (γι' αυτό που θες) κοστίζουν περισσότερο από τους σκέτους τελικούς.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Προς δύο κατευθύνσεις μπορείς να κινηθείς. Είτε να συνδέσεις κάποιον τελικό και να χρησιμοποιείς τον Yamaha σαν προενισχυτή για τα δύο εμπρός main ηχεία, είτε να δεις κάποιον ολοκληρωμένο με Home Cinema pass through όπως λέγεται.
Στη δεύτερη περίπτωση κερδίζεις και καλύτερη προενίσχυση και έτσι μπορείς να έχεις όλες τις δικάναλες πηγές σου επάνω σε αυτόν και να τον δουλεύεις ως ολοκληρωμένο στερεοφωνικό ενισχυτή, και με το πάτημα ενός πλήκτρου να τον μετατρέπεις σε τελικό όταν θέλεις να χρησιμοποιείς τον Yamaha.
Η δεύτερη λύση είναι πιο ακριβή, κυρίως γιατί οι ολοκληρωμένοι με επαρκή ισχύ (γι' αυτό που θες) κοστίζουν περισσότερο από τους σκέτους τελικούς.
Ευχαριστώ πολύ