Άλλη μια νέα τηλεόραση 65" - προϋπολογισμός 1000

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Καλημέρα σε όλους

ήρθε επιτέλους η ώρα για αλλαγή τηλεόρασης και κοιτάω προς 65αρα αν και ο χώρος παίρνει οριακά και 75. Δεν καίγομαι για άμεση αγορά και μπορώ να περιμένω καμιά καλή προσφορά

απόσταση θέασης : περίπου 3.2μ
Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): κέντρο
Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): Στην πλάτη του καναπέ υπάρχει παράθυρο, αλλά κατα 90% τηλεόραση βλέπουμε το βράδυ
Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :1) netflix, 2) xbox x (μελλοντικα και series x), 3) ταινίες (zidoo x9s με ενισχυτή και 5.1) και 4) nickelodeon για τα παιδιά, σπάνια τα υπόλοιπα τηλεοπτικά και αθλητικά
Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): απο όλες
Απαιτήσεις σε ποιότητα: οπωσδήποτε να είναι VA για τις ταινίες, αν θα έχει 100hz είναι συν, αν γίνεται να υποστηρίζει το hdmi 2.1 για το series X αν και μάλλον θα παίξει μόνο σε 60hz (και στο pc στα 60-75hz έπαιζα)
προϋπολογισμός : γύρω στα 1000 -1100 (max) ευρώ τελική ΜΕ την έκπτωση BF ή άλλες προσφορές με κάρτα πειραιώς και επέκταση εγγύησης καθώς τις κρατάω καμια 10ετια.
προηγούμενη τηλεόραση: 55αρα Samsung UE5D6400 νομίζω (1080p από το 2012)

Μέχρι τώρα έχω δει και προσανατολίζομαι για την QE65Q70T που είναι και το οικονομικό μου ταβάνι μαζί με επέκταση εγγύησης. Η TV θα συνδεθεί με εναν denon 1600 (που δεν θα αλλαχτεί καθόλου σύντομα), οπότε λογικά δεν θα γίνει χρήση των δυνατοτήτων του hdmi 2.1
Πάνω στον denon θα είναι όλα (zidoo, xbox, bluray)
Υπάρχει κάτι άλλο για να προτείνετε καθώς δεν είμαι πολύ σχετικός
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Άλλη μια νέα τηλεόραση 65" - προϋπολογισμός 1000

Μπορεί να πετύχεις κάποιαν 65" Sony XH90xx κοντά στα χίλια ευρώ, στο τέλος Νοεμβρίου.
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Καλημέρα σε όλους

ήρθε επιτέλους η ώρα για αλλαγή τηλεόρασης και κοιτάω προς 65αρα αν και ο χώρος παίρνει οριακά και 75. Δεν καίγομαι για άμεση αγορά και μπορώ να περιμένω καμιά καλή προσφορά

απόσταση θέασης : περίπου 3.2μ
Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): κέντρο
Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): Στην πλάτη του καναπέ υπάρχει παράθυρο, αλλά κατα 90% τηλεόραση βλέπουμε το βράδυ
Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :1) netflix, 2) xbox x (μελλοντικα και series x), 3) ταινίες (zidoo x9s με ενισχυτή και 5.1) και 4) nickelodeon για τα παιδιά, σπάνια τα υπόλοιπα τηλεοπτικά και αθλητικά
Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): απο όλες
Απαιτήσεις σε ποιότητα: οπωσδήποτε να είναι VA για τις ταινίες, αν θα έχει 100hz είναι συν, αν γίνεται να υποστηρίζει το hdmi 2.1 για το series X αν και μάλλον θα παίξει μόνο σε 60hz (και στο pc στα 60-75hz έπαιζα)
προϋπολογισμός : γύρω στα 1000 -1100 (max) ευρώ τελική ΜΕ την έκπτωση BF ή άλλες προσφορές με κάρτα πειραιώς και επέκταση εγγύησης καθώς τις κρατάω καμια 10ετια.
προηγούμενη τηλεόραση: 55αρα Samsung UE5D6400 νομίζω (1080p από το 2012)

Μέχρι τώρα έχω δει και προσανατολίζομαι για την QE65Q70T που είναι και το οικονομικό μου ταβάνι μαζί με επέκταση εγγύησης. Η TV θα συνδεθεί με εναν denon 1600 (που δεν θα αλλαχτεί καθόλου σύντομα), οπότε λογικά δεν θα γίνει χρήση των δυνατοτήτων του hdmi 2.1
Πάνω στον denon θα είναι όλα (zidoo, xbox, bluray)
Υπάρχει κάτι άλλο για να προτείνετε καθώς δεν είμαι πολύ σχετικός

Στη θέση σου θα πήγαινα σε 75".
Στα 3.2 μέτρα ένα 75" entry level LED μοντέλο της Samsung με VA πάνελ πιθανώς θα δώσει καλύτερη εμπειρία θέασης από ένα entry level QLED μοντέλο αλλά στις 65".
Ειδικά για τις ταινίες νομίζω είναι βέβαιο αφού και η q70 δεν είναι fald. (Αν πας στην Sony βέβαια αλλάζει το πράγμα.)

Αν σε ενδιαφέρουν πιο πολύ τα gaming χαρακτηριστικά της Q70t τότε μπορείς πιο εύκολα να κάνεις έκπτωση στο μέγεθος.
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Re: Απάντηση: Άλλη μια νέα τηλεόραση 65" - προϋπολογισμός 1000

Μπορεί να πετύχεις κάποιαν 65" Sony XH90xx κοντά στα χίλια ευρώ, στο τέλος Νοεμβρίου.

είναι υπο σκέψη και αυτή αλλά λίγο το blooming που εχει με υπότιτλους και λίγο η αρχική τιμή της στα 1400 περίπου την απομακρύνουν. ενω η q70 ξεκινά τώρα απο τα 1000 περίπου.
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Στη θέση σου θα πήγαινα σε 75".
Στα 3.2 μέτρα ένα 75" entry level LED μοντέλο της Samsung με VA πάνελ πιθανώς θα δώσει καλύτερη εμπειρία θέασης από ένα entry level QLED μοντέλο αλλά στις 65".
Ειδικά για τις ταινίες νομίζω είναι βέβαιο αφού και η q70 δεν είναι fald. (Αν πας στην Sony βέβαια αλλάζει το πράγμα.)

Αν σε ενδιαφέρουν πιο πολύ τα gaming χαρακτηριστικά της Q70t τότε μπορείς πιο εύκολα να κάνεις έκπτωση στο μέγεθος.

Αν πάω σε 75 θα πάω αναγκαστικά σε πολύ entry μοντελο και θα είμαι ψιλοοριακα στο να χωρέσω και τα ηχεία αριστερά και δεξιά (bookself). οπότε είπα να πάω για 65 που θα είναι μια αυξηση σε σχεση με αυτή που έχω.
Από sony έχω υπόψιν και την H90κάτι αλλά οπως έγραψα και παραπάνω η τιμή της ανεβαίνει και το blooming με ψιλοπροβληματίζει.
Επίσης αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχει lag το android όπως παλαιότερα.
Γενικά όμως παίζουμε με τα μικρά xbox καμια ώρα την ημέρα, συν οτι θα αγοραστεί το series X σε κανα χρόνο. Βέβαια επειδή θα μπει πάνω σε ενισχυτή που δεν υποστηρίζει το hdmi 2.1 δεν θα αξιοποιηθεί άμεσα
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Αν πάω σε 75 θα πάω αναγκαστικά σε πολύ entry μοντελο και θα είμαι ψιλοοριακα στο να χωρέσω και τα ηχεία αριστερά και δεξιά (bookself). οπότε είπα να πάω για 65 που θα είναι μια αυξηση σε σχεση με αυτή που έχω.
Από sony έχω υπόψιν και την H90κάτι αλλά οπως έγραψα και παραπάνω η τιμή της ανεβαίνει και το blooming με ψιλοπροβληματίζει.
Επίσης αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχει lag το android όπως παλαιότερα.
Γενικά όμως παίζουμε με τα μικρά xbox καμια ώρα την ημέρα, συν οτι θα αγοραστεί το series X σε κανα χρόνο. Βέβαια επειδή θα μπει πάνω σε ενισχυτή που δεν υποστηρίζει το hdmi 2.1 δεν θα αξιοποιηθεί άμεσα

Αν έχεις αποφασίσει 65'' τότε η Q70t είναι μονόδρομος σύμφωνα με το μπατζετ σου.
Νομίζω πολύ δύσκολα θα βρεις την XH90 στο χιλιάρικο και αν συμβεί τότε πιθανώς η Q70t να είναι στα 700 οπότε και πάλι θα είναι αμφίβολο αν θα είναι καλύτερο value η Sony.
Αν βέβαια βρεθούν στην ίδια τιμή τότε η ΧΗ90 θα είναι σίγουρα πιο ''σωστη'' αγορά. Το blooming δεν θα με προβλημάτιζε καθόλου (ειδικά στα 3.2μ) .
Αυτό που θα με προβλημάτιζε λίγο θα ήταν όντως το android το οποίο είναι σίγουρα πιο slugish από το class-leading Tizen των Samsung. Αλλά στα ίδια λεφτά εννοείται θα προτιμούσα τη Sony.
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
καλησπέρα και πάλι

Να κάνω ενα μικρό bump στο θέμα για μια βοήθεια.
Είχα κατασταλλάξει για την 65Q70T αλλά με επιασαν λίγο οι τσιγκουνιές μου σε συνδιασμό με την μη υπαρξη προσφοράς για την συγκεκριμένη τηλεόραση. Άρχισα να σκέφτομαι την 65Q60T με γνώμονα οτι δεν πολυβλέπω αθλητικά και οτι η μελλοντική κονσόλα Xbox series X που θα αγοραστεί θα μπεί σε ενισχυτή hdmi 2, οπότε μας χαιρετα και το ατου του 4Κ120fps.
Η ερώτηση είναι αν κάποιος γνωρίζει αν η διαφορά τους είναι τόσο αισθητή ώστε να μην αξίζει να πέσω από την Q70T. ή απλως να παραμείνω εκεί και να μην το πολυψυρίζω.

ps η τηλεόραση θα κρατηθεί για τουλάχιστον 6-7 χρόνια
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,524
Απρίλιο αλλάζουν τα μοντέλα. Ίσως βρεις καμία προσφορά κατά το Πάσχα.
Αλλά όταν δεις τα νέα μοντέλα θα περιμένεις αυτά. Κλασικά. :flipout:
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Απρίλιο αλλάζουν τα μοντέλα. Ίσως βρεις καμία προσφορά κατά το Πάσχα.
Αλλά όταν δεις τα νέα μοντέλα θα περιμένεις αυτά. Κλασικά. :flipout:

έχεις απόλυτο δίκιο! πάντα στο περίμενε είσαι αν πάει έτσι!

Την τσίμπησα σήμερα και ελπίζω να έρθει σύντομα! αλλά με τα όσα συμβαίνουν βλέπω να παίρνει κανα 10ημερο!