Βελτίωση στον ήχο ενός DAC με γραμμικό τροφοδοτικό

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Πιστεύω ότι ανοίγω ένα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς.
Ποιός από εμάς που έχει ένα DAC το οποίο τροφοδοτείται με ρεύμα DC (συνήθως 5V) δεν έχει αναρρωτηθεί αν ο ήχος του θα βελτιωθεί αν αγοράσει ένα ποιοτικότερο τροφοδοτικό;

Γι' αυτόν τον λόγο έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά τροφοδοτικά όπως το iFi audio ipower και άλλα λεγόμενα γραμμικά τροφοδοτικά από πάρα πολλές εταιρίες.

Η απάντηση στο κυρίαρχο ερώτημα όμως, αν και κατά πόσο βελτιώνεται ο ήχος με ένα τέτοιο τροφοδοτικό παραμένει.
Σε μια αναζήτηση που θα κάνει κάποιος στο internet, θα διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία των σχολίων από χρήστες αναφέρουν ότι υπάρχει σαφής βελτίωση σε διάφορους τομείς.
Υπάρχει βέβαια και ο «διάβολος» anirm (audiosciencereview) ο οποίος αποδεικνύει με αντικειμενικές μετρήσεις ότι δεν υπάρχει καμία βελτίωση που μπορεί να ακούσει κανείς (no audible impovement). Μπορείτε να διαβάστε εδώ το σχετικό άρθρο.

Ποιός έχει δίκιο ξέρουμε;

Μια δοκιμή που έχω κάνει στο δικό μου DAC (SMSL M8A) το οποίο τροφοδοτείται με 5V είναι ότι υπήρχε ξεκάθαρα διαφορά όταν δοκίμασα να το τροφοδοτήσω από power bank αντί για το δικό του switching power supply. Πραγματικά δεν ήταν εμφανές ποιά τροφοδοσία ήταν καλύτερη διότι περισσότερο μου φάνηκε σαν μια τονική αλλαγή. Όμως δεν άκουσα πάνω από 10 λεπτά με το power bank, κι έτσι δε μπορώ να εκφέρω μια αξιόπιστη άποψη.
Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω το ρίσκο και παρήγγειλα ένα κινέζικο γραμμικό τροφοδοτικό, με το οποίο θα βγάλω το τελικό συμπέρασμα.
Συγκεκριμένα παρήγγειλα το Breeze Audio 25W linear power supply με talema transformer. Το παρέλαβα εχτές αλλά ακόμα δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω διότι περιμένω έναν αντάπτορα που θα παραλάβω μεθαύριο.

Άρα από Παρασκευή θα ξεκινήσουν οι ακροάσεις και πιστεύω σε καμιά εβδομάδα θα έχω ένα ασφαλές συμπέρασμα.

Στο μεταξύ θα ήθελα να «ακούσω» και τις δικές απόψεις για το θέμα.
 
17 June 2006
9,794
Πριν από πολύ λίγο καιρό πήρα το ifi zen dac και πήρα και το αντίστοιχο τροφοδοτικό. Το έχω βάλει μια φορά μόνο αφού θέλω να συνηθίσω λίγο τον ήχο (πήρα και καινούργια ηχεία) για να δω αν ακούω όντως διαφορά.
Να σου πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι θα ακούσω κάτι τρελό. Ίσως με κάποια reference recordings όντως να καταλάβω κάτι, αλλά με αυτά που ακούω καθημερινά (rock σε 320 mp3) δεν νομίζω να ακούσω κάτι που να πω ναι είναι σημαντική η διαφορά. Επίσης μετράει πόσο χάλια είναι το ρεύμα του υπολογιστή σου πριν, γιατί και αυτό έχει διαβαθμίσεις.
Κάθε μικρή αλλαγή που κάνουμε, έχει προφανώς την επίπτωσή της και το θέμα στην τελική είναι αν σου αρέσει αυτή η μικρή διαφορά για πολύωρη ακρόαση αυτών που κατά βάση ακούς και όχι κάποιων reference ηχογραφήσεων. Για παράδειγμα έχω βάλει το Foobar να μετατρέπει σε DSD256 τα mp3 και να τα στέλνει έτσι στο DAC αντί να στέλνει PCM. Νιώθω ότι είναι λίγο πιο γλυκός ο ήχος, μου αρέσει περισσότερο και το άφησα. Με όργανα δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι μετρήσιμο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,003
Αγιοι Αναργυροι
το power bank που έβαλες artheo είναι στην ουσία μπαταρία που είναι το πιο "ήσυχο" ρεύμα.
είναι λογικό να άκουσες διαφορά.
κάτι ανάλογο κάνω στο δικό μου ντακ και στα 2 phono μου, που όμως είναι 12βολτα και οι μπαταρίες πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας και διαρκούν πολλές βδομάδες.
το ντακ δεν το έχω για μουσική για να σου πω εντυπώσεις..
στα φόνο η διαφορά είναι εμφανής.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Θα κάνω τις πρώτες ακροάσεις το ΣΚ και μετά θα γράψω εντυπώσεις ...
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,839
Είμαι παντού
Σαφως και θα ακουσεις διαφορες,προς το καλυτερο,φτανει βεβαια το συστημα σου να μπορει να τις αποδωσει.
Απο προσωπικη εμπειρια,οπου εχω πεταξει τα παλμοτροφοδοτικα και εχω βαλει γραμμικο,υπαρχει σαφης βελτιωση.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Οι πρώτες ακροάσεις δείχνουν ότι υπάρχει διαφορά, έκανα αρκετά A/B tests.
Μεγάλωσαν τα σώματα, βελτιώθηκε ο διαχωρισμός και διευρύνθηκε η στερεοφωνική εικόνα σε πλάτος και ύψος.
Στα μείον ότι έχασε ένα γκάζι που είχε στις υψηλές, μια λαμπράδα ας πούμε. Λόγω συνήθειας μου φάνηκε κάπως unexciting σε ορισμένα κομμάτια, όμως ίσως τώρα να ακούγεται όπως πρέπει.
Η ψυχοακουστική είναι μεγάλη υπόθεση!

Θα ακούσω στο εξής μόνο με το γραμμικό για μερικές ημέρες και θα επανέλθω...
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Από το επόμενο σετ ακροάσεων που περιλάμβανε κομμάτια που έχω ακούσει πάμπολλες φορές ώστε να μπορώ να αντιληφθώ ευκολότερα τις όποιες διαφορές, μπόρεσα με σιγουριά να διαπιστώσω τα εξής με το γραμμικό τροφοδοτικό:
1. Αρκετά σφιχτότερο μπάσο
2. Πιο γεμάτα σώματα
3. Πιο ουδέτερος ήχος, ίσως εντελώς ουδέτερος ήχος. Με το στοκ τροφοδοτικό υπήρχε κάποιο upper midrange / lower treble peak το οποίο απέδιδα στα ακουστικά μου (Sennheiser HD600). Κρίμα γιατί σε κάποιο post μου εδώ τα ψιλοέθαψα για αυτό το λόγο. Τελικά το peak οφειλόταν στο DAC. Επίσης, με το στοκ τροφοδοτικό υπήρχε ένα boost στο μπάσο, το οποίο προσέδιδε κάποιον fun factor αλλά δεν ήταν πάντα επιθυμητό διότι δεν ήταν ιδιαίτερα σφιχτό.

Επομένως το no audible improvement δεν παίζει γιατί τα 3 προηγούμενα δεν είναι στα φαντασία μου, είναι 100% σίγουρα. Δε θα πω κάτι περισσότερο διότι φοβάμαι ότι μπορεί να μιλήσει η ψυχοακουστική και όχι η αντικειμενικότητα.

Τελικό συμπέρασμα:
Για 70 (και μέχρι 100 ) αξίζει η αγορά του γραμμικού τροφοδοτικού. Δεν κάνει κανένα θαύμα απλά δίνει το 100% του DAC που έχετε. Είναι σίγουρα καλύτερη αναβάθμιση σε σχέση με ένα σούπερ πανάκριβο καλώδιο USB ή ένα USB regenerator (όπως το Schiit Wyrd που ήμουν κάτοχος).
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,839
Είμαι παντού
Ο μη σωστος ελεγχος του μπασου και η πλαδαροτητα που προεκυπτε εξ αιτιας αυτου,σου εδινε τη ψευδαισθηση του περισσοτερου μπασου.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,894
GLYFADA
Βεβαίως υπάρχει σε κορυφαία υλοποίηση :




υπαρχει ελλαδα κανενα παρομοιο γραμμικο τροφοδοτικο ?
το θελω για dac 5v .
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
Οποιος ασχολείται με το diy μπορει να φτιαξει και καλυτερο γραμμικο τροφοδοτικο
Οσο ποιο ησυχους σταθεροποιητές βάζουμε τοσο ποιο καλο αποτέλεσμα παίρνουμε