Yamaha RX-V6A, δεν παίρνει σήμα από HDMI

Djbeast

New member
5 September 2009
62
Αθήνα
Χαίρεται
Πολύ πρόσφατα αντικατέστησα τον AV Pioneer ενισχυτή μου με τον νέο και ωραίο Yamaha RX-V6A
Μερικές μέρες που ασχολούμαι με την αφεντιά του, μόνο καλά λόγια έχω να πω καθώς οι ευκολίες που έχει (και ειδικά μέσω smartphone), μου προκάλεσαν ένα πολιτισμικό σοκ, προερχόμενος από συσκευή δεκαετίας
Με έχει βολέψει αφάνταστα για την χρήση που τον θέλω -video games, ταινίες, μουσική
Στην προσπάθειά μου να συνδέσω το nintendo switch πάνω σε μια είσοδο HDMI, δεν έπαιρνα καθόλου σήμα στην τηλεόρασή μου. Ήχο ναι αλλά όχι εικόνα. Άλλαξα το καλώδιο και την θύρα εισόδου, όμως δεν κατάφερα κάτι ως τώρα. Επειδή άλλαξα και τηλεόραση, δοκίμασα να το συνδέσω απευθείας πάνω σε αυτήν και δεν είχα κανένα πρόβλημα
Να πω ότι έχω κανονικά εικόνα από Xbox one X και Ps4 pro. Έχω κάνει και το τελευταίο firmware update
Μου έχει διαφύγει κάτι? Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Χαίρεται
Πολύ πρόσφατα αντικατέστησα τον AV Pioneer ενισχυτή μου με τον νέο και ωραίο Yamaha RX-V6A
Μερικές μέρες που ασχολούμαι με την αφεντιά του, μόνο καλά λόγια έχω να πω καθώς οι ευκολίες που έχει (και ειδικά μέσω smartphone), μου προκάλεσαν ένα πολιτισμικό σοκ, προερχόμενος από συσκευή δεκαετίας
Με έχει βολέψει αφάνταστα για την χρήση που τον θέλω -video games, ταινίες, μουσική
Στην προσπάθειά μου να συνδέσω το nintendo switch πάνω σε μια είσοδο HDMI, δεν έπαιρνα καθόλου σήμα στην τηλεόρασή μου. Ήχο ναι αλλά όχι εικόνα. Άλλαξα το καλώδιο και την θύρα εισόδου, όμως δεν κατάφερα κάτι ως τώρα. Επειδή άλλαξα και τηλεόραση, δοκίμασα να το συνδέσω απευθείας πάνω σε αυτήν και δεν είχα κανένα πρόβλημα
Να πω ότι έχω κανονικά εικόνα από Xbox one X και Ps4 pro. Έχω κάνει και το τελευταίο firmware update
Μου έχει διαφύγει κάτι? Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ?

Καταρχήν καλές ακροάσεις .
Μήπως στο
nintendo switch στις ρυθμίσεις υπάρχει ρύθμιση για να μπορείς να στείλεις το σήμα από την HDMI?
Μήπως στις ρυθμίσεις του Yamaha interface (φαντάζομαι ότι θα είναι καινούργιο στην νέα γενιά ) η συγκεκριμένη HDMI είναι στο of η χρειάζεται κάποια ρύθμιση ;
Απο την ίδια έξοδο έστειλες σήμα με πηγή το Xbox one -ps pro και δεν είχες πρόβλημα ;
Αν ναι τότε κάτι συμβαίνει με το nintendo switch.
Αν πάλι στην συγκεκριμένη έξοδο HDMI έχεις πρόβλημα και με τις τρεις πηγές ...Θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις του Yamaha -HDMI.
Να θυμάσαι και αυτός είναι ένας γενικότερος κανόνας με τους AV η συνδεσμολογία γίνεται πάντα με τον AV εκτός ρεύματος .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,985
Αγιοι Αναργυροι
μήπως και η σειρά με την οποία ανάβουν οι συσκευές παίζει ρόλο;
θυμηθηκα ανάλογο θέμα που έχει ο Ρομποτής με τον προβολέα του
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
μήπως και η σειρά με την οποία ανάβουν οι συσκευές παίζει ρόλο;
θυμηθηκα ανάλογο θέμα που έχει ο Ρομποτής με τον προβολέα του
Θα πρέπει να κάνει με αλφαβητική σειρά αυτά που του υπέδειξα μετά βλέπουμε όλα τα υπόλοιπα .
Την Καλησπέρα μου φίλε .:ernaehrung004:
 

Djbeast

New member
5 September 2009
62
Αθήνα
Σας ευχαριστώ όλους για τα την προθυμία να με βοηθήσετε!
Ξεκινάω να κάνω τεστ με αυτά που μου προτείνατε και θα επανέλθω
Και πάλι ευχαριστώ!