Λειτουργίες κινητού χωρίς κάρτα sim

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Alkis_Farsala

New member
13 November 2020
4
Farsala (Φάρσαλα)
Γειά σας.Βρήκα μία δημοσίευση κάπου για λειτουργία κινητού χωρίς sim.Ένας γνωστός έχει ένα samsung j6 κι ένα MLS,τα έχει αποσύρει αλλά θέλει να τα χρησιμοποιήσει για άλλες λειτουργίες όπως μουσική,βίντεο,για φωτογραφίες ή σαν εξωτερική κάμερα ασφαλείας κλπ.Πως θα το κάνουμε αυτό??Πως θα ανοίξουν τα κινητά χωρίς sim και πως θα λειτουργήσουν οι συσκευές μετά??Δηλαδή,γίνεται να ανοίξουν τα κινητά χωρίς κάρτες sim και με ποιόν τρόπο γίνεται αυτό??Χωρίς κάρτα sim υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσει λογαριασμό google ή κάτι άλλο??Αυτό θέλαμε να ρωτήσουμε.Γειά σας.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Γειά σας.Βρήκα μία δημοσίευση κάπου για λειτουργία κινητού χωρίς sim.Ένας γνωστός έχει ένα samsung j6 κι ένα MLS,τα έχει αποσύρει αλλά θέλει να τα χρησιμοποιήσει για άλλες λειτουργίες όπως μουσική,βίντεο,για φωτογραφίες ή σαν εξωτερική κάμερα ασφαλείας κλπ.Πως θα το κάνουμε αυτό??Πως θα ανοίξουν τα κινητά χωρίς sim και πως θα λειτουργήσουν οι συσκευές μετά??Δηλαδή,γίνεται να ανοίξουν τα κινητά χωρίς κάρτες sim και με ποιόν τρόπο γίνεται αυτό??Χωρίς κάρτα sim υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσει λογαριασμό google ή κάτι άλλο??Αυτό θέλαμε να ρωτήσουμε.Γειά σας.
Ολα τα συγχρονα smartphones δεν χρειαζονται την καρτα sim για να ανοιξουν και να λειτουργησουν. Απλα δεν θα εχουν υπηρεσιες δικτυου , οπως Mobile internet και τηλεφωνικες δυνατοτητες. Απλα με συνδεση σε wifi λειτουργουν και εχουν ιντερνετ. Λογαριασμο google θα χρειαστουν για να κατεβασουν εφαρμογες απο το play store . Μπορουν να μπουν εφαρμογες και χειροκινητα χωρις αυτο ομως αν εχεις το apk .
 

Alkis_Farsala

New member
13 November 2020
4
Farsala (Φάρσαλα)
Γειά σου φίλε.Ευχαριστούμε για την απάντηση.Βασικά το j6 πήρε και λίγο αλμυρό νερό μέσα επειδή ο φίλος πρώτα ήπιε τσίπουρα και μπύρες και μετά μπήκε στη θάλασσα για μπάνιο με το κινητό μαζί!!!Πάντως το mls σίγουρα θα δουλέψει όπως λες,αλλά το j6 ίσως μας κάνει τίποτα περίεργα.Πάντως θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε και το samsung.Ευχαριστούμε,γειά σας.
 

Raniyah

New member
30 November 2020
11
Νομίζω ότι μπορεί να ρωτάτε για την εγκατάσταση του E-Sim. Ορισμένα smartphone υποστηρίζουν αυτήν τη λειτουργία. Δεν χρειάζεται να αλλάξετε την κάρτα SIM ενώ ταξιδεύετε ή δεν απαιτείται φυσική κάρτα SIM όταν χρησιμοποιείτε τη δυνατότητα E-SIM
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Έχω ακόμα σε λειτουργία πολλά από τα παλιά μου κινητά. Για δευτερεύουσα χρήση, media players, ραδιόφωνο κτλ.
Όλα τα android δουλεύουν άνετα και χωρίς να έχουν κάρτα SIM. Μόνο λειτουργίες που θέλουν χρήση του δικτύου δεν δουλεύουν. Και το μόνο αρνητικό είναι ότι βγαίνει ένα συμβολάκι στην γραμμή κατάστασης ότι δεν υπάρχει κάρτα SIM.
Έχω και δύο παλιά συμβατικά κινητά. Με κουμπιά κτλ. Το νεότερο από τα δύο, Nokia 208 δουλεύει χωρίς κάρτα SIM. Μόνο μία ειδοποίηση βγαίνει κατά την έναρξη του κινητού ότι δεν υπάρχει κάρτα SIM, και ρωτάει αν θέλω να συνεχίσω με την έναρξη του κινητού, ή να το απενεργοποιήσω πάλι. Αν διαλέξω να συνεχίσω το τηλέφωνο ανοίγει και δουλεύει κανονικά χωρίς κάρτα SIM. Χωρίς λειτουργίες δικτύου φυσικά.
Μόνο το παλιότερο από τα δύο συμβατικά δεν δουλεύει. Ένα παλιό Sony Ericsson. Χωρίς κάρτα SIM μπαίνει μόνο σε λειτουργία επίδειξης.
Αλλά αν του βάλω μία παλιά ανενεργή κάρτα SIM ανοίγει και αυτό κανονικά. Μόνο μία ειδοποίηση βγαίνει κατά την εκκίνηση μια φορά, ότι η κάρτα είναι ανενεργή. Και μετά ανοίγει κανονικά. Αυτό το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ ακόμα για ραδιόφωνο, ξυπνητήρι κτλ, χωρίς πρόβλημα.