Σύνθεση για 5.1 home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Αυτή η σύνθεση ειναι καλή για τον Denon AVR X2600h?
https://www.diapasonhifi.gr/home-cinema-denonavrx2600h-triangle-br03.html
Τι λέτε?

Όπως η πλειοψηφία των σετ, πάσχει στο sub. Για να κρατηθεί η τιμή στο ψυχολογικό όριο πέριξ των 2000 ευρώ γίνεται οικονομία στο πιο σημαντικό κομμάτι του σετ δυστυχώς.

Κατά τα λοιπά, τα ηχεία της σειράς Borea είναι εξαιρετικά. Τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση τα triangle βέβαια προσωπικά, είμαι σχεδόν fan.
 
Last edited by a moderator:

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Όπως η πλειοψηφία των σετ, πάσχει στο sub. Για να κρατηθεί η τιμή στο ψυχολογικό όριο πέριξ των 2000 ευρώ γίνεται οικονομία στο πιο σημαντικό κομμάτι του σετ δυστυχώς.

Κατά τα λοιπά, τα ηχεία της σειράς Borea είναι εξαιρετικά. Τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση τα triangle βέβαια προσωπικά, είμαι σχεδόν fan.

500 έχει το sub. Πόσο παραπάνω να δώσεις? Εννοείς προτείνεις άλλη μάρκα για sub? Μήπως είναι καλύτερα να πάει κάποιος σε 2 φθηνότερα sub αντί για ένα καλό?
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
500 έχει το sub. Πόσο παραπάνω να δώσεις? Εννοείς προτείνεις άλλη μάρκα για sub? Μήπως είναι καλύτερα να πάει κάποιος σε 2 φθηνότερα sub αντί για ένα καλό?
590 εχει το svs pb1000 που ειναι μακραν ο,τι πιο vfm κυκλοφορει στην αγορα.
Το αλλο που ειπες για δυο φθηνοτερα σαμπ δεν το ενστερνιζομαι και δεν στο συνιστω.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
500 έχει το sub. Πόσο παραπάνω να δώσεις? Εννοείς προτείνεις άλλη μάρκα για sub? Μήπως είναι καλύτερα να πάει κάποιος σε 2 φθηνότερα sub αντί για ένα καλό?

Άμα του δώσεις λίγη στάθμη του συγκεκριμένου θα αρχίσει να φεύγει από τη θέση του: 8,85 kg.

Χρειάζεται καλό sub στο Home Cinema. Δεν μπορούν όλοι να έχουν καλά sub. Λογικό. Ούτε προτείνεται να πάρεις sub από σετ ηχείων. Ποτέ. Είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να κάνει κάποιος. Το εξήγησα πιο πριν γιατί. Γιατί κάνουν οικονομία σε πολύ κρίσιμο σημείο που είναι το sub. Λογικές μιας άλλης εποχής που έδιναν βάση στα ηχεία του σετ και το sub ό,τι νά'ναι.

Για να καταλάβεις. Το συγκεκριμένο είναι ελαφρύ, δεν έχει έκταση, κλασικά μέχρι τα 30Hz αναφέρει κατώτατο όριο δηλαδή είναι φουσκωμένο πιο ψηλά για να δημιουργήσει εντύπωση μπάσου.
Αφού ξεπεράσει κάποιος αυτά (το συγκεκριμένο δεν τα ξεπερνάει) θα πρέπει να δει και πως παίζει στο φάσμα. Με πόση παραμόρφωση και σε ποια σημεία είναι αυτή.
Έχει πολύ δρόμο ακόμη να διανύσει το συγκεκριμένο μέχρι να πει κάποιος ότι είναι sub.
 
Last edited by a moderator:

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Επειδή το budget είναι περιορισμένο και η ανάγκη τώρα είναι για 2 πράγματα, καραόκε για τη σύζυγο και καμια ταινία από netflix, και λίγο μουσικούλα και αργότερα καμιά gaming κονσόλα. Επέλεξα τον Denon x2600h γιατί έχει όλες τις τεχνολογίες, εξτρα κανάλια αν ποτέ πάω σε 7.1 (που αμφιβάλω να πάω πάνω από 5.1 αλλά λέμε) και παράλληλά όλα τα networking καλούδια. Η διαφορά τιμής του από το φθηνότερο το S650h είναι δε πολύ μικρή και το τελευταίο δεν έχει καν dolby surround.
Για ηχεία θα πάρω πρώτα 2 μπροστινά μαζί με ένα sub (από το να πάω σε μέτριο 5.1 με τα ίδια χρήματα) και όταν στο μελλον έχω λεφτά και δω πως θα τα βάλω στο χώρο, αγοράζω και κεντρικό και τα πίσω ηχεία.
Τέλος θα αγοράσω 1-2 μικρόφωνα μαζί με μικτή?
Άρα έχουμε:
1) Denon X2600h
2) Triangle BR03 Μπροστινά (υπάρχει καλύτερη πρόταση στα ίδια λεφτά?)
3) Κάποιο Sub πχ svs pb1000
4) 1-2 μιρκοφωνα
5)Μίκτη για σύνδεση μικρόφωνου στον ενισχυτή (Σωστά???)
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Αν δεν πάρεις συνολική προσφορά τουλάχιστον για το σύστημα χωρίς το καραόκε δεν μπορείς να ξέρεις τις τιμές.

Ο s650h έχει αρκετές ελλείψεις σε σχέση με τον 2700, κυρίως υποδεέστερο σύστημα ισοστάθμισης και αν δεν κάνω λάθος, έλλειψη dolby height virtualized και πολλών σύγχρονων DSP upmixers σε dolby και DTS. Neural X, Virtual X, Dolby Surround κλπ.

Για το καραόκε θέλεις και software και πηγή. Πώς σκέφτεσαι να το κάνεις; Ελπίζω να μην εννοείς καραόκε τη ρύθμιση από την κάρτα ήχου του pc που απλώς μειώνει τα φωνητικά με επεξεργασία. Αυτό δεν είναι καραόκε.
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Για το καραόκε θέλεις και software και πηγή. Πώς σκέφτεσαι να το κάνεις; Ελπίζω να μην εννοείς καραόκε τη ρύθμιση από την κάρτα ήχου του pc που απλώς μειώνει τα φωνητικά με επεξεργασία. Αυτό δεν είναι καραόκε.

Και για να το κάνω πιο κατανοητό, αυτό είναι voice over/overdubbing επάνω σε σήμα στο οποίο γίνεται επεξεργασία τη στιγμή της αναπαραγωγής έτσι ώστε να αφαιρείται η φωνή/φωνητικά (μαζί με άλλες συχνότητες γιατί δεν είναι τέλειο και πάλι δεν αφαιρείται τελείως) και απλώς κάποιος μπορεί με ένα μικρόφωνο και ένα μίκτη (για το μικρόφωνο) να προσθέτει από πάνω τη φωνή του.

Με καραόκε καμία σχέση. Θέλει να έχεις τα τραγούδια σε καραόκε κατ' αρχήν, software να παίζει και να δείχνει συγχρονισμένα τους στίχους και άλλα που ξεφεύγουν από το πεδίο της αναπαραγωγής εντελώς.
 
Last edited by a moderator:

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Και για να το κάνω πιο κατανοητό, αυτό είναι voice over/overdubbing επάνω σε σήμα στο οποίο γίνεται επεξεργασία τη στιγμή της αναπαραγωγής έτσι ώστε να αφαιρείται η φωνή/φωνητικά (μαζί με άλλες συχνότητες γιατί δεν είναι τέλειο και πάλι δεν αφαιρείται τελείως) και απλώς κάποιος μπορεί με ένα μικρόφωνο και ένα μίκτη (για το μικρόφωνο) να προσθέτει από πάνω τη φωνή του.

Με καραόκε καμία σχέση. Θέλει να έχεις τα τραγούδια σε καραόκε κατ' αρχήν, software να παίζει και να δείχνει συγχρονισμένα τους στίχους και άλλα που ξεφεύγουν από το πεδίο της αναπαραγωγής εντελώς.
Καραοκε τιτλους είναι γεμάτο το youtube ή άλλα software over internet. Πηγή προφανώς η τηλεόραση. Ουσιασατικά δλδ μιλάμε για μικρόφωνο απλα θέλω να ειναι λιγο πιο ποιοτικό από αυτό των 12 ευρώ του pc. Από οτι έχω δει σε αντίστοιχες υλοποιήσεις είναι ένα μικρόφωνο μαζί με μια συσκευή (μαλλον μίκτης) η αποία συνδέεται στον ενισχυτή (δλδ δεν συνδέεις κατευθείαν το μικρόφωνο). Αυτό που είχα δει αλλά δεν θυμάμαι γιατί, ήταν πως το παλικάρι είχε ξεχωριστά 2 ηχεία μόνο για το καραοκε (μικρόφωνο) και δεν χρησιμοποιούσε τα μπροστινά του 5.1. Γιατί αυτό?
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Άρα δεν μιλάμε για καραόκε. Μιλάμε για voice over μικροφώνου επάνω σε αυτό που παίζει. Το οποίο θα πρέπει να περνάει μέσα από το μίκτη για να γίνει το voice over και... μπλέξιμο καθώς θα πρέπει η πηγή να συνδεθεί επάνω στο μίκτη. Αναλογικά προφανώς.
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Αυτό που είχα δει αλλά δεν θυμάμαι γιατί, ήταν πως το παλικάρι είχε ξεχωριστά 2 ηχεία μόνο για το καραοκε (μικρόφωνο) και δεν χρησιμοποιούσε τα μπροστινά του 5.1. Γιατί αυτό?

Νομίζω πως ξέρω τι έχει κάνει. Αλλά θέλει έναν Marantz SR5015 ή έναν NR1711 για να γίνει αυτό. Υπάρχει τρόπος. Δηλαδή ψηφιακά συνδεμένη πηγή (TV πχ.) επάνω στον ενισχυτή και χρήση του μίκτη για το μικρόφωνο σε στέρεο λειτουργία σε άλλα ηχεία.

Τεσπα, Αυτά όταν πάρεις τα μηχανήματα.
 
Last edited by a moderator:

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Νομίζω πως ξέρω τι έχει κάνει. Αλλά θέλει έναν Marantz SR5015 ή έναν NR1711 για να γίνει αυτό. Υπάρχει τρόπος. Δηλαδή ψηφιακά συνδεμένη πηγή (TV πχ.) επάνω στον ενισχυτή και χρήση του μίκτη για το μικρόφωνο σε στέρεο λειτουργία σε άλλα ηχεία.

Τεσπα, Αυτά όταν πάρεις τα μηχανήματα.
Δηλαδή δεν γίνεται στον ενισχυτή να συνδεθεί τηλεόραση και μικτης/μικρόφωνο ταυτόχρονα και να παίζουν ταυτόχρονα από τα ίδια ηχεία? Εδώ γίνεται στο pc στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου, επιλέγοντας απλά hear my voice.... lol
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Δηλαδή δεν γίνεται στον ενισχυτή να συνδεθεί τηλεόραση και μικτης/μικρόφωνο ταυτόχρονα και να παίζουν ταυτόχρονα από τα ίδια ηχεία? Εδώ γίνεται στο pc στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου, επιλέγοντας απλά hear my voice.... lol

Πρέπει να καταλάβεις τη συνδεσμολογία πρώτα. Η TV θα χρησιμοποιηθεί ως πηγή; Αυτή έχει αναλογική έξοδο; Μάλλον όχι. Το μικρόφωνο θα συνδεθεί αναλογικά στο μίκτη. Αυτός θα στείλει αναλογικά το σήμα στον ενισχυτή σε μια είσοδό του. Η TV επάνω στο μίκτη πως θα συνδεθεί;

Για να έχεις το σήμα του μικροφώνου μιξαρισμένο στην ίδια είσοδο με την πηγή, πρέπει και η πηγή να είναι συνδεμένη στο μίκτη. Πλην της περίπτωσης που αναφέρω και αφορά άλλους ενισχυτές από αυτούς που εξετάζουμε εδώ.

Έχεις μπερδευτεί ελαφρώς με το PC, που έχει στο ίδιο mixer της ενσωματωμένης κάρτας ήχου του (mixer) το μικρόφωνο και τον ήχο του PC.

Γι' αυτό εξ' αρχής σου έγραψα ότι ελπίζω να μην εννοείς αυτόν τον τρόπο με την επιλογή μέσω της ενσωματωμένης κάρτας ήχου την επιλογή "Καραοκε" ή όπως αλλιώς την αναφέρει το control panel του PC. Το ήξερα από πριν το μπέρδεμα και γι' αυτό στο έγραψα.
 
Last edited by a moderator:

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Δλδ οι ενισχυτές δεν έχουν μικτη των πηγών που δέχονται? Οπότε όταν θέλω καραόκε θα συνδέω την τηλεόραση στον μίκτη μαζί με το μικρόφωνο? Γίνεται αυτό, δλδ ο μίκτης έχει ψηφιακή είσοδο Optical?
Αυτό λες ε?
https://www.youtube.com/watch?v=UJqsdso0Hyc
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Οπότε όταν θέλω καραόκε θα συνδέω την τηλεόραση στον μίκτη μαζί με το μικρόφωνο? Γίνεται αυτό, δλδ ο μίκτης έχει ψηφιακή είσοδο?

Δύσκολο και ακριβό αυτό που ζητάς σε μίκτη. Την τηλεόραση κατ' αρχήν θα την έχεις συνδεμένη με HDMI στον ενισχυτή για να έχεις όλα όσα υποστηρίζει από ήχο. Στη συνέχεια θα πρέπει να δεις με ποιο τρόπο θα μπορέσεις να συνδέσεις την οπτική της έξοδο σε κάποιο μίκτη που έχει αντίστοιχη είσοδο. Υπάρχει τέτοιος; Κι αν ναι πόσο κάνει ένας τέτοιος μίκτης;

Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις σήμα από την έξοδο ακουστικών. Και κάθε φορά να αλλάζεις τη ρύθμιση της εξόδου. Δεν βλέπω άλλο τρόπο. Το να παρεμβάλεις ας πούμε ένα DAC μεταξύ της οπτικής εξόδου της TV και του μίκτη πάλι περιπλέκει τα πράγματα και ενδέχεται να επιφέρει καθυστέρηση στην εικόνα και τον ήχο.

Επίσης θα πρέπει να προσέχεις με τις εντάσεις από το ρυθμιστικό του μίκτη. Είναι εύκολο να κάνεις overload την είσοδο line από την έξοδο του μίκτη με το ρυθμιστικό της έντασης ψηλά.
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Ο τρόπος αυτός που περιγράφεται στο πιο κάτω link, προϋποθέτει ενισχυτή με pre-out και είσοδο δεύτερης ζώνης.

Όπως θα έκανες τη σύνδεση ενός εξωτερικού equalizer που είναι εφικτό στους Marantz/Denon με εξόδους προενίσχυσης δηλαδή.

Στη θέση του εξωτερικού EQ, μπορεί να είναι ένας μίκτης (για το μικρόφωνο)

https://denon.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/217/~/connecting-an-external-eq-to-the-avr

Εδώ το πλεονέκτημα είναι ότι από την έξοδο Pre-out του ενισχυτή μπορείς να έχεις ό,τι σήμα θες, ακόμα και των πηγών που είναι συνδεμένες ψηφιακά επάνω στον ενισχυτή. Το μειονέκτημα είναι ότι το σήμα πάει στη δεύτερη ζώνη και ως εκ τούτου θα αναπαραχθεί σε ζώνη stereo (δύο ηχεία).

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Last edited by a moderator:

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Δύσκολο και ακριβό αυτό που ζητάς σε μίκτη. Την τηλεόραση κατ' αρχήν θα την έχεις συνδεμένη με HDMI στον ενισχυτή για να έχεις όλα όσα υποστηρίζει από ήχο. Στη συνέχεια θα πρέπει να δεις με ποιο τρόπο θα μπορέσεις να συνδέσεις την οπτική της έξοδο σε κάποιο μίκτη που έχει αντίστοιχη είσοδο. Υπάρχει τέτοιος; Κι αν ναι πόσο κάνει ένας τέτοιος μίκτης;

Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις σήμα από την έξοδο ακουστικών. Και κάθε φορά να αλλάζεις τη ρύθμιση της εξόδου. Δεν βλέπω άλλο τρόπο. Το να παρεμβάλεις ας πούμε ένα DAC μεταξύ της οπτικής εξόδου της TV και του μίκτη πάλι περιπλέκει τα πράγματα και ενδέχεται να επιφέρει καθυστέρηση στην εικόνα και τον ήχο.

Επίσης θα πρέπει να προσέχεις με τις εντάσεις από το ρυθμιστικό του μίκτη. Είναι εύκολο να κάνεις overload την είσοδο line από την έξοδο του μίκτη με το ρυθμιστικό της έντασης ψηλά.

Μου κάνει εντύπωση πως ο ενισχυτής δεν μπορεί να μιξάρει τις ίδιες του τις εισόδους ......
Η τηλεόρασή μου δίνει μόνο optical out και έχει και μια hdmi in ARC την οποία θα αποφύγω λόγω θεμάτων που έχει ο κόσμος με το ARC. Blue Ray player δεν έχω. ΟΙ πηγές μου θα είναι η τηλεόραση με optical και συσκευές μέσω bluetooth/wifi όπως το κινητό. Άντε στο μέλλον καμιά κονσόλα xbox.
Άρα λες ότι θ έχω την τηλεόραση με οπτική στον ενισχυτή και μετά από την έξοδο ακουστικών του ενισχυτή θα μπαίνει στο mixer. Και το mixer πως θα δίνει στα ηχεία?
 
Last edited by a moderator:

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Optical Out από την TV, θα το μετατρέψεις σε διπλό RCA με την χρήση ενός convert, S/PDIF to RCA ( skroutzαρέ το ), έπειτα στον μίκτη παρέα με το mic και το στέλνεις στον ενισχυτή όπως είπε ο Pleo.
 
Last edited by a moderator:

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Ο τρόπος αυτός που περιγράφεται στο πιο κάτω link, προϋποθέτει ενισχυτή με pre-out και είσοδο δεύτερης ζώνης.

Όπως θα έκανες τη σύνδεση ενός εξωτερικού equalizer που είναι εφικτό στους Marantz/Denon με εξόδους προενίσχυσης δηλαδή.

Στη θέση του εξωτερικού EQ, μπορεί να είναι ένας μίκτης (για το μικρόφωνο)

https://denon.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/217/~/connecting-an-external-eq-to-the-avr

Εδώ το πλεονέκτημα είναι ότι από την έξοδο Pre-out του ενισχυτή μπορείς να έχεις ό,τι σήμα θες, ακόμα και των πηγών που είναι συνδεμένες ψηφιακά επάνω στον ενισχυτή. Το μειονέκτημα είναι ότι το σήμα πάει στη δεύτερη ζώνη και ως εκ τούτου θα αναπαραχθεί σε ζώνη stereo (δύο ηχεία).

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.
Άρα λες σύνδεση με rca της εξόδου pre out του Denon x2600h με ένα μίκτη και σύνδεση του μίκτη πίσω στον Denon σε μια αναλογική είσοδο πχ CD in?
 
Last edited by a moderator: