Restoration vintage ενισχυτή-ηχείων και ερωτήσεις για συνδεσμολογία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Καλημέρα σε όλους. 1η φορά γράφω στην κατηγορία.

Εν μέσω καραντίνας και κατόπιν μικρής ανακαίνισης - επισκευών στο σπίτι, αποφάσισα να "ζωντανέψω" ένα παλιό στερεοφωνικό που είχα αποθηκευμένο για να αναβαθμιστεί ο χάλια ήχος της τηλεόρασης του σαλονιού, αλλά και για ακρόαση μουσικής. Τα χρήματα δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή για αγορά κάτι αξιόλογου, θεώρησα ότι ένα "κανονικό" στέρεο σύστημα, έστω και παλιό, θα είναι καλύτερο από μια λύση των 200 ευρώ. Και δεν μιλώ για ένταση, αφού λόγω απαίσια ηχομόνωσης της πολυκατοικίας και περίεργων γειτόνων (σκεφτείτε ότι μου έχουν κάνει παρατήρηση μέχρι και για τα βήματα του σκύλου μου στο ξύλινο πάτωμα) προσέχουμε λίγο.

Ενισχυτής: Luxman LV-90 https://www.hilberink.nl/codehans/luxman18.htm
Ηχεία: Β&W DM 560

Το σύστημα ήταν αγορασμένο το 1989, έπαιξε μια 4ετία και κατόπιν ουσιαστικά παροπλίστηκε (μαζί με ένα deck AKAI και ένα πικάπ CEC) ως... διακοσμητικό στο σπίτι των γονιών μου. Την τελευταία 8ετία χρησιμοποιήθηκε 4 φορές για μουσική σε περίπτερο έκθεσης, όπου λειτουργούσε μόνο με cd direct και ενταση από 1/4 και άνω.

Λύθηκε το καπάκι του ενισχυτή, καθαρίστηκε η .... βρωμερή πλακέτα με πινέλο, σπρέυ επαφών σε ακροδέκτες - ποντεσιόμετρα - διακόπτες (δεν υπήρχε εύκολη πρόσβαση σε αυτά, για να μην λυθεί το υποσασί εμπρός ψεκάστηκε η περιοχή γενικά) και σιγά - σιγά συνέρχεται πλήρως, ήδη η είσοδος cd (δίχως direct) και η tuner λειτουργούν άψογα, όπως και όλα τα ποντεσιόμετρα. Διαπίστωσα ότι το θέμα είναι στους διακόπτες επιλογής εισόδου.

Συνδέθηκε στην τηλεόραση με 2 τρόπους, 1ον από την έξοδο mini jack σε μια είσοδο για να υπάρχει έλεγχος έντασης από το τηλεκοντρόλ της TV στα κανάλια, 2ον μέσω coaxial spdif σε DAC σε άλλη είσοδο για ακρόαση μουσικής και θέαση ταινιών Netflix μέσω chromecast που είναι συνδεδεμένο σε HDMI είσοδο της TV (όπου η ένταση ρυθμίζεται από το κινητό - τάμπλετ - PC ανάλογα).

Φτιάχτηκαν και 2 αυτοσχέδιες βάσεις, διότι δεν έβρισκα στο ύψος που ήθελα στο skroutz. Γενικά λόγω του ότι το εγχείρημα έγινε 1 μέρα πριν το lock down, έπαιξαν πατέντες/ημίμετρα, πχ κανιβαλισμένα ροδάκια επίπλου που αγοράστηκαν από τη γειτονιά αντί ακίδων, καλώδια ηχείων από... πορτατίφ (ευτυχώς είναι 1,5 μέτρο οπότε υποθέτω μικρό το κακό), coaxial και αναλογικά καλώδια στο DAC από κανιβαλισμένη τριπλέτα RCA του κιλού. DAC επίσης από κατάστημα ηλεκτρονικών της περιοχής μου, του 10ευρου.

Ο ήχος είναι απρόσμενα καλός, γυναίκα - κόρη ενθουσιάστηκαν (προφανώς σε σχέση με το ηχειάκι της TV). Η θέαση ακόμα και μιας τηλεοπτικής σειράς έγινε πολύ ξεκούραστη αφού ο ήχος είναι "γεμάτος", στην πραγματικότητα μειώθηκε και η στάθμη του ήχου γι αυτό τον λόγο. Δεν ξέρω με τα μπάσα τι γίνεται, θα δείξει ο χρόνος, μέχρι στιγμής 10 μέρες κανένα παράπονο από γείτονες.

Το θέμα της εμφάνισης και του όγκου όπου υπήρχε αρχικώς ένσταση ξεπεράστηκε με το που αφαίρεσα τις σίτες, μιας και τα Β&W είχαν από τότε μοντέρνα σχεδίαση στο εμπρός μέρος. Εγώ όμως έχω παρατηρήσει ελαφρώς υποτονικά πρίμα, δεν ξέρω αν φταίει ότι τα αυτιά μου είναι κατά 30 χρόνια πιο γέρικα από τότε που άκουγα τα ροκ δισκάκια μου, η αν φταίει η πηγή, η καλωδίωση κλπ. Για να καταλάβετε, το ρυθμιστικό treble πρέπει να είναι στο τέρμα για να με ικανοποιεί ο ήχος. Εκεί είναι Οκ, και δεν παρατηρώ κάποια έντονη ανισορροπία μεταξύ των καναλιών, οπότε υποθέτω πως κάποια εμφανής βλάβη δεν υπάρχει σε κάποιο tweeter.

Επικοινώνησα με έναν τεχνικό που μου πρότεινε ένας πελάτης μου, και μου είπε μια λογικότατη τιμή για αλλαγή πυκωντών στα crossover και έλεγχο των tweeter. Σκαλίζοντας εδώ τα νήματα, είδα ότι τα συγκεκριμένα τουιτερ πάσχουν από ξεραμένο ferrofluid με τα χρόνια, οπότε ίσως κι από εκεί δω βελτίωση. Μετά την καραντίνα μάλλον θα τα πάω, σκέφτομαι βέβαια να το κάνω και μόνος μου, απλά για τη χαρά της... δημιουργίας.

Παραθέτω 2 πρόχειρες φωτογραφίες που τράβηξα με το κινητό μετά την τοποθέτηση.


Xco2Rlgl.jpg
qvOcC4Al.jpg


Θέλω τα φώτα σας λοιπόν σε κάποια θέματα, τόσο για την "αναζωογόνηση" του συστήματος, όσο και για τη συνδεσμολογία.

1) Όπως βλέπετε, τα διακοσμητικά στεφάνια των woofer τα έχω βγάλει, μιας και δεν στέκονται καλά, πέφτουν μετά από λίγο. Κουμπώνουν πάνω στο στεφάνι των ηχείων. όπου ξεκινά και η ανάρτηση (είναι λαστιχένια), οπότε για κόλες κλπ φοβάμαι λίγο. Καμιά ιδέα;

2) Μιας και ανέφερα για ανάρτηση. Πριν 3-4 χρόνια που φωτογράφιζα Hifi μονάδες για ένα περιοδικό (είμαι φωτογράφος) βρέθηκα σε μια ακρόαση ακριβών ηχείων βάσης από αρθρογράφο, και επειδή ήταν κοντά στο σπίτι μου του ζήτησα να φέρω τα δικά μου να τα κουμπώσουμε να τα ακούσει να μου πει τη γνώμη του, να δω αν θα τα.. πετάξω ή να τα κρατήσω. Αυτό που μου είπε ακούγοντάς τα είναι ότι τα μπάσα τους είναι "πλαδαρά", κάτι που εξέλαβε ακόμα και το δικό μου ανεκπαίδευτο αυτί, σε σχέση πάντα με τα άλλα ηχεία του review. Μου πρότεινε αντικατάσταση των γουφερ λόγω παλαιότητας της ανάρτησης. Μάλιστα μου είπε πως ό'τι και να βάλω πάνω, ακόμα και τυπικά του εμπορίου, καλύτερα θα ακούγεται. Θέλω τη γνώμη σας περί αυτού, από όσο διάβασα εδώ το σωστό είναι αντικατάσταση με τις γνήσιες μονάδες, ή έστω επισκευή της ανάρτησης των υπαρχόντων. Προς την 1η περίπτωση δεν πολυγέρνω, λόγω οικονομικού, αν αρχίζω να αλλάζω γούφερ τουίτερ κροσόβερ κλπ πιθανολογώ ότι αξίζει να πάω σε καινούρια ηχεια όποτε μπορέσω, έστω και μικρότερης "κατηγορίας". Ακούω προτάσεις για επισκευή της ανάρτησης (αν όντως χρειάζεται βέβαια, λαστιχένια είναι δίχως σκισίματα - ρωγμές, αλλά 32 ετών βέβαια)

3)Αξίζει να ασχοληθώ με αλλαγή των πυκνωτών στον ενισχυτή; Και εν συνεχεία, αν ναι, αξίζει η αγορά ακριβών "audio" πυκνωτών για το συγκεκριμένο μηχάνημα; Επειδή βρήκα και κατέβασα το service manual, οι ηλεκτρολυτικοι όλοι μαζί κοστίζουν κανα 10ευρο σε τυπικής κινέζικης ποιότητας από skroutz. Είναι ένα κόστος μικρό, η αντικατάσταση δεν είναι θέμα μιας και έχω φίλο με πλήρη εξοπλισμό (σταθμό κόλησης, πιστόλια αναλυτές κλπ) και ικανότητα, μου έχει φτιάξει επιτυχώς καμένα φωτογραφικά φλας στο παρελθόν, και η πλακέτα φαίνεται πολύ εύκολη και... ευρύχωρη συνεπώς θεωρώ ότι είναι εύκολο εγχείρημα.

4)Σκεφτόμουν για αργότερα μια πολυκάναλη διάταξη ώστε να έχουμε και surround ήχο στις ταινίες. Όσον αφορά την πηγή, και στις 3 τηλεοράσεις του σπιτιού έχουμε chromecast γιατί βολεύει, παίζει συνήθως από τα κινητά μας, αλλά και από τα PC καμιά φορά, μιας και δουλεύουμε αρκετά και στο σπίτι οπότε υπάρχουν 3 υπολογιστές. Κυρίως Netflix. Η τηλεόραση μάλλον βγάζει 2κάναλο από την ψηφιακή, αφού σαν επιλογές έχει μόνο "pcm" και "auto". To chromecast 3rd generation υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο, το Netflix στριμάρει σε "Dolby digital plus". Όσον αφορά τα περιφερειακά ηχεία, υπάρχει ένα αρκετά καλό compact συστηματάκι Sony, με αποσπώμενα ξύλινα ηχεία 25-30εκ ύψος, 1 δρόμου bass reflex και aux είσοδο mini jack. Κεντρικό και sub δεν τα θεωρώ απαραίτητα σε 1η φάση, μιας και τα Β&W αναπαράγουν μια χαρά τους διαλόγους και είναι σε κοντινή απόσταση 2-2,5 μέτρων μεταξύ τους, υπάρχει δυνατότητα να πάνε κάπου στα 3 μέτρα αν μετακινηθεί δεξιότερα η κάθετη ραφιέρα που βλέπετε στη φωτογραφία. Η απόσταση ακρόασης στο κέντρο είναι 3.5-4 μέτρα. Για το sub φοβάμαι για ενόχληση στους γείτονες, και τα 8ιντσα woofer μου φαίνονται αρκετά στην πράξη. Δηλαδή σκέφτομαι ένα setup του στυλ "stereo όταν παίζει η TV, 4κάναλο με τα Sony ως περιφερειακά με downmix από το DD+ του κεντρικού καναλιού στα Β&W και δίχως LFE κανάλι. Παίζει τέτοια υλοποίηση δίχως νέο πολυκάναλο AV ενισχυτή (και αγορά νέων ηχείων) με οικονομικές λύσεις; Πχ ψάχνοντας λίγο στο ebay, σκέφτομαι λύση chromecast ->HDMI audio extractor -> 5.1 dac ->Luxman + Sony για τα 4 κανάλια. Audio extractor έχω βρει DD+ στο ebay, οικονομικό DAC έχω βρει μόνο DD, DTS, surround. Κανα 15ευρο-20ευρο το καθένα χονδρικά. H μετατροπή από DD+ σα DD σκέτο θα γίνεται αυτόματα; Το downmix του κεντρικού στα Β&W;

5) Όταν και όποτε βρω χρόνο, αξίζει να ασχοληθώ με το πικάπ; Μάρκα CEC, με ανάρτηση, δεν θυμάμαι μοντέλο, ακουμπισμένο σε έπιπλο στο σπίτι των γονιών μου με σεμεδάκι πάνω 25 χρόνια, δίπλα σε καμιά 100στή δίσκους pop-rock. Φαντάζομαι λόγω κινούμενων/μηχανικών μερών/ιμάντων κλπ θα είναι για.. πέταμα;

6) Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση-πρόταση δεκτή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
CEC Chuo denki με ανάρτηση, αποκλείεται!
εκτός αν εννοείς ανάρτηση τα ελατήρια στα πόδια του...

αφού μιλάμε για καμιά 100στή δίσκους μόνο, κάνε ένα σέρβις σε αυτό και μην το αλλάξεις.
αν είναι το ST510 σίγουρα θα θέλει ιμάντα (τον αλλάζεις και μόνος σου), αν είναι το ST520 μπορεί να μην θέλει τίποτα (είναι DD)
αν η κεφαλή είναι η πρασινούλα του εργοστασίου και παίζει ακόμα, ..απορώ!
αλλιώς μια ΑΤ 3600L και είσαι οκ.

για τα ηχεία στείλε ένα πμ στο μέλος ihodemon
για τον Lux τυπικοί πυκνωτές από τον Φανό πχ (και αν τους έχει ανάγκη εδώ που τα λέμε...)
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θυμόμουν ότι είχε, όχι στα πόδια προφανώς. Ακριβές μοντέλο δεν θυμάμαι καν. Θα το δω. Έπαιζαν και αρκετές "πατέντες" με τα CEC τότε, ακόμα και στο εμπόριο, πχ με διακόπτη "φρένο", κάτι σαν το ΜΚΙΙ του φτωχού, μέχρι και σε μπαράκια τα έβλεπες... Αλλά είναι το τελευταίο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή.
Για τους πυκνωτές. Αγορασμένος το 1989 ο LV-90, και θυμάμαι ότι ήταν ήδη κατηργημένο μοντέλο τότε, το είχα βρει σε στοκ κάπου στη Πατησίων σε αρκετά καλή τιμή, τον άκουσα δίπλα σε έναν Yamaha 2X60W, μου άρεσε περισσότερο και τον πήρα. Οπότε θεωρώ ότι τα σπλάχνα του είναι κοντά 35 ετών. Υπάρχει και συναισθηματικός λόγος, τσόνταρα τα 1α μου χρήματα που είχα βγάλει ο ίδιος τότε για την αγορά του συστήματος....

Το ερωτημα περί συνδεσμολογίας με απασχολεί περισσότερο. Συνοψίζεται στον αν ένα 2κάναλο αναλογικό σύστημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολυκάναλο setup, και με ποιό τρόπο, με χρήση Chromecast ως πηγή. Ουσιαστικά ψάχνω ένα 5.1 DAC DD+ με ενσωματωμένο HDMI extractor, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, δίχως ενισχύσεις κλπ, τυπικής ποιότητας, ακόμα και σε κιτ. Που να μην κοστίζει όσο το υπάρχον σύστημα. Να σημειώσω ότι και η TV είναι μια 43άρα TurboX μή-smart, firmware κλπ δεν έχω βρει για πιθανή πολυκάναλη έξοδο από την οπτική της. Αν τα έβαζα όλα μαζί αγγελία, TV-ενισχυτή-ηχεία πάνω από 300-350 ευρώ δύσκολα θα έπιαναν... Ωστόσο καλύπτουν τις ανάγκες μου μια χαρά.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
περίμενε να σου πουν οι εμπειρότεροι σε τέτοιου είδους συνδέσεις..αν και δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με τον Lux...
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Απαντώ μόνος μου στο ερώτημά μου μήπως βοηθήσω και άλλους... Από ότι βλέπω το πρόβλημα δεν θα το έχω μόνο με τη συνδεσμολογία. Αλλά και με την πηγή. Μέσω κινητού το netflix app δεν βγάζει 5.1. Ούτε μέσω chrome browser. Μόνο το netflix app των win10 έχει επιλογή, αλλά εκεί δεν έχεις κουμπάκι cast... συνεπώς η μόνη λύση είναι Xiaomi mi box που με το τελευταίο firmware μπορεί να κάνει μετατροπή DD+ σε DD και να το βγάλει στην οπτική του, οπότε με ένα DAC 5.1 των 20 ευρώ από ebay που υποστηρίζει AC3 μπορείς να στείλεις αναλογικά τα κανάλια όπου θες... ή με έναν παλαιότερο ενισχυτή AC3. Φυσικά με καινούριο πολυκάναλο ενισχυτή παίρνεις απ ευθείας την οπτική του Mi box.

Βέβαια έτσι χάνεται η ευκολία του chromecast που έχουν συνηθίσει όλοι στο σπίτι, ξεχωριστό τηλεκοντρόλ κλπ. Άρα όπως είμαστε με 2 κάναλο ή mibox. Αν υπάρχει σε αυτή την περίπτωση ένα συμβατό usb DVB tuner να μπαίνει στο mi box, "γλιτώνεις" το τηλεκοντρόλ της TV...

Στην περίπτωσή μου, μένουμε όπως είμαστε και βλέπουμε στο μέλλον. Οπότε παραμένουν τα ερωτήματα για τη βελτίωση του υπάρχων 2κάναλου, αν και σκέτο ως θέμα είναι off topic για την κατηγορία εδώ...