Bellink GT King - τι τό'θελα...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

koumar

Established Member
11 January 2012
226
Καλησπέρα, με το νέο μου Beelink GT King τρώω το ένα ξενέρωμα μετά το άλλο.

1) Αφού δέχθηκα και επιστροφή 25 και να το κρατήσω, αφού παραδέχτηκαν οτι μου έστειλαν ελαφρώς...μεταχειρισμένο ,πάμε:

2) Διαβάζοντας τόσα καλά για την κάρτα Corelec, ειπα να τη δοκιμάσω, και η πρώτη πόρτα που έφαγα:
To σύστημα εκκινεί υποχρεωτικά με την Corelec και πρέπει στη συνέχεια αν θέλω λέει να περάσω με switch στο Android. O μέσος χρήστης για ποιον λόγο θα αγοράσει ένα απ τα καλύτερα κουτιά<100 και όχι ένα των 50 που επίσης κι αυτό θα έχει καρτούλα? Εγώ πάντως θεωρώ οτι ο μέσος χρήστης θέλει κατα 75% Αndroid(για ενναλακτικό του pc του) και 25% kodi, που ούτως ή άλλως δουλεύει μια χαρά και το Kodi app. Ειδάλλως, παίρνει ένα κουτί των 50 με Corelec και καθεται με τις ώρες στο Corelec, τι να πω...

3) Το στήσιμο του Corelec kodi πως γίνεται τη στιγμή που δεν επικοινωνεί με το Android του κουτιού? Κατεβάζω δηλ τα zip μου με τα addons μου πχ στον Chrome του κουτιού. Το Corelec δεν βλέπει τίποτα απτα αρχεία του κουτιού. Υπάρχει άλλος τρόπος που δεν έχω καταλάβει , να κατέβουν τα zip κατευθείαν μέσω του Corelec? Τόσα χρόνια με Kodi app, ήξερα οτι "κατεβάζω το zip/repo της αρεσκείας μου, πάω κατευθείαν install from zip και έτοιμο" . Μήπως αν βάλω τα zip σε ένα φλασάκι θα τα δει? Αλλά και πάλι ξενέρωμα, αφού κάνουμε διπλή δουλειά...

4) Συνηθισμένος για χρόνια με δυο παλαιότερα (αλλά και ...αθόρυβα κουτιά) , η συσκευή καθαρά δεν είναι για μικρό υπνοδωμάτιο:
α) Η ethernet του αναβοσβήνει σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο(τα λεντάκια της), όντας shut down (το ότι "χτυπάει το φως κατευθείαν στον άσπρο τοίχο το κάνει χειρότερο) .
β) H συσκευή παρουσιάζει εμφανώς το λεγόμενο "θόρυβο δικτύου μητρικής" (δεν είναι σωστός ο όρος ,αλλά το βρήκα παλαιότερα στα αγγλικά και δεν τον θυμάμαι ακριβώς) . Δηλαδή όντας shut down , ακούγονται μικρά σύντομα αλλά συνεχόμενα beep beep. Φυσικά γίνονται αντιληπτά μόνο σε ησυχία, και ανάλογα το αφτί του καθενός. Και δυστυχώς δεν είναι και λόγος επιστροφής ή warranty , αφού δεν θεωρείται βλάβη...

5) Φυσικά, κατα τα άλλα, το κουτί είναι ταχύτατο και άριστο με τις apps και games που του φόρτωσα, άλλωστε γι αυτά και το χρησιμοποιώ περισσότερο.
Και καταλαβαίνω οτι η φιλοσοφία του Corelec είναι διαφορετική , αλλά όταν σαν κατασκευαστής ή ήδη χρήστης του κουτιού πας και βάζεις μια καρτα Corelec , πρέπει να προειδοποιείς απο πριν οτι καλό το Dual Switch , αλλά τι γίνεται με το boot ? Για να έχω μόνιμα φορτωμένη την κάρτα μνήμης, ενώ θέλω να ανοίγω πρώτα Αndroid , γιατί πρέπει υποχρεωτικά να ανοίγω δύο συσκευές? (γιατί επι της ουσίας, αυτό γίνεται)

6) Αν δεν υπάρχει λύση στο θέμα του boot και των zip/repos/addons με την Corelec, εννοείται η Kodi app , του κουτιού μέχρι τωρα δεν με έχει απογοητεύσει...



 
Last edited by a moderator: