The Trial of the Chicago 7

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    5

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Η Δίκη των 7 του Σικάγου

Σκηνοθεσία: Άαρον Σόρκιν

Πρωταγωνιστούν: Σάσα Μπάρον Koέν, Έντι Ρεντμέιν, Γιάχια Αμπντούλ-Ματίν Β', Τζόζεφ Γκόρντον-Λέβιτ, Τζέρεμι Στρονγκ

Διάρκεια ταινίας: 126' λεπτά

Netflix: 16 Οκτωβρίου 2020

Netflix | Imdb






Υπόθεση:
Μια ειρηνική διαμαρτυρία στο συνέδριο εκλογής αρχηγού των Δημοκρατικών το 1968 κατέληξε σε άγρια σύγκρουση
μεταξύ αστυνομίας και Εθνοφρουράς. Οι διοργανωτές της, συμπεριλαμβανομένων των Άμπι Χόφμαν, Τζέρι Ρούμπιν,
Τομ Χέιντεν και Μπόμπι Σιλ, παραπέμπονται με την κατηγορία της συνωμοσίας για υποκίνηση εξέγερσης και η δίκη
που ακολούθησε ανήκει στις πιο διαβόητες δίκες στην ιστορία.











 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Το ειδα στο netflix τις πρωτες μερες που βγηκε. Δεν ειναι αριστουργημα, αλλα σιγουρα βλεπετε ευχαριστα και ειναι και ενημερωτικο για γεγονοτα τα οποια οι περισσοτεροι απο εμας δεν τα γνωριζουν. Βγηκε λιγο πριν τις αμερικανικες εκλογες, κατι το οποιο μονο τυχαιο δεν ηταν :)
Οσοι αγαπουν τον Σορκιν σιγουρα θα σπευσουν να το δουν. Δεν ειναι η καλυτερη του δουλεια και επιμενω οτι ειναι καλυτερος σεναριογραφος παρα σκηνοθετης. Οταν εχει πληρη δημιουργικο ελεγχο, εχω την εντυπωση οτι χανεται μεσα στην αυταρεσκεια του, ενω οταν υπαρχει σκηνοθετης να του "βαλει φρενο", το τελικο αποτελεσμα ειναι καλυτερο.

Η τελευταια του δουλεια που μου αρεσε παρα πολυ ηταν το Steve Jobs, αλλα οπως εχω πει και στο παρελθον, παντα θα βλεπω ο,τι και να φτιαξει :)
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Τη συγκεκριμμένη ταινία ο Sorkin την δουλεύει από το 2006,όταν ο Σπήλμπεργκ του ζήτησε να φτιάξει ένα σενάριο για τους Επτά του Σικάγο,με τον ίδιο στη σκηνοθεσία.
Το σενάριο ήταν σχεδόν έτοιμο από τότε,η προπαραγωγή είχε ξεκινήσει και ο στόχος ήταν να κυκλοφορήσει (και τότε) στην περίοδο των εκλογών,αλλά έπεσαν πάνω στη μεγάλη απεργία των σεναριογράφων και το πρότζεκτ εγκαταλείφθηκε.
Μέχρι να το επαναφέρουν τώρα,με τον Σπηλμπεργκ στην παραγωγή,αλλά με τον Σορκιν στη σκηνοθεσία εκτός από το σενάριο,καθώς στον Σπηλμπεργκ άρεσε η σκηνοθετική δουλειά του Σορκιν στο Molly's Game.
O σκοπός ήταν να κυκλοφορήσει πάλι σε περίοδο εκλογών,καθώς το θέμα της είναι πάντα επίκαιρο.

Και αν μη τι άλλο ο Σορκιν ξέρει περισσότερο από τον καθένα να παίρνει ένα αληθινό γεγονός ως αφορμή για να μιλήσει για κάτι ευρύτερο,να τοποθετήσει τις "αποχρώσεις" της συγκεκριμμένης ιστορίας στις τωρινές κοινωνικές-πολιτικές συνθήκες και να δημιουργήσει ένα έδαφος για πολιτική συζήτηση.
Γιατί ο Σόρκιν,σε όλη του την καριέρα,αυτό έχει ως στόχο σε όλα του τα σενάρια:το να δημιουργήσει συνθήκες για πολιτική συζήτηση στο κοινό και όχι μια απλή διακήρυξη πολιτικών μανιφέστων (όπως λανθασμένα του προσάπτεται μερικές φορές).
Τα σενάριά του έχουν αυτή τη διαλεκτική,με τη μορφή έντονων διαλόγων όπου οι χαρακτήρες λογομαχούν πάνω σε πολιτκή,σε ιδανικά,σε πράξεις και μέσα από αυτούς τους διαλόγους δίνει μορφή και στους χαρακτήρες των πρωταγωνιστών του.Η αγάπη του για τη διαλεκτική αντιπαράθεση είναι μεγάλη,ο Σόρκιν λατρεύει να φτιάχνει χαρακτήρες που να συγκρούονται μιλώντας για "μεγάλα" θέματα,εξειδανικεύοντας πολλές φορες τις καταστάσεις-αλλά και τους χαρακτήρες.Έχει κατηγορηθεί για "έλλειψη ρεαλισμού" λανθασμένα,κατά τη γνώμη μου,καθώς αν κάτι εκφράζεται πάνω απ'όλα,μέσα από αυτή τη διαλεκτική,είναι η αγωνία και η πάλη των χαρακτήρων του στην αντιμετώπηση των πολιτικών προβλημάτων που θέτει το εκάστοτε ίστορικό-πολιτικό-κοινωνικό-οοικονομικό πλαίσιο που τους περιβάλει.Σαφώς και όλοι οι ηρωές του διακατέχονται από έναν ιδεαλισμό και μια "ευγένεια" που παραπέμπει σε ένα ρομαντισμό που κάνει τη θέαση γοητευτικότερη,αλλά αυτό δεν αναιρεί τον ρεαλισμό καθώς πολλές φορές οι ήρωές του αποτυγχάνουν και συντρίβονται από την πραγματικότητα (κλασσικότερο παράδειγμα ο Billy Bean του Brad Pitt στο Moneyball ή δεκάδες επεισόδια του West Wing).

Πάμε όμως (επιτέλους) στο προκείμενο:η Δίκη των Εφτά είναι αυθεντικός Σόρκιν με μια διαφορά:την απουσία σε μεγάλο βαθμό,του ρομαντικού ιδεαλισμού καθώς το θέμα δεν σηκώνει τέτοια.Η Δίκη ήταν στημένη και φτιαγμένη από την κυβέρνηση του Νίξον ώστε να ξεφτυλίσει στα μάτια του average Joe το κίνημα κατά του πολέμου του Βιετναμ (και όλες τις παραφυάδες του),με σκοπό να δικαιολογηθεί η αστυνομική βία που ασκήθηκε στα επεισόδια που ξέσπασαν μερικούς μήνες πριν.
Η σύνδεση με το σήμερα είναι προφανής:από το κίνημα του Black Lives Matter και τα επεισόδια που ξεσπούν συνέχεια στην Αμερική,την στοχευμένη χρήση αστυνομικής βίας,την διάχυτη άποψη ότι η ανεξαρτησία της δικαιοσύνης βρίσκεται εκτεθειμένη αγνοώντας ακόμα και τα στοιχειώδη,όπως το να επιλέγει να αδιαφορεί για πειστήρια όταν αυτά δεν συμπλέουν με την "επίσημη γραμμή", η προεδρία του Νίξον σε αντιστοίχηση με την προεδρία του Τράμπ.
Παραθέτοντας όλα αυτά το ερώτημα που βάζει ο Σορκιν είναι το κατα πόσο οι ΗΠΑ έχουν προχωρήσει ως δημοκρατία από το 1968 που λαμβάνει χώρα η δίκη μέχρι σήμερα.Και δεν είναι η απάντηση καθ'εαυτή που τον ενδιαφέρει όσο το να αρχίσει η συζήτηση.Άλλωστε όπως είχε πει και ο ίδιος μέσω του χαρακτήρα Will McAvoy (Jeff Daniels) στο Newsroom:το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις για να λύσεις ένα πρόβλημα είναι να το αναγνωρήσεις:η Αμερική δεν είναι το "λίκνο της δημοκρατίας" όπως θέλει να βαυκαλίζεται.

Στα της ταινίας θα συμφωνήσω με τον avpap που λέει ότι ο Σόρκιν είναι (και θα είναι στον αιώνα τον άπαντα) σεναριογράφος και όχι σκηνοθέτης.Δεν θεωρώ ότι είναι τόσο η αυταρέσκεια το προβλημα,όσο το ότι ως ταυτόχρονα και σεναριογράφος της ταινίας σέβεται πάρα πολύ το δημιούργημά του ακολουθώντας το πιστά,μη θέλοντας να πάρει τα δημιουργικά ρίσκα που είναι αναγκαία ωστε να σπάσουν τα "στεγανά" και να δώσουν έναν αέρα στην αφήγηση που θα απογειώσει την ταινία καθώς το αποτέλεσμα είναι λίγο "ρουτινιάρικο".
Παρ'όλα αυτά όμως βλέπεται με ενδιαφέρον,έχει άψογες ερμηνείες και-το βασικότερο-πετυχαίνει το σκοπό της.Στα χέρια ενός Φιντσερ (που ο Σορκιν θαυμάζει) το πιθανότερο είναι να είχαμε ένα ακόμα αριστούργημα σαν το Social Network αλλά...βολεύομαι και με λιγότερα κυρίως γιατί παρά τα όποια τεχνικά μειονεκτήματα της περιέχονται απολαυστικές σκηνές,διάλογοι που σε καθηλώνουν σε ένα κυρίως θέμα που απουσιάζει από τον σημερινό κινηματογράφο.


Y.Γ.Για όποιον ενδιαφέρεται και θέλει να ασχοληθεί με το θέμα λίγο παραπάνω υπάρχει μια ταινία-ντοκουμέντο εκείνης της εποχής το Medium Cool (1969) του Haskell Wexler,που αν και δεν είναι ντοκυμαντέρ δείχνει πως έφτασαν τα πράγματα στα επεισόδια που οδήγησαν στη Δίκη των Επτά.Ένα παραγνωρισμένο διαμάντι που έστρωσε το δρόμο για την μετέπειτα έκρηξη των πολιτικών θρίλερ τη δεκαετία του '70.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Όπως καταλαβαίνεις περίμενα την τοποθέτηση σου :)
Δεν ήξερε το ντοκυμαντέρ που ανέφερες και θα το αναζητήσω. Η μεγαλύτερη μου ένσταση στην ταινία είναι ο μικρός ρόλος του αρχηγού των μαύρων πανθήρων και ο τρόπος που εύκολα προχώρησε η ταινία από τον απίστευτο τρόπο που του συμπεριφέρθηκαν. Διάβασα ότι ήταν αρκετές μέρες φιμωμένος μέσα στο δικαστήριο. Για μια ακόμη φορά οι straight white men είναι οι πρωταγωνιστές σε δημιούργημα του σορκιν
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Όπως καταλαβαίνεις περίμενα την τοποθέτηση σου :)
Δεν ήξερε το ντοκυμαντέρ που ανέφερες και θα το αναζητήσω. Η μεγαλύτερη μου ένσταση στην ταινία είναι ο μικρός ρόλος του αρχηγού των μαύρων πανθήρων και ο τρόπος που εύκολα προχώρησε η ταινία από τον απίστευτο τρόπο που του συμπεριφέρθηκαν. Διάβασα ότι ήταν αρκετές μέρες φιμωμένος μέσα στο δικαστήριο. Για μια ακόμη φορά οι straight white men είναι οι πρωταγωνιστές σε δημιούργημα του σορκιν

Και γω ήμουν σίγουρος ότι θα έγραφες...:ernaehrung004:
Δεν είναι ντοκυμαντερ το Medium Cool.Ειναι σινεμά βεριτέ (docudrama) ή αλλιώς δράμα με στοιχεία ντοκυμαντερ,αφού περιέχει fiction και non-fiction υλικό.Αν κάτι το θυμίζει από σύγχρονες ταινίες είνσι το Bloody Sunday του Paul Greengrass (o πιο χαρακτηριστικός σύγχρονος μάστορας του είδους).Ο οποίος-καθόλου τυχαία- είχε κλείσει να σκηνοθετήσει και τη Δίκη το 2013 αλλά δεν τα βρήκε με το στούντιο στο μπάτζετ που θα διατίθετο για την ταινία και αποχώρησε.Θα ήθελα πολύ να δώ μια τέτοια βερσιον καθώς η κινηματογράφηση του Σορκιν είναι αρκετά τηλεοπτική (γι'αυτό και "ρουτινιάρικη").

Όσον αφορά τους μαύρους πάνθηρες θεωρώ ότι τον αδικείς.Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν παραπάνω χρόνος στην οικονομία της ταινίας.Δείχνει αυτό που έπρεπε να δείξει και μάλιστα είναι ένα από τα highlight της ταινίας οπότε οτιδήποτε παραπάνω θεωρώ ότι θα μείωνε και το γεγονός χώρια που θα έχανε τη ροή της η ταινία.
Τέλος για το straight white men που τον έχουν κατηγορήσει,το θεωρω επίσης τεράστια αδικία.Έχει αφιερωσει ουκ ολίγα (ολόκληρα) επεισόδια στο West Wing για τα δικαιώματα είτε των LGBT,είτε των μαύρων,είτε των μειονοτήτων γενικότερα όπως επίσης έχει γράψει μερικούς από τους καλύτερους γυναικείους ρόλους που έχει δεί ποτέ η Αμερικάνικη τηλεόραση,χωρίς ούτε μία στιγμή μαλιστα να λαικίσει και να χαιδέψει τα αυτιά κανενός ούτε "ζητώντας" καμμία αποδοχή.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Ναι αφιερώνει χρόνο για τα δικαιώματα άλλων ομάδων ΑΛΛΆ το POV είναι πάντα οι...straight white men και αυτοί είναι που έρχονται να βοηθήσουν τους άλλους κακομοίρηδες.

Όσο για τον καλό γυναικείο χαρακτήρα, αναφέρεσαι στην cj cregg? Αν ναι, δεν διαφωνώ αλλά είναι ένας καλός χαρακτήρας σε μια πολυετή καριέρα
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Ξερεις ποιος ήταν η πρωτη επιλογή του Σορκιν για προεδρος στο West Wing? O Sydney Poitier.To ότι δεν προχώρησε δεν οφείλεται στον Sorkin.
Παρ'όλα αυτά έκανε αρχηγό των Ενόπλεων Δυνάμεων των ΗΠΑ ένα μαύρο.Αλλά ασχέτως αυτού το να έκανε μια σειρά για τους staffers του λευκού οίκου εν έτη 1999 γεμάτη με μαυρους,όχι μόνο θα στερούταν ρεαλισμού,θα τον κατηγορούσαν ότι κάνει ότι κάνει τώρα το Νετφλιξ που σε κάθε σειρά πρέπει να υπάρχει ένα γκέι ζευγάρι,ή μια μειονότητα μόνο και μόνο για να δείξουν πόσο "ανοιχτόμυαλοι" είναι.
Αν αυτό δεν είναι λαικισμός δεν ξέρω τί είναι.
Το West Wing ήταν μια σειρά για τη Λευκή Αμερική που-καλώς ή κακώς-έχει την εξουσία και το πως αυτή πρέπει να αντιδρά με προοδευτικό τρόπο στις κοινωνικές προκλήσεις αλλά και το πως πρέπει να ασκεί "χρηστή" διοίκηση.
Ο Σόρκιν είναι λευκός και Εβραίος.Κοιτάει λοιπόν τα πράγματα από τη δικιά του σκοπιά και σχολιάζει τα στραβά του οίκου του.Είναι αρκετά μετριόφρων ωστε να μην έχει σκοπό να μιλήσει εκ μέρους άλλων,ούτε να γίνει εκπρόσωπος τους.

Επίσης δεν είναι μόνο η CJ Craig.Το West Wing είχε πολλούς γυναικείους χαρακτήρες σε θέσεις κλειδιά.To Νewsroom είναι γεμάτο από βασικούς γυναικείους ρόλους,το ίδιο και το Studio 60,το Sports Night αν και εκτυλίσεται στο παρασκήνιο αθλητικής εκπομπής,και άρα εξ'ορισμού ανδροκρατούμενης,έχει γυναίκα ως "αφεντικό".
Στις ταινίες του γυναίκες κρατάνε καταλυτικούς ρόλους-Julia Roberts-Amy Adams στο Charlie Wilson's War,Kate Winslet στο Steve Jobs,Annete Benning στο American President ακόμα και στο Social Network που είναι-βασικά-μια ταινία για κομπλεξικούς σεξουαλικά μετα-έφηβους και απουσιάζουν οι γυναίκες-είναι ένας γυναικείος χαρακτήρας δημιούργημα του Σορκιν (η Rooney Mara) στην εναρκτήρια σεκάνς που σου δίνει ακριβώς την προοπτική της ταινίας.

O Σόρκιν είναι σεναριογράφος,με ένα ρομαντικό ιδεαλισμό-με μπόλικες δόσεις χιούμορ,που έχει τον Κάπρα κορώνα στο κεφάλι του.Που μιλαει για την Αμερική που ζεί και σχολιάζει τα πράγματα απο καθαρά προοδευτική σκοπιά.Δεν είναι ούτε παραγωγός,ούτε ιδιοκτήτης στούντιο ώστε να έχει την τελευταία κουβέντα στις ταινίες ή στις σειρές που βασίζονται στα δικά του σενάρια.Οπότε το να θεωρούμε τον προοδευτισμο του επίπλαστο μόνο και μόνο διότι δεν κάνει το "κάτι παραπάνω",από αυτό που θέλουμε εμείς,,όταν αυτό το κάτι παραπάνω δεν εξαρτάται από τον ίδιο,θεωρώ ότι χάνουμε την ουσία.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Πίστεψε με δεν χρειάζεται να τον υπερασπιζεσαι σε εμένα,εγώ θα συνεχίσω να βλέπω ότι φτιάχνει μέχρι να σβήσει ο ήλιος
ΑΛΛΆ δεν μπορώ παρά να αποδεχτώ ότι σε κάποια άλλοι τα αρνητικά που του καταλογίζουν υπάρχει βάση.
Σαφώς και είναι ανθρώπινο να δει κανείς τα πράγματα από την οπτική γωνία του όπως αυτή έχει διαμορφωθεί από την οικογένεια στην οποία μεγάλωσε, την ανατροφή του και την εκπαίδευση του.
Το μοναδικό πράγμα που ίσως να με ενοχλεί κάποιες φορές είναι ότι έχω την αίσθηση ότι έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του. Δεν τον έχω γνωρίσει τον άνθρωπο προφανώς, ούτε καν έχω δει συνεντεύξεις του, αλλά κάτι στην δουλειά του μου δίνει αυτήν την εντύπωση. Νομίζω ότι βλέπει τον εαυτό του ως κάτι μεταξύ Josh και Matt albie.
BTW ο χαρακτήρας της Jordan στο studio 60 είναι από τους αγαπημένους μου και απορώ αυτή η φανταστική ηθοποιός (και κουκλάρα) γιατί δεν έχει παίξει σε πολλά αλλά.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

BTW ο χαρακτήρας της Jordan στο studio 60 είναι από τους αγαπημένους μου και απορώ αυτή η φανταστική ηθοποιός (και κουκλάρα) γιατί δεν έχει παίξει σε πολλά αλλά.

Δυστυχώς (για εμάς) παντρεύτηκε (έναν από τους δημιουργούς του Game of Thrones),έγινε μαμά και μεγαλώνει τρία παιδιά.Και γώ τη συμπαθώ,η Αμάντα Πητ έδειξε στο Studio 60 ότι είναι way more than meets the eye.Και είναι και Αιγοκεράρα....:music-smiley-005:

Το ξέρω φίλε ότι δεν χρειάζεται να τον υπερασπιστώ,πόσο μάλλον σε σένα.Απλά το θεώρησα μια ωραία αφορμή,ωστε να πω τα δικά μου σε κατηγορίες που έχω διαβάσει κατα καιρούς.
Ο καθένας μπορεί να βρεί ψεγάδια αν παρα-ψειρίσει τη μαιμού.Το θέμα είναι ότι χάνεται η ουσία έτσι και γεννάται το ερώτημα αν αυτά που παλεύει να πει ο Σορκιν μέσα από τα σενάρια του αξίζουν να λήφθούν υπόψη ή τα πετάμε όλα γιατί τελικά οι μαυροι πρωταγωνιστές είναι λιγότεροι απ'οσοι θά πρεπε στα shows του.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Παίδες απλά να διακόψω για να σας πω μπράβο, απολαυστική κουβέντα ανοίξατε!
Carry on
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Ή ποιους κάλους...:flipout::ernaehrung004:

Btw υπάρχει μια ωραία φράση του Σόρκιν για την πρώτη συνάντησή του με τον Σπηλμπεργκ το 2006 για να συζητήσουν για την προοπτική του σεναρίου για τη Δίκη.
"Το θεώρησα εξαιρετικά ενδιαφέρον και μου άρεσε η ιδέα αλλά όταν έφυγα από τη συνάντηση ανάθεμα και αν καταλαβα τι ήθελε να κάνει ο Στήβεν"...:flipout:
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Έχω τους ενδοιασμούς μου για την παρούσα μορφή της Δίκης αλλά είμαι ΣΊΓΟΥΡΟΣ ότι του σπιλμπεργκ δεν θα μου άρεσε. Τελευταία του ταινία που μου άρεσε ήταν το Μόναχο και λιγουλάκι το bridge is spies.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Ξέρετε τι θα ήθελα να δω κάποια στιγμή; συνεργασία sorkin με Adam McKay (big short, succession). Πιστεύω το αποτέλεσμα θα είχε απίστευτη ενέργεια! Μόνο που δεν ξέρω πόσο συμφωνούν οι "κόσμο θεωρίες" τους.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Έχω τους ενδοιασμούς μου για την παρούσα μορφή της Δίκης αλλά είμαι ΣΊΓΟΥΡΟΣ ότι του σπιλμπεργκ δεν θα μου άρεσε. Τελευταία του ταινία που μου άρεσε ήταν το Μόναχο και λιγουλάκι το bridge is spies.

Διακατέχονται από τον ίδιο ρομαντικό ιδεαλισμό,θα μπορούσε να βγεί ένα αριστούργημα σαν το Lincoln (το οποίο είχε επίσης ένα σπουδαίο σενάριο) ή ένα εξαιρετικό φιλμ σαν τo Bridge of Spies.
Το σίγουρο είναι ένα: ότι δεν θα έβγαινε "βιαστικό",προχειρογραμμένο και αδιάφορο όπως το The Post.Η ταινία θα κέρδιζε αφηγηματικά και σε κινηματογράφηση από τον Στήβεν που είναι μάστορας,σε φωτογραφία από τον Καμίνσκι (μόνιμο συνεργατη του Σπηλμπεργκ) που κάνει παπάδες.
Η μόνη αμφιβολία μου είναι ότι με τα χρόνια ο Σπηλμπεργκ έχει μια ροπή προς το μελοδραματικό και το πομπωδες,ο Σόρκιν μπολιάζει τις ιστορίες του πάντα με στοιχεία σκρούμπωλ κωμωδίας για να τις "ελαφρύνει" από το μελό και το βαρύγδουπο.Αυτό απαιτεί τάιμινγκ και "νευρώδες" μοντάζ και ο Στήβεν δείχνει ότι γερνώντας δεν το πολυελέγχει.Αλλα αυτό,βέβαια,είναι απλά μια εικασία δικιά μου.Με τον Σόρκιν στη γραφή ίσως τα πράγματα να είναι καλυτερα.
Αλλά εγω θα ήθελα να δώ τον Φιντσερ ή τον Greengrass στην καρέκλα.Ο Mackay έχει το νεύρο και μπορεί να διαχειριστεί τα κωμικά στοιχεία στα σενάρια του Σόρκιν,αλλά η κινηματογράφησή του είναι τηλεοπτική,χώρια που γίνεται πέραν του δέοντος επεξηγηματικός όταν ο κινηματογράφος,ως μέσο,χρειάζεται την αφαίρεση κάποιες φορές γιατί είναι ο μόνος τρόπος για να αποτυπώσεις έννοιες και φράσεις που δεν είναι "χειροπιαστές".Δεν είναι όλα πληροφορία και δράση στον κινηματογράφο και ο Μackay έχει δείξει μέχρι στιγμης ότι παλεύει με το στανιό να τα κάνει όλα να δείχνουν έτσι.
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Δεν εχεις καθολου αδικο για αυτα που γραφεις για τον McKay, αλλα μου αρεσει ο ρυθμος που εχουν οι ταινιες του. Ακομα και τα "επεξηματικα" τμηματα των ταινιων του κινουνται γρηγορα. Για τον φιντσερ συμφωνουμε απολυτα, το εχει δειξει αλλωστε οτι συνεργαζεται καλα με τον σορκιν. Για τον greengrass εχω αμφιβολιες, διοτι ναι μεν εχει ρυθμο, αλλα οι ταινιες του ειναι πολυ ρεαλιστικες στην σκηνοθεσια τους, κατι το οποιο δεν εχει δειξει ποτε στα δημιουργηματα του ο Σορκιν.
Οσο για το Post. Το περιμενα πως και πως και ηταν απο τις μεγαλυτερες απογοητευσεις των τελευταιων ετων. Δεν ηταν κακη, δεν ηταν καλη.. δεν ηταν τιποτα. Flatline τελειως.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

Για τον greengrass εχω αμφιβολιες, διοτι ναι μεν εχει ρυθμο, αλλα οι ταινιες του ειναι πολυ ρεαλιστικες στην σκηνοθεσια τους, κατι το οποιο δεν εχει δειξει ποτε στα δημιουργηματα του ο Σορκιν.

Η Δίκη των Επτα ως docudrama,είμαι σίγουρος ότι θα οφελούνταν στο μέγιστο βαθμό από τη ρεαλιστική κινηματογράφηση του Greengrass.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

οι διαλογοι εκτος δικης ειναι πιο ενδιαφεροντες απο τους εντος ..
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: The Trial of the Chicago 7 (2020)

οι διαλογοι εκτος δικης ειναι πιο ενδιαφεροντες απο τους εντος ..

https://www.youtube.com/watch?v=btrhZKq2X8k

Κι όμως ένας διάλογος όπως ο παραπάνω,που κρατάει λιγότερο από ένα λεπτό παρ'όλα μέσα σ´συτό το ελάχιστο χρονικό διάστημα,ο Σόρκιν περιγράφει όλο το πρόβλημα του αριστερού φιλελεύθερου κινήματος στην Αμερική σήμερα.Και η κριτική χτυπάει και τις 2 μεριές,δεν χαρίζεται σε καμμία και ουσιαστικά λέει στους ομοιδεάτες του (o Σορκιν δεν έκρυψε ποτέ την πολιτική του τοποθέτηση) γι'αυτό σας έχουν πάρει φαλάγγι οι Ρεπουμπλικάνοι του Tea Party.

Είναι μια προβληματική που έχει απασχολήσει τον Σόρκιν και στο Newsroom:Η σύγκριση του αριστερού κινήματος των τελών του 60 με το δεξιό Tea Party της δεκαετίας που διανύουμε

https://www.youtube.com/watch?v=cGsLhyNJBh8