προβληματισμος για αγορα ενισχυτη εως 550ε

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stauros1989

New member
18 November 2020
8
καλησπερα στην ομαδα,θα ηθελα τα φωτα σας πανω σε αγορα ενισχυτη εως τα 550 ε μεχρι στιγμης ειμαι αναμεσα στον denon avr x2600h και στον yamaha rxv 585 h.θα χρειαστω αρκετες πληροφοριες γενικα(πρωην κατοχος ενως pionner της ταξεως. των 350ε τον οποιον τον εκαψα και δεν καταλαβα ποτε το πως!επισης να ενημερωσω οτι ειμαι κατοχος τον ηχειων taga harmony tav 506 που αναμενουν τον καινουριο τους ενισχυτη!ο σκοπος της αγορας ειναι σαφως για ταινιες παιχνιδια αλλα ως λατρης της μουσικης θα ηθελα να αναποκρινεται εξησου καλα και εκει με ενταση και πoio
τητα!παρακαλω τα φωτα σας!:afro:αμεσα αν ακουει κανεις γιατι πρεπει να τον παρω και σημερα αν γινεται
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πολύ λίγες πληροφορίες μας δίνεις για τα ηχεία.

Κατ' αρχήν subwoofer έχεις;

Αν δεν έχεις και πρόκειται για πεντε ηχεία χωρίς sub και κάποιον πολύ βασικό av ενισχυτή και ως λάτρης της μουσικής εννοείς ότι σου αρέσει να ακούς δυνατά, είναι λογικό να κάνει ο pioneerακος.
 

stauros1989

New member
18 November 2020
8
Απάντηση: Re: προβληματισμος για αγορα ενισχυτη εως 550ε

τοτε τα ηχεια που ειχα πανω ηταν χαλια!μοθ εκανε η αδελφη μ δωρο αυτα τα ηχεια τωραhttps://www.skroutz.gr/s/5071875/Taga-Harmony-TAV-506F-V2.html.και γω διαθετω βαρια μεχρι 600 για ενισχυτη!Για αυτο και εστειλα ως νεος στην κοινωτητα να μου προτινεται!Απο οσα ειδα κατεληξα στα 2 μοντελα που αναφερω πανω,βεβαια αν εχετε και κατι καλυτερο το δεχομαι!Ν αναφερω οτι εχω την 5αδα απο αυτα τα ηχεια!ναι να ακουω οσο γινεται δυνατα!
 

stauros1989

New member
18 November 2020
8
τοτε τα ηχεια που ειχα πανω ηταν χαλια!μοθ εκανε η αδελφη μ δωρο αυτα τα ηχεια τωραhttps://www.skroutz.gr/s/5071875/Tag...6F-V2.html.και γω διαθετω βαρια μεχρι 600 για ενισχυτη!Για αυτο και εστειλα ως νεος στην κοινωτητα να μου προτινεται!Απο οσα ειδα κατεληξα στα 2 μοντελα που αναφερω πανω,βεβαια αν εχετε και κατι καλυτερο το δεχομαι!Ν αναφερω οτι εχω την 5αδα απο αυτα τα ηχεια!ναι να ακουω οσο γινεται δυνατα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εφ' όσον δεν έχεις sub, ο ενισχυτής αναγκάζεται να τραβήξει πολύ ρεύμα για να οδηγήσει πλήρως τα ηχεία που γράφεις ότι είναι πέντε. Αυτό σημαίνει ότι συνολικά η ισχύς του πέφτει και αυτό έρχεται σε αντίθεση με τις απαιτήσεις σου, που έγραψες επίσης ότι θέλεις να ακούς δυνατά.

Χωρίς sub, ό,τι και να προταθεί θα δυσκολευτεί να φέρει σε πέρας την αποστολή.

Το να προταθεί κάποιος ισχυρότερος ενισχυτής από τον βασικό pioneer που είχες, είναι σαν να παίζεις ρουλέτα με λίγο μεγαλύτερες πιθανότητες να αποφύγεις να ξανακαεί.
 

stauros1989

New member
18 November 2020
8
Σε λιγακι θα ανεβασω και φωτο απο το sub που εχω γιατι για αυτο δεν ξερω πληροφοριες!εσυ με τα ηχεια που εχω και με τα λεφτα ποθ διαθετω ποιον ενισχυτη θα μου προτεινες?αν μπορεις και μια σθντομη γνωμη για τα ηχεια!Απλως θελω να αρχισω με τον ενισχυτη και μετα τα υπολοιπα!Ευχαριστω για τις πληροφοριες σου μεχρι τωρα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τυπική περίπτωση subwoofer από σετ δορυφόρων sub, το οποίο αντικαταστάθηκε από 5άδα ηχείων χωρίς sub "για καλύτερα" αλλά με λάθος κριτήρια και μπήκαν επάνω στον προηγούμενο ενισχυτή μάλλον ο οποίος δεν μπορούσε να τα οδηγήσει.

Τεσπα, το sub είναι ενεργό αλλά πολύ μικρό. Ίσα που θα ακούγεται να παίζει.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, μέχρι να πάρεις ένα κανονικό sub είναι να παίζεις με αποκοπή σε όλα τα ηχεία και ό,τι μπορέσει να παίξει το sub από μπάσο (τα front ηχεία σου είναι πιο... sub από αυτό).


Από τους ενισχυτές που έχεις κοιτάξει, ο 2700H είναι καλύτερος (ο 2600 έχει καταργηθεί).
 

stauros1989

New member
18 November 2020
8
μια γνωμη για τα ηχεια αν μπορεις και ποσο θα ειναι συμβατα αποδωτικα με το 2600 και επισης εχοντας τον 2600 και τα ηχεια με ποια κριτηρια θα επιλεξω το σωστο sub?δηλαδη ποια χαρακτηριστικα πρεπει να εχει ενα σωστο sub για το 2600?Παντως σε μαγαζια πουλανε το 2600 και σε πολλα γνωστα ακομα!ο 2700 φιλε μ παει στα 700 και δεν θα εχω λεφτα για sub μετα!Μακαρι να ειχα το μπατζετ και να επαιρνα εξ αρχης τα καλυτερα,να μν κουραζα και εσας!Επισης γιατι μαλλον εν το εξηγησα σωστα τα ηχεια αγοραστηκαν πριν ενα μηνα δεν ειχαν παιξει με τον pionner ποτε και δεν εχουν παιξει πουθενα ακομα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τιμές από το Σκρουτζ δεν μας αφορούν. Όποιος θέλει να ψωνίζει ακριβά μόνο κοιτάζει το Σκρουτζ.
Συνεπώς οι τιμές που αναφέρεις απλά δεν ισχύουν όπως δεν ισχύουν ούτε καν οι διαθεσιμότητες.
Είναι ο,τι ναι.

Πάμε παρακάτω. Οποιοδήποτε ενεργό sub λειτουργεί, ακόμα και αυτό που εχεις.
Για καλό sub θα χρειαστεί να ανέβεις στα 600 ευρώ τουλάχιστον να δεις κάποιο svs. Αλλιώς ποιο κάτω μέχρι τα 400 θα βρεις κάποια που θα παίζουν κάπως αξιοπρεπώς.
Πάντως θα είναι πολύ καλύτερα από αυτό που έχεις.
 

stauros1989

New member
18 November 2020
8
Απάντηση: Re: προβληματισμος για αγορα ενισχυτη εως 550ε

α ενδιαφερον αυτο για τις τιμες που ανεφερες!θα μπορουσες να μου πεις που μπορω να κοιταξω για καλυτερες τιμες και αξιοπιστα μηχανηματα?ευχαριστω για τις πληροφοριες οσο αφορα το sub!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
To σκρουτζ είναι σαν τις πλατφόρμες π.χ. που σου δείχνουν τιμές σε δωμάτια που θες να κλείσεις. Στη συνέχεια παίρνεις τηλέφωνο για το δωμάτιο που θες να κλείσεις και καταλήγεις να παίρνεις καλύτερη τιμή και extra benefits. Ή μπορεί να ανακαλύψεις ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο το δωμάτιο. Τραβάνε πληροφορίες από τις πλατφόρμες τις ίδιες των ξενοδοχείων. Ούτε έγκαιρα ανανεώνονται οι πληροφορίες, ούτε μπορεί μια πλατφόρμα να σου δείξει την πραγματική εικόνα σε πραγματικό χρόνο.

Το καλύτερο λοιπόν που μπορεί να κάνει κάποιος, είναι να μην λαμβάνει υπ' όψη τέτοιες πλατφόρμες που λειτουργούν σαν κράχτες απλώς και μόνο για την επισκεψιμότητα, για την οποία έχουν καταντήσει να χρησιμοποιούνται. Δεν χρειάζεται το βήμα αυτό, απλώς το παρακάμπτεις και παίρνεις τιμή κατ' ευθείαν από το κατάστημα.