Σύνδεση ηχείων home cinema με τηλεόραση

bkan82

New member
21 January 2013
10
Καλησπέρα. Επειδή είμαι λίγο άσχετος μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω ένα home cinema 5.1 lg και τηλεόραση lg πλάσμα. Τα έχω συνδέσει με οπτική ίνα και όντως δουλεύει αλλά ο ήχος από την τηλεόραση ακούγεται χαμηλά ( σίγουρα ακούγεται πολύ πιο δυνατά στο ράδιο ας πούμε στο home cinema) και μόνο στα 2 ηχεία. Υπάρχει τρόπος να ακούω πιο δυνατά και αν είναι δυνατόν και στα 5 ηχεία? Με κάποιον ενισχυτή? Κάπως.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Αν δεν μας πείς το μοντέλο της TV και του Home Cinema ότι και να πούμε δεν θα έχει αξία ( ούτε στόχο )
 

bkan82

New member
21 January 2013
10
Συγνώμη lg ht554th το home cinema και lg 50pa5500 η τηλεόραση. Προσπάθησα να ανεβάσω και φωτογραφίες αλλά δε βλέπω επιλογή για ανέβασμα.βοηθηστε με αν έχει για να δείτε ακριβώς τις εξόδους και να μην σάς ταλαιπωρώ.
 

bkan82

New member
21 January 2013
10
fWMjdPW
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
ήρεμα, δεν χρειάζονται συνεχείς δημοσιεύσεις.

Θα πάρεις ένα καλώδιο S/PDIF ( Optical ) και θα το συνδέσεις από την Optical Out της τηλεόρασής σου στο Optical In του "home cinema".
Θα έχεις ήχο surround στις Dolby Digital ταινίες, ενώ σε DTS δυστυχώς δεν θα έχεις ήχο παρά μόνο αν η πηγή σου είναι άλλη εκτός από την TV και έχει DTS decoder.
Θα πρέπει στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης ( αν η τηλεόραση είναι η πηγή αναπαραγωγής σου ) να βρείς τις ρυθμίσεις ήχου και κάπου στις ρυθμίσεις εξόδου ήχου, θα έχει να επιλέξεις το Digital Out / Optical Out και την μορφή εξόδου ( είτε Auto, είτε Bitstream, είτε Digital Out, είτε Optical Out, είτε LPCM ) [ από όλες τις προηγούμενες επιλογές ΔΕΝ βάζεις την LPCM ].
 

bkan82

New member
21 January 2013
10
Σας είπα ότι το έχω ήδη συνδεδεμένο με τέτοιο καλώδιο οπτικής ίνας και έχω κανονικά ήχο από το home cinema. Το πρόβλημα μου είναι ότι παίζει χαμηλά ο ήχος μόνο από τα 2 από τα 5 ηχεία σε σχέση όταν παίζω το home cinema μόνο του. Εγώ θέλω να έχω το φουλ της έντασης και εάν είναι δυνατόν να παίζουν και τα 5 ηχεία. Με κάποιο ενισχυτή φαντάζομαι...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Προφανώς αγνόησες το 2ο σκέλος του post μου.
Για να παίζουν και τα 5 ηχεία πρέπει να ρυθμίσεις την τηλεόραση να στέλνει αυτούσιο το σήμα και όχι decoded PCM...
 

bkan82

New member
21 January 2013
10
Στις επιλογές ήχου στην τηλεόραση έχει επιλογή μόνο για ψηφιακή έξοδο ήχου που έχει το αυτόματο και το pcm που αναφέρεις τίποτα άλλο.
 

bkan82

New member
21 January 2013
10
Ναι είτε αυτόματο είτε pcm είναι ίδια ένταση, οπότε φαντάζομαι πως η τηλεόραση μου δεν μπορεί να αποδικοποιησει τα 5.1...Για αυτό ρωτάω αν υπάρχει τρόπος με κάποιο ενισχυτή. Επειδή είμαι και στην αναζήτηση νέας τηλεόρασης υπάρχει περίπτωση η καινούργια να έχει τέτοιες επιλογές εξόδου? Σε ευχαριστώ πολύ billpeppas!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,944
Αγιοι Αναργυροι
αν είναι στο auto και παίζουν 2 κανάλια, σημαίνει ότι σε 2 κανάλια είναι το ηχητικό περιεχόμενο.
όταν θα "δει" η τιβί πολυκάναλο DD σήμα, θα ακούσεις και τα υπόλοιπα...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Ακριβώς αυτό που είπε ο vlad66 ( λάθος μου να το θεωρώ δεδομένο πως το ξέρει ο κάθε χρήστης ).
Από τι βάζεις να παίξει ήχο ?
Επίγειο ελληνικό κανάλι ?
Ή από ταινία σε USB ?

Αν η ταινία/υλικό είναι δικάναλη ( stereo ) δεν θα παίξουν τα 5 ηχεία.
Πρέπει να είναι ταινία με soundtrack Dolby Digital 5.1 ( AC-3 ).
 

bkan82

New member
21 January 2013
10
Επίγειο ελληνικό κανάλι παίζει χαμηλά ο ήχος αυτό είναι το θέμα μου.... μόλις βάζω ένα android TV box που έχω ο ήχος ανεβαίνει φουλ.... Δηλαδή στα επίγεια κανάλια δεν υπάρχει τρόπος έστω να ανέβει λίγο περισσότερο ο ήχος έστω στα 2 ηχεία με κάποιον ενισχυτή? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

bkan82

New member
21 January 2013
10
Πήρα νέα τηλεόραση Samsung 65tu8502 . Με την οπτική ίνα συνεχίζει ο ήχος από τα επίγεια κανάλια να ακούγεται χαμηλός σε σχέση με την δοκιμασμένη ένταση των ηχείων αλλού. Έχω απογοητευτεί. Ρωτάω ξανά γιατί δεν πήρα μια σαφή απάντηση από κάποιον. Υπάρχει κάποιος ενισχυτής ώστε στα επίγεια κανάλια από την οπτική ίνα να έχω δυνατότερο ήχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων που ασχοληθηκατε με την περίπτωση μου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μήπως το έχεις σε κάποιο preset dsp του ενισχυτή που έχει τα κυρίως δυνατά και τα υπόλοιπα χαμηλά, δοκίμασε κάποιο άλλο preset, multi chanell stereo ή κάπως έτσι θα το χει η ονομασία του που θα βάζει όλα τα ηχεία να παίζουν στην ίδια ένταση.
 

bkan82

New member
21 January 2013
10
Παίζουν μόνιμα μόνο τα 2 ηχεία άρα δεν παίζει να έχει μπει σε preset dsp και παίζουν δυνατά στο ραδιόφωνο του home cinema. Στην οπτική όμως στη τηλεόραση ο ήχος ακούγεται στο μισό χαμηλότερος από τις δυνατότητες του. Υπάρχει ενισχυτής που να συνδέεται μέσω οπτικής από home cinema σε τηλεόραση για να αυξάνει ο ήχος?