USB audio interface 2020

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μάλλον οι δύο πιο hot προτάσεις στα χρήματα αυτά! Πιο πάνω δεν είναι δυνατόν να πάω...

Motu M4 vs Solid State Logic SSL 2+

Εδώ δύο πολύ αναλυτικά review (με google translate) και άπειρα στο youtube άλλα σχεδόν αστεία και άλλα σχετικά καλά!
https://prosound.ixbt.com/interfaces/motu-m4.shtml
https://e-muzyk.eu/testy/1244/solid...s-audio-usb-24-bit-192-khz-do-domowego-studia

Απόψεις;
Θα δουλέψει με Win10 laptop (αρκετά παλιό) είτε για live streaming είτε για ηχογράφηση και επεξεργασία ήχου!
Μικρόφωνο/α θα έρθουν αργότερα!
Ιδανικά θα ήθελα να μπορεί να λειτουργεί ικανοποιητικά και σε Linux (δεν ενννοώ Raspberry αλλά κανονικό desktop λειτουργικό - χρησιμοποιώ Linux Mint).
Υποτίθεται ότι και τα δύο είναι class compliant αλλά τελικά υπάρχουν θέματα στο Linux μιας και οι εταιρείες δε δίνουν και πολύ σημασία στην open source κοινότητα!

Δεν θα χρησιμοποιηθούν μόνιτορ ηχεία σε πρώτη φάση οπότε ενδιαφέρει η ποιότητα και η ισχύς του εν/τη ακουστικών (HD600/HD25Aluminum/Audeze Sine).
Το AKM 4621 DAC που φοράει το SSL δεν το έχω ακούσει (σαν τύπο εννοώ) το ESS του Μ4 είναι το ES9016S.
Αντίσταση εξόδου Μ4 κάτω από 1 Ohm και SSL2+ περί τα 10 Ohm.

"Τεχνικά" σκεπτόμενος το Μ4 είναι η λογική επιλογή αλλά η SSL δεν είναι τυχαία σε καμία περίπτωση!!!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όντως αυτές οι δύο είναι οι πιο "καυτές" προτάσεις για το 2020. :cool:

Θέλει σκέψη το πράγμα.. :hmmmm:

Θα χρειαστώ λίγο χρόνο.

Υπομονή... :popcorn:

Και πιθανότατα θα χρειαστεί να τα πούμε και τηλεφωνικά... :call2:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
για τα λεφτά αυτά είναι εξαιρετικές.
Τα είχα ψάξει πολύ όταν ψώνισα πριν κάποιους μήνες.

Πάντως να έπαιρνα στα λεφτά αυτά θα έπαιρνα την SSL
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Εγώ πάντως παράγγελα την Μ4 αφού καμία από τις Universal Audio που σχεδίαζα να πάρω δεν είναι συμβατή με τον υπολογιστή μου.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εγώ πάντως παράγγελα την Μ4 αφού καμία από τις Universal Audio που σχεδίαζα να πάρω δεν είναι συμβατή με τον υπολογιστή μου.
Κι' άλλη αλλαγή; :blink:
Πάντως καλορρίζικη! :drummer: :guitarist:
Η Motu M4 είναι αξιόλογη κάρτα/interface! :a0210:
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Είπαμε κάνουμε αναβάθμιση. Μόνο που γίνεται στα τυφλά και μπορεί να έχουμε πρόβλημα στο τέλος.
Παράγγειλα και ακουστικά τα AKG 371.
Αυτά πολύ με προβλημάτισαν και έχω μια αγωνία για το πως θα είναι.
Πολύ μου έκλειναν το μάτι τα BeyerDynamic DT 770 Pro (80 Ohms) αλλά χωρίς να τα ακούσω
μου φαίνονταν επιλογή με ρίσκο. Έτσι αποφάσισα τα AKG μιας και έχω τα Κ271 και μου αρέσει ο ήχος τους.
Είναι και εύκολα στην οδήγηση (32 Ω). Ίδωμεν...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
And the winner is SSL 2+
IMG_20201126_191237.jpgIMG_20201126_191430.jpgIMG_20201126_191631.jpgIMG_20201126_191702.jpgIMG_20201126_211331.jpg

Δεν έχω γράψει ακόμα κάτι!
Δεν έχω μικρόφωνα ακόμα.
Σαν ήχος είναι καλή... πολύ καλή θα έλεγα! Με πάρα πολύ ικανοποιητικό σώμα φυσικότητα στον ήχο της! Λίγο "στενή" και με ύψος εικόνα και όχι τόσο πλάτος. Με ακούστικά μόνο η ακρόαση μερι στιγμής! Αρχικά μου έδωσε ένα μικρό grain αλλά νομίζω πως μετά από λίγη ώρα λειτουργίας δεν υπάρχει πια! Νομίζω...
Τα ακουστικά μου είναι υψηλής αντίστασης (70 κ 300 Ohm) οπότε δεν έχω θέμα με την σχετικά υψηλή αντίσταση εξόδου!
Τα HD600 τα οδηγεί και με ικανοποιητική δύναμη δεν χρειάστηκε ποτέ σχεδόν να την πάω πάνω από το 12 η ώρα! Και όταν την πήγα ήταν για να δω τι κάνει και μόνο ... δεν ακούω πολύ δυνατά! Φυσιολογικά θα έλεγα!
Τα ποντεσιόμετρα δίνουν εξαιρετική σφιχτή αίσθηση ενώ τα κουμπιά ολίγον τι χάλια! "γρατζουνάνε" στο πάτημα!

Τώρα ώρα για μικρόφωνα... θα δούμε!

Αυτά ...