Αναβάθμιση ηχοσυστήματος σε Honda S2000 AP1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
[h=1]Καλησπέρα, έχω βρει τα ηχεία Focal PS 165V1(80rms) για το S2000, και για σαμπ Alpine PWE-S8(120rms) για να το έχω μέσα στη καμπίνα και όχι στο πορπαγκάζ. Το budget για ηχεία και sub όπως καταλάβατε είναι στα 500 και θα ήθελα τη καλύτερη επιλογή για ποιοτικό ήχο μιας και για ένταση ότι ηχείο και να πάρω θα παίζει δυνατά λόγω μικρής καμπίνας. Ενισχυτή έχω πάρει έναν καινούργιο Hertz HCP 4D, και αναγκαστικά θα πρέπει να παίξω δικάναλο απλά ο ενισχυτής θα είναι 3 φορές πιο δυνατός(2x290rms στα 4Ω) από τα ηχεία και αυτό με προβληματίζει. Επίσης, το σαμπ μπορεί να συνδεθεί στη PRE OUT του ενισχυτή εκτός από την έξοδο της πηγής για SUB; Πηγή έχω πάρει πρόσφατα την Pioneer DEH 80PRS(δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη για 1 DIN).[/h]
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Καταρχήν θαυμάζω το S2000 !!!
Από εκεί κ πέρα, θα ρύθμιζα τον ενισχυτή να παίζει αρκετά χαμηλά γιατί μπορεί να υπεροδηγήσει τα ηχεία και να τα κάψει.
Το υπογούφερ θα συνδεθεί σε μια από τις 3 εξόδους προενίσχυσης της πηγής σου.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Τα ηχεία που σκέφτηκα να αγοράσω και το sub σε αυτό το budget πως σας φαίνονται; Η πηγή που έχω διαλέξει νομίζω είναι κορυφαία. Και ο ενισχυτής νομίζω είναι καλός και δε χρειάζεται να μπω σε διαδικασία για αλλαγή. Ψάχνω κυρίως ποιοτικό ήχο σε ένα τέτοιο αμάξι με μικρή καμπίνα. Η PRE OUT του ενισχυτή που χρησιμεύει;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Τα ηχεία σου είναι καλές επιλογές.
Εφόσον μπαίνεις στην διαδικασία αλλαγής συστήματος, θα πρότεινα να μονώσεις τις πόρτες σου εσωτερικά, προσφέρει πολύ μεγάλη βελτίωση στην απόδοση των ηχείων.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλησπέρα Μιχάλη καλές γιορτές. Για μόνωση στην πόρτα πρέπει να βγει ακόμα και ο γρύλος του παράθυρου; Ή μόνο όλο το επάνω μέρος που το βγάζω έτσι κι αλλιώς για να αλλάξω ηχεία;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Συνήθως βγαίνουν τα περιφερειακά της πόρτας καθώς η μόνωση γίνεται κυρίως από την μεριά της επένδυσης της πόρτας, έτσι ώστε να κλείσουν οι τρύπες που έχει η πόρτα, για να δημιουργηθεί κουτί για το ηχείο. Είναι ανάλογα τι έχει η κάθε πόρτα του αυτοκινήτου.
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Τα Focal PS165V1 τα έχεις ακόμα? Είσαι ικανοποιημένος? Τα έχω βρει στα 140e