Sub παίζει σε χαμηλές εντάσεις

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Έχω ένα K-Sub super της Audiovector το οποίο από κάποια στιγμή και μετά άρχισε να παίζει σε αρκετά μειωμένη ένταση.
Βάζω ένα τεστ dvd για το 5.1 και εκεί που γινόταν χαμός στα μπάσα σε διάφορες σκηνές, τώρα δεν γίνεται το ίδιο.
παίζει μεν αλλά πολύ light σαν κάτι να το κόβει. τα ίδια και στη μουσική σε 2.1 mode και εννοείται η ένταση του sub είναι στο τέρμα.

θα βοηθούσε αν γινόταν κανένα reset στον AV (μήπως πειράχτηκε καμιά ρύθμιση); αν άλλαζα καλώδιο ρεύματος; αν το δοκίμαζα σε άλλον AV (που είναι και το πιο δύσκολο);

Πως είναι δυνατόν αυτό απ' τη στιγμή που δεν το χρησιμοποιώ και συχνά.
 
17 June 2006
23,486
Αθήνα
Τσεκαρε βέβαια και τα καλωδια, βάλτο στην δεύτερη sub έξοδο του ενισχυτή, δοκίμασε το σε κάνα φίλο σου , αλλιώς...

Long live ΔΕΗ....

Welcome...

Εδώ και χρόνια κλείνω το ρευμα. Ποτέ standby.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπερα!!Το ποτενσιομ,ετρο ...ακουει αν το ανοιγοκλεινειις?
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Ένα καλώδιο έχω για το sub δεν έχω άλλο πρόχειρο δυστυχώς. Το ποτενσιόμετρο ναι ακούει ωστόσο για να βγάλει κάτι σχετικά χαλαρό πρέπει να είναι στο τέρμα.
Κάπου διάβασα σε ξένο forum ένας είχε το ίδιο θέμα και έκανε reset τον AV και έστρωσε μετά. Βεβαίως δεν ξέρω πως γίνεται reset για να δοκιμάσω. Νομίζω επίσης δεν έχει δεύτερη έξοδο ο AV.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Έχω ένα K-Sub super της Audiovector το οποίο από κάποια στιγμή και μετά άρχισε να παίζει σε αρκετά μειωμένη ένταση.
Βάζω ένα τεστ dvd για το 5.1 και εκεί που γινόταν χαμός στα μπάσα σε διάφορες σκηνές, τώρα δεν γίνεται το ίδιο.
παίζει μεν αλλά πολύ light σαν κάτι να το κόβει. τα ίδια και στη μουσική σε 2.1 mode και εννοείται η ένταση του sub είναι στο τέρμα.

θα βοηθούσε αν γινόταν κανένα reset στον AV (μήπως πειράχτηκε καμιά ρύθμιση); αν άλλαζα καλώδιο ρεύματος; αν το δοκίμαζα σε άλλον AV (που είναι και το πιο δύσκολο);

Πως είναι δυνατόν αυτό απ' τη στιγμή που δεν το χρησιμοποιώ και συχνά.

Κάνε ένα auto calibration πρώτα με το volume στις 10 η ώρα και αν δεν του πέραση κάνε ένα reset στον ενισχυτή. Ποτέ auto calibration στο μέσο η στο τέρμα, γίνονται λάθος μερίσεις και ενεργοποιούνται κυκλώματα προστασίας.
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Απάντηση: Re: Sub παίζει σε χαμηλές εντάσεις

Κάνε ένα auto calibration πρώτα με το volume στις 10 η ώρα και αν δεν του πέραση κάνε ένα reset στον ενισχυτή. Ποτέ auto calibration στο μέσο η στο τέρμα, γίνονται λάθος μερίσεις και ενεργοποιούνται κυκλώματα προστασίας.

θα προσπαθήσω ναι.
reset πως γίνεται στους Denon;
δεν πιστεύω να τον πάρω στο χέρι ε;
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Το sub αυτο οπως ειδα φωτο απο το ιντερνετ, εχει στερεωφονικη εισοδο με rca καθως και high level είσοδο. Εσυ πως το εχεις συνδεσει με τον ενισχυτη?
Αν το βαλεις σε αλλη έξοδο του ενισχυτη πχ rec out, παιζει τοτε?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
cdecd3ccf09c19205ad5f566f3ee8aee.jpg
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Απάντηση: Re: Sub παίζει σε χαμηλές εντάσεις

Παραθέτω φωτό.
 

Attachments

  • sub.jpg
    sub.jpg
    136.4 KB · Views: 54
  • sub1.jpg
    sub1.jpg
    106.7 KB · Views: 54
  • sub_cable.jpg
    sub_cable.jpg
    86.2 KB · Views: 54
  • AV.jpg
    AV.jpg
    158.6 KB · Views: 54

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα φιλε μου και απο εμενα ,κοιταζοντας το σαμπ απο τις φωτο βλεπω οτι στις αρχικες το ποντεσιομετρο της φασης ειναι στο παρα 10 και μετα στις υπολοιπες ειναι στο 12!!!! η φαση ειναι ατιμο πραγμα εναν δεν ειναι σωστα εχεις ακυρωσεις και κοβεται και το μπασο αρκετα !!! προσωπικα την εχω πατησει ετσι το ειχα στο 0 ακουγα πολυ χαμηλα και μολις το κατεβασα τον διακοπτη στο 180 ηταν ολα οκ ,εσυ βεβαια εχει ρυθμιστη απο 0 εως 180 το οποιο πρεπει να πειραματιστεις και να δεις πως καθεται στο χωρο !!! αρχικα κανε μια δοκιμη με 0 και μετα με 180 να δεις πως ακουγεται? μηπως αλλαξες ηχεια η μετακινησες το σαμπ ? θυμαμαι πιο παλια ενω το ειχα στο 0 επαιζε μια χαρα και οταν αλλαξα ηχεια στον ιδιο χωρο με την ιδια τοποθετηση το σαμπ δεν ακουγονταν μολις το πηγα στο 180 ολα εφτιαξαν και αυτο διοτι τα επομενα ηχεια που εβαλα δεν ειχαν την ιδια φαση με το σαμπ και μολις το εβαλα στο 180 ηταν ολα μια χαρα !!!:2thumb22sup:
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
To sub στην 1η φωτό του νήματος δεν είναι το δικό μου, είναι φωτό που βρήκε ο φίλος στο νετ.
Οι άλλες που πόσταρα εγώ είναι το δικό μου.

Έκανα μια καλίμπρα απ' την αρχή στον AV φαίνεται να είναι καλύτερα, αν όχι να έφτιαξαν όλα, θα συνεχίσω βέβαια τα τεστ γιατί δοκίμασα στα γρήγορα λόγω χρόνου και θα επανέλθω.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
To sub στην 1η φωτό του νήματος δεν είναι το δικό μου, είναι φωτό που βρήκε ο φίλος στο νετ.
Οι άλλες που πόσταρα εγώ είναι το δικό μου.

Έκανα μια καλίμπρα απ' την αρχή στον AV φαίνεται να είναι καλύτερα, αν όχι να έφτιαξαν όλα, θα συνεχίσω βέβαια τα τεστ γιατί δοκίμασα στα γρήγορα λόγω χρόνου και θα επανέλθω.

Πριν που επαιζε οκ την φαση που την ειχες ρυθμισει?
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
δεν θυμάμαι καν που ήταν στην αρχή.
το θέμα νομίζω λύθηκε, κάτι είδα είχε πειραχτεί στο channel level του AV. Δεν ξέρω πως και τι, ίσως κάποια ρύθμιση του Audessey.

Βέβαια θέλει κάποιο χρόνο ακόμα για το φέρω στα μέτρα μου, εκεί που ήταν κάποτε δηλαδή.