Αξίζει το raspberry pi + Volumio για αναπαραγωγή Spotify και Tidal?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Τις τελευταίες μέρες με τρώει η ιδέα να σταματήσω να στριμάρω μουσική από το λαπτοπ και να φτιάξω ένα dedicated μηχανάκι όπως το αναφερόμενο στον τίτλο. Από αυτά που διάβασα εδώ στα θέματα το κόστος για το rpi είναι πολύ μικρό και το σετάρισμα με το volumio όχι τόσο δύσκολο καθώς κάτι ξέρω και εγώ από linux. Εγώ όμως ακούω 99% μουσική από Tidal και Spotify και κάνω εκτεταμένη χρήση των προτεινόμενων playlists για την ανακάλυψη νέας μουσικής και γενικά του interface των εφαρμογών στα windows. Η απορία μου είναι ε αν αξίζει να επενδύσει κανείς στο project αυτό για να κάνει χρήση των εφαρμογών αυτών και κατά δεύτερον αν θα δει βελτίωση στην ποιότητα ήχου από τις desktop εφαρμογές των win10. Αν δεν κάνω λάθος το volumio δεν υποστηρίζει στην free έκδοση του το spotify και το tidal παρά μόνο με plug in? Σαν ιδέα πάντος είναι πολύ ενδιαφέρουσα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν έχεις ενισχυτή με smart δυνατότητες, δεν νομίζω ότι αξίζει. Πιο εύκολα το χειρίζεσαι από το τηλέφωνο σου. Έτσι και αλλιώς, από όσο γνωρίζω, η κύρια χρήση του volumio είναι για αναπαραγωγή τοπικού υλικού.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Καλημέρα!
Σαφώς και αξίζει αλλά όχι με Volumio!!
Θα πήγαινα στο εντελώς σπαρτιάτικο αλλά εξαιρετικό Archphile (με librespot για Spotify connect) ή Picoreplayer (LMS/Squeeselite) ο client του LMS για το Spotify (Spoty οπως το λένε είναι εξαιρετικός. Λειτουργεί και σαν spotify connect end point αν το επιλέξεις και μέσα από τον LMS). Με τον αντίστοιχο για το Tidal δεν ξέρω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν περιμένω να μη είναι καλό. Βέβαια το Tidal έχει φτιάξει και αυτό Tidal connect πρόσφατα και δεν ξέρω αν οι developers το έχουν ενσωματώσει!
Τέλος αν θες πολύ καλή υποστήριξη από τον developer και μια λύση που τα συνδιάζει όλα (όλα όμως :) ), με ένα σχετικό αντίτιμο δες εδώ: Gentooplayer
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το feedback. Ο λόγος που ψάχνω κάτι τέτοιο δεν είναι η ευκολία χρήσης από το κινητό αλλά καθαρά για λόγους ποιότητας ήχου. Και για να ξεφύγω από τα windows εννοείται. Εαν όμως η ποιότητα ήχου είναι ίδια με την desktop εφαρμογή των windows δεν αξίζει τον κόπο.

Έχω διαβάσει για ποιότητα που παίρνει κανείς από καλά τροφοδοτικά του rpi κτλπ. Έχω διαβάσει όμως και για το ότι μπορεί κάποια στιγμή να σταματήσει να υποστηρίζεται το plugin του spotify. Για παράδειγμα το librespot νομίζω ότι πλέον δεν υποστιρίζεται τουλάχιστον στο clementine (ubuntu). Για το tidal στο clementine υπάρχει plug in αλλά δεν το χειρίζεσαι από το κινητό. Επίσης με το mqa σε αυτό το θέμα τι γίνεται?

Θα πήγαινα σε έναν ακριβό αλλά dedicated network player που φαντάζομαι ότι μπορείς να χειριστείς από το κινητό και παίρνει πάνω και το dac μου αλλά μου αρέσει το παιχνίδι του linux και το rpi project με τραβάει αρκετά για την διαδικασία του.

Ο τελικός σκοπός μου όμως είναι πάντα η μέγιστη δυνατή ποιότητα για το streaming (κυρίως του tidal) καθώς έχω απολλέσει τα τοπικά αρχεία και εδώ και καιρό.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Σε μένα το rpi (με το δικό του psu πάντα) και το hifiberry spdif transport ακούγεται πολύ καλύτερα από το pc. Επίσης είναι απείρως πιο βολικό και εύχρηστο. Το έχω με volumio, δεν έχω κάνει συγκρίσεις με άλλα software διότι με ενδιαφέρει πρωτίστως η ευκολία στη χρήση.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το feedback. Ο λόγος που ψάχνω κάτι τέτοιο δεν είναι η ευκολία χρήσης από το κινητό αλλά καθαρά για λόγους ποιότητας ήχου. Και για να ξεφύγω από τα windows εννοείται. Εαν όμως η ποιότητα ήχου είναι ίδια με την desktop εφαρμογή των windows δεν αξίζει τον κόπο.

Έχω διαβάσει για ποιότητα που παίρνει κανείς από καλά τροφοδοτικά του rpi κτλπ. Έχω διαβάσει όμως και για το ότι μπορεί κάποια στιγμή να σταματήσει να υποστηρίζεται το plugin του spotify. Για παράδειγμα το librespot νομίζω ότι πλέον δεν υποστιρίζεται τουλάχιστον στο clementine (ubuntu). Για το tidal στο clementine υπάρχει plug in αλλά δεν το χειρίζεσαι από το κινητό. Επίσης με το mqa σε αυτό το θέμα τι γίνεται?

Θα πήγαινα σε έναν ακριβό αλλά dedicated network player που φαντάζομαι ότι μπορείς να χειριστείς από το κινητό και παίρνει πάνω και το dac μου αλλά μου αρέσει το παιχνίδι του linux και το rpi project με τραβάει αρκετά για την διαδικασία του.

Ο τελικός σκοπός μου όμως είναι πάντα η μέγιστη δυνατή ποιότητα για το streaming (κυρίως του tidal) καθώς έχω απολλέσει τα τοπικά αρχεία και εδώ και καιρό.

οι διανομές που ανέφερα το υποστιρίζουν κανονικά... αν σου αρέσει το Linux κάνε το... προσωπικά έχω μάθει πολλά μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία... τα έχω δοκιμάσει όλα!
Πλέον είμαι σε Gentooplayer ...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Το gentooplayer λειτουργεί ως bootable os από ότι καταλαβαίνω όπως το volumio έτσι? Ξέρετε εαν έχει υποστήριξη του tidal όπως το spotify? Και έχει κάποια διαφορά στον ήχο από το volumio? Επίσης μπορεί κανείς στο gentoo να καντεβάσει εφαρμογές από το store? (είναι debian based αλήθεια?). Λόγω καλύτερης ποιότητας το 70% που ακούω είναι tidal και όχι spotify.

Και η κυριώτερη ερώτηση είνα το κόστος...δηλαδή το rpi έχει γύρω στα 60 ευρώ νομίζω..ένα καλό τροφοδοτικό πόσο θα κοστίσει? και εν τέλη ένας entry level streamer τι σχέση ποιότητας/τιμής έχει με το rpi+τροφοδοτικό?

Να πω επίσης ότι τα linux είναι μαγεικά και καταφέρνουν αυτά που τα windows και τα macos δε τα βλέπουν ούτε στα όνειρα τους και όλα αυτά opensource...αυτό είναι αξία ανεκτίμητη.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Το gentooplayer λειτουργεί ως bootable os από ότι καταλαβαίνω όπως το volumio έτσι? Ξέρετε εαν έχει υποστήριξη του tidal όπως το spotify? Και έχει κάποια διαφορά στον ήχο από το volumio? Επίσης μπορεί κανείς στο gentoo να καντεβάσει εφαρμογές από το store? (είναι debian based αλήθεια?). Λόγω καλύτερης ποιότητας το 70% που ακούω είναι tidal και όχι spotify.

Και η κυριώτερη ερώτηση είνα το κόστος...δηλαδή το rpi έχει γύρω στα 60 ευρώ νομίζω..ένα καλό τροφοδοτικό πόσο θα κοστίσει? και εν τέλη ένας entry level streamer τι σχέση ποιότητας/τιμής έχει με το rpi+τροφοδοτικό?

Να πω επίσης ότι τα linux είναι μαγεικά και καταφέρνουν αυτά που τα windows και τα macos δε τα βλέπουν ούτε στα όνειρα τους και όλα αυτά opensource...αυτό είναι αξία ανεκτίμητη.

+1 για την ανεκτίμητη αξία του Linux!!
Ακριβώς σαν bootable OS. Μπορείς να το στήσεις είτε με LMS/Squeezelite είτε με MPD (upnp, κλπ) είτε και με τα δυο.
Και όχι μόνο...

Ο developer παρέχει πολύ καλή υποστήριξη...
Δες το documentation σε σχέση με όλες του τις δυνατότητες.

https://sites.google.com/view/gentooplayer-documentation/installation

Για το Spotify και το tidal. Κυρίως θα τα έχεις μέσω των plug-ins του LMS. Για το Spotify υπάρχει και native υποστήριξη librespot κατευθείαν στο Gentooplayer. Δες τις αντίστοιχες ενότητες στο documentation.

Τώρα το κόστος του rpi (θα πρότεινα το 4GB σαν μια χρυσή τομή) και του τροφοδοτικου του είναι πολύ σχετικό.
Θα έλεγα να αρχίσεις με το rpi μόνο και αργότερα όταν καταλήξεις σε OS/setup να δεις και για τροφοδοτικό.

Εγώ χρησιμοποιώ δυο. Ένα για τους σέρβερ LMS - Minimserver (4B/4GB) και ένα ως player Squeezelite R2, MPD, Librespot (3Β+).
Σαφώς και δεν χρειάζονται όλα ... την δουλειά την κάνεις και με τις μισές δυνατότητες ενεργοποιημένες. Δικός μου «πυροβολισμός» όλα τα πιο πάνω.

Αυτά...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ένα plug in το foo_spotify που δουλεύει καλά με το foobar2000 και στριμάρει τραγούδια,λίστες και άλμπους από την εφαρμογή του spotify ώστε να μπορούμε να παίζουμε με ASIO και ότι καλό προφέρει το foobar. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα μπορείς να κάνει και στα linux θα το δοκιμάσω και αυτό. To plug in το κατεβάζεις και από το github αλλά και από το site του developer https://theqwertiest.github.io/foo_spotify/ .

Με κάθε επιφύλλαξη για την ποιότητα και την χρήση του γιατί και εγώ τώρα το ανακάλυψα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ευχαριστώ για την πληροφορία!
Δεν χρησιμοποιώ το pc ποτέ πλέον στο κυρίως σύστημα... θα κοιτάξω για το foobar όποτε τύχει να χρειαστεί!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Παρακαλώ! Παλιότερα ένα πρόγραμμα βασισμένο στο clementine το strawberry music player υποστήριζε tidal streaming αλλά πλέον αυτό δεν είναι διαθέσιμο δυστυχώς.

Σκεύτομαι επίσης και μια λύση όπως είναι το roon...με πληρωμή βέβαια αλλά διαβάζω ότι παίζει απροβλημάτιστα στα Linux και στα windows και στριμάρει tidal με την καλύτερη ποιότητα. Να πω την αλήθεια μου θα το δοκιμάω (free trial) στα ubuntu να δω τι παίζει.

Μια ερώτηση επίσης...στο rpi μπορεί κανείς να εγκαταστήσει τα ubuntu?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Νομίζω μπορεί... στο 4 προφανώς. Με τα 8GB ακόμα καλύτερα.
Το Rpi σαφώς και μπορεί να χρησιμοποιη θεί με το Roon αλλά σαν end point.
Για να τρέξεις τον core θέλει έναν αρκετά δυνατό υπολογιστή.
Φίλος που έχει το Nucleus (Core) / Melco (end point) ορκίζεται στην χρηστικότητα του Roon αλλά είναι αρκετά ακριβό για εμένα.

Για αυτό έχω καταφύγει στο «Roon του φτωχού» όπως το λέω, που είναι ο LMS με Squeezelite. :)
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα, Ναι εννοείται ότι και το rpi θα το ελέγχω από το laptop μου το οποίο είναι αρκετά δυνατό (Ι7 7ης γεννιάς). Κατέβασα το roon για δοκιμή με την free trial για 14 μέρες. Μέχρι στιγμής μπορώ να πω καλά πράγματα καθώς έχει καποια από τα βασικά χαρακτηριστικά που ψάχνω τα οποία είναι το tidal streaming, τους ραδιοφωνικούς σταθμούς και την καθαρή (κατά δήλωση του) πορεία του σήματος (bitperfect). Είναι όντος πολύ ακριβό και για την τιμή αγοράς δεν το συζητάω καν. Σαν ποιότητα ήχου σε σχέση με το native app του tidal υπερέχει ξεκάθαρα. Το λάπτοπ μου το παίζει απροβλημάτιστα και φυσικά συνεργάζεται άψογα με το dac (idsd micro) όπως και με τον λογαριασμό μου στο tidal. Τώρα αν αξίζει τα χρήματα που ζητάει για μένα δεν ξέρω γιατί το μόνο που ψάχνω είναι streaming του tidal χωρίς να παρεμβαίνει το app και πληρώνοντας 120 ευρώ τον χρόνο στο roon δεν θα άξιζε περισσότερο να αγοράσω έναν dedicated streamer? Όσο αφορά το rpi πιο θα ήταν το σωστότερο να αφοράσω? Pi3? Pi4? με πιο τροφοδοτικό έχουμε κάποια πρόταση για καλό τροφοδοτικό και σε τι τιμές μπορεί να παίζουν? Αν γίνει κάτι να γίνει σωστά... Και γενικά αν γίνουν όλα αυτά ποια θα είναι η διαφορά με έναν dedicated streamer που στριμάρει tidal και spotify και έχει είσοδο με καλώδιο lan?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
το Roon μπορεί να χρησιμοποιηθεί με όλα σχεδόν τα streamers (ως end point).
Ο λόγος που θα το παρει κανείς είναι πάνω απ' όλα νομίζω για το κατπληκτικό interface, τις προτάσεις για μουσική, το integration local library και streaming services, τις εξαιρετικές metadata ιδιότητες κλπ...
Μόνο και μόνο για να μην επαμβαίνει η εφαρμογή του tidal στον ήχο δεν αξίζει σε καμία περίπτωση... αυτό έτσι κι αλλιώς αν πάρεις το rpi δεν θα συμβαίνει. Θα έχεις ένα πολύ πιο "αγνο" signal path. Αν τρέχεις roon και ακούς και μουσική από ένα λαπτοπ νομίζω πως χάνεις αρκετά... οι διεργασίες που τρέχουν στο background είναι άπειρες!
Νομίζω πως το 4 είναι η πιο λογική επιλογή! Έχει ξαχωριστά buses για ethernet και usb και η διάφορες επιογές ram είναι απίσης σημαντικές ανάλογα με το τι θες να κάνεις.
Προσωπικά ακόμα ως renderer χρησιμοποιώ το 3Β+ που υπήρχε από παλιά. Ο server όμως τρέχει σε 4/4gb. Θα του βάλεις roopie και τέλος (όσο υπάρχει το roon εννοώ .. μετά θα δεις τι θα κάνεις).
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Και όμως πέραν του roon ούτε στα ubuntu ούτε στα win10 είχα καταφέρει να στριμάρω σωστά το tidal. Το roon κάνει μεγάλη διαφορά ακόμα και στο laptop. Όσο για τις background διεργασίες χρησιμοποιώ το fidelizer και παίζω με την μπαταρία του micro αλλά και πάλι καμία σχέση δεν έχει με το rpi...αυτό που θέλω να πετύχω κυρίως είναι ''ησυχία'' στον ήχο και καθαρώτερο background, φαντάζομαι ότι το rpi θα το προσφέρει αυτό. Αν αγοράσω κάποιον streamer γιατί να πληρώσω και το roon αφού φαντάζομαι θα κάνει tidal connect κατευθείας από το app του κινητού ή του laptop. Εγώ ιδανικά φαντάζομαι το rpi να παίζει μόνο ως server για tidal, spotify και foobar με τοπικά αρχεία και να ελέγχεται από το laptop ή το iphone. Δεν θέλω δηλαδή να το χρησιμοποιήσω για τίποτα άλλο. Ένα σωστό τροφοδοτικό για το rpi4 ποιο θα ήταν? και σε τι χρήματα παίζει?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αν πας σε εμπορικό streamer να δεις ότι υποστηρίζει tidal connect γιατί είναι πολύ "φρέσκο" και δεν νομίζω πως όλα τα streamers που υποστηρίζουν tidal υποστηρίζουν και connect.
πχ το Audiolab 6000N που ξέρω δεν υποστηρίζει ακόμα (μην το πάρεις έτσι κι αλλιώς.. :) )!!

Για τροφοδοτικό πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω... θες κάτι που να δίνει και αρκετά ampere.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Με μια πρόχειρη ματιά οι συσκευές που υποστηρίζουν tidal connect είναι όλες από υψηλού κόστους οπότε δεν νομίζω ότι θα τις επέλεγα για κάτι τέτοιο. Δηλαδή με τόσα χρήματα παίρμω καινούρια μηχανήματα...οπότε πάμε με τα τσαρούχια στο rpi4!

Από ότι καταλαβαίνω το roon δουλεύει σε 3 στάδια έτσι? Δηλαδή ένα έχουμε το smartphone με το οποίο χειριζόμαστε τις playlist, έχουμε το laptop (core) που έχουμε εγκαταστήσει το roon και τραβάει τα αρχεία από δίσκο ή από το tidal και τρίτων έχουμε το rpi που του σερβίρουμε το αποτέλεσμα ώστε να το περάσει στο dac μας? Τα λέω καλά?

Το rpi θα πρέπει να τρέχει είτε με το mpd, είτε το volumio, είτε το ap linux ή κάτι τέτοιο έτσι?
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Από ότι καταλαβαίνω το roon δουλεύει σε 3 στάδια έτσι? Δηλαδή ένα έχουμε το smartphone με το οποίο χειριζόμαστε τις playlist, έχουμε το laptop (core) που έχουμε εγκαταστήσει το roon και τραβάει τα αρχεία από δίσκο ή από το tidal και τρίτων έχουμε το rpi που του σερβίρουμε το αποτέλεσμα ώστε να το περάσει στο dac μας? Τα λέω καλά?

Αυτός είναι ένας τρόπος να το στήσεις, σωστά.
Αλλος τρόπος είναι να έχεις το Core και το Remote στο ίδιο laptop και τον Player στο rpi.

roon setup.jpg

By the way, βγήκε black friday deal με 1$ / μήνα για τους πρώτους 3 μήνες: https://land.roonlabs.com/black-friday-one-dollar
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση του black friday του roon.

Εγώ τώρα να ρωτήσω κάτι ως νουμπ? Καταλαβαίνω τι ρόλο μπορεί να παίζει το να μην είναι και ο decoder και τα τοπικά αρχεία στο ίδιο σύστημα αλλά τι διαφορά έχει αν ο χειρισμός γίνεται από το κινητό και το core να βρισκεαι σε άλλη συσκευή? Οκ το τελικό στάδιο να γίνεται στο rpi για χαμηλώτερη ηλεκτρικό θόρυβο...αλλά το άλλο πως μπορεί να μας οφελεί?
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Είναι χρηστικό το όφελος.
Ότι δεν σε περιορίζει να είσαι πάνω απ' το μηχάνημα που τρέχει το core για να χειρίζεσαι το roon.