Αγορά κεφαλής, AT VM540ML

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Αγαπητοί συμφορουμίτες, καλησπέρα μετά από πολύ καιρό. Ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλά σε αυτή την πρωτόγνωρη εποχή που βιώνουμε.

Για μια ακόμη φορά, θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθώς ετοιμάζομαι για αγορά νέας κεφαλής.

Αυτή τη στιγμή έχω την 2M Blue και έχω σχεδόν καταλήξει να πάω στην VM540ML της Audio Technica.

Θέλω μια αλλαγή από την αίσθηση της Ortofon (προηγουμένως είχα και τη Red), το μπάτζετ είναι κάπου στα 300-400 ευρώ και για την VM540ML έχω διαβάσει πάρα πολύ καλά λόγια. Πολύ αναλυτική, που είναι σημείο-κλειδί για μένα, και ταυτόχρονα, επίσης σημείο κλειδί, ότι είναι πολύ φιλική με τους μεταχειρισμένους δίσκους, καθώς έχω μεγάλη δισκοθήκη και πολλοί από τους δίσκους είναι δεκαετιών.

To πικάπ μου είναι το 1-Xpression III της Pro-ject, με τον 8.6'' βραχίονα, και ο ενισχυτής μου ο AS-1100 της Yamaha. Στο πικάπ φαντάζομαι ότι είμαστε ΟΚ, δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Αυτό που με προβληματίζει και θα ήθελα τη γνώση σας είναι ότι δεν μπορώ να βρω στα specs του 1100 το capacitance του phono. Έχω διαβάσει ότι η 540 απαιτεί χαμηλό capacitance, ένα συνολικό εύρος 100-200pF. Διαφορετικά γίνεται πολύ bright, κάτι που θα ήθελα να το αποφύγω.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Για τα πρακτικά, αυτό εδώ είναι το συστηματάκι μου

https://avclub.gr/forum/showthread....-ιστορία-μας-δεν-παύει-να-είναι-η-ιστορία-μας

Απλώς από τότε έκανα κάποιες αναβαθμίσεις σε καλώδια και -κυρίως- κατάφερα επιτέλους να πάρω ένα rack από την Exelixis και να στείλω στην αποθήκη την παλιατζούρα :SFGSFGSF:
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Εξέλιξη....

Βρήκα το capacitance του Yamaha. Εστειλα ένα μέιλ στον Νάκα και οι άνθρωποι μου απάντησαν άμεσα:

Ο ενισχυτής ΥΑΜΑΗΑ A-S1100 έχει phono capacitance 100picofarad οπότε σε συνδυασμό με ένα καλό καλώδιο σύνδεσης θα έχετε σίγουρα κάτω από τα 200pf που απαιτείται!

Το καλώδιο βέβαια δεν βρίσκω τα specs του, αλλά θα στείλω κι εδώ ένα μέιλ και λογικά θα μου πει. Εχω βάλει το TT-1 από τον Russ Andrews, που μου σύστησε ένας φίλος εκτός φόρουμ.

Οπότε, αν δεν υπάρχει αντίρρηση ή κάποια διαφορετική πρόταση από κάποιο μέλος, την οποία ευχαρίστως να ακούσω, νομίζω ότι είμαι έτοιμος να προχωρήσω.

Βάμος μπιεν :)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
πάρε άφοβα την 540!
την είχα αρκετές μέρες και την άκουγα, σε άλλα πικάπ όμως με βαρύτερους βραχίονες..
ίσως να χρειαστείς μια μικρή αύξηση μάζας αν έχεις τον carbon. (δεν είμαι σίγουρος, θα το ψάξω..).
κατά τα άλλα, η microline ακίδα κάνει θαύματα, έχει πολύ καλή ισορροπία σε όλο το φάσμα, (καμία σχέση με παλιάς γενιάς ΑΤ που είχαν τις υψηλές ..στον θεό) και η ανάλυση καταπληκτική!
δεν νομίζω στα λεφτά της να έχει αντίπαλο!

όμως θα πρέπει να σου πω για μια "μτχ" που πουλάει μέλος του κλαμπ και που αν δεν βρεθεί τυχερός, θα την πάρω εγώ.
σε άλλη κλάση πια, μιλάμε για Grado platinum reference...
για το αν είναι καινούργια και άστρωτη, κόβω το χέρι μου!
με υψηλή ενδοτικότητα, 99% δεν θα χρειαστεί αύξηση μάζας για να σεταριστεί σωστά στον βραχίονά σου.

όποια και να επιλέξεις, θα είναι κλάσεις ανώτερη από την μπλέ ortofon που έχεις

edit..
περίπου στα 400 κοστίζει και μια ΜΜ1 jico sas..
όμως είναι υβριδική στην ουσία και το να βρεθεί εγγυημένα καλό gen ίσως είναι λίγο δύσκολο..
αλλά είναι η καλύτερη ΜΜ που έχω ακούσει ποτέ!
αν το σκεφτείς μπορούμε να το ψάξουμε περισσότερο.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Καλησπέρα, φίλτατε vlad66

Κι όμως, την είδα τις προάλλες την Grado στις αγγελίες! Ισως να θυμάσαι ότι έχω ένα θέμα με τα μεταχειρισμένα, όμως σιγά σιγά ξεπερνάω το "κόμπλεξ" μου και πλέον τις χαζεύω τις αγγελίες - ειδικά για καλώδια κτλ έχω δει διάφορα που με έβριζα που δεν τις κοιτούσα νωρίτερα.

Και ομολογώ ότι κόλλησα με την Grado και την έψαξα, γιατί εντυπωσιάστηκα με την ομορφιά της, αυτό το χρυσο-μαυρο είναι μαγεία. Η 540 είναι τελείως αδιάφορη εμφανισιακά, έως και άσχημη/ψεύτικη θα έλεγα, και όπως και να το κάνεις, οκ, με τα αυτιά ακούμε, αλλά έχουμε και μάτια. :)

Αλλά τελικά νίκησε η 540. Είναι τόσο καλά όσα έχω διαβάσει κι εγώ για τη microline ακίδα της, και με έχουν φτιάξει τόσο πολύ οι αναφορές για τη συμπεριφορά της στους μεταχειρισμένους δίσκους (πάρα πάρα πολύ βασικό για μένα), που απλά τη θέλω. Και η μόνη μου ανησυχία, και για αυτό ζήτησα βοήθεια/επιβεβαίωση, είναι το ματσάρισμά της με το υπόλοιπο σύστημα.

Το πικάπ ναι, τον carbon έχει τον 8.6''

Αυτά είναι τα specs του

Screenshot_2020-11-20 Microsoft Word - ProJect_1XpressionIII_2MRed_userguide doc - 1_xpression_i.png
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλά.. αν θεωρείς άσχημη την 540, τι να πει η δική μου jico sas..
έτσι μες την μαυρίλα δεν βλέπεται...:flipout:
ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ±_Viber_2020-11-20_13-28-13.jpg
ένας φίλος από δω την έχει σε χρυσό χρώμα στο κορμί της.. μοιάζει με την πανέμορφη grado..

καλοάκουστη η 540!
το είπα και πιο πάνω.. είναι εξαιρετική!!
θα σου πω αργότερα αν θέλει λίγο βάρος μπροστά.
σε αυτή την περίπτωση ίσως χρειαστεί να πάρεις το βαρύτερο counterweight που όμως είναι φθηνό.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Χα χα, το χρυσό χρώμα στο κορμί της είναι η 740. Ιδια βελόνα, αλλά το σώμα είναι της επόμενης γκάμας, και είναι χρυσό.

Εχει 400 η 740 και 320 η 540. Την απέρριψα οχι τόσο για τα 80 ευρώ, αλλά γιατί ο συνδυασμός χρυσό-κόκκινο είναι ό,τι πιο κιτς μπορεί να υπάρξει. Να φανταστεις έψαχνα φωτό σε καλή ανάλυση μπας και πειστώ, βρήκα μερικές πανέμορφες φωτό, αλλά τίποτα, το χρυσοκοκκινο δεν μου κάθεται καθόλου!

Η δικιά σου μια χαρά είναι, απλή και σοβαρή.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και αν βρεις κάτι για το πικάπ περιμένω!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Απάντηση: Re: Αγορά κεφαλής, AT VM540ML

Το καλώδιο βέβαια δεν βρίσκω τα specs του, αλλά θα στείλω κι εδώ ένα μέιλ και λογικά θα μου πει.
Καλο θα ηταν να σου πει,τουλαχιστον την χωρητικοτητα του ,κυριως διοτι μιλαμε για μια ΜΜ κεφαλη που συνηθως αυτες ειναι πολυ ευαισθητες στο θεμα χωρητικοτητας του καλωδιου.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Χα χα, το χρυσό χρώμα στο κορμί της είναι η 740. Ιδια βελόνα, αλλά το σώμα είναι της επόμενης γκάμας, και είναι χρυσό.

Εχει 400 η 740 και 320 η 540. Την απέρριψα οχι τόσο για τα 80 ευρώ, αλλά γιατί ο συνδυασμός χρυσό-κόκκινο είναι ό,τι πιο κιτς μπορεί να υπάρξει. Να φανταστεις έψαχνα φωτό σε καλή ανάλυση μπας και πειστώ, βρήκα μερικές πανέμορφες φωτό, αλλά τίποτα, το χρυσοκοκκινο δεν μου κάθεται καθόλου!

Η δικιά σου μια χαρά είναι, απλή και σοβαρή.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και αν βρεις κάτι για το πικάπ περιμένω!

η διαφορά τιμής μεταξύ 540 και 740 οφείλεται στο ότι η 740 έχει αλουμινένιο σώμα. κατά τα άλλα είναι ίδιες.
στον Γερμανό (της Γερμανίας) βλέπω την διαφορά τιμής μόλις στα 40
https://www.thakker.eu/en/cartridge...stereo-cartridge-with-microline-stylus/a-9089

https://www.thakker.eu/en/cartridge...stereo-cartridge-with-microline-stylus/a-9086

η ενδοτικότητα μια χαρά είναι για τον βραχίονά σου, αλλά βγάλε μια φωτό όταν την σετάρεις να δούμε που "κάθεται" το counterweight
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Ναι, την έχω πιάσει τη διαφορά 540 με 740, την εξέτασα σοβαρά και την 740. Αλλά για να βάλω κιτρινοκόκκινο πράγμα πάνω στο πικαπάκι μου, θα έπρεπε όχι να ήταν 40 ευρώ ακριβότερη, αλλά να μου διναν 140 μπόνους :flipout:

Θα τη βγάλω βεβαίως. Λογικά μετά την καραντίνα όμως. Θα την παραγγείλω άμεσα, αλλά δεν θα τη σετάρω μόνος (εννοείται!) αλλά μαζί με έναν φίλο. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να περιμένω για να μπορέσει να έρθει.

Κατάλαβες ποιο counterwight έχει πάνω το Xpression? Αν έχει το 65άρι, λέει ότι είναι για μέχρι 7g κεφαλή. Η 540 είναι 8, άρα πρέπει να αλλάξω; Από την άλλη βέβαια, και η blue βλέπω ότι είναι 7,2, οπότε έπρεπε ήδη να είχα αλλάξει... Μήπως έχει το 75άρι; Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα, τις τελευταίες βδομάδες έχουν μπει πολλές καινούριες έννοιες στο κεφάλι μου... :huh2:

Screenshot_2020-11-21 Pro-Ject Counterweight Chart(1).png

@AUDIOLYTIC Ναι, έχω στείλει μέιλ, λογικά θα μου απαντήσει.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μπορείς και μόνος σου!
στην συσκευασία του πικάπ έχουν και προτράκτορα για την υπερκρέμαση της κεφαλής. (overhang).
σε ποιό σημείο του μονοκόμματου κέλυφους θα πρέπει να βιδωθεί.
για το vta θέλεις ένα αλφάδι, που ταυτόχρονα θα σου δείχνει αν χαλάει το αζιμούθιο.
φαντάζομαι δεν έχεις, πάρε αυτό στο λίνκ.. (μόνο αυτό, κανένα άλλο!!)
https://www.ebay.com/itm/Tone-Arm-L...184028?hash=item3fe0d7e19c:g:zLEAAOSwx6pYqfbq
λέω μόνο αυτό, γιατί είναι θέμα ακρίβειας και ευαισθησίας. ότι άλλο βρεις το έχω δοκιμάσει και είναι αποτυχία!

μετά προαιρετικά θες και μια κλίμακα..στην ουσία κάνει την ίδια δουλειά, αλλά απαιτεί ολόισιο δίσκο. το αλφαδάκι όχι!
εκεί που ο δίσκος ακουμπάει στο ματ του πλατώ, εκεί κάνεις την ρύθμιση.
https://www.ebay.com/itm/LP-Vinyl-R...403608?hash=item23c9acd958:g:wKoAAOSwYu9dvPFY
το αλφαδάκι που βλέπεις να δίνει μαζί με την κλίμακα , είναι για πέταμα!!

φυσικά θέλεις ένα μεγαλύτερο (αν ήδη δεν έχεις) για έλεγχο ευθυγράμμισης πλίνθου/πλατώ:
https://www.ebay.com/itm/High-Preci...a568dcd1c66|ampid:PL_CLK|clp:2334524&LH_BIN=1
κορυφαίας ποιότητας το συγκεκριμένο, βγαίνει και σε χρυσό χρώμα που είναι το αγαπημένο σου......:flipout:

και πάμε τέλος στις ηλεκτρονικές ζυγαριές για να μην βασανίζεσαι άσκοπα..
https://www.ebay.com/itm/0-01g-Digi...4572ad2e70e75bfe75cd|ampid:PL_CLK|clp:2334524

με αυτά όταν θα τα παίζεις στα δάκτυλα, θα είσαι άρχοντας!!
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Είσαι γίγας!

Μέσα στο μυαλό μου είσαι. Ο φίλος με έχει φάει να κάτσω να ασχοληθώ κι εγώ (δεν είμαι καθόλου των χεριών και των μαστορεμάτων) κι έχουμε πει ότι τώρα που θα ρθει θα έχει μάθημα κανονικό πάνω στην πράξη. Και το αμέσως επόμενο βήμα, είναι η αγορά των σύνεργων. Τα κρατάω όλα στα favorites!
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Κατάλαβες ποιο counterwight έχει πάνω το Xpression? Αν έχει το 65άρι, λέει ότι είναι για μέχρι 7g κεφαλή. Η 540 είναι 8, άρα πρέπει να αλλάξω; Από την άλλη βέβαια, και η blue βλέπω ότι είναι 7,2, οπότε έπρεπε ήδη να είχα αλλάξει... Μήπως έχει το 75άρι; Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα, τις τελευταίες βδομάδες έχουν μπει πολλές καινούριες έννοιες στο κεφάλι μου... :huh2:

Για τα πρακτικά, βρήκα ότι το 1-Xpression έχει το 75άρι counterweight, για 7-12g κεφαλή.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Πάλι για τα πρακτικά, μου απάντησε και ο Αγγλος για το capacitance του καλωδίου.

Apologies for the delay. Kimber quote capacitance as 161.5 pF / meter for the cable. However of course, there are other factors that will influence capacitance such as connectors and length. So once your cable has been built, we’ll measure the capacitance.

Δεν μου λέει όμως το capacitance του συγκεκριμένου καλωδίου που πήρα, αλλά την επίσημη μέτρηση της Kimber για το μαμίσιο καλώδιο (αυτός αν κατάλαβα καλά είναι αντιπρόπσωπος της Kimber στο UK και φτιάχνει διάφορα πάνω στα καλώδια της). Θα ξαναστείλω μέιλ για μεγαλύτερη διευκρίνιση. Έχω πάντως 0,5 μέτρο εγώ, άρα φαντάζομαι δεν θα ξεπερνώ πολύ τα 200 με όλα συνολικά μέσα.

Όπως και να έχει, μικρό ή μεγάλη ή οτιδήποτε, δεν άντεξα και την παράγγειλα την κεφαλούλα σήμερα το πρωί, οπότε όλα θα φανούν στην πράξη.

Όταν τη στήσω (την καραντίνα μου μέσα!) θα ενημερώσω και για εντυπώσεις.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Να την κάνω τη διαφήμιση; Επιτρέπεται;

Δεν είχα ξαναπάρει ποτέ από το συγκεκριμένο μαγαζί κάτι, αλλά έμεινα εντυπωσιασμένος από τη συμπεριφορά.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Απάντηση: Re: Αγορά κεφαλής, AT VM540ML

Πάλι για τα πρακτικά, μου απάντησε και ο Αγγλος για το capacitance του καλωδίου.

Apologies for the delay. Kimber quote capacitance as 161.5 pF / meter for the cable. However of course, there are other factors that will influence capacitance such as connectors and length. So once your cable has been built, we’ll measure the capacitance.
Για τη χωρητικοτητα του καλωδιου που αγορασες απ αυτους δεν τον ρωτησες;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Να την κάνω τη διαφήμιση; Επιτρέπεται;

Δεν είχα ξαναπάρει ποτέ από το συγκεκριμένο μαγαζί κάτι, αλλά έμεινα εντυπωσιασμένος από τη συμπεριφορά.

γιατί όχι;
όταν βάζουμε λίνκ απο τον Thakker πχ, ή από ebay τι διαφορά έχει;
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Για τη χωρητικοτητα του καλωδιου που αγορασες απ αυτους δεν τον ρωτησες;

Χαθήκαμε λίγο στη μετάφραση. Του ξαναέγραψα μέιλ, πάλι δεν ήταν διαφωτιστικός... Του περιέγραψα το σύστημα και το γιατί ρωτάω, μου είπα απλά ότι θα είμαι about perfect χωρίς όμως να δώσει συγκεκριμένο νούμερο.

γιατί όχι;
όταν βάζουμε λίνκ απο τον Thakker πχ, ή από ebay τι διαφορά έχει;

Συμφωνώ απόλυτα, κι εγώ ως αναγνώστης του φόρουμ θα ήθελα να βλέπω γνώμες (καλές ή κακές) για μαγαζιά. Απλώς επειδή είναι λίγο λεπτό και δεν ξέρω πώς λειτουργεί σε αυτά το φόρουμ ρώτησα.

Από την Ηχοέκφραση την πήρα. «Τυχαία» το διάλεξα το μαγαζί, είχε άμεση παράδοση. Στα 320 ηταν η τιμή, μου την άφησε στα 290. Αλλά το βασικό ήταν η πολύ ζεστή επικοινωνία, συνήιθως στα μαγαζιά, επειδή κάνει μπαμ ότι δεν έχω πολλές γνώσεις, με ξεπετάνε :( Ασε που είμαστε γειτονάκια και θα μου τη φέρει αυτοπροσώπως στο σπίτι :)