Επιλογή vintage ηχοσυστήματος.Dual vs Sanyo

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ethnikGR

Established Member
19 November 2020
229
Ξάνθη
Kαλησπέρα! Θέλω τα φώτα σας καθώς είμαι σε δίλημμα για vintage σετ ήχου το οποίο θα αντικαταστήσει εναν kenwood kr 2090 με ενα kenwood kd1033 (θα βγουν για πώληση).
Οι γνώσεις μου ειναι περιορισμένες, μπορώ όμως να διακρίνω τον καλό ποιοτικό ήχο και επίσης λατρεύω τον αναλογικό ήχο και τα vintage ηχοσυστήματα.
Την βοήθεια σας λοιπόν για να επιλέξω ανάμεσα στα δυο:


ΣΕΤ νο.1:
Πικάπ: Dual 1237
Ενισχυτής: Dual CV 1400
Κασέτα: Dual C 809
Ηχεία: Minerva Din 45500


ΣΕΤ νο2:
Ενισχυτής: Sanyo DCV 1515k
Κασέτα: Fisher CR 35
Κασέτα: Sanyo RD 4550
Πικάπ: Sanyo (φωτο:
https://ibb.co/hLBNQF7 )
hLBNQF7




 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ολα τα μηχανηματα με την παροδο των χρονων εχουν φθορα και η αποδοση τους φθηνουν ακομα και αν ειναι αριστα συντηρημενα !!! εαν πραγματικα ενδιαφερεσαι για ποιοτικο ηχο κοιτα για κατι καινουργιο η ελαφρως μτχ !! τωρα εαν εισαι συναισθηματικα δεμενος με παλια μηχανηματα και θες απλως να ακους την μουσικουλα παω πασο!!! στο 2 σετ δεν αναφερεις ηχεια να υποθεσω οτι θα ειναι τα ιδια του πρωτου σετ!!! σε τι κατασταση τουλαχιστον βρισκονται τα μηχανηματα? ειναι συντηρημενα? εαν μπορεις ανεβασε καμια φωτο και το κυριοτερο σε τι χωρο θα παιζουν?:ernaehrung004:
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Στο set2, ο SANYO είναι DCV1515k η DCX1515k;

Σε κάθε περίπτωση που επιμένεις σε μηχανήματα 40+ χρόνων, με ότι συνεπάγεται αυτό, προτείνω το set1 για τα DUAL.
Τα κασετόφωνα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και στα ηχεία το DIN 45500 πρέπει να είναι κάποια πρότυπο πιστοποίησης και όχι τύπος.
 

ethnikGR

Established Member
19 November 2020
229
Ξάνθη
Καλησπέρα παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όντως για το σετ 2 εκανα λαθος τον ενισχυτή. ο DCX 1515k είναι αλλά κι εγώ γέρνω πιο πολυ προς το dual ειναι αλήθεια.
Ο λόγος που θέλω vintage ηχοσύστημα ειναι γιατί λατρεύω τις "αντικες" και απ'οτι φαίνεται και τα δυο σετ ειναι σε πολύ καλή κατάσταση και πλήρως λειτουργικά.
Το ηχοσύστημα θα παίζει μέσα σε ένα δωμάτιο, παίζει να συνδέσω και το pc με aux. Απλώς τα kenwood Που έχω έχουν κάποια θέματα και λογω του οτι δεν ειμαι στην Αθήνα αλλα στην επαρχεία και δεν υπάρχουν μάστορες γι'αυτά εδω, δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να τα επισκευάσω + το γεγονός οτι θέλω κάτι πιο ολοκληρωμένος... Πάντα vintage...

Τα ηχεία minerva τελικά είναι τα: regal box rb 6050 (απο ψάξιμο είδα οτι ειναι της grundic, αλλά έχω και τα δικά μου Tensai ts 310 τα οποία βγάζουν παρα πολύ καλό ήχο για τα γούστα μου)

Θα εκτιμούσα σύντομες απαντήσεις γιατί λόγο των συθνθηκών μόνο αύριο θα μπορέσω να κάνω την αγορά, οπότε έχω περιθώριο μεχρει αυριο το πρωι να αποφασίσω.
 

ethnikGR

Established Member
19 November 2020
229
Ξάνθη
Ευχαριστώ και παλι για τις απαντήσεις. Τελικά πήρα το σύστημα της Daul και ελπίζω να το ευχαριστηθω.

Οι έμπειροι θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές; Για τα παρακάτω:
1) θέλω να αλλάξω στο πικάπ κεφαλή. Η 2m red από ψάξιμο που έκανα στο youtube σε συγκριτικά μου φαίνεται ωραία , αλλά είμαι παντελώς άσχετος.
Δεν με καίει τόσο η αντοχή της όσο ο ήχος της. Με νοιάζει να έχει καθαρό ηχο (όχι σαν να έχεις χαμηλωμένο το trable) και ωραία μπάσα (τα αγαπώ). Ηχεία στο άμεσο μέλλον θα πάρω ακόμα καλύτερα, απλά θα ήθελα να μου προτείνεται μία βελόνα που να κάθεται καλά στο συγκεκριμένο σύστημα με τιμή γύρω στο 100ευρω.

2) Εκτός από το εξωτερικό καθάρισμα, μόλις πάρω τα μηχανήματα υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου σαν μια "πρώτη μικροσυντηριση" ; Όπως να τα ανοίξω και να τα ξεσκονισω με πινέλο εσωτερικά , να τα ψεκασω με κανένα σπρέι επαφών, να λαδωσω διακοπές η μοτέρ πικάπ ; Γενικώς πιάνουν τα χέρια μου.

3) εξωτερικά με τι να καθαρίσω τις συσκευές για να γυαλίσουν όπως παλιά εκτός από το να φύγει η βρωμιά της χρήσης ;

4) την κεφαλή εγγραφής και αναπαραγωγής του κασετοφωνου να τα καθαρίσω με μπατονετα και καθαρό οινοπνευμα ;;

Συγγνώμη αν ρωτάω χαζά πράγματα αλλά είμαι καινούργιος στον χώρο και οποιαδήποτε πληροφορία - συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη.
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ εκ των προτέρων

Μιχάλης
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
4) δεν συστήνεται το καθαρό οινόπνευμα. καλύτερα βρες ειδικό υγρό καθαρισμού, είναι το ίδιο με αυτό που καθαρίζαμε και τις κεφαλές των VCR
3) μόνο με νωπό πανάκι με μικροίνες
2)ναι σε όλα
1) σαν ηχητικά χαρακτηριστικά τα έχει η red αυτά που ζητάς.. αν ταιριάζει καλά με τον βραχίονα περίμενε να γράψει κάποιος που ξέρει από Dual
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Απάντηση: Re: Επιλογή vintage ηχοσυστήματος.Dual vs Sanyo

.. αν ταιριάζει καλά με τον βραχίονα περίμενε να γράψει κάποιος που ξέρει από Dual
To 1237 ερχοταν τοτε με την ortofon M20E Super η οποια ειχε ενδοτικοτητα 40 x 10-6 cm/dyne και επαιζε μεταξυ 0.75-1.25 γρ.
Προφανως ο βραχιονας εχει πολυ χαμηλη μαζα και πιθανον με την 2m red η συχνοτητα συντονισμου να μην ειναι ιδανικη.Πιθανον να χρειαστει βαρακια ωστε η ενεργος μαζα να αυξηθει, κατι που μπορει να γινει, νοουμενου οτι το αντιβαρο του βραχιονα μπορει να ζυγισει το εξτρα βαρος μπροστα.
Αυτος ηταν και ενας απο τους λογους που πιο πανω ειπα, οτι προσωπικα θα κρατουσα το kenwood KD-1033. Και vintage ειναι, και καλο ειναι, και μπορει να υποστηριξει κεφαλες μετριας προς χαμηλη ενδοτικοτητα, που ειναι η πλειοψηφια των σημερινων κεφαλων.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Orthofon M20E Super :rolleyes:

Τι μου θύμισες τώρα!

-Το πρώτο μου πικ-άπ! Το πρώτο μου σύστημα!

Τα χρόνια της εφηβείας...

Πόσος αγώνας και πόση αγωνία ώσπου να καταφέρω να το αποκτήσω! :blush:
 

ethnikGR

Established Member
19 November 2020
229
Ξάνθη
Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Δεν θέλω ντε και καλά να βάλω την 2m, σπίτι διάβασα ταιριάζουν καλά κάποιες nagaoka αλλά δεν έχω ιδέα , ακόμα και από αυτά που είπε ο ausiolytic κατάλαβα τα μισά καθώς είναι άγνωστα για μένα όλα αυτά... Ποια θα ταίριαζε καλά στο 1237 κατά την γνώμη σας ?.και αν τελικά θέλω πχ την 2m τι είναι όλα αυτά με τα αντίβαρα κτλ ?

Η βελόνα που φοράει τώρα το πικάπ νόμιζα είναι η εργοστασιακή αλλά σύμφωνα με αυτά που λέτε μάλλον δεν είναι. Αυτή τη στιγμή φοράει αυτή:

https://www.thakker.eu/en/cartridges/ortofon-ff-15-d-mkii-cartridge/a-9411

Ortofon ff15 d

Το kenwood είναι όντως καλό αλλά θέλει κάποιες μικροεπισκευές....μπορεί να το κρατήσω και το kenwood αλλά σε πρώτη φάση με ενδιαφέρει να αναβαθμίσω το dual
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Επιλογή vintage ηχοσυστήματος.Dual vs Sanyo

Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Δεν θέλω ντε και καλά να βάλω την 2m, σπίτι διάβασα ταιριάζουν καλά κάποιες nagaoka αλλά δεν έχω ιδέα , ακόμα και από αυτά που είπε ο ausiolytic κατάλαβα τα μισά καθώς είναι άγνωστα για μένα όλα αυτά... Ποια θα ταίριαζε καλά στο 1237 κατά την γνώμη σας ?.και αν τελικά θέλω πχ την 2m τι είναι όλα αυτά με τα αντίβαρα κτλ ?

Η βελόνα που φοράει τώρα το πικάπ νόμιζα είναι η εργοστασιακή αλλά σύμφωνα με αυτά που λέτε μάλλον δεν είναι. Αυτή τη στιγμή φοράει αυτή:

https://www.thakker.eu/en/cartridges/ortofon-ff-15-d-mkii-cartridge/a-9411

Ortofon ff15 d

Το kenwood είναι όντως καλό αλλά θέλει κάποιες μικροεπισκευές....μπορεί να το κρατήσω και το kenwood αλλά σε πρώτη φάση με ενδιαφέρει να αναβαθμίσω το dual

audiolytic είναι.. ausio δεν τον έχουμε κάνει ακόμα..:flipout:

με λίγα λόγια σου είπε ότι ο βραχίονας είναι πολύ ελαφρύς για να "πατήσει" καλά μια κεφαλή με "σκληρή" ανάρτηση.
φαντάσου ένα ελαφρύ αυτοκίνητο με koni αμορτισέρ..
σε τέτοια περίπτωση βάζουμε βαρίδι μπροστά στο κέλυφος της κεφαλής, αλλά πρέπει και το πίσω αντίβαρο να μπορεί να ζυγίσει το βάρος και να μην "πέφτει" μικρό.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Απάντηση: Re: Απάντηση: Επιλογή vintage ηχοσυστήματος.Dual vs Sanyo

σε τέτοια περίπτωση βάζουμε βαρίδι μπροστά στο κέλυφος της κεφαλής, αλλά πρέπει και το πίσω αντίβαρο να μπορεί να ζυγίσει το βάρος και να μην "πέφτει" μικρό.

:a0210:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
.......ακόμα και από αυτά που είπε ο ausiolytic κατάλαβα τα μισά καθώς είναι άγνωστα για μένα όλα αυτά....

Η συνολικη μαζα βραχιονα/κεφαλης/βιδων σε συναρτηση με την ελαστικοτητα (ενδοτικοτητα) της βελονας, προκαλουν ενα συντονισμο ο οποιος "ιδανικα" πρεπει να κυμαινεται γυρω στα 10 Hz (8-11 περιπου) . Αν η συνολικη μαζα ειναι πιο μεγαλη απο οσο θα επρεπε βασει της ενδοτικοτητας της βελονας μας , ο συντονισμος αυτος συμβαινει σε χαμηλοτερη συχνοτητα απο οσο θελουμε, και αν η συνολικη μαζα ειναι μικροτερη απο οσο θα επρεπε, ο συντονισμος γινεται σε πιο ψηλη συχνοτητα απο οσο θελουμε. Και στις δυο περιπτωσεις, προκυπτει κακη αναγνωστικοτητα της ακιδας ,ανωμαλιες στην τονικη ισορροπια του ηχου και κακο damping. Μπορει να εχουμε εξαιρετικες κεφαλες σε εξαιρετικους βραχιονες, αλλα το αποτελεσμα που προκυπτει απο τον (λανθασμενο) συνδυασμο τους , να ειναι μετριο,κακο,εως και καταστροφικο. Ειναι παραμετροι που καλο ειναι να τηρουνται οσο γινεται καλυτερα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Απάντηση: Re: Επιλογή vintage ηχοσυστήματος.Dual vs Sanyo

Orthofon M20E Super :rolleyes:

Τι μου θύμισες τώρα!

-Το πρώτο μου πικ-άπ! Το πρώτο μου σύστημα!

Τα χρόνια της εφηβείας...

Πόσος αγώνας και πόση αγωνία ώσπου να καταφέρω να το αποκτήσω! :blush:
Πραγματικα καλη κεφαλη, οπως και η M20FL Super, και οι μετεπειτα VMS20E II / VMS30 II.
To "αντιπαλο δεος" ......η SHURE ειχε τις M75EDII, V15 TYPE III !!!!!!!!!!!!!!!!!......................η audio technica τις ΑΤ24, ΑΤ20SS ..................
Πανε αυτες............................ :frown::frown:
 

ethnikGR

Established Member
19 November 2020
229
Ξάνθη
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!
vlad66 σ'ευχαριστω για το translateκαι audiolytic επίσης ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συγγνώμη για την μετονομασία σε ausio :D

Ψιλό κατάλαβα αυτά που μου λέτε, αυτό όμως τι σημαίνει, ότι δεν έχω επιλογές για καλές κεφαλές ?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μιας και δεν μας εγκατέλειψες ευχαρίστως να "μεταφράζω" τις οδηγίες..:flipout:

όχι κάτι πρέπει να υπάρχει γύρω στα 100 όμως μόλις τελείωσα με το στρώσιμο των χαλιών -επιτέλους λίγο "χειμερινός" ήχος ρε παιδί μου- και δεν μου έρχεται κάποια στο μυαλό.
κάτσε μπας και θυμηθεί κάποιος κάποια...
 

ethnikGR

Established Member
19 November 2020
229
Ξάνθη
Απάντηση: Re: Επιλογή vintage ηχοσυστήματος.Dual vs Sanyo

μιας και δεν μας εγκατέλειψες ευχαρίστως να "μεταφράζω" τις οδηγίες..:flipout:

όχι κάτι πρέπει να υπάρχει γύρω στα 100 όμως μόλις τελείωσα με το στρώσιμο των χαλιών -επιτέλους λίγο "χειμερινός" ήχος ρε παιδί μου- και δεν μου έρχεται κάποια στο μυαλό.
κάτσε μπας και θυμηθεί κάποιος κάποια...


Γιατί να εγκαταλείψω φίλε vlad,τι εννοείς;
Καλοπάτητα να ευχηθώ τα χαλιά ?? :D Εγώ αύριο εχω το καθαρισμα και το στήσιμο του μηχανήματος και αν μείνει χρόνος στολισμός δεντρου... Αν όλα πάνε καλά με το μηχάνημα θα γίνει και παραγγελία ένα απο τα αγαπημένα μου κομμάτια, το last christmas το οποίο θεωρώ πως έχει τρομερή και διαχρονική μελωδία (αποδεδειγμένο).

Οπότε αναμένουμε απαντήσεις απο τους υπόλοιπους...
Εν τω μεταξύ δεν ήξερα οτι είναι τόσο περιπλοκο το θέμα βελόνα. Μάλιστα απο το kenwood μου ξεβίδωσα την κεφαλή τις προάλλες και όπως ήταν την βίδωσα στο nec p500e και μου φάνηκε οτι ακουγόταν μια χαρά (για την ηλικία της παντα και τις ώρες που έχει παίξει).Και το ανάποδο,απο το nec (μια noname την είχε αλλάξει πριν χρονια ο πατέρας μου αλλα δεν το δουλέψαμε απο τοτε το πικαπ πολυ) στο kenwood. Μάλιστα τόσα χρόνια (με κάποια παύση) άκουγα μουσική στο kenwood χωρίς καμια ρυθμιση στο βαρίδιο του βραχίονα απο πίσω (Δεν ξέρω πως λέγεται) και χωρίς βαριδιάκι antiskating.

Δυστυχώς έχω περιορισμένο χρόνο αλλα όσο μπορώ διαβάζω και ξένα άρθρα και ελληνικά για να μπω λιγο στο πνεύμα... με γοητεύει απιστευτα η όλη φιλοσοφία των πικαπ,κασετων και γενικώς vintage μηχανημάτων.

ΥΓ. Τα dual να τα ανοίξω και να τα καθαρίσω απο σκόνη ΠΡΩΤΟΥ τα ενεργοποιήσω; σπρευ επαφών που να βάλω? Όπου να ναι δεν έχει θεμα ? πλακέτες caps κτλ ?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
είπα μήπως σε τρόμαξε ο AUDIOLYTIC.. :flipout:

το θέμα "βελόνα" είναι όπως το δει κανείς.. αν θες το μάξιμουμ από την κεφαλή, κάνεις αυτά που θα γραφτούν εδώ.. με την εξοικείωση θα δεις ότι δεν είναι κάτι φοβερό και τρομερό.
από την άλλη και άρτζι μπούρτζι να ρίξεις κάποια πάνω στο πικάπ, πάλι θα παίξει........

τι μηχανήματα θες να καθαρίσεις; (σόρυ, δεν είδα μοντέλα στο 1ο σου πόστ.. τα χαλιά βλέπεις...)