Αγορά 55', LG NANO866 ή Sony XH9096

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

filippos_kar

New member
2 May 2007
20
Γειά χαρά σε όλους!! Με το μυαλό μου στο ps5 ή xbox παω για τηλεόραση με hdmi 2.1. Εχω καταλήξει σε αυτές τις 2 για άμεση αγορά!! Θα ψάξω και για κάποιο συγκριτικό αλλά η γνωμη των κατόχων είναι παντα Νο1. Ότι έχετε την ευχαρίστηση λοιπόν...
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

Γειά χαρά σε όλους!! Με το μυαλό μου στο ps5 ή xbox παω για τηλεόραση με hdmi 2.1. Εχω καταλήξει σε αυτές τις 2 για άμεση αγορά!! Θα ψάξω και για κάποιο συγκριτικό αλλά η γνωμη των κατόχων είναι παντα Νο1. Ότι έχετε την ευχαρίστηση λοιπόν...
Όχι nanocell καλύτερα..υστερούν αρκετά στο μαύρο λόγω ips panel

Πολλοί εδώ μέσα θεωρούν την Samsung q70t καλύτερη περίπτωση από τη συγκεκριμένη Sony..

Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα την q70 στις 65 ιντσες

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papakonx

New member
5 June 2020
8
Απάντηση: Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

Συμφωνώ κι εγώ να αποφευχθεί η αγορά της nanocell... Κάνει αρκετές ασπρίλες όπου την εχω δει με τα μάτια μου. Αν η ΧΗ9096 έχει blooming ή άλλη είναι φάρος...Συγκριτικά μιλώντας πάντα. Το φαινόμενο είναι ιδιαίτερα εμφανές σε μαυρο background όταν ανοίγεις το menu/settings. Κοντολογίς, τα μαύρα δεν θα σε ενθουσιάσουν. Από την άλλη έχει καλή απόδοση τιμή/ίντσα.
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

Γειά χαρά σε όλους!! Με το μυαλό μου στο ps5 ή xbox παω για τηλεόραση με hdmi 2.1. Εχω καταλήξει σε αυτές τις 2 για άμεση αγορά!! Θα ψάξω και για κάποιο συγκριτικό αλλά η γνωμη των κατόχων είναι παντα Νο1. Ότι έχετε την ευχαρίστηση λοιπόν...

Sony χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αν και αν σε ενδιαφέρει το HDR gaming ίσως αξίζει να δώσεις +100 για την Q80t.
 

sotiriadisc

Senior Member
23 February 2007
414
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

η Samsung q70t εχει καλο media player ? παιζει και Dolby Admos & DTS και ολα τα αρχεια ? εχεις καποιος γνωμη ?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

η Samsung q70t εχει καλο media player ? παιζει και Dolby Admos & DTS και ολα τα αρχεια ? εχεις καποιος γνωμη ?
Dolby Atmos και DTS:X όχι..Ούτε Dolby Vision

Η Sony Blooming ,δεν υποστηρίζει VRR- FREESYNC και 120FPS μόνο με PS5..


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

η Samsung q70t εχει καλο media player ? παιζει και Dolby Admos & DTS και ολα τα αρχεια ? εχεις καποιος γνωμη ?

Το DTS έχει κοπεί στις περισσότερες τηλεοράσεις. Λίγες έχουν πλέον ( προπέρσινες LG, κάποιες Sony, Samsung καθόλου εδώ και 2-3 χρόνια, Panasonic... go figure :D )
Οι περισσότερες νέες ( συμπεριλαμβ. και της Samsung Q70T που αναφέρθηκε ) υποστηρίζουν όλα τα πρότυπα της Dolby ( AC-3 [ Dolby Digital ] / E-AC3 [ Dolby Digital Plus ] / Dolby MAT [ Lossy Dolby Atmos ] / Dolby TrueHD / Dolby Atmos )
Αν βλέπεις στο σκοτάδι ή χαμηλό φωτισμό, Q70 δίχως καν σκέψη.
Την Nano την πετάς έξω από το παράθυρο ανεξαρτήτως, πρόκειται για υπερ-σκουπίδι.
Η Sony έχει υποδεέστερο μαύρο και contrast από την Q70 ( αυτά που ανέφερα είναι το #1 στο πως αντιλαμβανόμαστε την ποιότητα εικόνας σε ταινίες/σειρές/games ) και αν βλέπεις με υπότιτλους έχεις και στο χαμηλό setting του local dimming φωτοστέφανο γύρω από τους υπότιτλους... και ακόμα και να το αγνοούσες αυτό, και με το dimming στο high, πάλι υστερεί σε black level & contrast σε σχέση με την Q70 που παίζει καλύτερα και δεν έχει local dimming και τις παρενέργειες αυτού.
 

filippos_kar

New member
2 May 2007
20
Θα κοιτάξω και samsung αλλά φοβαμαιτο service...
Τελικά δεν υπάρχει καμια σωστή τβ? Άλλες άσπρα, άλλες blooming, άλλες burn in... Κάποια, με ισορροπια,, μέχρι 900 παίζει ? Η panasonic plasma που εχω δεν εχει καταλάβει Χριστό κοντα 12 χρόνια τώρα...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Θα κοιτάξω και samsung αλλά φοβαμαιτο service...
Τελικά δεν υπάρχει καμια σωστή τβ? Άλλες άσπρα, άλλες blooming, άλλες burn in... Κάποια, με ισορροπια,, μέχρι 900 παίζει ? Η panasonic plasma που εχω δεν εχει καταλάβει Χριστό κοντα 12 χρόνια τώρα...

Ξέρεις κάτι στην Γη που να είναι τέλειο δίχως 2-3 μελανά σημεία ?
Perfection does not exist.
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,524
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

Το DTS έχει κοπεί στις περισσότερες τηλεοράσεις. Λίγες έχουν πλέον ( προπέρσινες LG, κάποιες Sony, Samsung καθόλου εδώ και 2-3 χρόνια, Panasonic... go figure :D )
Οι περισσότερες νέες ( συμπεριλαμβ. και της Samsung Q70T που αναφέρθηκε ) υποστηρίζουν όλα τα πρότυπα της Dolby ( AC-3 [ Dolby Digital ] / E-AC3 [ Dolby Digital Plus ] / Dolby MAT [ Lossy Dolby Atmos ] / Dolby TrueHD / Dolby Atmos )
Αν βλέπεις στο σκοτάδι ή χαμηλό φωτισμό, Q70 δίχως καν σκέψη.
Την Nano την πετάς έξω από το παράθυρο ανεξαρτήτως, πρόκειται για υπερ-σκουπίδι.
Η Sony έχει υποδεέστερο μαύρο και contrast από την Q70 ( αυτά που ανέφερα είναι το #1 στο πως αντιλαμβανόμαστε την ποιότητα εικόνας σε ταινίες/σειρές/games ) και αν βλέπεις με υπότιτλους έχεις και στο χαμηλό setting του local dimming φωτοστέφανο γύρω από τους υπότιτλους... και ακόμα και να το αγνοούσες αυτό, και με το dimming στο high, πάλι υστερεί σε black level & contrast σε σχέση με την Q70 που παίζει καλύτερα και δεν έχει local dimming και τις παρενέργειες αυτού.

- θεωρείς ότι ο καθημερινός χρήστης δεν έχει θέμα με το dolby atmos (με μπέρδεψες, τελικά η Σαμυ υποστηρίζει ή όχι?)
- θα απέφευγες τη q80t μόνο και μόνο λόγω του dimming? δεν ξέρω αν τις έχεις συγκρίνεις. (αλήθεια η q80t έχει επιλογή να το βάλεις στο off ή στο ελάχιστο?)
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

- θεωρείς ότι ο καθημερινός χρήστης δεν έχει θέμα με το dolby atmos (με μπέρδεψες, τελικά η Σαμυ υποστηρίζει ή όχι?)
- θα απέφευγες τη q80t μόνο και μόνο λόγω του dimming? δεν ξέρω αν τις έχεις συγκρίνεις. (αλήθεια η q80t έχει επιλογή να το βάλεις στο off ή στο ελάχιστο?)

Περνάει Atmos η Q70T ( και η Q60/Q80/Q90/Q95 ).
DTS δεν υποστηρίζουν.

Ναι, θα απέφευγα το local dimming από οποιαδήποτε, ακόμα και αυτές με την καλύτερη υλοποίηση ( πάρα πολλές μικρές ζώνες στα LED, και γρήγορο επεξεργαστή ) έχουν τουλάχιστον λίγο από το κάθε παράγωγο του local dimming ( το λιγότερο λίγο φωτοστέφανα, οι κακές έχουν και ghosting στα γρήγορα κινούμενα θέματα ).
Από την στιγμή που υπάρχουν επιλογές στην αγορά που έχουν το ίδιο ή και καλύτερο μαύρο/contrast δίχως dimming γιατί να μπλέξεις ?

Q80 δεν έχει τύχει να ρυθμίσω ακόμα, έχω πάρει όλες τις συγγενικές ( Q60R / Q60T / Q70T / Q90T ) :D
Αλλά βλέπω συχνά πως οι μετρήσεις μου είναι σχεδόν ολόιδιες ( στον βαθμό του αμελητέου/διαφορά από κομμάτι σε κομμάτι που ούτως ή άλλως υφίσταται ) συμφωνούν με αυτές του rtings.com.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 55", LG NANO866 ή Sony XH9096

Με τηλεοπτικό (ή άλλη πηγή), αν ενεργοποιήσεις το motion interpolation.
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,524
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

Περνάει Atmos η Q70T ( και η Q60/Q80/Q90/Q95 ).

Αλλά βλέπω συχνά πως οι μετρήσεις μου είναι σχεδόν ολόιδιες ( στον βαθμό του αμελητέου/διαφορά από κομμάτι σε κομμάτι που ούτως ή άλλως υφίσταται ) συμφωνούν με αυτές του rtings.com.

εμπιστευόμαστε rting δηλαδή? εκτός από εσένα βεβαίως βεβαίως.

κάνε ένα σχόλιο για τις μετρήσεις. έχουν τόσο αξιοσημείωτες διαφορές??? https://www.rtings.com/tv/tools/com...ung-q70t/1819/1818?usage=11114&threshold=0.01
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

Το DTS έχει κοπεί στις περισσότερες τηλεοράσεις. Λίγες έχουν πλέον ( προπέρσινες LG, κάποιες Sony, Samsung καθόλου εδώ και 2-3 χρόνια, Panasonic... go figure :D )
Οι περισσότερες νέες ( συμπεριλαμβ. και της Samsung Q70T που αναφέρθηκε ) υποστηρίζουν όλα τα πρότυπα της Dolby ( AC-3 [ Dolby Digital ] / E-AC3 [ Dolby Digital Plus ] / Dolby MAT [ Lossy Dolby Atmos ] / Dolby TrueHD / Dolby Atmos )
Αν βλέπεις στο σκοτάδι ή χαμηλό φωτισμό, Q70 δίχως καν σκέψη.
Την Nano την πετάς έξω από το παράθυρο ανεξαρτήτως, πρόκειται για υπερ-σκουπίδι.
Η Sony έχει υποδεέστερο μαύρο και contrast από την Q70 ( αυτά που ανέφερα είναι το #1 στο πως αντιλαμβανόμαστε την ποιότητα εικόνας σε ταινίες/σειρές/games ) και αν βλέπεις με υπότιτλους έχεις και στο χαμηλό setting του local dimming φωτοστέφανο γύρω από τους υπότιτλους... και ακόμα και να το αγνοούσες αυτό, και με το dimming στο high, πάλι υστερεί σε black level & contrast σε σχέση με την Q70 που παίζει καλύτερα και δεν έχει local dimming και τις παρενέργειες αυτού.

Ελεγα να παρω μια 9αρα σονυ στις 65",αλλα κοιταζα και τις σαμσουνγκ.
Για ταινιες,τηλεοπτικο και Νετφλιξ + αθλητικα.
Εσυ θα προτιμουσες την Q70 απο τις σονυ;
 

filippos_kar

New member
2 May 2007
20
Οκ, εβγαλα την lg εκτός! Τωρα παίζουμε μπάλα με sony και samsung. Απο υποστήριξη τι λενε οι αντιπροσωπίες?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Πουθενά δεν βλέπω να υποστηρίζουν οι qled Dolby Atmos..

Εκτός και αν κάνουν απλά pass-through και όχι από τα ενσωματωμένα ηχεία..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

filippos_kar

New member
2 May 2007
20
Επίσης με νοιάζει και σαν media player να παιζουν τα πάντα. Φαντάζομαι σαν android η sony παίζει τα πάντα.. Η samsung εκτός απο dts εχει άλλους περιορισμούς ?
 

KOURNIAS

Established Member
1 January 2009
194
ΠΑΤΡΑ
Re: Αγορά 55', LG NANO866 ή SONY XH9096

Η Sony έχει υποδεέστερο μαύρο και contrast από την Q70 ( αυτά που ανέφερα είναι το #1 στο πως αντιλαμβανόμαστε την ποιότητα εικόνας σε ταινίες/σειρές/games ) και αν βλέπεις με υπότιτλους έχεις και στο χαμηλό setting του local dimming φωτοστέφανο γύρω από τους υπότιτλους... και ακόμα και να το αγνοούσες αυτό, και με το dimming στο high, πάλι υστερεί σε black level & contrast σε σχέση με την Q70 που παίζει καλύτερα και δεν έχει local dimming και τις παρενέργειες αυτού.

έχω την SAMSUNG 75 Q6F του 2018 και έχει local dimming (τοπική μείωση φωτισμού) και μάλιστα δεν απενεργοποιείται αλλά ρυθμίζεται σε χαμηλό τυπικό και υψηλό. επίσης έχει και βελτίωση αντίθεσης που αυτή απενεργοποιείται είτε τη ρυθμίζεις χαμηλή ή υψηλή

η καινούρια Q70 δεν έχει local dimming; ούτε η καινούρια Q60 έχει;