2.1 'Η 3.1 GENELEC ΓΙΑ ΑΚΡΟΑΣΗ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dirtycore

New member
20 November 2020
37
Καλησπερα παιδια.εχω στη κατοχη μου ενα συστημα 2.1 της genelec για την ακριβεια 2 ηχεια 8330 και ενα subwoofer 7350.Πραγματικα εχουν ενα εξαιρετικο ηχητικο αποτελεσμα(αμα ειμαι στη σωστη θεση).Γνωριζω οτι ειναι ενα επαγγελματικο συστημα για μουσικη παραγωγη αλλα εγω τα χρησιμοποιω μονο για ακροαση μουσικης.Το θεμα μου ειναι οτι εχω αποσταση γυρω στα 3,5 μετρα απ τα ηχεια ,κανονικα θα επρεπε να ειμαι γυρω στο 1.5 μετρο περιπου και αυτο με κανει να μην τα ευχαριστιεμαι.επισης δεν υπαρχει δυνατοτητα μετακινησης τους γιατι τα εχω με επιτοιχιες βασεις. Το ερωτημα τωρα ειναι αν αξιζει να αγορασω ενα τριτο ηχειο το οποιο να το τοποθετησω με μια βαση πιο κοντα σε μενα.Και γενικοτερα αν ενα 3.1 συστημα για ακροαση ειναι λαθος η οχι.Γνωριζω οτι ο ηχος ειναι στερεο και οτι δυο ηχεια κανουν τη δουλεια τους.Αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν ενα τριτο ηχειο ειναι λαθος(απ την αποψη οτι μπορει να μου χαλασει την υπαρχουσα ποιοτητα του ηχου) 'η αν απλα ειναι αχρηστο.Ας πουμε μπορει να μου δωσει καποιο 'ογκο' ?μπορει να μου βελτιωσει κατι?η μπορει να ειναι 'καταστροφικο'?.Θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας.Ευχαριστω
 

dirtycore

New member
20 November 2020
37
Απάντηση: Re: 2.1 'Η 3.1 GENELEC ΓΙΑ ΑΚΡΟΑΣΗ

ειναι συνδεδεμενα σε μια usb m audio καρτα ηχου.βεβαια αμα χρειαστει να παρω τριτο ηχειο θα πρεπει να την αλλαξω αυτη την καρτα για την δεν εχει υποδοχη γι αλλο ηχειο.επισης εχω το glm kit της genelec το οποιο κανει room correction ειναι συνδεδεμενο στο pc και μεσω ενος software χειριζομαι την ενταση των ηχειων και τελοσπαντων εχει καποιες λειτουργιες(καλα αυτο μπορει να ειναι ασχετο μ αυτο που με ρωτας)
 

dirtycore

New member
20 November 2020
37
λοιπον φευγουν 2 trs απ την καρτα ηχου και πανε me χλρ sto sub.και απ το sub φευγει ενα xlr και παει στο ενα ηχειο και αλλο ενα xlr παει στο αλλο ηχειο
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν θα έπρεπε να έχεις κανένα πρόβλημα στην ακρόαση. Απόσταση 3,5 μέτρα είναι ικανοποιητική. Πολύ περισσότερο, εάν έχεις συνδεδεμένο και το subwoofer.

Το πιθανότερο είναι, το πρόβλημα να προέρχεται από την τοποθέτηση πολύ κοντά στον τοίχο, στις επιτοίχιες βάσεις που αναφέρεις.
Μπορείς να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες από το σύστημα μέσα στο χώρο, ώστε να πάρουμε μία ιδέα και να μπορούμε να βοηθήσουμε καλύτερα;

Υ.Γ. Καλωσόρισες στο forum! :smile:
 

dirtycore

New member
20 November 2020
37
Σ ευχαριστω για το καλωσορισμα.Κοιτα η εταιρεια δινει νομιζω maximum 2 μετρα αποσταση.επισης οταν παω κοντα στα ηχεια ακουω μια χαρα και το συστημα του room correction εχει διορθωσει οποια λαθη υπαρχουν(αυτο το καταλαβαινω γιατι υπαρχει ενα κουμπι στο προγραμμα το οποιο οταν το παταω ξεκαλιμπραρει τα ηχεια και εκει αρχιζει να εχει πολλες επιστροφες και το subwoofer νσ γινεται ενοχλητικο.οταν παταω παλι το κουμπι calibration ο ηχος γινεται μια χαρα.επισης η εταιρεια προτεινει τα ηχεια και το subwoofer να ειναι οσο πιο κοντα στον τοιχο γινεται.δες αυτο
search
.ωστοσο θα αξιζε πιστευεις ενα τριτο ηχειο?
 

dirtycore

New member
20 November 2020
37
παταω για να στειλω ενα link να δεις τι γραφει λεει η εταιρεια για τις αποστασεις αλλα δεν μ αφηνει..κατι λαθος κανω..αν πατησεις στο google genelec position και πας στις εικονες θα το δεις
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Κατά την γνώμη μου, θα το καταστρέψεις το σύστημα σου.
Δεν μπορώ να συλλάβω, πως το σκέφτηκες.....είχες στο νου σου κάτι σαν κεντρικό ηχείο σε home cinema?.?
Aν ναι, τότε ξεχνά το για ακρόαση μουσικής.
Ειναι κρίμα, ένα τέτοιο ζηλευτό σύστημα ηχείων να το υποβαθμίσεις!
 

dirtycore

New member
20 November 2020
37
απλα ηθελα ενα ηχειο να το βαλω στο 1 μετρο απο μενα.αλλα αμα ειναι να το κανω χειροτερα.ελεγα μηπως κερδισω λιγο ογκο
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει, έχεις ένα στέρεο σύστημα πως θα προσθέσεις ένα ακόμα κανάλι? Τα ηχεία σου είναι η έκδοση apm, μπορούν να συνδεθούν δηλαδή με το glm module? Αν ναι τότε αυτή πρέπει να είναι η αναβάθμιση που θα κάνεις https://www.thomann.de/gr/genelec_glm_set_30.htm


Και μόλις έγραψα αυτό είδα πως έχεις το glm, αφού το έχεις γιατί χρησιμοποιείς την κάρτα ήχου? Βάζεις την m audio στο ντουλάπι, ακολουθείς πιστά τις οδηγίες ρύθμισης του glm και τέλος.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,751
Σε κάθε περίπτωση το τρίτο ηχείο το ξεχνάς. Κάνε δοκιμές. Το σετ που έχεις είναι πολύ καλό.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ξέρεις πόσοι από εδώ μέσα, "λιγουρεύονται" το σύστημα σου?:ernaehrung004:

Μη μας το χαλάς με τέτοιες σκεψεις:D

Πάντως πέρα απο την πλάκα, θεωρώ πολύ παράξενο να μην σε καλυπτει ένας τέτοιος συνδυασμός .
Τι σου λείπει.......γκάζια?
Αυτα είναι εκατό βατ το ένα και αλλά 150 το σαμπ,μαζεύεις 350 βατ σε ένα δωματιο......καλα δεν ειναι?
Κατα την γνώμη μου ή φταίει η maudio ή (το πιο πιθανό) η θέση των ηχείων...σίγουρα όχι τα ίδια τα ηχεία.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ξέρεις πόσοι από εδώ μέσα, "λιγουρεύονται" το σύστημα σου?:ernaehrung004:

Μη μας το χαλάς με τέτοιες σκεψεις:D

Πάντως πέρα απο την πλάκα, θεωρώ πολύ παράξενο να μην σε καλυπτει ένας τέτοιος συνδυασμός .
Τι σου λείπει.......γκάζια?
Αυτα είναι εκατό βατ το ένα και αλλά 150 το σαμπ,μαζεύεις 350 βατ σε ένα δωματιο......καλα δεν ειναι?
Κατα την γνώμη μου ή φταίει η maudio ή (το πιο πιθανό) η θέση των ηχείων...σίγουρα όχι τα ίδια τα ηχεία.
Γι' αυτό ζήτησα από την αρχή κάποιες φωτογραφίες του συστήματος, όπως είναι τοποθετημένο στο χώρο, για να δούμε τι γίνεται.

Και μία διευκρίνιση, για ποιο μοντέλο της M-Audio πρόκειται. Επίσης να ξέρουμε, εάν η σύνδεση είναι αναλογική ή ψηφιακή.

Εχω μία υποψία, τι μπορεί να συμβαίνει. Για να βεβαιωθώ όμως, χρειάζονται τα παραπάνω επιπλέον στοιχεία.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Θα κάνω μερικές αυθαίρετες παραδοχές, μιας και ο φίλος μας είναι καινούργιος στο φόρουμ και δεν ξέρουμε τίποτα για αυτόν.
Ένα τέτοιο σύστημα το έχεις ή αν είσαι ψαγμένος ή αν το πήρες "μονοκουκι"επειδή στο σύστησε άλλος ή για κάποιο λόγο το βρήκες έτσι όπως ειναι από κάπου.
Ο ψαγμένος σε καμμία των περιπτώσεων ,δεν θα συζητούσε για τρίτο ηχείο.
Άρα αν δεχτούμε τις δύο άλλες περιπτώσεις, οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι κάτι έχει γίνει λάθος απο (σχετικη) άγνοια και δεν μπορεί το σύστημα να αποδώσει τα μέγιστα.

Οπότε λέω εγώ τώρα....
1)κάτι έχει συμβεί με την κάρτα ήχου (δύσκολο το κόβω)
2)πολύ κακή τοποθέτηση ηχείων στο χωρο, άσχετα με το τι λέει η genelec (πολύ πιθανό)
3)κακή ρύθμιση (και ειδικα)στην μακρινή θέση ακρόασης του συστήματος διόρθωσης χώρου glm kit (για μένα το πιθανότερο)

Αν όμως όλα είναι σωστά και εξακολουθεί το πρόβλημα τότε ......."πολύ απαιτητικός ακροατής"..... όπου εκεί ή ζεις με αυτό το πρόβλημα ή αλλάζεις συστημα:D
 

dirtycore

New member
20 November 2020
37
Απάντηση: Re: 2.1 'Η 3.1 GENELEC ΓΙΑ ΑΚΡΟΑΣΗ

καλημερα παιδια.Καταρχας τα ηχεια τα πηρα μεταχειρισμενα απο εναν γνωστο.μου.μου το δωσε 1000ευρω ολο το σετ.εγω οταν ειδα τις αρχικες τιμες των προιοντων που εφταναν κοντα στα 3000 ειπα θα τα παρω.παντα ακουγα πολυ μουσικη αλλα ποτε δεν ημουνα γνωστης του ηχου και των συστηματων.το ηχητικο τουσ αποτελεσμα μπορουσα να το καταλαβω ομως οτι ηταν σε αλλο επιπεδο.αυτο για να καταλαβετε πως ενας ασχετος εχει ενα τετοιο συστημα.:tongue:.φιλε zabbalos πως γινεται τα ηχεια να δουλεψουν χωρις καρτα ηχου?το glm συνδεει τα ηχεια μεταξυ τους μονο μ ενα καλωδιο ethernet.δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο,πρεπει να εχεις και καρτα ηχου μαζι με το glm.
 

dirtycore

New member
20 November 2020
37
φιλε sonus naturalis επειδη ειμαι και ασχετοσ απο φορουμ..εχω τραβηξει τις φωτογραφιες..αν θες να μου πεις πως μπορω να τις ανεβασω.ευχαριστω
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
@mdvq
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις δίκιο στις εκτιμήσεις σου. :D

Επειδή ζω εδώ και χρόνια με ενεργά ηχεία μου (με τρία ξεχωριστά συστήματα) μου φαίνεται σχεδόν απίθανο να υπάρχει πρόβλημα στην ακρόαση ηχείων σε απόσταση 3,5 μ.

Πολύ περισσότερο όταν στη σύνθεση μετέχει και Sub. Και μάλιστα Sub που είναι φτιαγμένο για τη συγκεκριμένη σειρά ηχείων. Είναι τουλάχιστον αξιοπερίεργο.

Γι' αυτό ξεκίνησα να το ερευνώ κάπως πιο συστηματικά. Δεν έχω ολοκληρώσει, χρειάζεται διάβασμα, η σειρά αυτή των ηχείων-sub έχει ιδιαιτερότητες. Αλλά μπορώ να κάνω ορισμένες υποθέσεις. Χρειάζομαι όμως περισσότερες πληροφορίες για τη συγκεκριμένη σύνθεση, προκειμένου να τις τεκμηριώσω.
Θα περιμένω λοιπόν...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Βρε παλικάρια συμφορουμίτες, για δώστε μία καθοδήγηση στο φίλο μας πως να ανεβάσει φωτογραφίες διότι είμαι με το κινητό και δεν ευκολύνομαι... :smile:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
φίλε dirtycore πατάς Go Advance, μετά τον συνδετήρα, στο νέο πλαίσιο που θα ανοίξει πατάς Add Files και ανοίγεις την φωτό με επιλογή αρχείου.
μετά insert in line και τέλος, done!