Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greeknick12345

New member
21 June 2011
11
Καλησπέρα, εβγαλε γνωστο κατάστημα την Samsung QLED QE55Q60TA 55" στα 599e και την Sony KD-55XH9077 Smart 4K UHD 55" στα 799e.
-Πιστεύετε ειναι λογική η διαφορά των 200ε μεταξυ των δυο τηλεοράσεων κατα την γνώμη σας;
-Το QLED υπερτερεί του Full Array LED ή το αναποδο;
-Το οτι η sony εχει dolby atmos σημαίνει οτι στελνει καλύτερα τον ήχο και στην ηχομπάρα ή είναι μονο για τα ηχεία της;
-Tizen ή Android;
Υ.Γ Είμαι κάτοχος (απο την περσινή black friday) της Samsung 43" RU7402 απο την οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένος και τώρα θα την αλλάξω δωμάτιο και θέλω κάτι ελαφρά καλύτερο να την αντικαταστήσει στις 55"
Όποια συμβουλή/άποψη παιδιά βοηθάει καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ποια να διαλέξω, Samsung QE55Q60T ή Sony 55XH9077;

Η μια έχει panel με 50 Hz ρυθμό ανανέωσης, η άλλη 100 Hz. Αυτή είναι η βασική τους διαφορά. Αν παρακολουθείς συχνά αθλητικά, επιλέγεις τη Sony.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλησπέρα, εβγαλε γνωστο κατάστημα την Samsung QLED QE55Q60TA 55" στα 599e και την Sony KD-55XH9077 Smart 4K UHD 55" στα 799e.
-Πιστεύετε ειναι λογική η διαφορά των 200ε μεταξυ των δυο τηλεοράσεων κατα την γνώμη σας;
-Το QLED υπερτερεί του Full Array LED ή το αναποδο;
-Το οτι η sony εχει dolby atmos σημαίνει οτι στελνει καλύτερα τον ήχο και στην ηχομπάρα ή είναι μονο για τα ηχεία της;
-Tizen ή Android;
Υ.Γ Είμαι κάτοχος (απο την περσινή black friday) της Samsung 43" RU7402 απο την οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένος και τώρα θα την αλλάξω δωμάτιο και θέλω κάτι ελαφρά καλύτερο να την αντικαταστήσει στις 55"
Όποια συμβουλή/άποψη παιδιά βοηθάει καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία.

QE55Q70T στα 748.
Ενδιάμεση τιμή, καλύτερη TV.

Δεν μας είπες βεβαίως σε τι συνθήκες φωτισμού και τι σου αρέσει να βλέπεις.
 

greeknick12345

New member
21 June 2011
11
QE55Q70T στα 748.
Ενδιάμεση τιμή, καλύτερη TV.

Δεν μας είπες βεβαίως σε τι συνθήκες φωτισμού και τι σου αρέσει να βλέπεις.

Κυρίως ταινίες και Netflix. Οκ και αθλητικά αλλα προτεραιότητα μου οι ταινίες... Το σπίτι δεν έχει πολύ φως (δεν μπαίνει απευθείας φως του ήλιου μέσα λόγω πολυκατοικιων)
Επίσης μολις είδα εβαλαν και την SONY KD-55XH9096 στα 799. Πιστευεις η QE55Q70T ειναι η καλύτερη επιλογή στα λεφτα αυτά;
[h=3][/h]
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ποια να διαλέξω, Samsung QE55Q60T ή Sony 55XH9077;

XH9077 και XH9096 είναι ίδιες, εκτός από το χρώμα του πλαισίου τους.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Κυρίως ταινίες και Netflix. Οκ και αθλητικά αλλα προτεραιότητα μου οι ταινίες... Το σπίτι δεν έχει πολύ φως (δεν μπαίνει απευθείας φως του ήλιου μέσα λόγω πολυκατοικιων)
Επίσης μολις είδα εβαλαν και την SONY KD-55XH9096 στα 799. Πιστευεις η QE55Q70T ειναι η καλύτερη επιλογή στα λεφτα αυτά;
[h=3][/h]

Εφόσον σε νοιάζουν οι ταινίες, και δεν βλέπεις με πολύ φως, ναι, η Q70T λόγω του μεγάλου contrast που διαθέτει σου δείνει καλύτερη εικόνα και βαθύτερο μαύρο. Σε αυτά τα λεφτά κάτι καλύτερο στην Ελληνική αγορά δεν βλέπω.
Επόμενη ουσιαστική αναβάθμιση μετά την Q70T είναι μια OLED από Sony / LG / Panasonic που είναι όμως σε υψηλότερες τιμές...
 

greeknick12345

New member
21 June 2011
11
Εφόσον σε νοιάζουν οι ταινίες, και δεν βλέπεις με πολύ φως, ναι, η Q70T λόγω του μεγάλου contrast που διαθέτει σου δείνει καλύτερη εικόνα και βαθύτερο μαύρο. Σε αυτά τα λεφτά κάτι καλύτερο στην Ελληνική αγορά δεν βλέπω.
Επόμενη ουσιαστική αναβάθμιση μετά την Q70T είναι μια OLED από Sony / LG / Panasonic που είναι όμως σε υψηλότερες τιμές...

Ευχαριστώ πολυ όλους παιδιά για τις συμβουλές σας, να είστε καλά!
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Καλησπέρα, εβγαλε γνωστο κατάστημα την Samsung QLED QE55Q60TA 55" στα 599e και την Sony KD-55XH9077 Smart 4K UHD 55" στα 799e.
-Πιστεύετε ειναι λογική η διαφορά των 200ε μεταξυ των δυο τηλεοράσεων κατα την γνώμη σας;
-Το QLED υπερτερεί του Full Array LED ή το αναποδο;
-Το οτι η sony εχει dolby atmos σημαίνει οτι στελνει καλύτερα τον ήχο και στην ηχομπάρα ή είναι μονο για τα ηχεία της;
-Tizen ή Android;
Υ.Γ Είμαι κάτοχος (απο την περσινή black friday) της Samsung 43" RU7402 απο την οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένος και τώρα θα την αλλάξω δωμάτιο και θέλω κάτι ελαφρά καλύτερο να την αντικαταστήσει στις 55"
Όποια συμβουλή/άποψη παιδιά βοηθάει καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία.

1.To QLED σημαίνει διευρυμένη παλέτα χρωμάτων για σήμα HDR ,ο αντίστοιχος μαρκετινίστικος όρος στη Sony είναι το Triluminos.

2.Η Q60T είναι τοπολογίας Edge LED-μια σειρά κάτω έχει led (frame dimming λιγότερο επιθετικό σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια,αλλά δεν απενεργοποιείται),η XH90 είναι Direct LED ,σε όλη την πλάτη και full array local dimming,δηλαδή ανάλογα με το περιεχόμενο ανάβουν-σβήνουν οι περιοχές φωτισμού για μεγαλύτερη ακρίβεια στην εικόνα (αν θέλει ο χρήστης μπορεί να το απενεργοποιήσει).

3.Η Q60T είναι 50/60Hz panel ,ενώ η XH90 είναι 100/120Ηz για καλύτερη απόδοση στα αθλητικά.

4.Αν ένα σήμα είνα κωδικοποιημένο σε Dolby Atmos ,DTS τότε η XH90 το αποκωδικοποιεί και το ακούς από τα ηχεία της τηλεόρασης,στις Samsung δεν.

5.Android tv πολλές περισσότερες εφαρμογές,δυνατότητες, το αναπτύσσει η google.

Η XH90 υποστηρίζει και αναπαραγωγή σήματος Dolby Vision και έχει δύο θύρες HDMI 2.1,οι υπόλοιπες 2 είναι τύπου HDMI 2.0b.Επίσης έχει έξοδο ήχου για ακουστικά σε mini jack.
 

greeknick12345

New member
21 June 2011
11
1.To QLED σημαίνει διευρυμένη παλέτα χρωμάτων για σήμα HDR ,ο αντίστοιχος μαρκετινίστικος όρος στη Sony είναι το Triluminos.

2.Η Q60T είναι τοπολογίας Edge LED-μια σειρά κάτω έχει led (frame dimming λιγότερο επιθετικό σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια,αλλά δεν απενεργοποιείται),η XH90 είναι Direct LED ,σε όλη την πλάτη και full array local dimming,δηλαδή ανάλογα με το περιεχόμενο ανάβουν-σβήνουν οι περιοχές φωτισμού για μεγαλύτερη ακρίβεια στην εικόνα (αν θέλει ο χρήστης μπορεί να το απενεργοποιήσει).

3.Η Q60T είναι 50/60Hz panel ,ενώ η XH90 είναι 100/120Ηz για καλύτερη απόδοση στα αθλητικά.

4.Αν ένα σήμα είνα κωδικοποιημένο σε Dolby Atmos ,DTS τότε η XH90 το αποκωδικοποιεί και το ακούς από τα ηχεία της τηλεόρασης,στις Samsung δεν.

5.Android tv πολλές περισσότερες εφαρμογές,δυνατότητες, το αναπτύσσει η google.

Η XH90 υποστηρίζει και αναπαραγωγή σήματος Dolby Vision και έχει δύο θύρες HDMI 2.1,οι υπόλοιπες 2 είναι τύπου HDMI 2.0b.Επίσης έχει έξοδο ήχου για ακουστικά σε mini jack.

Άρα εσύ φίλε xavito να υποθέσω μεταξύ Sony KD-55XH9077 και QE55Q70T θα επέλεγες την sony? Ειναι μικρή η διαφορά τους στην τιμή και αν η ποιότητα της εικόνας ειναι ιδια (πανω κατω) μεταξυ των δυο, μαλλον θα προτιμήσω το android..
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Την 60Τ την ξεχνάς, είναι χειρότερη. Μεταξύ 70Τ και ΧΗ90 υπάρχει δηλημα. Καθε μια έχεις συν και πλην. Η ΧΗ90 εχει local dimming ενω η 70T δεν έχει, αλλα οντως εχει καλύτερο contrast/φωτεινότητα που σε περισσότερο φωτεινά δωμάτια είναι πλεονέκτημα, ενω έχει καλό μαυρο και χωρίς local dimming, οντως..
Οποτε αντε βγάλε ακρη.. :) Επίσης ποια είναι καλύτερη σε μαύρο /blooming αν δεν έχεις και τις 2 να συγκρίνεις δε βγάζεις ακρη.
Εχω παρει την ΧΗ90 αλλά ειχα προαπαιτουμενο το Android (που στην περίπτωση της ΧΗ90 είναι πολύ καλό, εχει το ισχυρότερο τσίπακι που έχει μπει σε tv).
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

Την 60Τ την ξεχνάς, είναι χειρότερη. Μεταξύ 70Τ και ΧΗ90 υπάρχει δηλημα. Καθε μια έχεις συν και πλην. Η ΧΗ90 εχει local dimming ενω η 70T δεν έχει, αλλα οντως εχει καλύτερο contrast/φωτεινότητα που σε περισσότερο φωτεινά δωμάτια είναι πλεονέκτημα, ενω έχει καλό μαυρο και χωρίς local dimming, οντως..
Υποτιμάς λίγο νομίζω την τηλεόρασή σου, η Sony έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα από την Q70T. Σε φως ημέρας η Q70T είναι σαφώς κατώτερη της XH90 που έχει και πολύ καλύτερη αναπαράσταση της κίνησης σε σχέση με τα περισσότερα μοντέλα της Samsung. Το υψηλότερο contrast ratio της Q70T της δίνει το πάνω χέρι σε σκοτάδι αλλά αν κάποιος είναι ευαίσθητος στην κίνηση (ο περισσότερος κόσμος δεν είναι αλλά σίγουρα για κάποιους είναι πολύ σημαντικό) ακόμα κι εκεί θα προτιμούσε την Sony.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Re: Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

Υποτιμάς λίγο νομίζω την τηλεόρασή σου, η Sony έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα από την Q70T. Σε φως ημέρας η Q70T είναι σαφώς κατώτερη της XH90 που έχει και πολύ καλύτερη αναπαράσταση της κίνησης σε σχέση με τα περισσότερα μοντέλα της Samsung. Το υψηλότερο contrast ratio της Q70T της δίνει το πάνω χέρι σε σκοτάδι αλλά αν κάποιος είναι ευαίσθητος στην κίνηση (ο περισσότερος κόσμος δεν είναι αλλά σίγουρα για κάποιους είναι πολύ σημαντικό) ακόμα κι εκεί θα προτιμούσε την Sony.
Ισως να εχεις δικιο. Απλά διαβάζω για μεγαλύτερη αντίθεση της 70Τ και υπέθεσα (μπορεί και λαθεμενα) οτι ειναι και ποιο φωτεινή. Στα χαρτιά σίγουρα η σονυ υπερέχει, την είχα κανει την σύγκριση αυτη πριν την παρω. Ακομα το εχω αποθηκευμένο, ίσως βοηθήσει.
Το μόνο στο οποίο την ήθελα λιγο καλύτερη τη σονυ, είναι στην φωτεινότητα.. Αμα βαρέσει ηλιος απ το παράθυρο, βλέπω οτι την εχω μονίμως στο τέρμα. Επίσης προσπαθώ να είμαι οσο γίνεται αντικείμενικος και να μη επηρεάζομαι απο οτι αγόρασα.
https://www.rtings.com/tv/tools/com...ung-q70t/12284/1818?usage=11114&threshold=0.1
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Επειδή διαβάζω περι contrast,


Στο τεστ του rtings στην QN55Q70T,γράφει Native Contrast 7144:1

Και εξηγεί στο ερωτηματικό:
Native Contrast: Ratio of the white brightness divided by the blacks measured on our checkerboard test pattern with a white target of 100 cd/m².
άρα το μαύρο είναι στο 0,014 cd/m²,με το (frame) dimming, which can't be disabled...μάλιστα



Παραθέτω και τεστ για την 65Q70T την 55Q70T και την 55ΧΗ90 από το πολωνικό geex.x-kom.pl

https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe65q74ta-test-i-recenzja-telewizora-granicznego/
ANSI contrast ratio was 4.822: 1,με ενεργό παντα το global frame dimming,γιατί δεν απενεργοποιείται,

https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe55q74ta-test-i-recenzja-telewizora-4k-z-matryca-120hz/
ANSI contrast ratio was 4.650: 1,με ενεργό παντα το global frame dimming,γιατί δεν απενεργοποιείται,


https://geex.x-kom.pl/recenzje/prekursor-test-i-recenzja-telewizora-sony-55xh9005/
ANSI contrast ratio was 4918: 1,εδώ δεν αναφέρει αν έχει ενργοποιημένο το local dimming.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Επειδή διαβάζω περι contrast,


Στο τεστ του rtings στην QN55Q70T,γράφει Native Contrast 7144:1

Και εξηγεί στο ερωτηματικό:
Native Contrast: Ratio of the white brightness divided by the blacks measured on our checkerboard test pattern with a white target of 100 cd/m².
άρα το μαύρο είναι στο 0,014 cd/m²,με το (frame) dimming, which can't be disabled...μάλιστα



Παραθέτω και τεστ για την 65Q70T την 55Q70T και την 55ΧΗ90 από το πολωνικό geex.x-kom.pl

https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe65q74ta-test-i-recenzja-telewizora-granicznego/
ANSI contrast ratio was 4.822: 1,με ενεργό παντα το global frame dimming,γιατί δεν απενεργοποιείται,

https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe55q74ta-test-i-recenzja-telewizora-4k-z-matryca-120hz/
ANSI contrast ratio was 4.650: 1,με ενεργό παντα το global frame dimming,γιατί δεν απενεργοποιείται,


https://geex.x-kom.pl/recenzje/prekursor-test-i-recenzja-telewizora-sony-55xh9005/
ANSI contrast ratio was 4918: 1,εδώ δεν αναφέρει αν έχει ενργοποιημένο το local dimming.
Πολυ ενδιαφέρον, τα μετέφρασα στα αγγλικά για να συγκρίνω.. Το rtings γιατι εχει τοσο μεγάλη διαφορά στις μετρήσεις του ξέρουμε? Ή απλα γράφει οτι δηλώνει ο κατασκευαστής?
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

Επειδή διαβάζω περι contrast,


Στο τεστ του rtings στην QN55Q70T,γράφει Native Contrast 7144:1

Και εξηγεί στο ερωτηματικό:
Native Contrast: Ratio of the white brightness divided by the blacks measured on our checkerboard test pattern with a white target of 100 cd/m².
άρα το μαύρο είναι στο 0,014 cd/m²,με το (frame) dimming, which can't be disabled...μάλιστα



Παραθέτω και τεστ για την 65Q70T την 55Q70T και την 55ΧΗ90 από το πολωνικό geex.x-kom.pl

https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe65q74ta-test-i-recenzja-telewizora-granicznego/
ANSI contrast ratio was 4.822: 1,με ενεργό παντα το global frame dimming,γιατί δεν απενεργοποιείται,

https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe55q74ta-test-i-recenzja-telewizora-4k-z-matryca-120hz/
ANSI contrast ratio was 4.650: 1,με ενεργό παντα το global frame dimming,γιατί δεν απενεργοποιείται,


https://geex.x-kom.pl/recenzje/prekursor-test-i-recenzja-telewizora-sony-55xh9005/
ANSI contrast ratio was 4918: 1,εδώ δεν αναφέρει αν έχει ενργοποιημένο το local dimming.

και το ρεζουμε ποιο ειναι;
Γιατι δεν καταλαβα Χριστο.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Re: Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

και το ρεζουμε ποιο ειναι;
Γιατι δεν καταλαβα Χριστο.
Χαχα..
Ενα ρεζουμέ ειναι οτι η σονυ είναι φωτεινότερη τελικά και μάλλον στην πραξη με μεγαλύτερη αντίθεση ασχέτως τι λενε τα νούμερα.. Για να σε μπέρδεψω ακομα παραπανω, παρατήρησα ότι το site δινει 4 7αρια στη σονυ, ενω στη σαμσουνγκ 3 7αρια και 1 8αρι στα αθλητικά.. Αν και βαση οσων εγραφε στα 2 reviews μάλλον η σονυ φαινότανε καλύτερη.
Διαβαζω λοιπόν τα σχόλια και κάποιος είχε κάνει την ιδια παρατηρήση και το ρωτήσε. Αυτή είναι η ερώτηση και η απάντηση, ομολογουμένως ουτε και εγω κατάλαβα πολλα, ίσως οι ειδικότεροι να καταλάβουν περισσότερα :

The Sony 55XH9096 is also a bit brighter than the Samsung 55Q77 on SDR content and a lot brighter on HDR content.


Hello, this Sony model received from you 7/10 in the sports category.*Is it really weaker than the Samsung QE55Q74TA QLED, which was 8/10 when it comes to sports broadcasts?*Thanks in advance for the clarification.*best regards

Both televisions have 120Hz class matrices, but with comparable screen brightness settings and the degree of smoothness of movement, Samsung will offer a slightly greater sharpness of moving images. Please understand me well: the maximum dynamic resolution in Samsung is 800 lines, and in Sony 850 lines, but in Sony it is achieved at the cost of a greater decrease in brightness than in Samsung. If we reduce both TVs to a common denominator, ie we set the brightness and liquefaction to the same level, then Sony will achieve 550 lines, and Samsung 800. This is why the latter received a higher rating despite a slightly lower maximum dynamic resolution. It all depends on the user's settings and preferences. In modern TV sets (especially LCD), achieving high sharpness of movement does not go unpunished and has its negative consequences (flickering,multiplying the edges of moving objects, sometimes artifacts, etc.). Moreover, the above-mentioned the comments apply to SDR content, because on HDR, due to the maximization of the brightness of the backlight, the differences in the sharpness of the movement blur, and the sharpness itself drops dramatically.
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Απάντηση: Re: Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

Επειδή διαβάζω περι contrast,


Στο τεστ του rtings στην QN55Q70T,γράφει Native Contrast 7144:1

Και εξηγεί στο ερωτηματικό:
Native Contrast: Ratio of the white brightness divided by the blacks measured on our checkerboard test pattern with a white target of 100 cd/m².
άρα το μαύρο είναι στο 0,014 cd/m²,με το (frame) dimming, which can't be disabled...μάλιστα



Παραθέτω και τεστ για την 65Q70T την 55Q70T και την 55ΧΗ90 από το πολωνικό geex.x-kom.pl

https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe65q74ta-test-i-recenzja-telewizora-granicznego/
ANSI contrast ratio was 4.822: 1,με ενεργό παντα το global frame dimming,γιατί δεν απενεργοποιείται,

https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe55q74ta-test-i-recenzja-telewizora-4k-z-matryca-120hz/
ANSI contrast ratio was 4.650: 1,με ενεργό παντα το global frame dimming,γιατί δεν απενεργοποιείται,


https://geex.x-kom.pl/recenzje/prekursor-test-i-recenzja-telewizora-sony-55xh9005/
ANSI contrast ratio was 4918: 1,εδώ δεν αναφέρει αν έχει ενργοποιημένο το local dimming.

FYI καλουτσικο το rtings στα review του, Αλλα Vincent δεν θα γινει ποτε!! Επισης, τους εχει ψρεωσει πολυ κοσμακης στο εξωτερικο σαν μιζαδορους της Samsung.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Και κατι αλλο, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλα η 55αρα σονυ έχει 24 λάμπες / ζωνες και 2 ηχεία, ενώ η 65αρα 32 ζώνες και 4 ηχεία. Σε 55αρα δηλαδή είναι ελαφρώς υποδιαίστερη απο οτι πιθανόν διαβαζεις σε συγκριτικά (εκτός αν έχεις βρει συγκριτικό ειδικά για την 55αρα).
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Λοιπον,εχουμε και λεμε:

Μιλαω για την 65''.
Απ'τη σαμσουνγκ μεσω Κωτσοβολου και αλφα μπανκ,θα εχω επιστροφη γυρω στα 30 ,οποτε θα ειναι αρκετα πιο φθηνη απ'τη σονυ.
Η σονυ εχει το ενοχλητικο φαινομενο με τους υποτιτλους,αλλα εχει αντροιντ λειτουργικο που σημαινει μεγαλυτερη ευελιξια.
Η σονυ αυτη τη στιγμη εχει 200 παραπανω.
Προς το παρον συγκλινω στη σαμσουνγκ.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

Λοιπον,εχουμε και λεμε:

Μιλαω για την 65''.
Απ'τη σαμσουνγκ μεσω Κωτσοβολου και αλφα μπανκ,θα εχω επιστροφη γυρω στα 30 ,οποτε θα ειναι αρκετα πιο φθηνη απ'τη σονυ.
Η σονυ εχει το ενοχλητικο φαινομενο με τους υποτιτλους,αλλα εχει αντροιντ λειτουργικο που σημαινει μεγαλυτερη ευελιξια.
Η σονυ αυτη τη στιγμη εχει 200 παραπανω.
Προς το παρον συγκλινω στη σαμσουνγκ.

Οι περισσότεροι που πηραν τη συγκεκριμένη σονυ πάντως, συμπεριλαμβανομένου και εμενα, δεν είχαν κανένα ιδιαίτερο ενοχλητικο φαινόμενο στους υπότιτλους..
Υπάρχει, αλλα πρέπει να το ψάξεις για να το δεις συνήθως. Πάω στοίχημα το ίδιο συμβαίνει σχεδον σε ολες. Δεν ειμαι καθόλου σίγουρος οτι οι περισσότερες σαμσουνγκ υπερέχουν σε αυτο, όπως κακώς γράφεται εδω συχνά. Υπάρχει αν το ψάξεις σε σχέση με μια oled. Σε σχέση με μια lcd σαμσουνγκ ουδης ξέρει αν είναι καλύτερο ή χειρότερο. 100% υπάρχει και εκει. Επίσης παντού διάβαζεις οτι η σονυ εχει τον καλύτερο αλγόριθμο στο local dimming. Εγώ πριν την παρω εψαχνα πολυ για blooming. Στο αγγλικό φόρουμ που εχει 800 σελίδες για τη συγκεκριμένη, το 99% έλεγε τα καλύτερα. Και εδινα βαση σε οσους είχαν και αλλες παρόμοιες τηλεοράσεις, γιατί προσωπικά είναι η 1η μου με va panel / local dimming οπότε δεν εχω μέτρο σύγκρισης. Μονο με oled εχω μέτρο σύγκρισης.
Διαβασε και στο thread ειδικά για τη συγκεκριμένη, οσοι την παίρνουν μεχρι στιγμής κανενας δεν είχε θεμα blooming. Τουλάχιστον οχι περισσότερο απο οσο πιθανότατα θα έχεις με οποιαδήποτε lcd.