Βοήθεια σε χτίσιμο ηχοσυστήματος (αρχάριος, ελάχιστες γνώσεις)

Duran

New member
29 January 2018
36
Καλησπέρα παιδιά,

μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις η βοήθεια του φόρουμ όταν ζήτησα support και απόψεις για τηλεοράσεις, οπότε είπα να κάνω το ίδιο πράγμα για ηχοσύστημα.

Γενικά πήρα απόφαση (επιτέλους) να στήσω ένα καλό, τίμιο σύστημα σταδιακά για το σαλόνι μου. Μπορεί κάποτε να θέλω να το πάω και Atmos, αλλά γενικά θα το πάω και λόγω κόστους εντελώς σταδιακά και κλιμακωτά. Έχω έρωτα με Gaming, μουσική και ταινίες, αλλά τόσα χρόνια έπαιζα πάντα με πολύ καλά ακουστικά, και από εκεί και πέρα με σχετικά κακά και μέτρια ηχεία / soundbars.

Το δωμάτιο είναι 4.10 * 5.10 (´δεν είμαι με νοίκι, οπότε αργότερα "καρφώνω" και αλλάζω διάφορα) και θα χρησιμοποιώ σίγουρα για Games, ταινίες, αλλά και μουσική. HDMI 2.1 έχουμε, earc, flac αρχεία και blu ray material. Προσωπικά σκεφτόμουν να πάω απλά σε μία ακριβούτσικη soundbar, αλλά τελικά σκέφτηκα να δώσω ένα ποσό εκεί στα 1000 και μέσα στους επόμενους μήνες να συνεχίσω να αναβαθμίζω σε 5.1.2 και πολύ αργότερα πάω και σε 7.1.2 αν όντως με ψήνει η φάση. Είμαι παντελώς άσχετος, οπότε μπορεί να πω και βλακείες.

Τρελό volume δε θα τιγκάρω, όπως είπα είμαι σε διαμέρισμα, όχι σε μονοκατοικία, αλλά και πάλι φαντάζομαι χρειάζομαι καλά ηχεία και για την ποιότητα, τους διαλόγους που θα ακούω κτλ. Να φανταστώ ξεκινάω με ενισχυτή? Να φανταστώ όλοι οι καλοί ενισχυτές έχουν πολλές hdmi θύρες (έχω αρκετά μηχανήματα κάτω από την τηλεόραση)? Έχω δει κάποιους (το STR-ZA2100ES της sony μου άρεσε πολύ επειδή είχε και stream - airplay δυνατότητες που θα θελα να έχω σίγουρα, αλλά φαντάζομαι το κάνουν κι αλλοι ενισχυτές). Ενδιαφέρουσες τιμές είδα και για τον πιο ακριβό Denon 2700 που απ' ότι κατάλαβα σε κάτι άλλα νήματα αρκετοί λένε ότι είναι πολύ δυνατό. Επίσης, προτείνετε wireless καταστάσεις μεταξύ του ενισχυτή ηχείων κτλ ή ούτε καν;

Όπως και να'χει, όπως είπα δε ξέρω σχεδόν τίποτα. Οπότε μπορείτε να μου προτείνετε με τι να ξεκινήσω ως αγορά, να μπορώ να το συνδέσω, κουμπώσω απολαύσω, ας είναι πολύ basic (αλλά με γερή βάση) και μήνα-μήνα προσθέτω και αναβαθμίζω. Οπότε και ένα ολοκληρωμένο "roadmap" να μου κάνετε, θα με βοηθήσετε φοβερά. :2thumb22sup:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Ξέχνα τα wireless ηχεία, ανέβασε το budget στα διπλά, πάρε Denon 2700Η, επτά ηχεία + sub.

Sony STR-ZA ES είχαν μια φορά κι ένα καιρό όταν γυρνούσαν το Jurassic Park με αυτόν σε πρωταγωνιστικό ρόλο.
 

Duran

New member
29 January 2018
36
Ξέχνα τα wireless ηχεία, ανέβασε το budget στα διπλά, πάρε Denon 2700Η, επτά ηχεία + sub.

Sony STR-ZA ES είχαν μια φορά κι ένα καιρό όταν γυρνούσαν το Jurassic Park με αυτόν σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Και φαινόταν τόσο ωραίος και futurιστικος xD

Όταν λες στα διπλά με το καλημέρα? Γιστι σαν σύνολο εκεί υπολόγιζα ότι θα πάω. Ξέρεις έχοντας δει όλα αυτά τα set ups με τόσο πολλά ηχεία και subs έλεγα μήπως μπορείς να ξεκινήσεις με έναν ενισχυτή και 2 ηχεία και σταδιακά αναβαθμίζεις και προσθέτεις 🤔 άσχετος όπως σου πα 🤣

Για ηχεία και sub υπάρχει κάποια προτίμηση? Αν κια εκεί μπορεί να παίξει και λίγο ρόλο η εμφάνιση να ταιριάζει με τα έπιπλα δωμάτιο κτλ. Αλλά έστω μάρκες σαν tip, αξιόπιστες κτλ μου φτάνει. Δυστυχώς εκτός από denon, sony, onkyo κυρίως λόγω youtubing δε ξέρω κάτι άλλο.

Thanx για την άμεση απάντηση!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Για 5.1.2 θες επτακάναλο ενισχυτή. Για 7.1.2 (κακώς, 5.1.4 είναι καλύτερα) θες εννιακάναλο ενισχυτή.

Για να πάρεις εννιακάναλο ενισχυτή με σοβαρή ισοστάθμιση θες τουλάχιστον να δεις τον Denon 3700H. Αυτό από μόνο του σημαίνει 1150 ευρώ μόνο για τον ενισχυτή.

Πιονέρους, ούνκυους κλπ δεν χρειάζεται καν να τους κοιτάς, είναι μόνο για εκείνους που δεν τους ενδιαφέρει να έχουν σωστό ήχο (δεν έχουν σύστημα ισοστάθμισης καλό και γενικότερα είναι εκτός ανταγωνισμού με μόνο υπέρ τη χαμηλή τιμή για περισσότερα κανάλια σε ελάχιστες περιπτώσεις και από διαθεσιμότητα είναι.... άστο καλύτερα).

HDMI 2.1 θα βρεις μόνο σε Denon Mararantz και Yamaha.

Sony πάρε κανένα blu-ray. Την τελευταία φορά που είχανε γκάμα ενισχυτών AV ήταν όταν έχτιζαν την Ακρόπολη.

Ασύρματα ηχεία σε ενισχυτή AV έχει μόνο η Yamaha και πρόκειται μόνο για τα δύο surround, τα υπόλοιπα θα έχουν καλώδιο υποχρεωτικά. Και μιλάμε για 9 ηχεία, μείον δύο ασύρματα άρα 7 καλωδιωμένα ηχεία. Και τα ασύρματα ηχεία που υποστηρίζονται είναι πολύ ακριβά για τον ήχο που έχουν. Pass.

Κοιτάς για Denon ενισχυτή AV, Polk Audio Signature E για ηχεία και SVS για subwoofer. Θα κρατηθείς περίπου στα 2 χιλιάρικα και κάτι και θα έχεις σύστημα αξιώσεων.

Είσαι Ελλάδα ή εξωτερικό; Στην Ελληνική αγορά έχουμε ήδη Black Friday από τις 15 Σεπτεμβρίου. Θα βρεις σε προσφορά ό,τι σου έχω περιγράψει πιο πριν.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Επίσης, σε ό,τι αφορά το φουτουριστικό. Όλοι οι ενισχυτές AV με δίκτυο είναι και network players, έχουν φοβερά εξελιγμένα apps για αναπαραγωγή μουσικής, κάνουν τα πάντα όλα και τα apps τους υποστηρίζουν όλες τις σύγχρονες ευκολίες που φτάνουν μέχρι και στη δημιουργία ασύρματων ζωνών ήχου.

Το σημείο αυτό δεν χρειάζεται καν να σε απασχολεί, έρχεται πακέτο με ό,τι κι αν πάρεις. Υποστηρίζονται Google assistant, Siri, Alexa κλπ με φωνητικές εντολές και πολλά άλλα κόλπα. Το Airplay που υποστηρίζεται είναι το Airplay 2 και γενικώς δεν πρόκειται να σου λείψει κάτι.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα ξεκινήσεις όπως ξεκίνησα κι εγώ, πρώτα με ενισχυτή και δύο ηχεία, μετά υπογούφερ, μετά περιφερειακά μετά κεντρικό και μετά τα οροφής.

Ενισχυτής όπως μόνος σου είπες ο Denon 2700, θα καλύψει πλήρως όλες τις προαναφερόμενες ανάγκες σου.
Η ενσωματωμένη εφαρμογή heos μ έχει βολέψει αφάνταστα, είτε ιντερνετικό ραδιόφωνο είτε στριμάροντας απ το δίκτυο με την εφαρμογή απ το κινητό έχω πλήρη έλεγχο και πληροφορίες σε ό,τι αναπαράγεται.

Ηχεία οι επιλογές πολλές, δυστυχώς όμως το θέμα ηχείου είναι προσωπικό γούστο κι επιβάλλεται ακρόαση μιας κι όπως ανάφερες έχεις κι απαίτηση για μουσική, το δυστυχώς κολλάει στις παρούσες συνθήκες οι οποίες δεν επιτρέπουν τέτοια πολυτέλεια. Το μόνο που μπορεί κανείς να σου δώσει κάποιες safe τρόπον τινά επιλογές στις οποίες βέβαια συμπεριλαμβάνεται και το προσωπικό γούστο, οπότε με επιφύλαξη:

Dali Spektor 6, ηχείο με βραβείο EISA, θεωρείται καλύτερο απ τη σειρά zensor που προσωπικά μου άρεσε οπότε φαντάζομαι αν και δεν τα χω ακούσει ότι θα ηταν μία πολύ καλή επιλογή για κινηματογράφο και μουσική ταυτόχρονα κι είναι στο μπάτζετ σου συνολικά με τον ενισχυτή. Απ τη στιγμή που θα δηλώσεις στον ενισχυτή σου ότι έχεις σύστημα 2.0 θα στα κατευθύνει όλα εκεί, διαλόγους και χαμηλές.

Subwoofer pb1000, έχω δύο απ αυτά, vfm για τα τετραγωνικά σου είναι μια χαρά αν και στο μέλλον ένα δεύτερο θα απογειώσει το σύστημα σ άλλο επίπεδο εντούτοις και με ένα ξεμπέρδεψες γι αρκετό καιρό. Εννοείται με την αγορά του επιβάλλεται νέα ισοστάθμιση ώστε να δηλώσεις ότι πλέον έχεις διάταξη 2.1, έτσι θα αποφορτίσει τον ενισχυτή απ το δύσκολο φορτίο των χαμηλών συχνοτήτων αφού θα ορίσεις πλέον συχνότητα αποκοπής crossover απ το μενού του ενισχυτή τα 80Hz ώστε από κει και κάτω αυτές οι συχνότητες να κατευθύνονται στο υπογούφερ.

Περιφερειακά
και κεντρικό εννοείται ό,τι και τα κυρίως για ηχητική ομοιογέναια και αισθητική ομοιομορφία, πάλι νέα ισοστάθμιση, δηλώνεις ότι πλέον η διάταξη είναι 5.1, κροσάρεις όλα τα ηχεία στα 80hz κι είσαι έτοιμος.

Για atmos νομίζω τα alteco της Dali θα σε καλύψουν ανάλογα και τι τοποθέτηση θα κάνεις αλλά αυτό θα το δούμε στο μέλλον αφού θα είναι ο τελευταίος κρίκος της αλυσίδας που θα προσθέσεις.

Οπως και να χει κάνε υπομονή και γι άλλες προτάσεις να πέσουν στο τραπέζι και μετά τις συζητάμε όλες ώστε να πάρεις την τελική σου απόφαση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Ηχεία οι επιλογές πολλές, δυστυχώς όμως το θέμα ηχείου είναι προσωπικό γούστο κι επιβάλλεται ακρόαση μιας κι όπως ανάφερες έχεις κι απαίτηση για μουσική, το δυστυχώς κολλάει στις παρούσες συνθήκες οι οποίες δεν επιτρέπουν τέτοια πολυτέλεια. Το μόνο που μπορεί κανείς να σου δώσει κάποιες safe τρόπον τινά επιλογές στις οποίες βέβαια συμπεριλαμβάνεται και το προσωπικό γούστο, οπότε με επιφύλαξη:

Dali Spektor 6, ηχείο με βραβείο EISA, θεωρείται καλύτερο απ τη σειρά zensor που προσωπικά μου άρεσε οπότε φαντάζομαι αν και δεν τα χω ακούσει ότι θα ηταν μία πολύ καλή επιλογή για κινηματογράφο και μουσική ταυτόχρονα κι είναι στο μπάτζετ σου συνολικά με τον ενισχυτή. Απ τη στιγμή που θα δηλώσεις στον ενισχυτή σου ότι έχεις σύστημα 2.0 θα στα κατευθύνει όλα εκεί, διαλόγους και χαμηλές.

Κώστα, τα Zensor που δεν υπάρχουν πια γιατί αντικαταστάθηκαν από τα Oberon, είναι καλύτερη σειρά από τα Spektor.

Η διαφορά μεταξύ Dali Oberon και Polk Signature E έχει να κάνει με την προτίμηση του καθενός στον ήχο. Τα Polk Siganture Ε έχουν πιο τονισμένα άκρα και ακούγονται πιο ενθουσιώδη, ενώ τα Oberon προκρίνουν περισσότερο τις μεσαίες συχνότητες.

Υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις. Όπως τα Mission QX που είναι τονικά ισορροπημένα με ένα ελαφρύ roll-off ψηλά που αυτό αρέσει επίσης σε πολλούς.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ναι έκανα λάθος γιατί κοίταζα τα Oberon 7 τα οποία ξεφεύγουν απ το μπάτζετ του οπότε θεώρησα ότι τα spector θα τον καλύψουν, ξέχασα ότι υπάρχουν τα αντίστοιχα Oberon 5 που δεν ξεπερνάνε το μπάτζετ του.

Τα mission είναι αυτά που άκουσα εγώ γιατί δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς μοντέλο είχα ακούσει ή μιλάς για τα βάσης; Γιατί τα δαπέδου το πιο οικονομικό φτάνει κοντά στα 900 ευρώ, πολύ έξω απ το διαθέσιμο μπάτζετ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Ναι έκανα λάθος γιατί κοίταζα τα Oberon 7 τα οποία ξεφεύγουν απ το μπάτζετ του οπότε θεώρησα ότι τα spector θα τον καλύψουν, ξέχασα ότι υπάρχουν τα αντίστοιχα Oberon 5 που δεν ξεπερνάνε το μπάτζετ του.

Τα mission είναι αυτά που άκουσα εγώ γιατί δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς μοντέλο είχα ακούσει ή μιλάς για τα βάσης; Γιατί τα δαπέδου το πιο οικονομικό φτάνει κοντά στα 900 ευρώ, πολύ έξω απ το διαθέσιμο μπάτζετ.

To QX-4 άκουσες. Εδώ φαίνεται το roll-off που είναι χαρακτηριστικό σε όλα τα μοντέλα της σειράς.

52244-mission-qx4-audiocompl-lab1.jpg


Η οποία σειρά QX είναι επίσης και αυτή σε προσφορά όπως και τα Polk Και τα Dali αλλά είναι ένα σκαλοπάτι πιο πάνω σε ποιότητα (και ποιότητα κατασκευής) και γι' αυτό και είναι πιο ακριβά. Απλώς όπως πάντα δεν εμπιστευόμαστε το skroutz για τις τιμές. :cool:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εκείνα λοιπόν τα mission που άκουσα με εντυπωσίασαν, αν κι οι μικρότερες σειρές και τα βάσης έχουν την ίδια απόδοση και ηχητική ταυτότητα θα ήταν μία πολύ καλή επιλογή για τον φίλο εκτός των Dali Oberon.
 

Duran

New member
29 January 2018
36
To QX-4 άκουσες. Εδώ φαίνεται το roll-off που είναι χαρακτηριστικό σε όλα τα μοντέλα της σειράς.

52244-mission-qx4-audiocompl-lab1.jpg


Η οποία σειρά QX είναι επίσης και αυτή σε προσφορά όπως και τα Polk Και τα Dali αλλά είναι ένα σκαλοπάτι πιο πάνω σε ποιότητα (και ποιότητα κατασκευής) και γι' αυτό και είναι πιο ακριβά. Απλώς όπως πάντα δεν εμπιστευόμαστε το skroutz για τις τιμές. :cool:


Παιδιά σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ, με έχετε καραβοηθησει.

Μία ερώτηση έχω ακόμα επειδή είδα το αναφέρθηκε. Το "δεν εμπιστευομαστε Σκρουτζ" γιατί αναφέρθηκε? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο Shop - αγορά που αξίζει να κοιτάω σε αυτόν τον χώρο?

Εγώ μένω Ελλάδα και όντως σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα παίζω μπάλα από αλλού (για games ή ακουστικά Amazon, για Blu Ray σε base, zoom), απλά τώρα στα ηχεία θα κοιτούσα εντελώς τύφλα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Παιδιά σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ, με έχετε καραβοηθησει.

Μία ερώτηση έχω ακόμα επειδή είδα το αναφέρθηκε. Το "δεν εμπιστευομαστε Σκρουτζ" γιατί αναφέρθηκε?

Γιατί δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα σε πάρα πολλές περιπτώσεις οδηγώντας κάποιον να νομίζει ότι αυτές είναι οι πραγματικές τιμές ενώ δεν είναι. Ούτε και οι διαθεσιμότητες.
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
αλλιώς χτυπάς άφοβα την jbl 9.1 Bar που είναι σε προσφορά στα 699 κ με άτοκες δόσεις από μεγάλη αλυσίδα και με τα ρέστα και 100 ευρώ παραπάνω τσιμπάς και ps5 και είσαι αρχηγός
 

Duran

New member
29 January 2018
36
Re: Απάντηση: Βοήθεια σε χτίσιμο ηχοσυστήματος (αρχάριος, ελάχιστες γνώσεις)

αλλιώς χτυπάς άφοβα την jbl 9.1 Bar που είναι σε προσφορά στα 699 κ με άτοκες δόσεις από μεγάλη αλυσίδα και με τα ρέστα και 100 ευρώ παραπάνω τσιμπάς και ps5 και είσαι αρχηγός


Το σκεφτόμουν και αυτό το σενάριο μη σου πω ψέματα. Κοιτούσα αυτό, το. Q950t της Samsung, και ειδικά τώρα που είχε τη jbl σε προσφορά με ζόρισε. Αλλά μια ςκαι δε βιάζομαι και αφού είπα να κάνω το βήμα παραπάνω, είπα να setαρω ένα φουλ σύστημα :2thumb22sup:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Άλλο ηχομπάρα, άλλο Home Cinema με ξεχωριστά ηχεία sub και ενισχυτή AV. Το πρώτο βελτιώνει τον ήχο της τηλεόρασης, το δεύτερο σου φέρνει πραγματικό κινηματογραφικό ήχο.
 

Duran

New member
29 January 2018
36
Άλλο ηχομπάρα, άλλο Home Cinema με ξεχωριστά ηχεία sub και ενισχυτή AV. Το πρώτο βελτιώνει τον ήχο της τηλεόρασης, το δεύτερο σου φέρνει πραγματικό κινηματογραφικό ήχο.

Είδα και τον 2700 να βγαίνει πλέον με κάτω από 600 λογω bf, οπότε κατά 99% θα παω για dedicated συστημα.

Κάτι άσχετο. Ο πατέρας μου πριν μια 20ετια είχε μπει στη διαδικασία να φτιάξει ήχο συστήματα αλλά το παράτησε το άθλημα. Πέρα από τον receiver που θυμάμαι ότι είναι γενικά παλιός (και αν θυμάμαι κάποια στιγμή του χάλασε και γι αυτό το παράτησε) , υπάρχει λόγος να μπω στη διαδικασία να δω σε τι κατάσταση είναι τα ηχεία? Ή ούτε καν?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Είδα και τον 2700 να βγαίνει πλέον με κάτω από 600 λογω bf, οπότε κατά 99% θα παω για dedicated συστημα.

Κάτι άσχετο. Ο πατέρας μου πριν μια 20ετια είχε μπει στη διαδικασία να φτιάξει ήχο συστήματα αλλά το παράτησε το άθλημα. Πέρα από τον receiver που θυμάμαι ότι είναι γενικά παλιός (και αν θυμάμαι κάποια στιγμή του χάλασε και γι αυτό το παράτησε) , υπάρχει λόγος να μπω στη διαδικασία να δω σε τι κατάσταση είναι τα ηχεία? Ή ούτε καν?

Τα ηχεία πρέπει να τα δει τεχνικός κατ' αρχήν σε τι κατάσταση είναι και κατόπιν να δει τα χαρακτηριστικά τους και αν κάνουν.

Μη δένεις κόμπο τιμές και διαθεσιμότητες επειδή είδες κάτι στο ιντερνετ ξαναλέω. Αυτό που σχεδιάζεις τώρα, την επόμενη στιγμή μπορεί να μην είναι εφικτό. Με προπαραγγελία κάτι γίνεται... . ;)

Πέρα από αυτά, το σταδιακό χτίσιμο είναι συνταγή για κάτι καλύτερο όταν δεν φτάνει το budget, ως γενικός κανόνας.
 

Duran

New member
29 January 2018
36
Τα ηχεία πρέπει να τα δει τεχνικός κατ' αρχήν σε τι κατάσταση είναι και κατόπιν να δει τα χαρακτηριστικά τους και αν κάνουν.

Μη δένεις κόμπο τιμές και διαθεσιμότητες επειδή είδες κάτι στο ιντερνετ ξαναλέω. Αυτό που σχεδιάζεις τώρα, την επόμενη στιγμή μπορεί να μην είναι εφικτό. Με προπαραγγελία κάτι γίνεται... . ;)

Πέρα από αυτά, το σταδιακό χτίσιμο είναι συνταγή για κάτι καλύτερο όταν δεν φτάνει το budget, ως γενικός κανόνας.

Ναι σε σταδιακό θα πάω σίγουρα. Δε βιάζομαι άλλωστε, φαντάσου είμαι με ένα Sony HT-RT3. Και μόνο που θα ξεκινήσω σταδιακά με τον ενισχυτή και δύο ηχεία για 2.0 θα μου φανεί τρελό upgrade.

Το μόνο που μένει είναι να επιλέξω Oberon 5, Dali κτλ. Για τα πρώτα ηχεία και αργά και σταθερά θα ανέβουμε.
 

Duran

New member
29 January 2018
36
Αφού είδα μπόλικα βίντεο (για να δω τουλάχιστον 'οπτικα" πως ειναι το πράγμα), θα παω λογικα στο combo Denon 2700 και Dali Oberon 5. Είδα ότι στα Mediamarkt τα έχει και τα δυο κατεβασμενα, συνολο θα μου βγει λιγο πανω απο 1000. Νομίζω είναι καλή τιμή :singer:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Παντού την ίδια τιμή έχουν ιντερνετικά. Σε προσφορά μπορεί και λίγο πιο κάτω. Είναι τιμές που έβγαλε η αντιπροσωπεία ειδικά για το BF και ισχύει για όλο της το δίκτυο πώλησης.

Απλώς οι Denon έχουν ένα μικρό θέμα διαθεσιμότητας λόγω κεντρικής αποθήκης της Ευρώπης.