Kατασκευη phono

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

triangle

AVClub Enthusiast
2 July 2006
813
ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Εχετε κατα νου κανενα κιτ η κανα σχεδιο καλο ,να μπορω να παρω την πλακετα ομως,που να αξιζει τον κοπο.Τωρα εχω ενα dynavox tc=2000.Απλα τρωγομαι μπας και φτιαξω κατι καλο.....
 
23 December 2007
1,681
Ένα καλό και με πλακέτα που μπορείς να προμηθευτείς είναι του Salas

https://avclub.gr/forum/showthread....χνίδι-του-Νίκου-Salas-Folded-Simplistic-Phono

https://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/129126-simplistic-njfet-riaa.html

Έχει βγει και νέα έκδοση μέσα στο 2020, αλλά έχε υπόψη σου ότι δεν είναι και πολύ φθηνό και θέλει και κάποια πείρα γενικά ως κατασκευή.

Μην περιμένεις όμως κα φτιάξεις κάτι πολύ καλό, εύκολο και πολύ φθηνό μαζί, θαύματα δεν γίνονται.

Αν είσαι διατεθειμένος να μπεις βαθιά στη κατασκευή υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις και αρκετά ποιοτικά, αλλά για κάτι πολύ εύκολο εγώ τουλάχιστον δεν έχω κάτι καλύτερο απ αυτό που έχεις.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Συμφωνώ με το Στέλιο. Πολύ καλό και εύκολο και φτηνό, δεν ...
Κάποτε είχα το le pacific phono την εποχή που τα 2sk170 ήταν φτηνά. Για το κόστος (και την ευκολία κατσκευής) μια χαρά. Αργότερα το έκανα cascoded, σαν το πρώτο pearl του Παςς. Επίσης, ΜΜ ή ΜΣ κεφαλή?
 

triangle

AVClub Enthusiast
2 July 2006
813
ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Απάντηση: Re: Kατασκευη phono

Ενδιαφερον...Βρηκα και κοιταω αυτο....προσεγμενο απλα θελει ξεχωριστη τροφοδοσια γιατι το συγκεκριμενο προοριζεται για προενισχυτη ως module.Γενιακ διαβασα καλα λογια....και του salas φαινεται ενδιαφερον....Για κεφαλη μμ προοριζεται και γενικα υπαρχει πειρα σε diy καθοτι ασχολουμε ολιγον........
 
23 December 2007
1,681
Για βάλε πάλι το λινκ γιατί δεν φαίνεται κάτι. Το ότι υπάρχει πείρα σε κατασκευές είναι καλό. Έχεις την υπομονή-διάθεση να φτιάξεις μόνος πλακέτα; Αν ναι έχω σχέδια να σου δώσω.
 
23 December 2007
1,681
Φαίνεται της παλιάς σχολής σχεδίαση, δεκαετία του 90.
Αρκετά πολύπλοκο το κύκλωμα ίσως και χωρίς λόγο τώρα πιά.
Πάντως έχει πολύ καλές οδηγίες κατασκευής και αρκετά φθηνό συνολικά αν εξαιρέσει κάποιος το τελωνείο που μπορεί να προκύψει.
Πρέπει στο κόστος να υπολογιστεί τροφοδοτικό και κουτί, γύρω στο κατοστάρικο.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Απάντηση: Kατασκευη phono

Πως να φανει αφου δεν το εβαλα...αχ.....εδω https://www.akitika.com/PhonoPreamp.html

... δεν θα το έκανα.
Θα έβλεπα σαν καλύτερη επιλογή αυτό που σου προτείνει ο Στέλιος. Και το κόστος τελικά πάνω κάτω το ίδιο , αν βάλεις το κουτί και κάποιο καλό τροφοδοτικό (το οποίο είναι απαραίτητο νομίζω).
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Kατασκευη phono

Συμφωνώ με το Στέλιο. Πολύ καλό και εύκολο και φτηνό, δεν ...
Κάποτε είχα το le pacific phono την εποχή που τα 2sk170 ήταν φτηνά. Για το κόστος (και την ευκολία κατσκευής) μια χαρά. Αργότερα το έκανα cascoded, σαν το πρώτο pearl του Παςς. Επίσης, ΜΜ ή ΜΣ κεφαλή?

Δημήτρη αυτό εδώ εννοείς;
 

Attachments

  • PACIFIC RIAA Model (1).pdf
    68.8 KB · Views: 38

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Απάντηση: Re: Kατασκευη phono

Δημήτρη αυτό εδώ εννοείς;

Kαλημέρα.
Βλέπω πέρασες και συ από αυτό το στάδιο (?).
Εγώ αργότερα έβαλα ένα ζέτεξ cascoded. Στη βάση του cascoded η τάση από ένα απλό ccs (BC - zener - αντίσταση). Αν θυμάμαιι καλά, στο δικό σου phono γίνεται με jfet και led. Το δεύτερο στάδιο παρέμενε το ίδιο. Το τροφοδοτικό clc 32 (ίσως και 36 βολτ, δε θυμάμαι ακριβώς, πάνε και αρκετά χρόνια από τότε).

Τήν εποχή εκείνη είχα επίσης το phono με τα OPA37 και 606 της ΤΙ. Σε κάθε περίπτωση ακόμα και το απλούστατο pacific, νομίζω, ακουγόταν καλύτερο.

Ίσως είναι ευκαιρία, τότε που βρισκόμαστε σε απομόνωση να ξανασχοληθω πιό σοβαρά ...
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Kατασκευη phono

Kαλημέρα.
Βλέπω πέρασες και συ από αυτό το στάδιο (?).
Εγώ αργότερα έβαλα ένα ζέτεξ cascoded. Στη βάση του cascoded η τάση από ένα απλό ccs (BC - zener - αντίσταση). Αν θυμάμαιι καλά, στο δικό σου phono γίνεται με jfet και led. Το δεύτερο στάδιο παρέμενε το ίδιο. Το τροφοδοτικό clc 32 (ίσως και 36 βολτ, δε θυμάμαι ακριβώς, πάνε και αρκετά χρόνια από τότε).

Τήν εποχή εκείνη είχα επίσης το phono με τα OPA37 και 606 της ΤΙ. Σε κάθε περίπτωση ακόμα και το απλούστατο pacific, νομίζω, ακουγόταν καλύτερο.

Ίσως είναι ευκαιρία, τότε που βρισκόμαστε σε απομόνωση να ξανασχοληθω πιό σοβαρά ...


Το είχα σχεδιάσει για κάποιον που μου το είχε ζητήσει απ εδώ μέσα, προσωπικά δεν το είχα φτιάξει ποτέ. Μόνο με του Salas είχα ασχοληθεί στις πρώτες σχεδιάσεις, το οποίο έπαιζε πολύ καλά και κυρίως πολύ φωτεινά.
Αυτές τις μέρες ξανασχολούμαι με του Sala σύμφωνα με το νέο σχέδιο του αυτό εδώ:
 

Attachments

  • ΓŽΒ€ΓŽβ€’ΓŽβ€ΊΓŽβ„’ΓŽΕ‘ΓŽΕΈ ΓŽΒ£ΓŽΒ§ΓŽβ€’ΓŽβ€ΓŽβ„’ΓŽΕΈ.jpg
    ΓŽΒ€ΓŽβ€’ΓŽβ€ΊΓŽβ„’ΓŽΕ‘ΓŽΕΈ ΓŽΒ£ΓŽΒ§ΓŽβ€’ΓŽβ€ΓŽβ„’ΓŽΕΈ.jpg
    102.1 KB · Views: 137
  • ΓŽΒ€ΓŽβ€’ΓŽβ€ΊΓŽβ„’ΓŽΕ‘ΓŽΕΈ ΓŽΒ€ΓŽΒ‘ΓŽΕΈΓŽΒ¦ΓŽΕΈΓŽβ€ΓŽΕΈΓŽΒ€ΓŽβ„’ΓŽΕ‘ΓŽΕΈ.png
    ΓŽΒ€ΓŽβ€’ΓŽβ€ΊΓŽβ„’ΓŽΕ‘ΓŽΕΈ ΓŽΒ€ΓŽΒ‘ΓŽΕΈΓŽΒ¦ΓŽΕΈΓŽβ€ΓŽΕΈΓŽΒ€ΓŽβ„’ΓŽΕ‘ΓŽΕΈ.png
    39.6 KB · Views: 133
23 December 2007
1,681
Νομίζω τότε είχαμε ακούσει το μικρό με τους τελεστικούς, καμία σχέση με salas phono.
Απλά αυτό που είχαμε ακούσει είχε μέσα τροφοδοσία salas V1.2R(Θετικό - αρνητικό).
Ήταν τότε με τα μεγάλα κέφια, που είχα χωρέσει το κυρίως κύκλωμα συν τα δύο τροφοδοτικά, σε ένα κουτάκι 8 Χ 10 Χ 4 εκατοστά.
Το βασικό κύκλωμα του ήταν μια παραλλαγή αυτού:
 

Attachments

  • phono.jpg
    phono.jpg
    93.1 KB · Views: 105

triangle

AVClub Enthusiast
2 July 2006
813
ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
ευχαριστω για τις απαντησεις και προτασεις..Ευτυχως κουτι υπαρχει....τροφοδοτικο σκεφτομαι με τα κλασικα lm .Καπου πρεπει να εχω ενα ,θα ριξω και μερικους βαρβατους πυκνωτες !!!!!
 

triangle

AVClub Enthusiast
2 July 2006
813
ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Για βάλε πάλι το λινκ γιατί δεν φαίνεται κάτι. Το ότι υπάρχει πείρα σε κατασκευές είναι καλό. Έχεις την υπομονή-διάθεση να φτιάξεις μόνος πλακέτα; Αν ναι έχω σχέδια να σου δώσω.

Για πλακετες μην μου λες χααχαχαχ
 

triangle

AVClub Enthusiast
2 July 2006
813
ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Kατασκευη phono

Το είχα σχεδιάσει για κάποιον που μου το είχε ζητήσει απ εδώ μέσα, προσωπικά δεν το είχα φτιάξει ποτέ. Μόνο με του Salas είχα ασχοληθεί στις πρώτες σχεδιάσεις, το οποίο έπαιζε πολύ καλά και κυρίως πολύ φωτεινά.
Αυτές τις μέρες ξανασχολούμαι με του Sala σύμφωνα με το νέο σχέδιο του αυτό εδώ:

Οντως δυνατο .....Ητροφοδοσια αυτη ειναι καλλυτερη απο τα κλασικα λμ?? μαλλον ε?αλλα ως προ τι??
 
23 December 2007
1,681
Τα τροφοδοτικά Salas είναι πολύ ανώτερα από τα κλασικά LM και κυρίως σε αναλογικά κυκλώματα. Αυτό που αμέσως διακρίνει κάποιος είναι η τρισδιάστατη σκηνή και η καθαρότητα στο άκουσμα. Ειδικά στα phono stage δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο.