Αναβάθμιση ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ntinaras

Established Member
31 December 2010
110
Καλησπέρα σας.

Έχω ένα σύστημα το οποίο αποτελείται από
Denon AVR-X1600H https://www.denon.com/en-us/product/av-receivers/avr-x1600h
Eltax experience 5 pack https://en.eltax.com/product-page/eltax-experience-5-0
THX-10SUBT-BL https://www.crystalaudio.com/usd/thx-10subt-bl.html
hisense 55a6100 https://hisenseme.com/product/55″-uhd-smart-a6100/

Προς το παρόν η σύνδεση 5.1
θέλω να το μετατρέψω σε dolby atmos, οπότε θα πάω για ηχεία στο ταβάνι.
Επίσης πήρε το μάτι μου κάτι προσφορές στο mediamarkt στα ηχεία dali, και έλεγα μήπως άξιζε η αναβάθμιση.
Τι λέτε? ποιά σειρά αξίζει?

επίσης, από καλώδια ηχείων τι θα μπορούσα να πάρω?

ο χώρος είναι αυτός

kvK80G+Ils4drbCg0Rr+Zi9zzu76V3+hMUPe0f8F5h2bPQ4UQ8QAAAAASUVORK5CYII=
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Ένα ακόμα σετ σαν αυτά που έχεις, τα δαπέδου από το δεύτερο σετ θα πάνε για surround, κρατάς το δεύτερο ζευγάρι ραφιού για μελλοντική αναβάθμιση σε 5.1.4 και βάζεις το άλλο ζευγάρι στις θέσεις ηχείων ύψους.

Θα σου περισσέψει ένα κεντρικό, αλλά με τόσο που βλέπω ότι κάνει το σετ, δεν έχει και σημασία... .

Τα dali φυσικά παίζουν καλύτερα, αλλά νόημα θα είχε αν πήγαινες σε τριάδα τουλάχιστον εμπρος.
 

ntinaras

Established Member
31 December 2010
110
Ο χώρος δυστυχώς δεν χωράει δεύτερες κολώνες στο πλάι.
Τα surround τα έχω στον τοίχο.
ebe1671360168783.jpg


Αν τα άλλαζα όλα, τι θα πρότεινες?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ω ρε χώρος για home, πες μου ότι είναι για αποκλειστική χρήση και δεν εκτελεί χρέη σαλονιού. Κάνει μπαμ για προτζέκτορα και μεγάλη εικόνα, θα ήταν κρίμα αν δεν. Επίσης θα τον έβαφα όλο γκρι τον χώρο μ ένα τοίχο σε μπορντώ απόχρωση, άντε γεια μετά ο χώρος αισθητικά
Τα ηχεία τα έχεις τοποθετήσει λάθος, πολύ κολλητά στην κολώνα, κάνε το τράμπα με το υπογούφερ, βάλτο στη γωνία και το ηχείο απ τη μέσα μεριά. Μπορείς να μας ανεβάσεις ένα πρόχειρο σχέδιο κάτοψης του χώρου με τις διαστάσεις; Τα surround κατέβασέ τα στο ύψος των αυτιών ή λίγο πιο πάνω αν σ ενοχλούν αλλά με κλίση προς τα κάτω.
Η λύση του Pleo φαίνεται λογική, εγώ απλά θα έπαιρνα κι ένα svs pb1000 ν ακούσεις πραγματικές χαμηλές σε υψηλή ένταση χωρίς να καταργήσεις το ήδη υπάρχον και το καινούριο θα το έβαζα δίπλα απ τον καναπέ για δυνατές συγκινήσεις.
 

ntinaras

Established Member
31 December 2010
110
Το σπιτι ολο ειναι 44τμ
Ο χωρος του σαλονιου ειναι σχεδον τετραγωνος 3.8 Χ 4.1 μετρα
αρα καπου 16τμ
η πλευρα με τη πορτα ειναι 3.8
και η πλευρα με την τηλεοραση 4.1

b7f0621360172654.jpg

bb38891360172667.jpg

58ca9c1360172660.jpg


Τα πισω ηχεια ειναι αναγκαστικα τοσο ψηλα επειδη το απεναντι ειναι στηριγμενο πανω στο ψυγειο
Το γουφερ λες να το φερω στη γωνια και τα 2 μπροστα πιο κλειστα προς την τηλεοραση?

Οσο για το βαψιμο, το σκεφτομαι κι εγω...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το δεξί surround εγώ θα το έβαζα με μία βάση στο τραπεζάκι δίπλα στον καναπέ ώστε να είναι σε ιδανικό ύψος και απόσταση, θα πήγαινα τον καναπέ είκοσι εκατοστά πιο δεξιά ώστε και το αριστερό να κατέβει και να κάτσει στο ύψος των αυτιών και αυτό με βάση.

Για τα μπροστά ηχεία αυτό ακριβώς λέω, δεν ξέρω αν με ξεγελάει η φωτό αλλά έχεις ξεπεράσει τα όρια του τριγώνου που λέει ότι απόσταση ηχείων μεταξύ τους = απόσταση ακροατή απ το καθένα απ αυτά. Οπότε μετακίνησε το αριστερό εβδομήντα περίπου εκατοστά πιο δεξιά και στο κενό που θα μείνει με τον τοίχο βάλε εκεί το υπογούφερ να σου δώσει περισσότερα db κέρδος μιας και η θεωρία λέει ότι είναι προτιμότερο στις γωνίες. Μέτρα μετά πόσο είναι η απόσταση απ τη θέση ακρόασης και μετακίνησε και το δεξί να είναι στην ίδια, να ισαπέχουν εννοείται απ την τηλεόραση, έχω την εντύπωση μάλιστα ότι είσαι παράκεντρα και το δεξί ηχείο είναι πιο δεξιά απ ό,τι θα πρεπε απ τη θέση ακρόασης και σε σχέση με το αριστερό. Οπως και να χει μάλλον θα πρέπει να φύγει το τραπεζάκι και να πάει απ την αριστερή πλευρά ώστε να μετακινηθεί ο καναπές όσο αυτό είναι δυνατόν πιο δεξιά να πετύχεις καλύτερο κεντράρισμα. Επίσης δώσε λίγο κλίση προς τα μέσα στα μπροστά ηχεία να σε κοιτάνε, μάλλον χάνεις κάποιες συχνότητες έτσι όπως τα χεις, αν είχαμε διάγραμμα απόκρισης θα ξέραμε τι ακριβώς αλλά ως επί το πλείστον εκτός άξονα όλα έχουν απώλειες.
 

ntinaras

Established Member
31 December 2010
110
Klipsch R-51M vs Dali Spektor 2

τι προτεινετε? βλεπω μονο στην ευαισθησια διαφορα.