Ερώτηση αγοράς για την TCL P715

ekkli

New member
20 October 2011
20
Να κάνω λίγο hijacking κι εγώ, να ρωτήσω για την p715, ψάχνω κι εγώ για 55άρα τηλεόραση μέχρι 450 βαριά και βλέπω αυτή είναι VA, είναι και direct led.
Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν μοντέλα σε αυτή την τιμή που να έχουν αυτά τα specs.
Κατά τ'άλλα, πως είναι;
Με ενδιαφέρει να μην λαγκάρει τρελά, να έχει και λίγο καλά χρώματα (για τα λεφτά της πάντα, δεν περιμένω να χτυπάει oled), να μπορώ να δω netflix και ertflix άνετα.

Με δυο λόγια, είναι εμφανώς καλύτερη από αυτή την f&u που έχει 100 λιγότερα και φυσικά είναι ips;
https://www.skroutz.gr/s/21272122/F-U-FLΑ5520UH-Smart-4K-UHD-55.html

Την έχει δει κάποιος σε λειτουργία να πει εντυπώσεις;
Τα specs αντικατοπτρίζονται σε πραγματική λειτουργία;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: TV 55''-58" καλή κάτω από 500 με android,ζητάω πολλά;

Υπάρχει βίντεο από τον Darko, calibrator από την Κροατία που κάνει αναλυτικό review της C815 που στις λειτουργίες είναι ίδια με την C715 απλά έχει ενσωματωμένη ηχομπάρα. Στο κανάλι του υπάρχουν και άλλα βίντεο σχετικά με το Android στις τηλεοράσεις.

 

ekkli

New member
20 October 2011
20
Ας γράψω λοιπόν κανονικά το θέμα, αφού οι διαχειριστές πήραν την απόπειρα μου για hijacking και την κάνανε θέμα και να μάθω άλλη φορά να μην κάνω τον πειρατή.

Απόσταση θέασης : 2.2-2.5 μ
Θέση θέασης: 0 - 25 μοίρες εκτός άξονα
Συνθήκες φωτισμού: από κανονικός ως χαμηλός
Κύρια χρήση-περιεχόμενο: Netflix, Ertflix, ταινιές-σειρές.
Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): FHD και 4Κ
Απαιτήσεις σε ποιότητα: Να είναι καλύτερη από την τωρινή μου τηλεόραση
Απαιτήσεις άλλες: Αν έχω την δυνατότητα θα με ενδιέφερε η χρήση IPtv στο μέλλον. Επίσης, επειδή είμαι επαρχία με ενδιαφέρει η αγορά από μεγάλη αλυσίδα.
Προϋπολογισμός: 450 βαριά, εκτός αν βρω OLED που μπορεί να δώσω και 500 :flipout:
Υπάρχουσα τηλεόραση: LG 42ln5200 + Chromecast HD

Αναλυτικότερα,
η παλιά δουλεύει μια χαρά αλλά ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση.
Με ενδιαφέρει να έχω καλύτερο μαύρο, στην αντίθεση δεν καλά είμαι με τα δικά μου μάτια ή έχω συνηθίσει σε αυτό το επίπεδο.
Με βάση το μπάτζετ μου, λέω να πάω σε 55 ίντσες.
Επίσης, έχοντας διαβάσει λιγάκι, καταλαβαίνω ότι Direct Led και Va Panel, θα είναι εκτιμητέα, από την στιγμή που δεν παίζω παιχνίδια, δεν βλέπω αγώνες και είμαι σχετικά απέναντι.

Ξεκίνησα με μοντέλο αναφοράς την FLΑ5520UH που είδα σε σπίτι φίλης και ήταν και η αφορμή να ψάχνομαι, αφού πείστηκα ότι με λιγότερα από 350 μπορώ να αναβαθμίσω σημαντικά την τηλεόραση μου.
Ψάχνοντας εξαντλητικά τις τελευταίες ημέρες, βρήκα και άλλες 2 τηλεοράσεις που μου κάνουν και είναι εντός μπάτζετ και εμπιστεύομαι τις μάρκες που , παρότι είναι νέες στην Ελλάδα, είναι παγκόσμιοι κολοσσοί. Αυτό γιατί , ιδανικά, ήθελα να αποφύγω μάρκες φασόν (ναι, ξέρω την ειρωνεία με το μοντέλο αναφοράς) και να ψάχνω λχ, ποια Panasonic είναι κανονική και ποια είναι φασόν.

Το κακό με τα μοντέλα που βρήκα είναι ότι επειδή αυτές οι μάρκες δεν είναι πολυπαιγμένες στην Ελλάδα, δεν είναι εύκολο να βρω αναφορές. Τελικά δεν βρίσκω αναφορές ούτε και στο εξωτερικό, μάλλον παίζουν με άλλο όνομα;

Τα δύο μοντέλα λοιπόν, που γλυκοκοιτάζω αυτή την στιγμή είναι,
η tcl 55P715 στα 398,99 από Public και MM και
η hiSense H58A7100F στα 369,01 που φυσικά υπάρχει και στην Cosmote στην ίδια τιμή.

Εκτός από την ικανοποιητική εικόνα, με ενδιαφέρει να μην λαγκάρει και να μην έχει άλλες χαζομαρούλες που δεν αποτελούν αφορμή για επιστροφή αλλά μακροπρόσθεσμα σε ξενερώνουν, όπως πχ να μην παίζει ελληνικούς υπότιτλους ή να μην έχει hbbTV.

Από άποψη specs μάλλον η tcl είναι καλύτερη αφού έχει και Dolby Vision και είναι android tv ενώ ερωτηματικό αποτελεί το VIDAA που δεν ξέρω πόσες εφαρμογές θα έχει.

Έχω πελαγώσει αφού εκτός από τα ξερά specs δεν βρίσκω κάποιο review που να φαίνεται αξιόπιστο.

Κάποια ιδέα;
 

Valsam

New member
12 November 2020
14
Απάντηση: Re: Ερώτηση αγοράς για την TCL P715

Φιλε και γω πανω κατω στα ιδια με σενα εψαχνα και τελικα πριν μια ωρα χτυπησα την TCL απο το ΜΜ ,με αυτα που δοιαβασα γενικα καταλαβα οτι με αυτα τα λεφτα που ψαχνουμε να παρουμε τηλεοραση σε αυτες τις ιντσες πρεπει να κανουμε συμβιβασμους,την συγκρινα με την xiaomi 4s που ηταν στα ιδια λεφτα και με κατι fu (που ηταν 100 ευρω φθηνοτερη) κατι hisense ,thomson κτλ και αφου μπουχτισα και δεν εβγαζα ακρη (στο μονο που εβγαλα ακρη ειναι οτι στα 250-350 nits φωτεινοτητα δεν πα να λεει οτι ειναι HDR,HDR10,10+,DOLBY VISION ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ δεν μπορουν να αναπαραγαγουν hdr ) και λεω παρτην να τελειωνουμε 399 ευρω ειναι σε 12 ατοκες ,οτι και ναναι στην χειροτερη θα παει στο ημιυπογειο σαλονι!
EΓΩ ηΘΕΛΑ να ειναι οπωσδοιποτε ANDROID ντε και καλα και γλυκοκοιτουσα την Philips 58PUS8505 Smart 4K UHD 58" που σε ενα side to side review ηταν κλασειις ανωτερη η εικονα της,αλλα και να την ξαναβγαλουν προσφορα οπως ειχε βγει πριν μερες στον Κωτσο ΠΑΛΙ ΗΘΕΛΑ 600 ευρω που ειναι 200 παραπανω απο την TCL!
Φιλε ειδα οτι βιντεο υπαρχει στο youtube και τα περισσοτερα για αυτες τις τηλεορασεις σε αυτη την κλιμακα τιμης ειναι Πακιστανικα,Ινδονησια,Φιλιπινες ,Ινδια και Ρωσια και π.χ εδω σε αυτο το βιντεο καταλαβα οτι τα πανελ ειναι πανω κατω τα ιδια https://www.youtube.com/watch?v=N-gTeLUfUPI
Αρα κοιταξα αφου ηθελα android ποια μπορει να μου προσφερει αλλα σπεκς και καλουδια και την πλαστιγγα εγειρε υπερ της tcl το οτι αυτη βγαζει τα πιο πολλα πανελ που φορανε πολλες απο αυτες τις budget(με τον νου μου λεω αρα θα κραταει εστω και λιγο καλυτερο για παρτη της!),οτι ειναι μοντελο του 2020 ,οτι εχει αυτο το μικροφωνο πανω της και μπορω να κανω διαφορα ανοιξε,κλεισε,αλλαξε καναλι κ.τ.λ,και εχει 2gbram και 16gr rom με τα 11 ελευθερα για να βαλω καμια εφαρμογη κανα player αλλο και κανα παιχνιδακι απο το playstore,οτι εχει και μικροφωνο το κοντρολ(γιαυτο δεν ειμαι σιγουρος αλλα ολα τα ΠακιστανοΙνδοΦιλιπινο μοντελα που ειδα βιντεο ειχαν τετοιο κοντρολ με μικροφωνο οπως επισης και βαση για τον τοιχο μεσα στο κουτι!)!
 

ekkli

New member
20 October 2011
20
Re: Απάντηση: Re: Ερώτηση αγοράς για την TCL P715

Φιλε και γω πανω κατω στα ιδια με σενα εψαχνα και τελικα πριν μια ωρα χτυπησα την TCL απο το ΜΜ ,με αυτα που δοιαβασα γενικα καταλαβα οτι με αυτα τα λεφτα που ψαχνουμε να παρουμε τηλεοραση σε αυτες τις ιντσες πρεπει να κανουμε συμβιβασμους,την συγκρινα με την xiaomi 4s που ηταν στα ιδια λεφτα και με κατι fu (που ηταν 100 ευρω φθηνοτερη) κατι hisense ,thomson κτλ και αφου μπουχτισα και δεν εβγαζα ακρη (στο μονο που εβγαλα ακρη ειναι οτι στα 250-350 nits φωτεινοτητα δεν πα να λεει οτι ειναι HDR,HDR10,10+,DOLBY VISION ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ δεν μπορουν να αναπαραγαγουν hdr ) και λεω παρτην να τελειωνουμε 399 ευρω ειναι σε 12 ατοκες ,οτι και ναναι στην χειροτερη θα παει στο ημιυπογειο σαλονι!
EΓΩ ηΘΕΛΑ να ειναι οπωσδοιποτε ANDROID ντε και καλα και γλυκοκοιτουσα την Philips 58PUS8505 Smart 4K UHD 58" που σε ενα side to side review ηταν κλασειις ανωτερη η εικονα της,αλλα και να την ξαναβγαλουν προσφορα οπως ειχε βγει πριν μερες στον Κωτσο ΠΑΛΙ ΗΘΕΛΑ 600 ευρω που ειναι 200 παραπανω απο την TCL!
Φιλε ειδα οτι βιντεο υπαρχει στο youtube και τα περισσοτερα για αυτες τις τηλεορασεις σε αυτη την κλιμακα τιμης ειναι Πακιστανικα,Ινδονησια,Φιλιπινες ,Ινδια και Ρωσια και π.χ εδω σε αυτο το βιντεο καταλαβα οτι τα πανελ ειναι πανω κατω τα ιδια https://www.youtube.com/watch?v=N-gTeLUfUPI
Αρα κοιταξα αφου ηθελα android ποια μπορει να μου προσφερει αλλα σπεκς και καλουδια και την πλαστιγγα εγειρε υπερ της tcl το οτι αυτη βγαζει τα πιο πολλα πανελ που φορανε πολλες απο αυτες τις budget(με τον νου μου λεω αρα θα κραταει εστω και λιγο καλυτερο για παρτη της!),οτι ειναι μοντελο του 2020 ,οτι εχει αυτο το μικροφωνο πανω της και μπορω να κανω διαφορα ανοιξε,κλεισε,αλλαξε καναλι κ.τ.λ,και εχει 2gbram και 16gr rom με τα 11 ελευθερα για να βαλω καμια εφαρμογη κανα player αλλο και κανα παιχνιδακι απο το playstore,οτι εχει και μικροφωνο το κοντρολ(γιαυτο δεν ειμαι σιγουρος αλλα ολα τα ΠακιστανοΙνδοΦιλιπινο μοντελα που ειδα βιντεο ειχαν τετοιο κοντρολ με μικροφωνο οπως επισης και βαση για τον τοιχο μεσα στο κουτι!)!



Και γω χθες βράδυ καθόμουν και έβλεπα ινδούς να την παρουσιάζουν, ένα review της προκοπής δεν βρήκα.
Προ ολίγου πρόσεξα ότι δεν έχει dts η tcl.
Δεν σε πειράζει αυτό;

Τώρα λοιπόν καταλήγουμε ότι η tcl δεν έχει dts και η HiSense δεν έχει dolby vision.
Τι είναι πιο σημαντικό από τα δύο;

Και μπαίνει και ένα ακόμα ερώτημα, αν ανέβω στα 600 υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι εκπληκτικά καλύτερο από αυτές τις 2;
 

Valsam

New member
12 November 2020
14
Γιατι που το λεει οτι η tcl εχει dolby vision ?
Kαι εν νομιζω φιλε να εχει dolby vision (ας μας πει και καποιος αν ισχυει αυτο που καταλαβα οτι ουτε hdr10, hdr10+, dolby vision μπορει να παιξει μια τηλεοραση με 270-400nits και οτι μονο για φιγουρα τα βαζουν τα σημα ουσιαστικα)?
Eδω https://www.displayspecifications.com/en/model/722d1ff7 , εδω https://www.kitele.com/el/tv-tcl-55p715 ,αλλα και εδω https://electricaldiscounters.com.au/tcl-55p715-55-4k-ultra-hd-led-smart-tv/που λεει συγκεκριμενα Dolby Digital Audio ,παντου δλ. λεει οτι εχει HDR technologies:HDR10 και Sound technologies:Dolby Audio !
Εγω φιλε την πηρα (γουρουνι στο σακι αφου δεν μπορει κανεις εδω και καιρο να δει μια τηλεοραση απο κοντα!) γιατι και δεν υπαρχουν πολλες επιλογες σε αυτα τα χρηματα και η αληθεια ειναι φοβηθηκα μην εξαντληθουν μιας και επαιζαν μονο σε public,media,οπου μεγαλη ευκολια και οι ατοκες!
 

Valsam

New member
12 November 2020
14
Και εγώ θεωρώ ότι στα 400 ευρώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.
Γενικά οι φτηνές στο ίδιο καζάνι βράζουν.

Στην αρχη ηθελα την xiaomi 55 4s στα ιδια λεφτα που εχει,αλλα συμφωνα με ολα μα ολα τα reviews ειτε σε μορφη βιντεο η γραπτα ολα εκαναν λογο για χειροτερο πανελ με χαλια γωνιες θεασης παρα το οτι το κατασκευαζει η tcl το πανελ της xiaomi και πολλα κολληματα γενικα ,στα υπερ της xiaomi οτι εχει μεγαλυτερο επεξεργαστη 1500mhz (που τελικα και ο μεγαλυτερος επεξεργαστης δουλεια δεν κανει γιατι ολοι μιλανε για κολληματα και λαγκαρισματα συνεχεια)εναντι 1100 της Tcl αλλα μικροτερου αποθηκευτικου 8 xiaomi ,16 tcl!
 

Valsam

New member
12 November 2020
14
Mε πηραν απο MediaMarkt και μου εκαναν και προσφορα 5 ετη εγγυηση αντι για 2 με 36,90 και ειπα αντε ναι!
Μεχρι τελος βδομαδας θα την εχουν φερει (πιθανοτατα Τεταρτη-Πεμπτη) ,οποιος αντεξει μεχρι τοτε να σας πω τα τι και πως αφου την δουμε απο κοντα!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
H Xiaomi χρησιμοποιεί πάνελ από τρεις προμηθευτές LG, BOE, CSOT (εταιρεία της TCL). Φαίνεται και από τα διάφορα reviews πως κάνει panel lottery στα διάφορα μοντέλα της.
 

Valsam

New member
12 November 2020
14
Απάντηση: Re: Ερώτηση αγοράς για την TCL P715

Ηρθε τελικα σημερα το απογευμα,και σε σχεση με την προηγουμενη τηλεοραση και γενικα μιας και δεν υπαρχει αλλη διπλα για απευθειας συγκριση μια χαρα μου φαινεται!
Απλα ελαχιστα γκριζιζει το μαυρο οταν βλεπεις απο πλαγια και μου εφαγε την ψυχη για να βρω γιατι δεν επαιζε αυτο το hey Google,τελικα επειδη το ειχα στα Ελληνικα δεν επαιζε,ψιλοχαλσμα που ειναι στα Αγγλικα γιατι ειναι πολυ ωραια και ευκολια η φωνητικη εντολη,ανοιγεις,κλεινεις την τηλεοραση,αλλαζεις καναλια,ανεβοκατεβαζεις ενταση,μπαινεις ιντερνετ και γενικα κανεις τα παντα ολα χωρις να πιασεις κοντρολ,απλα λες hey Google και λες τι θες,τωρα κανουμε ξανα μανα εξασκηση τα Αγγλικα μας και απ'οτι καταλαβα πρεπει να εχεις και προφορα!
Επισης δεν εχει στηριγμα τοιχου μεσα η συσκευασια οπως δηλ. ειχαν μεσα ολες που ειδα στα review τα ΙνδοΦιλιπινοΠακιστανικα ,εδω φαινεται η αντιπροσωπεια ειναι λιγο τσιγκουνα!
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
Καλησπέρα Valsam,

Καλοθέατη,αν θες άνοιξε νήμα κατόχων με τίτλο:

TCL P715 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

στην κατηγορία LCD TV.