LG BX : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Aς κανω την αρχη....στον σχολιασμο. Θα λαβετε ομως υπόψιν οτι την εχω λιγες μερες στην κατοχη μου κ οι γνωσεις πανω στο αντικείμενο περιορισμενες. Παμε λοιπον...
Προσοχη πολυ προσοχη στο unboxing ειδικα αν ειστε μονος σας. Η οθονη ειναι λεπτη κ ευθραυστη. Υπαρχουν στο youtube βιντεακια να σας καθοδηγησουν.
Πριν φτασουμε στην εικονα ας γινει μια μνεία στο τηλεκοντρολ. Νταξ δεν τρελαινεσαι κιολας απο design. Στο λειτουργικό κομματι εγω το βρηκα ευχρηστο. Θελει μια καποια εξοικείωση ειδικα αν καποιος εχει καιρο να ασχοληθει με την τεχνολογία αλλα δεν ειναι κ πυρηνική φυσική.
Οι θυρες των hdmi είναι σε 2 σημεια απο πισω (εκει βρισκεται κ το e arc) και πλάγια. Συνολο 4 νομιζω οι δυο ειναι 2.1. Το καλώδιο ρευματος θα μπορουσε να ειναι λιγο μακρύτερο.
Η εικονα είναι πραγματικα πάρα πολυ καλη.Μαυρο αποκοσμο, χρωματα σαν αυτα που προσλαβανει η ιριδα, ποιοτητα εικονας ελπληκτικη. Out of the box βεβαια μου φανηκε λιγο εντονη στα ματια μου, σπαταλησα λιγη ωρα να διαβασω πως την καλιμπραρουν ανθρωποι πιο ειδικοι. Κατεληξα οτι το καλιμπραρισμα του rtings εμενα μου ταιριασε. Το σαλονι εχει μπαλκονοπορτα οποτε στην λειτουργια εικονας εβαλα το expert φωτεινος χωρος. Ειπα οτι η εικόνα ειναι παρα πολυ καλη αλλα παρέλειψα να πω οτι αυτο δεν θα το δειτε στα καναλια της digea... Ουτε σε σπασμενα οτενετ κ νοβα. Θελει το netflix της...η κατι παραπλησιο
Ο ηχος της σαν τιβι οκ... Δεν ειναι κ τιποτα το φοβερό.... Ομως.... η δυνατοτητα dolby atmos θελει ενα καλο ηχοσυστημα - ηχομπαρα κ εκει η εμπειρια απογειωνεται. Θα επρεπε ομως να υποστηριζει dts
H λειτουργία του οικοσυστηματος ειναι πολυ ομαλη δεν εχω να κανω καποια παρατηρηση.
Παιχνιδια δεν παιζω οποτε θα περιμενετε καποιου αλλου την εμπειρια.. Κλεινοντας θα ελεγα οτι για τον μεσο χρηστη πρόκειται για μια πολυ καλη επιλογη ειδικα στην τιμη του BF. Ενδεχομενως η panasonic ή η sony να εχουν καλυτερη εικονα για ταινιες. Δεν ξερω μπορει. Για μενα κ αυτο που βλεπω μου κανει. Αφηνω για το τελος τον φοβο του burn in. Περαν των συστηματων που εχει η ιδια η τηλεοραση, η πενταετης που δινουν καποια μαγαζια ειναι σημαντικη. Απο κει και περα δεν μπορώ να κανω κατι αλλο. Αυτα για την ωρα. Αν προκυψει κατι αλλο θα επανελθω


























-----------------------------------------------------

BX6LA : WOLED+CF panel from LG Display
55"/65"
α7 Gen3 ,
WCG ,
100/120Hz με MCFI + black frame insertion,

HDR10, HLG, Dolby Vision
Dolby Atmos :yes
Αφαίρεση της υποστήριξης DTS από τα μοντέλα του 2020 ,just like Samsung and Panasonic.
QFHD 4K UHD (3840 x 2160) ,RGBW
Ήχος :40W,2.2ch
webOS 5.0
FreeSync,G-Sync Compatible,
Apple Airplay2 - Homekit: yes

connections:
HDMI 2.1 x 2 (eARC HDMI 3) ,VRR/ALLM,4K HFR
HDMI 2.0b x2 up to 18Gbps
USB 2.0 x 3
Bluetooth v. 5.0:A2DP
Ψηφιακή έξοδος ήχου (οπτική):1
Έξοδος ακουστικών:1
USB HDD Recording : yes
Magic remote control
Hands-free Voice Control: yes
DVB-T2 HD/S2,

W-OLED + C / F (W - white and C / F - color filter)
OLED.gif


---------------------------

Reviews - test :

55"...[hdtvtest.co.uk]...LG 55BX review


We review the LG BX 4K OLED TV, which is the most affordable OLED from the South Korean brand for 2020.
Picture quality topics covered include:
near-black performance,
colour accuracy,
motion handling,
video processing,
screen uniformity,
HDR including Dolby Vision,
as well as gaming including input lag, HGiG & 4K@120Hz support from PS5.

Due to the filming distance of our camera in log format, some moirΓ© is visible in certain footage, which wasn't present in actual viewing.

Our review sample is the 55-inch LG OLED55BX. The LG BX is also available in a larger 65-inch version, model number OLED65BX.

This video was graded and uploaded in HDR10, and so is best viewed on an HDR display.







55"...[hifi.de]...LG 55BX9LB test...https://hifi.de/test/lg-oled-bx-im-test-55bx9-39011

lg-oled-55bx9-anschluesse-1024x701.jpg



55"...[rtings.com]...LG 55BXPUA review,calibration...https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/bx-oled

55"...[prohardver.hu]...LG 55BX3LB test...https://prohardver.hu/teszt/lg_bx_teve_teszt/lg_bx_teve.html

hatsat.jpg


Profile/setting.....................Eco.............Vivid..............Original...........Filmmaker........ISF Expert Dark Room.....ISF Expert bright room.....Game..........Sports..........Theater......
Brightness (white point).....178.5cd/m²...237.2cd/m²....204.1cd/m².....83.4cd/m²........ .155.2cd/m²..................198cd/m².....................203.8cd/m²...146.6cd/m²...195.3cd/m²
Brightness (black dot)..............................................0cd/m²..................................................................................................................................................................
Contrast ratio..........................................................Endless..................................................................................................................................................................
Largest delta E....................7.98.............9.38.................7.26..............6.88..................6.83..........................6.84............................3.49............13.21..............6.97.........
Average delta E...................4.21..............4.....................2.77..............3.59..................3.48..........................2.72............................1.73............4.95...............2.75.........
Color temperature..............10300K.......11600K..............10400K..........6600K.................6600K.......................6600K..........................9200K.........11600K...........6600K.......


-55"...[hdtvpolska.com]...LG 55BX test...https://hdtvpolska.com/lg-oled-bx-t...b-pc-z-hdmi-2-1-to-cos-dla-ciebie/?showfull=1

55"...[avforums.com]...LG 55BX review...https://www.avforums.com/reviews/lg-bx-4k-oled-tv-review.17086

image.php
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Καλοθέατη Γιαννη.


Παραλαμβανω και εγω δευτερα. Πρωτη μου φορα που παιρνω πανελ που δεν εχω δει ποτε μου.

Οχι οτι αν το εβλεπα σε καταστημα να παιζει με τα τερμα τσιτα modes θα εβγαζα σοβαρο συμπερασμα.

Με πενταετη εγγυση απο το Public στην τρεχουσα τιμη των 1099 (πιθανον να πεσει κι αλλο τις επομενες ημερες στα επιπεδα κατω των 1000 αλλα ετσι ειναι η ζωη).

Χρηση κυριως netflix, bluray, HTPC, digea και ps4 .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Καλοθέατη Γιαννη.


Παραλαμβανω και εγω δευτερα. Πρωτη μου φορα που παιρνω πανελ που δεν εχω δει ποτε μου.

Οχι οτι αν το εβλεπα σε καταστημα να παιζει με τα τερμα τσιτα modes θα εβγαζα σοβαρο συμπερασμα.

Με πενταετη εγγυση απο το Public στην τρεχουσα τιμη των 1099 (πιθανον να πεσει κι αλλο τις επομενες ημερες στα επιπεδα κατω των 1000 αλλα ετσι ειναι η ζωη).

Χρηση κυριως netflix, bluray, HTPC, digea και ps4 .
Καλή θέαση να έχεις .
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Καλοθέατη Γιαννη.


Παραλαμβανω και εγω δευτερα. Πρωτη μου φορα που παιρνω πανελ που δεν εχω δει ποτε μου.

Οχι οτι αν το εβλεπα σε καταστημα να παιζει με τα τερμα τσιτα modes θα εβγαζα σοβαρο συμπερασμα.

Με πενταετη εγγυση απο το Public στην τρεχουσα τιμη των 1099 (πιθανον να πεσει κι αλλο τις επομενες ημερες στα επιπεδα κατω των 1000 αλλα ετσι ειναι η ζωη).

Χρηση κυριως netflix, bluray, HTPC, digea και ps4 .

Με το καλο να παραλαβεις. Προσοχη στο unboxing. Οτι θες ρωτας για ρυθμίσεις κ οπου μπορω θα βοηθησω. Θα παθεις πολιτισμικο σοκ
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Ετσι μου λενε και αλλοι φιλοι γκουρου των oled αλλα εγω ετσι κι αλλιως παιζω παντα σε cine ρυθμισεις. Το μονο που φοβαμαι ειναι να μην εχει ανομοιομορφια το πανελ απο κουτα.....
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Μην ανησυχεις δεν θα παιξει κατι τετοιο. Μια χαρα θα ειναι ολα. Περιμενουμε εντυπώσεις. Θελω να μου πεις που θα βαλεις το contrast ωστε να σου ταιριαζει κ τις εντυπωσεις σου για τον ηχο. Θα την συνδεσεις με earthnet με το modem η ασυρματα; υπαρχει καποιος ιδιαίτερος λογος να γινει με το πρωτο;
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Παιδες στην bx που προτεινετε να βαλω το oled light? Παντα σε σχεση με την προστασια για burn in. Την φωτεινότητα την εχω στο 50. Στο rting προτείνει το oled light στο 29
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Σορρυ πάτησα το enter κατα λαθος. Οταν παιζει hd παει μονο του στο 100 to oled light. Υπαρχει προβλημα με αυτο; να το ρυθμισω κ εκει αλλιως; μονο αυτη η ενδειξη επηρεάζεται
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Σορρυ πάτησα το enter κατα λαθος. Οταν παιζει hd παει μονο του στο 100 to oled light. Υπαρχει προβλημα με αυτο; να το ρυθμισω κ εκει αλλιως; μονο αυτη η ενδειξη επηρεάζεται
Εγώ τηλεοπτικό παίζω 23 Oled Light και 70 contrast

Ταινίες χωρίς λογότυπα ανεβαίνεις.. Έως 40-50 oled light και 80-90 contrast

Hdr ή Dolby Vision ταινίες χωρίς logo και μπάρες παίζεις εκεί που σου αρέσει

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Αρα καθε φορα κανεις κ την αναλογη ρυθμιση αναλογα με το τι βλεπεις δεν εχεις μια σταθερη ρυθμιση. Σ ευχαριστω
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Poll :Burn In σε Oled

Αρα καθε φορα κανεις κ την αναλογη ρυθμιση αναλογα με το τι βλεπεις δεν εχεις μια σταθερη ρυθμιση. Σ ευχαριστω
Παίζω με διαφορετικά προφίλ:

Expert σκοτεινός χώρος

Cinema

Dolby Vision-HDR


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Καλησπερα.

Χτες εδεησα και την εβαλα σε δραση.

Το ειπες για το unboxing και λεω υπερβαλλει αλλα οντως τρεμει η ψυχη σου με αυτα τα πανελς τα τσιγαροχαρτα μεχρι να μπει η βαση και να στηθουν.


Λοιπον απο ρυθμισεις ακομα δεν εχω ασχοληθει πολυ το βαζω στο Cine και σιγα σιγα θα εντρυφησουμε.

Εχω ενα θεμα που θελει βοηθεια και ενα ερωτημα που δεν ειναι για εδω απαραιτητα. :

1) Προσπαθω να συνδεθω στο netflix και δεν μπορω να γραψω τα στοιχεια του login. Βγαζει δηλαδη το πληκτρολογιο αριστερα αλλα δεν μπορω να "πατησω" τα πληκτρα του. Τα μονα που πατω ειναι τα νουμερικα στο remote.

Κανω κατι λαθος προφανως αλλα τι ? Λογικα με την ροδελα/μπουτον στο κεντρο (δηλαδη το ΟΚ) δεν επρεπε να παταω εκει μεσα ?


2) Παρατηρω οτι το ιδιο ακριβως αρχειο 1080p που αναπαραγω απο το HTPC μου και στην τηλεοραση που ειχα (panasonic plasma GT30) επαιζε βουτυρο σε αυτην μου κανει μερικα δοντια που και που. Ειναι απο το upscaling ?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Πόσο λάθος είναι το παραπάνω δεν λέγεται ( βάλτε την επιλογή Color στο τέρμα αν αρέσκεστε στο υπερβολικό saturation, same thing λιγότερα hue errors )
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Προσπαθω να συνδεθω στο netflix και δεν μπορω να γραψω τα στοιχεια του login. Βγαζει δηλαδη το πληκτρολογιο αριστερα αλλα δεν μπορω να "πατησω" τα πληκτρα του. Τα μονα που πατω ειναι τα νουμερικα στο remote.

Κανω κατι λαθος προφανως αλλα τι ? Λογικα με την ροδελα/μπουτον στο κεντρο (δηλαδη το ΟΚ) δεν επρεπε να παταω εκει μεσα ?


Για πειτε κανας γνωστης ......γιατι θα δαγκωσω κανα τηλεκοντρολ και ειναι ακριβο....


υγ

Αληθεια για το κοντρολ αυτο υπαρχει κανα που μπορω να το κλωνοποιησω με αυτα που κανει ή μονον τα βασικα ? Για να μην φθειρεται καθημερινα το κανονικο.
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Καλη ερωτηση η τελευταια.... Κ μενα θα με ενδιεφερε. Για το πρωτο δεν βγαζει λογικο νοημα αυτο που λες
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Για πειτε κανας γνωστης ......γιατι θα δαγκωσω κανα τηλεκοντρολ και ειναι ακριβο....


υγ

Αληθεια για το κοντρολ αυτο υπαρχει κανα που μπορω να το κλωνοποιησω με αυτα που κανει ή μονον τα βασικα ? Για να μην φθειρεται καθημερινα το κανονικο.
Υπάρχει το lg app σε Android και IOS που μπορείς χα χειριστείς κανονικά την TV από κινητό ή tablet..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
865
Για τη φθορα του τηλεκοντρολ υπαρχει η λυση μια στρωση ζελατινα για τροφιμα και την κολλας απο πισω με σελοτειπ να μη φευγει. Οχι αισθητικα ιδιαιτερα ομορφο, αλλα γλυτωνει το τηλεκοντρολ τη σκονη, τη λαδιλα απο τα δακτυλα, και τυχον νερα/αναψυκτικα/καφεδες κλπ.

@Kosh με τη φωτεινοτητα της οθονης εισαι ικανοποιημενος? Οταν δε χτυπαει ο ηλιος μεσα στο δωματιο εννοω...
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Για τη φθορα του τηλεκοντρολ υπαρχει η λυση μια στρωση ζελατινα για τροφιμα και την κολλας απο πισω με σελοτειπ να μη φευγει. Οχι αισθητικα ιδιαιτερα ομορφο, αλλα γλυτωνει το τηλεκοντρολ τη σκονη, τη λαδιλα απο τα δακτυλα, και τυχον νερα/αναψυκτικα/καφεδες κλπ.

@Kosh με τη φωτεινοτητα της οθονης εισαι ικανοποιημενος? Οταν δε χτυπαει ο ηλιος μεσα στο δωματιο εννοω...
Υπάρχει και θηκη από λάστιχο στο ebay με 5-6 και στο aliexpress φθηνότερες..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
39139a8396b2cb9ca738421d92df5bd5.jpg