Google assistant σε ios?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Πριν μεταπηδησω στο ios ειχε ψαξει και ειχα δει οτι οντως υπαρχει διαθεσιμος ο google assistant με μεσω του shortcuts μπορει να αντικαταστησει το siri. Παρελαβα το καινουριο μου iphone 12 και μπηκα στο app store να το κατεβασω, αλλα γιοκ, δεν ειναι διαθεσιμο στην ελλαδα; πως μπορω να το κατεβασω; καμμια ιδεα; Εχω google home σπιτι και στην δουλεια και γενικα βασιζομαι παρα πολυ πανω στα google cloud services, οποτε θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα να βαζω reminders μεσω του voice assistant του iphone
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Καλημέρα Χάρη. Είναι ενσωματωμένο στο Google app. Κατέβασε το και βαλε το widget
256a3913213729bbef8d6877fe9981fe.jpg
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ευχαριστω, αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ετσι ακριβως. Τελικα εκανα αμερικανικο apple account, το κατεβασα απο το αμερικα app store και μετα ξαναμπηκα με το ελληνικο μου apple account. Πιστευα οτι στο ios δεν θα ειχα τετοια "προβληματακια", αλλα τελικα ολοι εχουν τα κουσουρια τους :)
Ωραια το back tap, οπου μπορεις να το ενεργοποιησεις και να ξυπναει ο assistant.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Ααα, δεν υπάρχει ακόμα IOS stand alone app στην Ευρώπη αλλά υπάρχει στην Αμερική! Για αυτό όμως ευθύνεται η google ;)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Google assistant σε ios?

Ααα, δεν υπάρχει ακόμα IOS stand alone app στην Ευρώπη αλλά υπάρχει στην Αμερική! Για αυτό όμως ευθύνεται η google ;)

ελιχθηκες σαν χελι αναμεσα στην αμυντικη γραμμη :) , αλλα ναι δεν εχεις αδικο σε αυτο
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
ελιχθηκες σαν χελι αναμεσα στην αμυντικη γραμμη :) , αλλα ναι δεν εχεις αδικο σε αυτο

Δεν είναι θέμα ελιγμού, αλλά πολιτικής του developer (εδώ της google). Αν ήταν θέμα apple θα το είχε απαγορεύσει παντού ;)