Επιλογή τηλεόρασης

Nosnos

New member
21 November 2020
20
Καλησπερα σας...Θελω τα φωτα σας επειδη εχω μενει αρκετα πισω στο θεμα τηλεορασης...Λοιπον ας ξεκινησουμε..Η αποσταση ειναι 5 μετρα κ η χρηση θα ειναι μονο game (call of duty) κ ταινιες...Εχω σταμπαρει την samsung Q80 και την Sony XH9096...Σας παρακαλω βοηθειστε με οσο μπορειτε κ αναλυστε μου οσο γινεται κ προτεινεται αν υπαρχει κ κατι αλλο..
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Επιλογη τηλεορασης

Καλησπερα σας...Θελω τα φωτα σας επειδη εχω μενει αρκετα πισω στο θεμα τηλεορασης...Λοιπον ας ξεκινησουμε..Η αποσταση ειναι 5 μετρα κ η χρηση θα ειναι μονο game (call of duty) κ ταινιες...Εχω σταμπαρει την samsung Q80 και την Sony XH9096...Σας παρακαλω βοηθειστε με οσο μπορειτε κ αναλυστε μου οσο γινεται κ προτεινεται αν υπαρχει κ κατι αλλο..
Είσαι για 75άρα το λιγότερο..

Μπορείς να μικρύνεις την απόσταση θέασης;

Ps5 ή Xbox SX;
ebe23352070005dbe3439e5bae179b28.jpg
b25f4a2f2c4cedbdc08cd52e80fe01d1.jpg


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nosnos

New member
21 November 2020
20
Απάντηση: Re: Επιλογη τηλεορασης

Ps4 pro τωρα κ πιο μετα ps5.Tην αποσταση δυσκολο να τν μικρυνω...Την Q70 την απεριψα επειδη δν εχει local diming...Με την sony δν εχω ιδεα τι παιζει.Ειναι στην αντιστοιχη κατηγορια των Qled?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Απάντηση: Re: Επιλογη τηλεορασης

Ps4 pro τωρα κ πιο μετα ps5.Tην αποσταση δυσκολο να τν μικρυνω...Την Q70 την απεριψα επειδη δν εχει local diming...Με την sony δν εχω ιδεα τι παιζει.Ειναι στην αντιστοιχη κατηγορια των Qled?
Αρκετοί εδώ μέσα, περισσότερο εξειδικευμένοι από εμένα στις lcd, θεωρούν πλεονέκτημα της Q70t την απουσία του local dimming..

Η Sony από την άλλη έχει ευδιάκριτο Blooming..

Έχω την αίσθηση όμως ότι έχει καλύτερη εικόνα από τις qled της Samsung αλλά με χαμηλότερο contrast..

Επειδή οι oled σε αυτές τις ίντσες είναι απλησίαστες οικονομικά (δεν μας έχεις αναφέρει το budget σου) μάλλον στην Sony θα πήγαινα αν με ενδιέφερε το hdmi 2.1 για το ps5..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nosnos

New member
21 November 2020
20
Απάντηση: Επιλογη τηλεορασης

Οπα οπα το blooming ανελυσε μου τι ειναι κ το contrast
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Απάντηση: Επιλογη τηλεορασης

Οπα οπα το blooming ανελυσε μου τι ειναι κ το contrast
Contrast είναι η αντίθεση-μαύρο

Blooming:

Uneven backlight, also known as clouding, blooming, mura, banding and un-uniform brightness, is thus a common phenomenon on all LCD TVs. How visible the phenomenon is depends on factors such as the brightness and contrast settings being used and how bright the ambient light is in the room where the TV is situated.

Local-dimming LED backlights can dim or turn off individually as needed. ... One downside to local dimming is an effect called "blooming," where brighter areas bleed into darker ones and lighten adjacent black levels

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
62b0df14b6fcd1338f65a7d758ec5783.jpg
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Απάντηση: Επιλογή τηλεόρασης

Η sony ειναι σε κατηγορια των Qled?
Η Sony παρόλο που είναι full Array Lcd-Led παρουσιάζει το φαινόμενο της 2ης φωτό όπως έχουν αναφέρει κάποια παιδιά εδώ μέσα..

Αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσουν..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Απάντηση: Re: Απάντηση: Επιλογή τηλεόρασης

Ισχυει εν μερη αλλα δε νομιζω σε ολες και με ολες τις ρυθμισεις. Εγω ας πουμε που εχω την 65αρα Sony XH9096, που εχει 32 ζωνες σε σχεση με την 55αρα που εχει 24,το δειγμα μου ειναι η πρωτη φωτο.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Απάντηση: Επιλογή τηλεόρασης

Οποτε κοιταω για samsung δηλαδη....
Λόγω κόστους oled και απόστασης ναι..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Επιλογη τηλεορασης

Contrast είναι η αντίθεση-μαύρο

Blooming:

Uneven backlight, also known as clouding, blooming, mura, banding and un-uniform brightness, is thus a common phenomenon on all LCD TVs. How visible the phenomenon is depends on factors such as the brightness and contrast settings being used and how bright the ambient light is in the room where the TV is situated.

Local-dimming LED backlights can dim or turn off individually as needed. ... One downside to local dimming is an effect called "blooming," where brighter areas bleed into darker ones and lighten adjacent black levels

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
62b0df14b6fcd1338f65a7d758ec5783.jpg
Προβάλω τη φωτο αυτη στη ΧΗ90 και έχω την 1η εικόνα και όχι το blooming της 2ης.. Το ιδιο το γραφικο αναφερει οτι με fald (που έχει η συγκεκριμένη σονυ) συνήθως έχεις την πάνω εικόνα, ενω την κατω με edge light.. Ετσι και αλλιως χαζομάρες λεει γιατι ποτε δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθει καθε tv σε καθε σκηνή. Θεμα αλγόριθμου υλοποίησης. Στη συγκεκριμένη σκηνη ο αλγόριθμος της σονυ αντιλαμβάνεται πόσο πρεπει να χρησιμοποιήσει το fald προκειμένου να έχει σωστό αποτέλεσμα χωρίς blooming και το πετυχαίνει.
Γενικά αυτα που βλέπετε σε τέτοια γραφικά ειναι κραυγαλέες περίπτωσεις αποτυχημένης υλοποίησης fald. Το εχω δει μονο σε κατι nanocell με ελάχιστες λάμπες, lcd panel και κάκιστη υλοποίηση του αλγόριθμου. Δεν είναι μια ιδιαίτερα δύσκολη σκηνή η συγκεκριμένη για ένα μεσο fald, δε νοείται να το δεις εκει. Αν το δεις, η τηλεόραση σου είναι για τον π... :)
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Απάντηση: Επιλογη τηλεορασης

Προβάλω τη φωτο αυτη στη ΧΗ90 και έχω την 1η εικόνα και όχι το blooming της 2ης.. Το ιδιο το γραφικο αναφερει οτι με fald (που έχει η συγκεκριμένη σονυ) συνήθως έχεις την πάνω εικόνα, ενω την κατω με edge light.. Ετσι και αλλιως χαζομάρες λεει γιατι ποτε δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθει καθε tv σε καθε σκηνή. Θεμα αλγόριθμου υλοποίησης. Στη συγκεκριμένη σκηνη ο αλγόριθμος της σονυ αντιλαμβάνεται πόσο πρεπει να χρησιμοποιήσει το fald προκειμένου να έχει σωστό αποτέλεσμα χωρίς blooming και το πετυχαίνει.
Γενικά αυτα που βλέπετε σε τέτοια γραφικά ειναι κραυγαλέες περίπτωσεις αποτυχημένης υλοποίησης fald. Το εχω δει μονο σε κατι nanocell με ελάχιστες λάμπες, lcd panel και κάκιστη υλοποίηση του αλγόριθμου.
Blooming δεν έχεις καθόλου δηλαδή;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Επιλογη τηλεορασης

Blooming δεν έχεις καθόλου δηλαδή;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε αυτή τη φωτο? Το παραμικρο..
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Απάντηση: Επιλογη τηλεορασης

Σε αυτή τη φωτο? Το παραμικρο..
Φωτοστέφανο πουθενά δηλαδή δεν έχεις δει;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Επιλογη τηλεορασης

Φωτοστέφανο πουθενά δηλαδή δεν έχεις δει;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μια εικόνα, 1000 λέξεις λενε οι Κινέζοι. Οτι της βαλεις να προβάλει, αυτο θα δείξει. Ανεβαζω 3 φωτο, η σημαντική βασικά είναι αυτη όπου η φώτο δεν έχει blooming, και φυσικά ουτε στην tv φαίνεται blooming. Οι φώτο είναι με κινητό τηλ, δεν έχουν καλή ανάλυση κλπ αλλά νομίζω φαίνεται αν υπάρχει φωτοστέφανο στη φωτο χωρίς φωτοστέφανο. Με παραμικρή ρύθμιση, όπως την ειχα. Ελπίζω να φαινονται οι φώτο.
https://imgur.com/gallery/mDmslAU

Επισης μπορείς να δεις ποσο κατάμαυρη είναι η οθονη όπου δεν προβάλω φωτο (γιατι δεν καλύπτει ολη την οθόνη η φωτο).
Όσο τέλος πάντων μπορείς να βγάλεις ακρη απο φωτο. Αλλά αυτο που συζητάμε, για blooming φαίνεται.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Απάντηση: Επιλογη τηλεορασης

Μια εικόνα, 1000 λέξεις λενε οι Κινέζοι. Οτι της βαλεις να προβάλει, αυτο θα δείξει. Ανεβαζω 3 φωτο, η σημαντική βασικά είναι αυτη όπου η φώτο δεν έχει blooming, και φυσικά ουτε στην tv φαίνεται blooming. Οι φώτο είναι με κινητό τηλ, δεν έχουν καλή ανάλυση κλπ αλλά νομίζω φαίνεται αν υπάρχει φωτοστέφανο στη φωτο χωρίς φωτοστέφανο. Με παραμικρή ρύθμιση, όπως την ειχα. Ελπίζω να φαινονται οι φώτο.
https://imgur.com/gallery/mDmslAU

Επισης μπορείς να δεις ποσο κατάμαυρη είναι η οθονη όπου δεν προβάλω φωτο (γιατι δεν καλύπτει ολη την οθόνη η φωτο).
Όσο τέλος πάντων μπορείς να βγάλεις ακρη απο φωτο. Αλλά αυτο που συζητάμε, για blooming φαίνεται.
Κριτική από κάτοχο στο Σκρουτζ..
437c97ee7675e4e384eac693d9b5a6bc.jpg


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nosnos

New member
21 November 2020
20
Sosimble γενικα τι γνωμη εχεις για τν sony?Την ειχες συγκρινει με την q80?
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Επιλογή τηλεόρασης

Sosimble γενικα τι γνωμη εχεις για τν sony?Την ειχες συγκρινει με την q80?
Μονο στα τεχνικά χαρακτηριστικά. Τις εχω δει σε μαγαζι δίπλα δίπλα, αλλά που να βγάλεις ακρη ετσι.. Στο σκοτάδι σε δύσκολες σκηνες βγαζεις ακρη. Ισοδύναμες με μια λέξη.
Πιστεύω πάντως οτι οι διαφορές ειναι πολυ μικρές και ανύπαρκτες σε θεμα blooming. Οτι προτιμάς παίρνεις.
Πάντως την πηρα προ 1.5 μηνα 1000 την 65αρα στην προσφορά του mediamark (οι φετινές Black Friday προσφορες μουφα ειναι κατα τη γνώμη μου. Εχω την εντύπωση ότι μετά τη bf θα ακολουθήσουν καλυτερες). Και είχα να επιλέξω ανάμεσα στη σονυ και στην σαμσουνγκ 90t την οποία είχε βγάλει επίσης στα 1000 πάνω κατω. Μονο που ηταν με 2 επιστροφες αυτη.. Ψιλο μπαχαλο. Έδινες 2000 και έπαιρνες πίσω τα 1000 εν καιρο. Στη σονυ εδινες 1500 και έπαιρνες τα 500 αλλα ποιο εύκολα.. Η σαμσουνγκ η 90t, οχι η 80t θεωρητικά ειναι καλύτερη, δεν ξέρω αν έκανα καλα που δεν πείρα εκείνη αλλά ήθελα πολυ το Android. Αλλιώς θα πηγαίνα στη σαμσουνγκ. Η σονυ είναι παρά πολύ καλη, ουτε blooming εχει που γράφουν εδω μεσα, ή τουλάχιστον τίποτα σοβαρό που να με ενοχλήσει. Αν έρχεσαι όμως από oled κάπου θα το δεις που και που. Τίποτα το σημαντικό για εμενα αλλα οκ καθένας έχει τα γούστα του όποτε δεν μπορει να είσαι απόλυτος. Το μονο που θα ήθελα παραπάνω είναι φωτεινότητα. Αλλα και σε αυτό η 80t στα ιδια είναι. Η 90t έχει 2πλασια, θα ειμουν πολύ ποιο ικανοποιημένος σε αυτο.
Σίγουρα πάντως η ΧΗ90 είναι μια κοντρολάρισμενη τηλεόραση που σε ολα παιρνει καλο βαθμο, και στο blooming. Θεωρηται καλη σε αυτό, δεν ξερω απο που έχει βγει οτι ειναι χειρότερη από σαμσουνγκ. Δεν παίρνει το αριστά πουθενά, δεν εχει την τέλεια φωτεινότητα πχ 1500 αλλά καπου 750, δεν εχει 50 ή 100 λαμπες αλλα εχει καλο αλγόριθμο και πάνελ. Πχ σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο που είχε 50 λαμπες είναι ΠΟΛΥ καλύτερη το γράφουν ολοι οσοι εχουν και το προηγούμενο μοντέλο.
Την πατάτα η σονυ την έχει κανει στα 100hz / 4k για το playstation 5, όπου την πούλησε ως την tv του PlayStation 5 και μεχρι στιγμής δεν έχει καλή εικόνα στα 4κ 100hz που διαφήμιζε. Αν την ειχα παρει για playstation 5 θα μου την έσπαγε αυτο. Περιμένουν Update βέβαια αλλα ειδωμεν. Έχει και το πλεονέκτημα του ισχυρότερου τσιπ που μπήκε σε Android tv (ισχυρότερο από το ανώτερο μοντέλο ΧΗ95) που σημαίνει οτι είναι γρήγορη. Παίζω emulator dreamcast στα 2500x και πετάει.
Γενικα είναι αυτο που λεει, μια πολυ καλη εως άριστη ΜΕΣΑΙΑ tv. Μόνο με oled βλέπεις πραγματικά σοβαρά καλύτερη εικόνα. Σε ολα τα υπόλοιπα ολες οι καλες va panel με local dimming κοντά είναι.. Αυτα απο μενα, τα εχω γράψει και στο σχετικό νημα αναλυτικά.