Ηχεία για μέταλ μουσικη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Steliosgr81

New member
22 November 2020
15
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα
Θέλω να αγοράσω νέα ηχεία για το δικαναλο σύστημα μου όπως είπα ακούω μέταλ μουσική και από διάφορα ξένα φόρουμ έχω κάποια ηχεία στο νου μου για τα οποία θα ήθελα την γνώμη σας όσο αφορά αν ταιριάζουν με την μουσική που ακούω αλλά φυσικά και με το σύστημα μου το οποίο είναι.
Προενισχυτης nad c165
Τελικός nad c275
Ακούω πιο πολύ cd με ένα marantz cd 6006 uk edition
Το δωμάτιο μου είναι 5χ4
Να πω ότι δεν μου αρέσουν οι κόρνες και τα ηχεία τύπου klipsch αφού είχα δύο ζευγάρια και δεν μου αρέσουν λόγο ότι ξυρίζουν θέλω ηχεία με γρήγορο καλό μπάσο αλλά γλυκοηχα
Λόγο ότι η μέταλ μουσική πολλές φορές η παραγωγή δεν...
Κάποια που έχω στο νου μου είναι τα εξής
Proac dt8
Jbl 4312g
Whardefale linton heritage
Εσείς τι μου προτείνετε ?
Ευχαριστώ πολύ
 

Steliosgr81

New member
22 November 2020
15
Απάντηση: Re: Ηχεία για μέταλ μουσικη

Υπερβολικά μεγάλα για το δωμάτιο μου αδερφέ είχα δοκιμάσει από φίλο μου τα xls15 και τα μπάσα κάλυπταν τα πάντα
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Aπό εμπειρία τα System Audio είναι ηχεία για headbanging,το ίδιο και τα Audio Physic.Θα παίξουν στο χώρο σου άνετα καθώς είναι "ματζέβελα".
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τι σημαίνει "ματζέβελα"?

Τα Audiophysic έχουν μια από τις πιο φυσικές χροιές εκεί έξω.
Μάλλον για κλασσική και τζάζ θα τα πρότεινα...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Ηχεία για μέταλ μουσικη

Τι σημαίνει "ματζέβελα"?

Τα Audiophysic έχουν μια από τις πιο φυσικές χροιές εκεί έξω.
Μάλλον για κλασσική και τζάζ θα τα πρότεινα...

"Ευπροσάρμοστα"....:p

Έχουν στενές καμπίνες και σχετικά μικρής διαμέτρου μονάδες οπότε προσαρμόζονται πιο εύκολα σε μικρούς χώρους.
Ετσι νόμιζα και γω ώσπου άκουσα κάποια της σειράς classic με Megadeth.... :music-smiley-005:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
"Ευπροσάρμοστα"....:p

Έχουν στενές καμπίνες και σχετικά μικρής διαμέτρου μονάδες οπότε προσαρμόζονται πιο εύκολα σε μικρούς χώρους.
Ετσι νόμιζα και γω ώσπου άκουσα κάποια της σειράς classic με Megadeth.... :music-smiley-005:

Ωραίος!!!:)
Πάντως η αλήθεια είναι ότι το καλό ηχείο οφείλει να παίζει τα πάντα σωστά.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Αν θες να νιώθεις τις μποτιές στο One, παρε15ιντσα και τα μυαλά στα κάγκελα. :a0210:

Για τεστακι στην δοκιμή προτεινω να βάλεις σε ένα στικάκι αυτο (από το δίσκο βέβαια όχι από το youtube)

https://youtu.be/cxjGr5ICkkE


Βασικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι άντε να βρεις χώρο να κάνεις ακρόαση τετοιο καιρό.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Ο άνθρωπος είναι σαφής, ακούει metal αλλά αναζητά ποιότητα (γρήγορο αλλά όχι υπερβολικό μπάσο και γλυκές ψηλές).

Όποτε τι του λετε για 15ιντσες καγκουριες; 😋

Δύσκολη αποστολή (ομοιοπαθης κι εγώ).

Στο μπατζετ που ζητάς, θα κοίταγα αυτά https://www.elac.com/series/carina/fs247-4/

Κλασικό μπάσο Elac (που σημαίνει γρήγορο και γεμάτο (ειδικά για το μέγεθος τους / μη σε ξεγελάνε τα 5 1/4 γουφερ) αλλά ποτε υπερβολικό) και επίσης κλασικό JET tweeter Elac (διαφάνεια κλπ χωρίς να κουράζει).
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ηχεία για μέταλ μουσικη

Ο άνθρωπος είναι σαφής, ακούει metal αλλά αναζητά ποιότητα (γρήγορο αλλά όχι υπερβολικό μπάσο και γλυκές ψηλές).

Όποτε τι του λετε για 15ιντσες καγκουριες; 😋

Δύσκολη αποστολή (ομοιοπαθης κι εγώ).

Στο μπατζετ που ζητάς, θα κοίταγα αυτά https://www.elac.com/series/carina/fs247-4/

Κλασικό μπάσο Elac (που σημαίνει γρήγορο και γεμάτο (ειδικά για το μέγεθος τους / μη σε ξεγελάνε τα 5 1/4 γουφερ) αλλά ποτε υπερβολικό) και επίσης κλασικό JET tweeter Elac (διαφάνεια κλπ χωρίς να κουράζει).

Που να πάει με 87db ευαισθησία και 4.8 ωμ; Θέλει σοβαρά ενισχυτικά για να κουνηθεί αυτό το ηχείο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
δεν μου φαίνεται ψόφιος ο c275bee για ηχείο 4.8Ω
150w στο κανάλι και από ρεύμα κάτι δείχνει να έχει ο Μ/Σ. μπορεί να μην είναι το "θηρίο" που ζητάει το ηχείο, αλλά όχι ότι δεν θα κουνηθεί..
περισσότερα στοιχεία δεν βρήκα για αυτό, ότι βλέπω από τα σωθικά του.
γίνεται και μονοφωνικός άρα με έναν 2ο θα "το πάρει και θα το σηκώσει" το elac πιστεύω.
https://www.google.com/search?q=nad...BY#imgrc=GDXcaFp8Re_azM&imgdii=gWJk5jhhqhR28M
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Απάντηση: Re: Ηχεία για μέταλ μουσικη

Ο άνθρωπος είναι σαφής, ακούει metal αλλά αναζητά ποιότητα (γρήγορο αλλά όχι υπερβολικό μπάσο και γλυκές ψηλές).

Όποτε τι του λετε για 15ιντσες καγκουριες; 😋

Δύσκολη αποστολή (ομοιοπαθης κι εγώ).

Στο μπατζετ που ζητάς, θα κοίταγα αυτά https://www.elac.com/series/carina/fs247-4/

Κλασικό μπάσο Elac (που σημαίνει γρήγορο και γεμάτο (ειδικά για το μέγεθος τους / μη σε ξεγελάνε τα 5 1/4 γουφερ) αλλά ποτε υπερβολικό) και επίσης κλασικό JET tweeter Elac (διαφάνεια κλπ χωρίς να κουράζει).

τα συγκεκριμενα ηχεια μπορει να εχουν 15" γουφερ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τοποθετηθει σε τεραστιους χωρους για να παιξει? διαφορετικα ο κατασκευαστης θα τα προτεινε για σταδιο!!! απο εκει και περα παιζει μεγαλο ρολο η καμπινα του ηχειου και πως συμπεριφερεται και στο χωρο ! εχω ακουσει μεγαλα ηχεια τα οποια δεν δημιουργουν θεματα ,η μεταλ ειναι ενα ειδος μουσικης το οποιο για να ανταλεξελθει ενα νορμαλ ηχειο σε επιπεδο τιμης χρειαζεται μεγαλο γουφερ και καμπινα απο εκει και περα παιζει ρολο και η τεχνογνωσια του κατασκευαστη!!! το μπασο και γενικα οι χαμηλες συχνοτητες ειναι το μεγαλυτερο και δυσκολο φορτιο που σηκωνει το ηχειο !!! σε οτι αφορα τα 20 τμ ειναι μια χαρα μην ξεχναμε οτι και στο home-cinema για να παρουμε χαμηλο βαζουμε 1και 2 σαμπ τα οποια στις περισσοτερες φορες ειναι και 12" γουφερ!!! καλο ειναι ο φιλος να παει να τα ακουσει να δει πως συμπεριφερονται στο χωρο !!! η συγκεκριμενη μουσικη ακουγεται δυνατα και θελεις να χαρεις και το μπασο !!!:2thumb22sup: